פרסומת
דלג

קופות החולים יממנו החזרי נסיעות במונית לתושבי אילת שטסים לטיפול רפואי

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: אילוסטרציה ● 22/8/2019 18:20 ● ערב ערב 2929
לאחרונה החליטה ממשלת ישראל באמצעות משרד הבריאות לממן נסיעות במוניות עבור תושבי אילת הטסים לקבלת טיפול רפואי במרכז הארץ ● תושבים רבים טוענים כי למרות ההבטחות לא קיבלו את ההחזר עבור נסיעה במונית ● בקופות החולים מודים: "לא ידענו איך זה יתבצע. הבעיה נפתרה" ● ההחזרים יתבצעו רטרואקטיבית החל מה-1 ביולי ● משרד הבריאות: "ההחזר יינתן רק למי שקיבל טופס 17 מהקופה לצורך ביצוע הבדיקה" ● ההמלצה- שימרו את החשבוניות
קופות החולים יממנו החזרי נסיעות במונית לתושבי אילת שטסים לטיפול רפואי
לאחר שהובן ההליך, הכסף יוחזר

בחודש האחרון התקבלו במערכת 'ערב ערב' פניות רבות מתושבים שטענו: "הממשלה הבטיחה לממן עבורנו נסיעות במונית כאשר אנו נוסעים לטיפול רפואי באחד מבתי החולים במרכז הארץ, אך בפועל זה לא נעשה. קופות החולים לא מחזירות כסף". 
בהחלטת ממשלה הודיע משרד הבריאות כי החל מ-1 ביולי, יזכו כל תושבי אילת הנוסעים לקבל טיפולים בבתי חולים במרכז הארץ להחזר עבור נסיעות במונית הלוך מנתב"ג לבית החולים או למרפאה וחזור לנתב"ג מהמרפאה. אולם בפועל לא התבצעו החזרים עבור הנסיעות משום שבקופות החולים התקשו להבין איך יתבצע התשלום. לדברי גורם המעורה בפרטים: "ניתנה החלטה, אמרו שצריך שהקופה תחזיר כסף עבור הוצאות נסיעה, אבל לא נקבע נוהל איך זה יעשה? מי יחזיר? לא ידענו איך זה אמור להתבצע" לדברי הגורם: "וועדי העובדים עשו שרירים  בשל  חשש כי המהלך יעמיס עבודה נוספת על הפקידים בקופות החולים, אך הבעיה נפתרה. אמרנו לכל מי שטס ביולי לשמור קבלות עד שנתארגן מבחינה לוגיסטית". עוד מוסיף הגורם מתוך המערכת: "נבנתה תשתית, נכתבו נהלים, ואף הוקצו עובדות מנהליות ייעודיות שיטפלו בתחום החזרי הנסיעה במונית".

האם ההחזר ניתן למטופל מידית או שיש תקופת המתנה?  
"המטופל יביא את הקבלות בצירוף טופס הטיסה אותו עליו להציג ולהחתים במקום בו מתבצע הטיפול הרפואי. הטופס מועבר למוקד שהוקם במיוחד לצורך החזרי הכספים, יחד עם הקבלות, והתשלום מתבצע ישירות לחשבון הבנק או בזיכוי להוראת הקבע". 
על פי המובטח מה-1 באוגוסט קופות החולים ישלמו עבור מוניות הלוך ושוב לבית החולים  לכל מי שטס מאילת לנתב"ג. התשלום יתבצע רטרואקטיבית עבור כל מי ששמר קבלות והיה בטיפול רפואי שאושר על ידי הקופה החל מה-1 ביולי. החזרי הנסיעה במונית יינתנו רק למי שזכאי לטיסה. בקופת חולים לאומית החליטו להרחיב והוסיפו שירות נסיעה באוטובוס גם למי שאינו מבוטח בביטוח משלים, "שירות שלא היה קיים באילת טרם סגירת השדה באילת ובשדה דב".

ומי לא יזכה לקבל את החזרי הנסיעה במונית?
גורם בשירותי בריאות כללית מסביר: "מטופלים שאין להם ביטוחים משלימים. מטופלים שנוסעים לבדיקות או ניתוחים דרך הביטוח המושלם וזכאים לקבל טיסות, לא יהיו זכאים להחזר עבור מונית: מנותחי קיצור קיבה שעוברים את הניתוח באופן פרטי דרך הביטוח המושלם יקבלו טיסות אך לא יקבלו החזרי נסיעה במונית".

