פרסומת
דלג

חיה ובועטת

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 12/1/2018 15:40 ● מה נשמע 530
והשבוע - העיר אילת סערה כמרקחה לאחר ש'חוק המרכולים' עבר מבלי להחריג את העיר אילת ● ואני שואלת על מה ולמה המהומה אם בכל מקרה 90% מהעסקים בעיר סגורים בשבתות ובימי חג? ● וגם- השלט שעשה לי את זה
חיה ובועטת

 

זה לא כל כך נעים לראות חנויות סגורות


שבת בבוקר. מאות אורחים בעיר, פלוס משפחות אילתיות מצ'ועממות, שחיפשו מפלט מהרוח הקרה האופפת את העיר, הגיעו לקניון 'אייס מול'. כאן קיוו, לפחות הצפוניים, להעביר קצת ג'וד טיים, בעיקר אם יש להם ילדים קטנים. אלא שבפועל נאדא. חנויות בודדות בלבד פתוחות בקניון הענק הזה, ואיזה מזל שלאחרונה פתחו כאן את 'ארומה', כי לפחות עכשיו יש סוף סוף מקום לשבת ולשתות בו קפה. לפוחת זה. האילתים כבר רגילים למצב- שבת בבוקר, יום פחות יפה, אין לאן לצאת בעיר. ככה זה כש- 90 אחוז מהעסקים באילת סגורים בשבת. הצפוניים קצת פחות מבינים את העניין, אחרי הכל אצלם הקניונים ברובם פתוחים, כולל לא מעט חנויות ובתי עסק, כי כמו שהסביר לי אחד המבקרים בעיר: "לא לכל אחד שעובד קשה במהלך השבוע יש את הזמן לעשות קניות במהלך השבוע עצמו. ובשבת, מי שאינו שומר שבת, יכול לעשות את זה בהנאה גדולה". מאוכזבים שמעתי אותם יושבים על כוס קפה ומלינים- "איזו מן עיר תיירות זו, אין מה לעשות כאן בכלל". האמת, צודקים. תזכרו כמה פעמים נסעתם לחו"ל וגיליתים שבמקום אליו נסעתם ביום ראשון- יום המנוחה, הכל סגור, ולעומת זאת, כמה מאושרים הייתם לגלות, שלא בכל יעד תיירותי בחו"ל זה ככה, אלא יש יעדים, שלמרות יום א' בשבוע, יש בהם מה לעשות ולאן ללכת גם ביום המנוחה הזה. 

 

העיר אילת סערה כמרקחה לאחר ש'חוק המרכולים' עבר מבלי להחריג את העיר  ● כנסת ישראל


אז נכון שלשמור שבת זה חשוב וגם קדוש, אבל הלו, בעיר תיירות מספר אחת באילת, אותה עיר שחברי מועצת עיר, יחד עם ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, עשו בשבועות האחרונים כל שיכלו על מנת להחריג אותה מ'חוק המרכולים', לא יתכן ש- 90 אחוז מכלל העסקים, כולל עסקים בקניונים, יהיו סגורים. ואם זה בסדר, כמו שהסביר לי השבוע בעל עסק וותיק בעיר: "יש שבת, אז צריך לנוח". הכל טוב ויפה, אבל שבעלי העסקים לא יעמדו עכשיו על הרגליים האחוריות ויבכו ש'חוק המרכולים' יפגע להם בפרנסה, ושבעלי העסקים יפסיקו אחת ולתמיד לבכות על כך שהאורחים בעיר נשארים בבית המלון. נו ומה, לא עדיף להישאר בבית מלון מאשר לשוטט חסרי מעש בעיר סגורה? 
אם תשאלו אותי, הייתי עושה כל שניתן על מנת לגרום לכמה שיותר עסקים באילת להיות פתוחים בשבת, ולו בגלל הטייטל 'עיר תיירות'. בעצם פתיחת העסקים בשבתות ובימי חג, גם ההכנסות ייראו אחרת, אחרי הכל הצפוניים מגיעים, רוצים לבזבז ואין להם איפה. לא הזוי? הרי אי אפשר לבכות מצד אחד ומנגד לרצות לנוח. או שבעצם אפשר- ככה זה הרי עובד באילת כבר שנים. 
היה מי שהעלה השבוע בפני את האפשרות שבעלי עסקים, במיוחד בקניונים בעיר, לא פותחים את דלתות העסקים בשבת כי זה לא משתלם להם. "מי שמסתובב בשבתות בקניונים, בדרך כלל לא קונה אלא רק מסתובב", טען השבוע בעל עסק באחד הקניונים בעיר, "ואנחנו לא רק שבקושי מצליחים למצוא עובדים, אם בכלל, שיסכימו לעבוד בשבת, אלא גם מתקשים לשלם את השעות הנוספות שנדרשות לתשלום בשבתות או בימי חג". בפועל מה שקורה, שרק חנויות בודדות פתוחות בשבתות, מה שמוריד מכל העניין ומחדוות הקניות. אז תגידו שאין הכנסות בשבת, הכל עניין של מה קודם למה, ואולי אם כל החנויות בקניון זה או אחר בעיר יהיו פתוחות, ההכנסות יגדלו? 
אילת של שנת 2018 הסוחרים נלחמים על קיומם, אבל לי איך שהוא יש תחושה שמלחמת הקיום הזו מתפספסת. ותחשבו על זה.


שלט שכזה

 


כמה קילומטרים מרוחקת אילת מקריית שמונה? האם חשבתם פעם מה המרחק בין אילת לרגבה או לטבריה, והאם ידעתם למשל כי המרחק בין אילת לנצרת הוא 422 ק"מ? תודו שאף פעם לא חשבתם על זה, ואם חשבתם לבטח לא ידעתם. אז אם עדיין לא ראיתם או סתם פספסתם, כדאי לכם לדעת שבמתחם החנייה ב'ביג' הותקן לאחרונה שלט מדליק ביותר עליו תוכלו למצוא את כל המרחקים האלו ואחרים. ככה למשל תלמדו שהמרחק בין אילת לטבריה עומד על 411 ק"מ ועד ליקנעם תאלצו לגמוע 408 ק"מ. יפה, ממצה, חינוכי ולעניין. הנה פרגנתי, למי שחושב שקשה לי.  
 


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש