פרסומת
דלג

רצים עם זאבים

מאת: רותם ג'קסון ● צילום: מערכת ערב ערב ● 14/8/2019 09:12 ● מה נשמע 613
בעוד שיהיו כאלה שיגידו שהעיר אילת הולכת לאבד מערכה בעקבות השינויים בשדות התעופה, נעמדים שני יזמים צעירים על הרגליים האחוריות כדי להוכיח שההיפך הוא הנכון ● עם רוח לחימה ומוטיבציה בלתי מתפשרת, מחליטים שלומי נחמיאס (35) ואלירן וקנין (28) לעשות את הבלתי ייאמן בפריפריה הדרומית ולהרים פה חממת נדל"ן שתמנף מקומות תעסוקה חדשים ותהיה בית ליוזמות ועסקים חדשים ● ולא אמרנו אף מילה על סוכנות נדל"ן
רצים עם זאבים
"באופן כללי אנחנו די וורקוהוליקים. לא ישנים הרבה ואוהבים לעבוד ככה שעבודה קשה לא מפחידה אותנו". שלומי ואלירן

שלומי ואלירן מקבלים את פניי במתחם אמתל שבאזור התעשייה, במשרד חדש, מרווח ומעוצב. עדיין לא כמו הבגדים של אלירן אבל ברמה גבוהה וייחודית אם משווים אותו למשרד נדל"ן. המיקום, כך מסתבר, לא נבחר באופן אקראי והמושג נדל"ן הוא רק רמז למה שעוד עושים שם. "למען הסר ספק, אנחנו יזמי נדל"ן ולא משרד תיווך של נדל"ן", מבהיר שלומי נחמיאס בנימה חד משמעית. "לא סתם בחרנו את הלוקיישן הזה. רצינו להיות שכנים של כל היזמים בעיר. המשרד של מרלן רוזנפלד, שאחראית על אגף עסקים ויזמות באילת נמצא לידנו, מה גם שהיא מלווה אותנו בתכנית מההתחלה ואנחנו עובדים איתה בשיתוף פעולה צמוד. כמו גם "האב אילת" הבית של הסטארטאפיסטים בעיר. משרדי חכ"א, מודדים למיניהם ושאר עסקים אילתים.  
רצינו להיות במקום שייתן מענה לכל היזמים שמגיעים לעיר ולכן גם קראנו לזה חממת נדל"ן, שתהיה בית ליזמים מתחום הנדל"ן". 

 

מטעות להגשמת חלום


הרבה זמן לא פגשתי בפטריוטיות אילתית של חבר'ה צעירים ועל אחת כמה שהם בכלל לא אילתים. שניהם בלי יוצא מן הכלל, מאמינים באילת, מחויבים לאילת ומעדיפים לגור בה על פני כל מקום אחר בארץ. 

אלירן וקנין, רווק מעוצב בן 28, הגיע בכלל מפרדס חנה לפני שמונה שנים. את השירות הצבאי שלו הוא עשה כאן, הספיק להיות בפיגוע בכביש 12, להתבונן בנוף המרשים מהבסיס ולחלום על הרגע בו יפשוט את המדים ויבנה כאן את ביתו. ואכן זה הדבר הראשון שעשה אחרי שחסך מספיק כסף, קנה דירה בעיר. "לא הכרתי את אילת בילדותי אלא רק בשירות הצבאי ופשוט התאהבתי במקום. כל פעם שירדתי מהבסיס ונכנסתי לעיר הייתי מתרגש. אחרי הצבא פשוט נשארתי פה. קניתי פה דירה מכל מה שחסכתי בחיי. לצערי לא עשיתי את העסקה הכי טובה אבל בעקבות זה התחלתי לגלגל בראשי את האפשרות לעסוק בתחום ולמנוע מאנשים לעשות את הטעויות שאני עשיתי. אחרי ניסיון בכל מיני תחומים ביניהם ניהול מסעדה, ביטחון, מלונאות ועוד החלטתי לממש את התכנית ויצאתי ללמוד נדל"ן ויזמות בתל אביב. נסעתי להתמקצע בתל אביב וחזרתי להקים באילת עסק של נדל"ן". 

 


