פרסומת
דלג

אחרי 30 שנה, ריף הדולפינים קיבל אישור מהוועדה המחוזית

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 8/8/2019 10:06 ● ערב ערב 2927
אף שהאטרקציה פועלת מאז 1989, רק ב-2009 הוגשה התכנית לאישורה ומאז היא מתעכבת בוועדות השונות ● השבוע אושרה סוף סוף התכנית המסדירה את השימושים השונים בריף הדולפינים והגדרת השטח שונתה מנמל ים לתיירות
אחרי 30 שנה, ריף הדולפינים קיבל אישור מהוועדה המחוזית
התכנית כוללת בריכות לפינוי הדולפינים בעת חירום. ריף הדולפינים

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה דרום שבמינהל התכנון, אישרה למתן תוקף תוכנית שתסדיר את אחת מאטרקציות התיירות החשובות באילת - "ריף הדולפינים" באילת, ובכך תבטיח את המשך פעילותו. מטרת התוכנית הינה הסדרת פעילויות הספורט והנופש באתר, לרבות מועדון צלילה וחוף רחצה ומתחמים המיועדים לטיפול בדולפינים-האכלה ופיקוח ובריכות טיפוליות לפינוי הדולפינים בעת חירום. האתר נפתח בשנת 1989 אך התכנית לאישורו הוגשה רק ב-2009 ועד היום לא קודמה באופן שיסדיר את פעילותו בשל חשיבותו לתיירות באילת. כמו כן, עד היום השטח עליו מצוי האתר היה בייעוד תשתית והיה שייך לחברת נמלי ישראל. כעת עם אישור התוכנית, השטח יוגדר בתוכנית המתאר הארצית לחופים (תמ"א 13) בייעוד לתיירות. ריף הדולפינים הינו אתר המאפשר קשר בלתי אמצעי בין האדם לבין הדולפינים בסביבתם הטבעית. האתר מהווה גם מקום למפגש קהילתי ונחשב לאחת האטרקציות התיירותיות החשובות בעולם. בדיון שנערך בוועדה לשמירה על הסביבה החופית (ולחוף) ב-אוגוסט 2018, טרם הפקדת התוכנית, ברכה הוועדה על הכנת התוכנית, שעיקרה הסדרת אטרקציה תיירותית-אקולוגית ייחודית לרווחת הציבור. כמו כן קראה הוועדה למשרד התחבורה לבטל את ההכרזה על נמל בשטח התוכנית, לאור הסדרת שימוש תיירות לרווחת הציבור. חלק משטח התכנית נמצא בתחום מקרקעין שהועבר מחברת קצא"א לבעלות המדינה.
בהחלטתה קבעה הוועדה כי היא מאשרת את תסקיר ההשפעה על הסביבה שהגיש הריף, אך התנתה את אישורה בקבלת אישור מאת הוועדה לשמירה על הסביבה החופית (וולחו"ף) ובקבלת אישור מהמועצה הארצית להקלה מהוראות תכנית מתאר 13 (תמ"א 13) העוסקת אף היא בשמירה על הסביבה החופית. כן נדרשים בעלי הריף לתקן מספר הערות שהגישה רשות הטבע והגנים. 
לתכנית לא הוגשו התנגדויות.


מתכנן מחוז דרום במינהל התכנון, תומר גוטהלף, ציין כי "מדובר בתוכנית שהינה חלק ממהלך כולל לשחרר רצועות חוף נוספות באילת משימושי תשתית ולהנגיש אותם לציבור למטרות נופש ופנאי, תוך פיתוח אטרקציות תיירותיות, ויחזק את התיירות באילת. כעת עם הסדרת האתר, הוא יהיה מוגן בתוכנית המתאר הארצית לחופים כאתר תיירות, דבר שיאפר את המשך פעילותו". 


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש