פרסומת
דלג

הממשלה החליטה: לרכז את המסתננים במתקן מעצר

מאת: עומר כרמון ● 3/12/2010 04:03 ● ערב ערב 2474
האם בקרוב לא יהיו מסתננים באילת? השבוע, החליטה הממשלה להקים 'מרכז שהייה' ענק למסתננים באזור קציעות. ראש המועצה האזורית רמת נגב, שמוליק ריפמן, שהמרכז עומד לקום בשטחו, אומר ל'ערב ערב': "לא נאפשר הקמת מתקן שהמסתננים יוכלו לצאת ממנו ולשוב לאילת". רשות האוכלוסין עומדת להקים כוח מיוחד שיסתובב ברחובות העיר ויעביר את המסתננים למתקן החדש
הממשלה החליטה: לרכז את המסתננים במתקן מעצר

השבוע, החליטה הממשלה להקים 'מרכז שהייה' ענק למסתננים באזור קציעות. בהחלטת הממשלה נכתב, כי: "המרכז ייבנה במתכונת 'פתוחה' ו'סגורה' ויספק למסתננים את כל צרכיהם הבסיסיים, בהם: מקומות לינה, מזון, שתייה וצרכי בריאות".

ראש המועצה האזורית רמת נגב, שמוליק ריפמן, שמרכז המעצר עומד לקום בשטחו, אומר ל'ערב ערב', כי הוא משוכנע שהמרכז יהיה בסופו של דבר במתכונת 'סגורה'. כלומר, המסתננים לא יוכלו לצאת ממנו ולשוב לאילת או למקומות אחרים.

 

"מענה הומני לעובדים שייפלטו מהעבודה"

 

 ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבטיח השבוע, כי כבר בשנה הבאה, יקטן במחצית מספרם של המסתננים דרך הגבול: "עלינו לעצור את הכניסה ההמונית של מסתנני עבודה בלתי חוקיים", הוא אמר. "הדבר הראשון שהתחלנו לעשות הוא להקים את הגדר ואת המכשול הקרקעי בגבול הדרום. במקביל, אנחנו הולכים להטיל קנסות כבדים מאוד ולאכוף אותם על המעסיקים שמעסיקים עובדים בלתי חוקיים. כדי לעמוד בקנסות הללו, אנחנו חייבים לתת מענה הומני לאותם עובדים שייפלטו מהעבודה, לכן אנחנו מתחייבים לתת להם לינה, מזון ושירותי בריאות עד הוצאתם מהארץ".

 

"קשה לי להאמין שבאילת יש כל כך הרבה מסתננים" 

 

ראש המועצה האזורית רמת נגב, שמוליק ריפמן, אמר ל'ערב ערב', כי הוא מעריך מאוד את יכולתו של ראש הממשלה להוציא לפועל את תוכניותיו: "אני מלווה את הקמת המתקן מזה חודש ימים", הוא מספר. "הבהרנו לו שלא נסכים שיוקם כאן 'מתקן פתוח'. יש אצלנו כבר 'מתקן סגור' שנקרא 'סהרונים', ולכן תמוה בעיניי הוויכוח על 'פתוח' או 'סגור'. משמעותו של 'מתקן פתוח' הוא שכולם יטיילו בנגב וייטמעו בשוק העבודה באילת ובמקומות אחרים. לכן, יהיה צורך לעשות תיקון חקיקה קטן שיאפשר הקמה של מתקן כליאה סגור. נאמר לי בידי פקידים בכירים, כי בסופו של דבר יהיה זה 'מתקן מעצר' סגור".

אתה נמצא בקשר עם ראש עיריית אילת בנושא? 

"לא היה לי עמו קשר בתקופה האחרונה. אמרו לי ששמונה אחוזים מתושבי אילת הם מהגרי עבודה, אבל זה נראה לי מספר הזוי. קשה לי להאמין. בכל מקרה, הבעיה היא לאומית, לא רק של רשות מקומית כזאת או אחרת. אני משוכנע, שמאיר יצחק הלוי שותף לדעתי. אלה שמתנגדים לי, יפי נפש למיניהם, נוהגים לפרסם את עצמם. אלה שמסכימים, שותקים בדרך כלל".

לא מפריע לך שהמועצה בראשותך הופכת ל'פח הזבל' של המדינה, שמושלכים אליו מי שהמדינה רוצה להרחיק?

"יצאתי מהסטיגמות האלה. ה'פח זבל' של המדינה היום הוא תל אביב. תראה מה קורה בדרום תל אביב. בלאו הכי כלא קציעות כבר נמצא כאן. גם כלא 'סהרונים' נמצא באותו אזור. ולכן יש לי את הלוקסוס לא לקחת על עצמי רגשות קיפוח".

והמתקן הזה באמת קום יקום? או שזה עוד רעיון שיגווע עם הזמן?

"הוא יקום. ליוויתי כבר כמה ממשלות: עם אריאל שרון סיירתי לאורך הגבול. גם עם אהוד אולמרט. והנה, ייאמר לזכותו של בנימין נתניהו, שהקמת הגדר מתחילה בימיו. ראש הממשלה נחוש בדעתו. הוא רואה איום קיומי על מדינת ישראל. הראייה שלו נכונה. רק שיתמיד ויעשה מה שצריך לעשות. מדינת ישראל לא תוכל להתמודד עם מצב שבו 300-400 אלף מהגרי עבודה מסתובבים בארץ, ולכן הממשלה צריכה ליצור הרתעה, כדי שאלה שמתכננים לבוא, לא יגיעו. היום, המצב הוא שכל מי שמשתלב בשוק העבודה הישראלי, מתקשר למצרים ולאפריקה ואומר להם: 'בואו, יש כאן יהודים טובים, משלמים טוב, מטפלים בנו, נותנים לנו ציוד, מטפלים בנו בבתי חולים'. את הדבר הזה צריך לעצור".

 

קנסות של אלפי שקלים 

 

שר הפנים אלי ישי שלח השבוע מכתב לשר הביטחון, אהוד ברק ודרש ממנו לקדם את הקמת מתקן המעצר למסתננים. לדברי ישי, רק לאחר שייפתח מתקן זה, תוכל לצאת לדרכה פעילות האכיפה נגד המסתננים ומבקשי המקלט. רשות האוכלוסין במשרד הפנים מתכננת הקמת כוח מיוחד שיסתובב ברחובות הערים ויאתר מסתננים במטרה להעביר אותם למתקן המעצר. במקביל, תצא רשות האוכלוסין וההגירה בקרוב במסע הסברה נרחב בכלי התקשורת בו תודיע לציבור, כי העסקת מסתננים ומבקשי מקלט אינה חוקית, ומהרגע בו יפעל מתקן ההמתנה בדרום, היא גם תיאכף. על פי המלצות הוועדה הבין-משרדית לתכנית לטיפול במסתננים, הקנס על העסקת מסתננים על ידי אדם פרטי עלול להגיע ל-10,000 שקלים, ואילו עסק ציבורי כגון מסעדה או בית מלון עלול לעמוד בפני קנס בגובה של 25 אלף שקלים".

 

השר לביטחון פנים: "היקפי הפשיעה בקרב המסתננים - נמוכים" 

 

בישיבת הממשלה השבוע, התנגד השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ', להקמת מתקן המעצר למסתננים. "אני לא מכיר מה זה 'מתקן פתוח' וממליץ להשקיע באכיפה, חקיקה, בנייה מיידית של המכשול והצבת פלוגות מג"ב בגבול", הוא אמר. השר אהרונוביץ' הציג נתונים על מספר המסתננים בארץ והיקפי הפשיעה בקרבם וטען, כי היקפי הפשיעה בקרב המסתננים נמוכים ואינם משפיעים על מגמות הפשיעה בישראל. מתנגדים נוספים להקמת מתקן המעצר, הם, כצפוי, ארגוני הסיוע לזרים.

ארגון 'רופאים לזכויות אדם' מסר בתגובה להחלטת הממשלה: "כליאת קורבנות עינויים, אונס, מלחמות ורצח עם ללא הגבלת זמן, ללא ביקורת שיפוטית ובניגוד לאמנה הבינלאומית להגנה על פליטים - היא אות קין על מדינת ישראל. תוכנית זו לא רק שלא תעצור פליטים המגיעים מסיני, אלא תחריף את מצוקת הפליטים ותפגע בבריאותם ובמצבם הנפשי הרעוע ממילא. אנו קוראים לממשלת ישראל לעצור את הסחרור בו היא נתונה ולבחון לעומק, בהגינות ומתוך ראייה מפוכחת פתרונות אנושיים לקליטת פליטים". ממוקד הסיוע לעובדים זרים ומהאגודה לזכויות האזרח נמסר: "לאור התנאים הקשים שבהם מוחזקים היום מבקשי מקלט בכלא 'קציעות', לא ברור כיצד המדינה תוכל להקים מתקן גדול בהרבה שלא יהפוך מיד לאסון הומניטארי ולחרפה. הגיעה השעה שישראל תגבש מדיניות הגירה מסודרת ותקיים מנגנון שיאפשר להכריע מי פליט ומי לא".

חדשות אילת