בא לצלול נשאר לפתח


שלומי נחמיאס, המבוגר שבחבורה (35), נשוי למורן נחמיאס מאגף צעירי אילת וכבר אבא לילד, הגיע לאילת מירושלים רק לפני ארבע שנים. "עליתי לכאן כדי לצלול. באתי רק עם תיק וחולצה" ,הוא נזכר בחיוך, "בדיוק התפטרתי מהעבודה בירושלים, נפרדתי מהחברה והחלטתי לנסות את מזלי בעיר השמש הדרומית. היה לי משרד נדל"ן קטן בתל אביב והייתי טוב במכירות, ראיתי סוכנות נדל"ן פתוחה אז נכנסתי לחפש עבודה. אחרי ארבעה חודשים בעיר כבר הכרתי את אשתי ומהר מאוד גם הבנתי, בזכות הלקוחות שלי, מה חסר בעיר ומה חסר לי. אבל זה לקח לי כמה שנים להפנים שהנפש שלי והראש שלי חושבים יזמות. להיות סוכן נדל"ן זה לא נטו מכירות, יש בזה פסיכולוגיה, צריך להבין מי עומד מולך, לעזור לאנשים, להתאים לאנשים את בית מגוריהם ואחרי שעשיתי את זה באינספור פרקי שיווק הבנתי שאני יזם. את אלירן פגשתי במקרה בחוף הים ומהר מאוד הראש העסקי שלנו התחבר. שנינו הבנו שאנחנו רוצים משהו שהוא מעבר לתיווך נדל"ן וברגע שעלינו על זה, פתחנו את העסק".

במה אתם שונים מכל סוכנות נדל"ן אחרת?
שלומי: אנחנו בכלל לא סוכנות נדל"ן. אנחנו מביאים רעיון של חממת נדל"ן. בנינו מקום בו אפשר לעשות הכל מהכל. זו יזמות מקורית שלנו, לא קיים בעולם דבר כזה. והכי חשוב, אנחנו עובדים כקבוצה. 
אנשים פה מביאים את הרעיונות שלהם תמורת דמי שולחן. הרווחים שלהם יותר גבוהים ובנוסף יש תכנית דיבידנדים של שותפות, אחד מקבל מהשני. מישהו בא עם רעיון וכולנו מתאגדים סביב זה כמו בחממה. כל אחד עם התחום שלו, ומרימים פה מיזמים ותעסוקה בעיר אילת. כמובן שחלק מהעניין זה גם לתווך קנייה ומכירה של נדל"ן אבל אנחנו עושים את זה כדי להתפרנס בזמן שאנחנו עובדים על המהלכים הגדולים.
אלירן: הייחוד שלנו הוא שאנחנו זאבי נדל"ן. הבידול שלנו הוא באחדות שלנו כצוות. אנחנו להקה. זו גם הסיבה שקראנו לעצמנו זאבים. המבנה של להקת זאבים נתן לנו השראה לעבודה המשותפת שלנו. להקת זאבים בנויה מהיררכיה פשוטה- השלושה הראשונים הם הכי חלשים אז הם מכתיבים את הקצב של כל שאר חברי הקבוצה. מאחוריהם נמצאים החזקים ביותר שנותנים את הגיבוי. אחריהם נמצאים הנקבות והילדים ומאחור צועדים מנהיגי הלהקה. עכשיו למשל יש לנו חמישה סוכנים חדשים שצריכים לעבור הכשרה אז כולנו עוצרים, מלמדים אותם וחונכים אותם. 
שלומי: כל הרעיון הזה של הלהקה והקבוצה ממש קרה מעצמו. לא תכננו לחפש עובדים. דבר הוביל לדבר וזה התחבר למשרד הזה שכולל עכשיו שבעה אנשי צוות. אני קורא למה שקרה לנו מיזם קוגניטיבי. כמו שצבים נולדים והולכים ישר לים ככה זה קרה לנו. כשרק פתחנו, כל השותפים לעשייה התחברו אלינו, זה רעיון של כמה מוחות. אין מקריות. הדברים הנכונים שצריכים לקרות, קורים וזה המוטו והכי מצחיק שכולנו אוסף של אנשים שאף אחד מהם לא נולד וגדל באילת. כולנו הגענו לפה ממקומות אחרים בארץ כשהמכנה המשותף של כולנו הוא שאנחנו מאוד אוהבים את העיר ומאמינים בה. 

 


אז מה זה בדיוק יזמות נדל"ן?
שלומי: למשל עכשיו מגיע יזם לאילת והוא מחפש להקים איזשהו פרויקט מסחרי, אז אנחנו בצוות מתאגדים כדי לבנות לו את המיזם הזה. אנחנו מספקים לו את כל הנתונים, יוצאים לשטח לחפש לו מיקום, יושבים איתו על תכנית שיווק, פרסום, מתווכים לו את הנפשות הפועלות בקהילה, מבצעים את ההיתרים, עושים עבורו תחקירים, האם המקום הזה מתאים למיזם שלו. 
יושבים איתו על התכנון האדריכלי והעסקי. למעשה אנחנו מספקים לו את החממה הנכונה להרים את המיזם כשהדגש הוא עבודה עם כוח מקומי. לכן איתנו בצוות נמצאים כל אנשי המקצוע שקשורים לנדל"ן באופן ישיר ועקיף- שמאים, אדריכלים, פרסומאים, משווקים, סטארט אפיסטים, סוכני מכירות ועוד. המטרה שלנו בגדול, זה להרים את העיר, להביא עוד מקומות תעסוקה ולהגשים את החזון של בן גוריון. וזו לא קלישאה. אם אנחנו היזמים לא נרים את העיר הזאת מי יעשה את זה? אני באמת בחור ציוני, פטריוט לעיר אילת ונאמן לחזון של בן גוריון. 
אלירן: זו הסיבה שאנחנו גם משווקים את העיר אילת בכל הארץ והעולם. יש לנו אנשים שזה התפקיד שלהם. יש לנו כבר נציג בדרום אפריקה, בצרפת ובעוד מקומות בעולם. השיווק שלנו הוא ארצי ועולמי על מנת להעלות את קרנה של אילת הן בתור מקום למגורים והן בתור מקור להשקעה. עדיין מחירי הדיור כאן זולים יותר ואחוזי התשואה גבוהים יותר. אנחנו מחפשים משקיעים ומשפחות שיבואו לגור פה. אני בטוח שכמו שאני התאהבתי בעיר ככה עוד אנשים יתאהבו בה וירצו להישאר לגור ולהשקיע כאן. 

