פרסומת
דלג

סוחרים ב'פנינת אילת': בסטה חדשה פוגעת לנו בעסקים

מאת: עומר כרמון ● 4/5/2011 21:48 ● ערב ערב 2496
סוחרים במרכז המסחרי 'פנינת אילת' טוענים, כי בסטה סמוכה ששופצה ושינתה את ייעודה מ'ביגוד' ל'פיצוציה', פוגעת בעסקיהם. מאחורי הבסטה החדשה, פועל הבן של חבר מועצת העיר חיים אל על. פניות חוזרות ונשנות של הסוחרים לראש העירייה, לא עזרו
סוחרים ב'פנינת אילת': בסטה חדשה פוגעת לנו בעסקים

תמונת כתבה


סוחרים במרכז המסחרי 'פנינת אילת' בטיילת החוף הצפוני טוענים, כי בסטה סמוכה, ששופצה בחודשים האחרונים ושינתה את ייעודה מ'מכירת בגדים' ל'מכירת מזון ומשקאות', פוגעת בעסקיהם. יוסי דהן, שבבעלותו מינימרקט ב'פנינת אילת', מעריך כי הפסיד למעלה מ- 300 אלף שקלים בשל הבסטה המחודשת. לדבריו, לפני כחצי שנה, בחודש נובמבר 2010, פנה לראש העירייה, מאיר יצחק הלוי וסיפר לו על המהפך שעוברת הבסטה. ראש העירייה הבטיח, לטענתו, כי "הוא מטפל בנושא ולא יקום דבר כזה". אבל בשטח, הבסטה המחודשת קרמה עור וגידים.

"באמצע חודש נובמבר 2010, שמתי לב שהתחילו לפנות את הבסטה הקודמת מכל התכולה שלה", סיפר דהן ל'ערב ערב'. "במקביל, בכל לילה התקיימה בנייה של בסטה חדשה, מעל הקיימת. כשהסתיימה הבנייה, התחילו למלא את המקום בסחורה. בתאריך 20.12.11 (ימים אחדים לאחר שניתן פסק דין בבית המשפט המחוזי, הקובע כי כל הרוכלים יפונו מהטיילת בחודש יוני השנה, ע.כ), נפתחה הבסטה המחודשת, והיא פועלת עד היום כ'פיצוציה. זה פשוט בלתי נסבל המצב הזה, אני משלם ארנונה ומיסים, ופתאום אני ניצב מול מציאות בלתי אפשרית ונלחם בבסטה חדשה ולא חוקית, שמעורב בה, חבר מועצת עיר".

פגישה עם ראש העירייה - ללא תוצאות


ב-16.12.10, יומיים לאחר פסק הדין בעניין הרוכלים וכחודש לאחר שיחת הטלפון הראשונה בין יוסי דהן למאיר יצחק הלוי, בעניין הבסטה, התקיימה פגישה בנושא בין ראש העירייה לבעלים של מרכז 'פנינת אילת'. כחודש לאחר מכן, שלח עורך הדין רפאל שיוביץ (המייצג את 'פנינת אילת'), מכתב לראש העירייה, בו טען: "בפגישה שהתקיימה בין מנהלי מרשתי ובינך, הצהרת כי 'לא ניתן שתקום בסטה שתמכור מזון ושתייה, אלא ביגוד בלבד, וזאת בפרק הזמן המיועד לפינויים של כל בעלי הבסטות הממוקמים לאורך הטיילת. לא רק שניתנה לבעלי הבסטות אורכה להתפנות (בבית המשפט המחוזי, ע.כ), אלא שבתקופת הביניים, בעל הבסטה המצויה בחזית מרכז 'פנינת אילת', לא פעל לצמצום עסקיו לקראת הפינוי, אלא אף הרחיב והגדיל את שטחי ההשתלטות והופך את 'הבסטה' ל'פיצוציה' העוסקת בממכר מוצרי מזון ושתייה, מבלי שהעירייה תעשה דבר. מרשתי ושוכרי החנויות, המשלמים ארנונה גבוהה ומסים, ניזוקים ישירות עקב התחרות הבלתי חוקית, ונזקיהם הכספיים גדלים מיום ליום. הינך נדרש בזה לדאוג לכך שהבסטה, אשר עד עתה עסקה במכירת ביגוד, תפסיק לאלתר את פעילותה במקום, או למצער, עד למועד הפינוי על פי פסק הדין (של בית המשפט המחוזי, ע.כ), לא תמכור מזון ושתייה, אלא ביגוד בלבד. אודה על קבלת אישורך, כי הינך פועל מיידית לתיקון המצב. מצורפת בזה תמונה, על מנת לאפשר לך זיהוי הבסטה".

ימים אחדים לאחר שליחת המכתב, התקבלה תשובתה של עו"ד טליה כולב, מהלשכה המשפטית בעיריית אילת: "נערכה בדיקה מול גורמי האכיפה, וזו העלתה כי אכן בוצעו עבודות שיפוץ, ובגין עבודות אלה אף ניתנה התראה לבעל הדוכן, לפיה נדרש להפסיק ביצוען בתוך 48 שעות. למיטב הידיעה, נכון למועד מכתבי זה, לא מתבצעות עבודות במקום, וטענתך כי בעל הדוכן 'הרחיב והגדיל את שטחי ההשתלטות', נדחית מכל וכל... כידוע לך היטב, כל הרוכלים ללא יוצא מהכלל, פועלים בטיילת ללא היתר רוכלות, ומשכך, אין באפשרות העירייה לפעול כנגד מפעיל זה או אחר, בגין 'הפרת תנאי רישיון רוכלות'. לאור ההליכים המשפטיים הרבים שהתנהלו משך השנים מול הרוכלים, גבולות האכיפה של הרשות המקומית מצומצמים. עם זאת, הרשות עושה שימוש בחוקי העזר השונים ושלחה בימים אלה דרישות לתשלום ארנונה. באשר לאמירתו של ראש העירייה, ככל שנאמרה כזו, יצוין כי הח"מ (עו"ד כולב, ע.כ), מניחה שהכוונה הייתה למגרש 40 (שוק הרוכלים המיועד ליד 'מלון מוריה', ע.כ), בו לא יותרו דוכני מזון ושתייה".