 

החזרים בכפוף לטופס 17


'ערב ערב' בדק עם משרד הבריאות והקופות מי זכאי לקבל החזר עבור נסיעה במונית?  ומהם התנאים לקבלת ההחזר? 
"על פי ההנחיות, הזכאות, במסגרת סל קופה, הינה לתושבי אילת הטסים לנתב"ג לבדיקות וטיפולים שאינם ניתנים באילת, אשר להם טופס התחייבות (טופס 17) מהקופה לביצוע הטיפול.
מימון הנסיעה יהיה עד 120 ₪ עבור נסיעה מנתב"ג לבית החולים או למקום קבלת הטיפול הרפואי ועד 120 ₪ נוספים עבור נסיעה חזרה לנתב"ג. באפשרות הקופה לקבוע כי המימון יתבצע באמצעות התקשרות לביצוע הסדר נסיעה עם חב' נסיעות או לחילופין, על הקופה לממן את הנסיעה באמצעות החזר כספי למבוטח". 

מבדיקת 'ערב ערב' עולה כי: רוב קופות החולים מאשרות למטופלים להזמין מונית מכל חברת מוניות, מלבד קופת חולים 'מכבי' שבימים אלו מקדמת הסכם עם חברת gettaxi  לטענת הקופה: "על מנת לצמצם את הצורך בהחזרים וליצור הסכם במסגרתו מכבי תשלם לספק באופן ישיר ללא מעורבות כספית של המטופלים".

בנוגע לטענות על כך שבמרפאות לא מתבצעים החזרי נסיעות מסרו במשרד הבריאות: "במשרד לא התקבלו תלונות בנוגע לביצוע החזרים, ועל קופות החולים לוודא יישום ההנחיות. בחלק מקופות החולים ההחזר מתבצע באופן דיגיטלי והמשרד יפעל מול קופות החולים האחרות לוודא כי הן מפשטות את אופן קבלת ההחזר".

מקופת חולים לאומית נמסר: "החל מ-1.7.19, אנו נדרשים לממן נסיעה במונית או תחבורה ציבורית. התנאים להחזר: תושב אילת, טס לנתב"ג לצורך טיפול רפואי שאושר לו ע"י הקופה (התחייבות לטיפול רפואי). גובה ההחזר- 100% החזר ועד 120 ₪ לכיוון (מנתב"ג למרכז הרפואי בו ניתן הטיפול וחזרה לנתב"ג). ניתן לסרוק את הקבלה ולהגיש בקשה להחזר דרך האפליקציה עיתוי ההחזר ובקרה- כל החזר ייבדק ע"י מרכז ההתחייבויות, הבדיקה תעשה בחודש העוקב לטיפול, לקראת סוף החודש, שכן נדרשת אסמכתא לכך שבוצע טיפול באותו תאריך במרכז הארץ, והדרך לבדוק זאת היא כנגד חיוב מאותו מרכז רפואי.

חשוב לציין, כי רק לקוחות השב"ן זכאים לטיסה ע"ח לאומית, כך היה וכך ימשיך (אין שינוי). כמו כן מי שאין לו ביטוח משלים זכאי לנסיעה באוטובוס- שירות שלא קיים באילת כפי שהיה טרם סגירת השדה באילת ובשדה דב".

מבית החולים יוספטל נמסר: "החזרי נסיעות מתבצעים על פי הנחיות משרד הבריאות, תהליך החזרי נסיעות החל להתבצע כבר בימים אלה".

יו"ר וועד העובדים של  שירותי בריאות כללית, שושי אפנג'ר מסרה: "הוועד מאשר ויש החזרי כספים".

מקופת חולים מכבי נמסר : "החל מה-1 ביולי 2019, בהתאם להנחיית משרד הבריאות בנושא הסדרת נסיעות לתושבי אילת בעקבות סגירת שדה דב, מכבי מממנת נסיעה במונית למבוטחים הטסים מאילת לנמל התעופה בן גוריון לצורך קבלת טיפול רפואי אשר להם טופס התחייבות (טופס 17) מהקופה לביצוע הטיפול. מימון הנסיעה הינו עד 120 ₪ עבור נסיעה. מנתב"ג לבית החולים  ועד 120 ₪ נוספים עבור נסיעה חזרה לנתב"ג. המימון ניתן גם עבור מלווה לקטין או בעלי מוגבלויות הזקוקים למלווה. בימים אלו מכבי מקדמת הסכם עם חברת gettaxi  על מנת לצמצם את הצורך בהחזרים וליצור הסכם במסגרתו מכבי תשלם לספק באופן ישיר ללא מעורבות כספית של המטופלים. במקביל מכבי נערכת בנושא כ"א על מנת לתת מענה מיטבי ויישום בפועל. חשוב לציין שלמרות החלטת הממשלה בנושא, טרם הועבר תקציב לקופה לצורך מימון ההחלטה הזאת. מעבר לנסיעות במונית, הקופה גם מממנת את עלות הטיסה הלוך חזור עבור החברים שזקוקים לטיפול רפואי בבתי החולים במרכז ." באשר להתייחסותך לגבי וועד העובדים, במכבי אין וועד עובדים".


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש