פרסומת
דלג

חילופי האשמות בוועד ההורים: האם מוסתר מידע מהציבור?

מאת: עומר כרמון ● 22/2/2013 18:53 ● ערב ערב 2590
דובר פורום ההורים העירוני, דורי שגב: "בישיבת הפורום שהתקיימה השבוע, הוחלט לא לאשר את מסמך ההסכמות בין ההורים לבין הנהלת העירייה. ההורים התלוננו, בין השאר, על כך שסעיף הסודיות כללי מדי". יו"ר פורום ההורים, סיגל טלקר: "לפי מסמך ההסכמות עם העירייה, כדי לפתור בעיות בבתי הספר, לא ניתן לפנות לעיתונות - אם אתה הולך לעיתונות, כבר יצרת אצלי את 'האנטי'"
חילופי האשמות בוועד ההורים: האם מוסתר מידע מהציבור?

על רקע גילויי האלימות בבתי הספר התיכוניים, החשדות להפצת תמונות אינטימיות של תלמידות, ובעיקר - הבחירות המתקרבות, נחשפו השבוע חילוקי דעות בין חברי ועד ההורים העירוני, לבין עצמם. יו"ר פורום ההורים, סיגל טלקר, הביעה חשש, כי חלק מחברי הוועד יפעלו מאינטרסים פוליטיים ויעשו שימוש בבעיות במערכת החינוך כדי לנגח את הנהלת העירייה.

זעמה של טלקר התעורר בשל דברים שאמר ל'ערב ערב', דובר פורום ההורים, דורי שגב. לדבריו, בישיבת הפורום שהתקיימה השבוע, הוחלט, לראשונה בשש השנים האחרונות, לא לאשר את מסמך ההבנות בין ההורים לבין הנהלת העירייה. "הועלו בישיבה הרבה מאוד טענות לגבי אופי המסמך והביצוע שלו בשטח", אמר שגב, "ההורים התלוננו על כך שסעיף הסודיות שמחייב אותנו - כללי מדי, על מפגשים שלא מתקיימים, ועל כך שהמסמך לא נותן להורים שיניים מול העירייה".

טלקר דחתה בכעס את דבריו של שגב: "זה ממש לא נכון להגיד שלא אישרנו את מסמך ההבנות", היא טענה, "כמדי שנה, דנו במסמך, שינינו אותו והעברנו את התיקונים למינהל החינוך. אני מבקשת מכל ההורים, לא לקדם אף צד פוליטי על גב הפורום העירוני. במיוחד השנה, בגלל הבחירות, אפשר לעשות דרמות, זאת שנה מאוד רגישה. זה לא משנה למי אני מצביעה בקלפי. כשאני יושבת בפורום ההורים - יש לי אחריות אחת בלבד: ענייני ההורים. אנחנו בפורום, נצטרך לשתף פעולה עם כל ראש עירייה שייבחר. אותי מעניין לדבר בצורה פתוחה עם מינהל החינוך ועם ראש העירייה, יש לנו דלת פתוחה אצלם. זה שהדברים לא מתקדמים בקצב שהיינו רוצים, זה לא אומר שלא נעשים דברים אחרים".

בתגובה לדברים אמר דורי שגב: "למרות שאני מזוהה לחלוטין עם דובי כהן, אני מתנגד לכל פוליטיזציה של פורום הורים. הפעולות שלי אינן נובעות ממניעים פוליטיים ושום מידע אינו מועבר לגורמים פוליטיים כאלה או אחרים. היו 16 הורים בדיון ולפחות עשרה היו בדעתי. אז כולם דובי כהן? כולם פוליטיים שם?".

"מהעיתונות לא תיפתר הבעיה"


מכיוון שפרוטוקולי ישיבות פורום ההורים אינם נחשפים לציבור, ביקשנו מסיגל טלקר, שתבהיר לנו מה היו התיקונים אותם ביקשו ההורים לשנות במסמך ההבנות עם הנהלת העירייה. "הפריע לנו שיש מקרים שלוקח קצת יותר זמן מצד העירייה לקיים את מה שאנחנו מעלים בפניה", היא השיבה. "יכול להיות שבכמה מקרים, הנוהל לא מיושם בקצב שאנחנו דורשים ולכן אנחנו רוצים יותר שיניים ללחוץ על המערכת".

מדוע מסמך ההבנות אוסר על ההורים לדווח לתקשורת על בעיות בבתי הספר?
"יש במסמך סעיף שאומר שיו"ר פורום ההורים צריך לחתום על מסמך סודיות בפני מינהל החינוך. הסברתי להם שלא מדובר בכך שאסור להוציא מידע החוצה, אלא בכך שמדובר בחומרים הקשורים בצנעת הפרט, ולכן צריך לשמור על סודיות. מנהלת בית הספר צריכה לגלות שקיפות מלאה ולהעביר ליו"ר כל דבר, ולכן היא צריכה להיות בטוחה שהיו"ר לא יוציא את המידע הזה החוצה. מעבר לזה, לפי מסמך ההסכמות, כדי לפתור בעיות יש לפעול בנוהל הבא: לגשת למנהלת בית הספר ולנסות לפתור את הבעיה, אם לא הולך, ללכת לוועד ההורים, לא הלך - לפנות למינהל החינוך, אם גם זה לא עוזר – לפנות לראש העירייה ואם לא הלך, לפנות למפקחת. אתה לא יכול ללכת לעיתונות כדי שתפתור לך את הבעיה. מהעיתונות לא תיפתר הבעיה".

מניסיוני, דווקא התרשמתי שהעיתונות הרבה פעמים כן עוזרת.
"לא תמיד זה לטובת הילדים או לטובת בית הספר. אתה לא יכול ללכת לעיתונות לפני שפנית אלי. אם אתה הולך לעיתונות, כבר יצרת אצלי את 'האנטי'. בוא אלי, תן לי את ההזדמנות לפתור את הבעיה לפני שאתה מלין עליה בעיתונות".

חשד: הופצו תמונות אינטימיות של תלמידות


ממשטרת אילת נמסר, כי שתי תלונות שעניינן עבירות על חוק הגנת הפרטיות הוגשו השבוע בעקבות דיווחם של גורמי מערכת החינוך בעיר. נער כבן 16 נחקר במחלק הנוער של משטרת מרחב אילת בחשד שהפיץ תמונה אינטימית של ידידתו בת ה 13.5. מקרה אחר הנחקר במחלק הנוער עוסק בתלונתה של נערה נוספת בגין הפצת תמונה אינטימית ואיומים אותן קיבלה. הנערה, בת ה- 13.5, טענה כי ידיד שלה, בן 16, הפיץ תמונה אינטימית שלה ברשת האינטרנט. בנוסף טענה, כי תלמידים בבתי הספר בעיר מעבירים את התמונה ביניהם. החשוד עוכב לחקירה במחלק הנוער של משטרת מרחב אילת בחשד לעבירה על חוק הגנת הפרטיות ומסר את גרסתו. בתום חקירתו שוחרר בתנאים מגבילים.

במחלק הנוער של משטרת מרחב אילת נחקרת תלונה נוספת, בה נטען כי נערה בת 14 חושדת שתמונה אינטימית שלה מופצת ברשת האינטרנט. בנוסף נחקר חשד כי הנערה אוימה על ידי נער שבמידה ולא תשתף פעולה עמו ותשלח תמונות נוספות, יופצו תמונותיה ברשת. הנער החשוד, בן 16, אותר והובא לחקירה במחלק הנוער. עוד נמסר ממשטרת מרחב אילת, כי במהלך השבוע האחרון, הוגשו חמש תלונות שעניינן עבירות מחשב בהקשר של רשת האינטרנט. קצין הנוער של משטרת מרחב אילת, פקד קאסם חלבי, העריך כי התלונות הוגשו בעקבות הרצאות שערכו לאחרונה שוטרי משטרת אילת במהלך שבוע 'האינטרנט הבטוח'. הרצאות שהגבירו את המודעות לסכנות ברשת.

בעקבות הודעת המשטרה לכלי התקשורת, הוחלט בעירייה להפיץ אגרת להורי תלמידי בתי הספר התיכוניים, עליה חתומים: ראש מינהל שח"ק - ד"ר דרורי גניאל, מנהלות בתי הספר התיכוניים - טליה ז'אן, מזל קציר ושמחה הראל, ויו"ר פורום ההורים העירוני - סיגל טלקר. "לכם ההורים, תפקיד חיוני וחשוב בפיקוח, ליווי, הנחייה ומעורבות בשימוש ילדכם בטכנולוגיות הללו", נכתב באגרת. "ראוי להוציא את המחשב מחדר הילדים, להגדיר שוב ושוב את כללי הגלישה ולבדוק באופן עקבי את היסטוריית הגלישה של הילד, בידיעתו. כחלק מהתפיסה העירונית של 'אילת - עיר ללא אלימות', שבית הספר שותף לה, אנו עושים מאמצים רבים להיאבק בכל דרך בנגע האלימות באשר היא. בין היתר על ידי הגדרה ברורה של נהלים, נקיטת תגובות ברורות להתמודדות תוך הצבת יעד של אפס סובלנות לאלימות. כחלק מעמדה נחרצת זו, אנו פועלים בשקיפות בנוגע לתופעות האלימות השונות ולכן בחרנו לפנות וליידע אתכם בדבר אירועים אלו".

"מצב חירום במסגרת 'עיר ללא אלימות'"


"האירועים הללו הוגדרו כמצב חירום במסגרת 'עיר ללא אלימות'", אמרה סיגל טלקר ל'ערב ערב', "בהתאם למסמך ההסכמות עם העירייה, קיבלתי דיווח מיד כשזה קרה".

בשבוע שעבר דווחתם על עימות בין מאבטח בית הספר 'רבין' לסגן המנהלת. במהלך הישיבה, נמסר לכם, כבדרך אגב, כי אותו מאבטח היה מעורב בתקרית קודמת, במהלכה בעט בישבנו של תלמיד. מדוע לא דווחתם על המקרה בזמן אמת?
"מנהלת בית הספר 'רבין' הסבירה לנו שבהיסח הדעת לא פעלה לפי מסמך ההסכמות ולא דיווחה לנו. ברור שמדי פעם מתרחשות טעויות. הדבר החשוב הוא, שאנחנו נעיר את תשומת לבם במידה והם לא עמדו בהנחיות מסמך ההבנות, והם יביאו לתשומת לבנו במידה ואנו לא עומדים בהנחיות. בעקבות האירוע ב'רבין', ביקשתי שתתקיים שעת מחנך בנושא בכל בתי הספר התיכוניים, ובקשתי התמלאה".

מחברת 'ביטחון אזרחי' שהעסיקה את המאבטח שנחשד בניסיון תקיפה, נמסר כי הוא פוטר מתפקידו ואקדחו נלקח ממנו.


חדשות אילת