מאחורי הקופה: חבר מועצת העיר


דהן אולי מפנה את האצבע לעברו של חבר המועצה חיים אל על, ואולם מי שמופיע כאחד משני מורשי החתימה שמפעילים את הבסטה שהפכה לפיצוציה, הוא רונן אל על, בנו של חיים אל על. יוסי דהן, הבעלים של המינימרקט במרכז 'פנינת אילת', טוען כי ביום פתיחת 'הפיצוציה' החדשה בטיילת, הבחין בחיים אל על מתצפת על העסק מהמרפסת בקניון 'מול הים'. לדבריו, אל על נכח גם בשלבי בניית הבסטה ופיקח על השיפוצים. במהלך חג הפסח, צולם אל על בבסטה המחודשת, כשהוא עומד מאחורי הקופה.

בתגובה לטענות, אמר חבר מועצת העיר, חיים אל על, ל'ערב ערב': "באתי לבקר בבסטה את הבן שלי. הוא עבד קשה במהלך הפסח ורציתי לראות אותו. הבן שלי בן 22 ועומד בזכות עצמו. מותר לו לעבוד ולהתפרנס איפה שהוא רוצה. הוא לא צריך לבקש אישור מאבא שלו. הבן שלי ניהל בעבר פיצוציה. הבעלים של הבסטה, מתי מלכה, ביקש ממנו עזרה, וזה הכל. אם מישהו חושב שיש לי קשר שלי לבסטה הזאת, אני מבקש שיגיע לתחנת המשטרה ויגיש נגדי תלונה".

חיים אל על סיפר, כי הוא מכיר את מתי מלכה עשרות שנים, מאז שלמד בבית הספר עם אחותו. לדבריו, לפני מספר שנים, בתקופת כהונתו של גבי קדוש כראש העירייה, חתם על תצהיר, בו אישר כי הובטח להוריו של מתי מלכה, שהדוכן בטיילת ישמש אותם לצמיתות.

בנו של חיים אל על, רונן, מסר בתגובה ל'ערב ערב': "מכיוון שניהלתי בעבר 'פיצוציה', מתי מלכה ביקש ממני לעזור בניהול הבסטה. אני מועסק במקום, זה הכל". כאמור, בידי המערכת מסמך המעיד על היותו מורשה חתימה.

הבעלים של הבסטה, מתי מלכה, ביקש לא להגיב בנושא.

שאלנו את עיריית אילת, האם התחייב ראש העירייה לאביו של מתי מלכה, הבעלים של דוכן רוכלים מול 'פנינת אילת', כי הדוכן לא יפונה, גם לאחר פינוי הרוכלים מהטיילת? האם הבטיח לסוחרי 'פנינת אילת', כי "לא יאפשר שהבסטה תמכור מזון ושתייה"? והאם הפעיל את סמכותו במסגרת חוק רישוי עסקים, כדי למנוע מכירה של משקאות חריפים בדוכן? בתגובה לשאלות, התקבלה התשובה הבאה: "התייחסותו של ראש העירייה לנושא הדוכנים נמסרה בבית המשפט והיא שוויונית לגבי כל הרוכלים. לא מיותר לציין, בהתאם להחלטת בית המשפט מיום 14.12.2010 תפונה הטיילת מכל הרוכלים, ללא יוצא מן הכלל. נושא הדוכן האמור טופל על ידי הלשכה המשפטית של העירייה".

שתיקתו של ראש העירייה


ראובן זלץ
בסיפור הזה, יש את כל המרכיבים האילתים, יצרים, חברויות, פוליטיקה, פרנסה, חבר מועצת עיר וראש עירייה אחד שלא פועל למרות תחנוני הסוחרים. וכשקוראים את הסיפור הזה, קשה שלא להיזכר במוכרת הממתקים, תושבת אילת, אם לחמישה ילדים, המפרנסת את משפחתה ממכירת סוכריות תוצרת עצמית, בטיילת. כתבנו עליה מספר פעמים, על אלפי השקלים שפקחי העירייה קנסו אותה. על צרותיה, תחנוניה שיתנו לה להתפרנס. אך כלום. עיריית אילת הפגינה יד קשה כנגד "מפרת החוק". פקחי העירייה קנסו, החרימו, סילקו אותה לא פעם מהטיילת, והדברים אף הגיעו לבית המשפט. והנה, בסיפור הזה, קמה וצצה בסטה מחודשת, המוכרת אלכוהול ללא רישיון, הפוגעת בעסקים חוקיים אחרים, פועלת למעשה, באין מפריע, למגינת ליבם של סוחרים המשלמים את מיסיהם בזמן וכחוק. ופתאום עיריית אילת, הפקחים, ראש העירייה, פתאום הם הופכים לבלתי נראים ומורגשים, ולא עושים בעצם דבר שימנע או פעולה שתסגור את הבסטה. פשוט כלום, שתיקה מוחלטת. ראוי לכל תושבת ותושב בעיר אילת, שיקרא את הסיפור ויחליט לעצמו ויסיק מסקנות. יש לציין כי מתי מלכה עצמו, הינו נתבע בתיק התביעה של מנהל מקרקעי ישראל, נגד הבאסטות. כזכור, בית המשפט פסק על הוצאת הבסטות מהטיילת, כולל הבסטה של מתי מלכה.