איך אתם רואים את השינוי שיעבור על העיר כתוצאה מהריחוק של שדות התעופה?
שלומי: אני דווקא חושב שזה לא יוריד את ערכה אלא דווקא יעלה. נהיה חייבים לשפר את מוסדות הרפואה והחינוך ולפיכך האיכות תעלה. אנחנו מאמינים שבאמצעות המשרד שלנו יקומו עוד מקומות תעסוקה נוספים שיפריחו את אילת. אין פה מספיק אנשי מקצוע וכח עבודה איכותי וזה בגלל שאין פה מקומות עבודה איכותיים שמרוויחים בהם הרבה כסף. עכשיו למשל אנחנו עובדים על שני מיזמים שמצריכים אנשי מקצוע מהמרכז בכל מיני תחומים אז אנחנו מנסים להעביר אותם לגור פה. זה החזון שלנו, לעבוד עם אנשים איכותיים ולהעביר אותם לפה. ככה נפתח מרכזי תעסוקה ונעשה עסקים עם אנשים בכיף. אני בכלל חושב שמשווקים את העיר אילת בצורה לא נכונה. משווקים אותה כעיר תיירות ולא מסתכלים עליה כעיר כלכלית לזוגות צעירים שיכולים לחסוך פה יותר ולהרוויח פה יותר. אנחנו פה כדי לשנות לאנשים את ההסתכלות על העיר. אנחנו יכולים לתרום לזה על ידי הבאת זוגות צעירים שתהיה להם פה תעסוקה טובה והם יגדלו פה את הילדים שלהם, ירימו את המיזמים שלהם ויביאו גם את ההורים שלהם. בתור יזם יש לי יכולות להרים דברים כאלה בעיר לכן אני פועל בכל המישורים. 
אלירן: יש המון תחומים שהעיר עדיין לא נגעה בהם ואולי זו תהיה ההזדמנות להשקיע בהם. אותי לדוגמה מטריד הנושא של דיור מוגן למבוגרים. אם יהיה מקום איכותי כזה בעיר, יותר זוגות צעירים יוכלו להקים פה את ביתם ולהביא את ההורים שלהם לכאן. וזה בדיוק מה שאני עושה עכשיו, מחפש להורים שלי בית באילת. אחת המטרות שלנו היא לעשות פה פרויקט כזה לאנשים מבוגרים, לבנות מקום שיהיה להם נעים להיות בו בבגרותם. כמו כן חשוב לנו באותה מידה עניין הנגישות לנכים. פונים אלינו לא מעט בעלי מוגבלויות לעזור להם למצוא דירה ובעקבות זה המודעות שלנו עלתה לנושא הזה. שמנו לב שעדיין בהרבה בניינים אין מספיק נגישות לנכים אז אנחנו מנסים לעבוד על זה ולקדם את זה מול העירייה. התחלנו פשוט להקשיב לתלונות של תושבים ותיירים על העיר וללמוד מזה מה חסר ובמה כדאי להשקיע. בעניין התיירות למשל מאוד קשה לנו לשמוע שכל המלונות דורשים מחירים מאוד גבוהים והכל בסך הכל מאוד יקר פה לתיירים החל מהלינה ועד האוכל אז התחלנו לחפש חברת 'לואו קוסט' של מלונות. ובאמת מצאנו והתחלנו איתם מגעים להיכנס לאילת. כמו שאמרנו, אנחנו פועלים בכל המישורים. 
באופן כללי אנחנו די וורקוהוליקים. לא ישנים הרבה ואוהבים לעבוד ככה שעבודה קשה לא מפחידה אותנו. אנחנו מעיזים לחלום ולבצע ללא חשש. הבאנו את כל הדרייב שלנו לעיר הזאת ואנחנו ממש נהנים לראות שדברים קורים ומתפתחים פה. אנחנו רוצים לעשות את ה'יש מאין' באילת. הכי פשוט זה לעבור לגור בתל אביב איפה שהכל קורה ולעשות דברים שם אבל הרבה יותר מאתגר להיות במקום שיש בו צורך במשהו ולעשות את המהלכים להביא אותו. 


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש