פרסומת
דלג

'חוק המרכולים' עבר. האם אילת תיסגר בשבתות?

מאת: איה פלשקס ● צילום: אילוסטרציה ● 12/1/2018 17:15 ● ערב ערב 2845
"חוק המרכולים" עבר השבוע בכנסת. ולמרות הניסיונות להחריג את אילת, אילת נשארה בפנים ● הבוקר שלאחר החוק היה בעיקר מבולבל, כשהציבור בעיר ובעיקר בעלי העסקים לא הבינו מה יהיה מעכשיו ● ראש העירייה ביקש להרגיע והבהיר: "נשאף להשאיר את המצב כפי שהוא היום גם אם נצטרך להגיע לערכאות משפטיות" ● ●חברי מרכז הליכוד מסניף אילת שלחו מכתב לראש הממשלה בבקשה שיעזור אך לא נענו ● עו"ד לימור להב: "מבחינתי, ראש העירייה נכשל ואילת ניצלה אך ורק בזכות הנחישות שלי לתקן את חוק העזר העירוני" ● ואילו ח"כ אמסלם ממהר להרגיע את הרוחות ומבהיר: "מה שהיה הוא שיהיה. החוק הזה לא בא לשנות את הסטטוס קוו הקיים" ● אילת ביום שאחרי 'חוק המרכולים'
'חוק המרכולים' עבר. האם אילת תיסגר בשבתות?
חוק המרכולים אושר ברוב זעום 57:58

השכם בבוקרו של יום שלישי השבוע עבר בכנסת 'חוק המרכולים' בקריאה שניה ושלישית, ברוב זעום של 58:57 ולאחר ויכוחים רבים. החוק הוכן להצבעה בוועדת הפנים כבר בשבוע שעבר ולמרות שסחב איתו שורה של הסתייגויות, כל אלו הוסרו משיקולים פוליטיים, בכלל זה ההסתייגות העוסקת בהחרגת העיר אילת.  קבלת החוק נדחתה לשבוע הזה, ולמרות הבטחות וניסיונות של ח"כים ושרים להחריג את אילת אף על פי ולמרות הכל, החוק עבר ואילת לא הוחרגה.

 

אילת 'אין'


"חוק המרכולים" (חוק לתיקון דיני הרשויות המקומיות חוקי עזר בעניין פתיחתם וסגירתם של עסקים בימי מנוחה, התשע"ח–2018 ) מאפשר לשר הפנים, למנוע פתיחת מרכולים בשבת על ידי שינוי וביטול חוקי עזר עירוניים קיימים, בעת שיחפוץ. לפי הנוסח שאושר, חוקי עזר בעניין פתיחתם וסגירתם של עסקים בימי מנוחה, יהיו כפופים להסכמה של שר הפנים לצורך פרסום ברשומות, והסכמתו תינתן רק אם פתיחת העסקים בימי המנוחה כמוצע בחוק העזר נדרשת למלא צרכים שהם חיוניים לדעתו של שר הפנים. ח"כ אמסלם ציין: "המטרה היא להעניק סמכות לשר הפנים לקבל החלטות כדי לעשות סדר, והסכמת השר תינתן רק אם פתיחת העסקים נדרשת כדי לספק צרכים שלדעתו מהווים צרכים חיוניים". למרות ניסיונות חוזרים ונשנים להחריג את העיר אילת מהחוק עד יום שני השבוע, הרי שלקראת פתיחת הדיונים בכנסת לקראת הצבעה, סיכמו ראשי סיעות הקואליציה כי חנויות נוחות בתחנות הדלק יוחרגו מהחוק, אך העיר אילת לא תוחרג. 

 

ככה תוקן רגע לפני  חוק העזר העירוני


כדי להקדים את המאוחר התכנסה ביום רביעי שעבר מועצת העיר ואישרה תיקונים לחוק העזר העירוני, לפיהם באזורי התיירות וכל האזור שמזרחה לכביש 90, תתאפשר פתיחת עסקים בשבתות. כמו כן סומנו מספר אזורים מחוץ לקו זה, למשל החוף הדרומי, שדרות התמרים ומרכז תיירות. בנוסף לפי התיקון, ישמר מצבם של עסקים שפעלו עד כה בסופי שבוע. החוק אושר על ידי כל סיעות המועצה. עם זאת, הוא זקוק עדיין לאישור משרד הפנים כדי שיכנס לתוקף. באותו מעמד של ישיבת מועצה ציין ראש העירייה מאיר יצחק הלוי, כי אפשרות נוספת להחרגת החוק היא הכנסת תיקון לחוק 'אזור סחר חופשי אילת" (אסח"א).

 

ראש העירייה: "מה שהיה הוא שיהיה"


שעות ספורות לאחר ההצבעה שוחח ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, עם 'ערב ערב' והדגיש: "הסטטוס קוו של העיר אילת לא יפגע!!!! מה שהיה הוא שיהיה! אנחנו נמשיך לפעול ולהריץ את חוק העזר שהמועצה אישרה. היה ושר הפנים יאשר – מה טוב ומה נעים, אם לא יאשר, אנחנו נשאף לאישורו גם אם נצטרך להגיע לערכאות משפטיות". ראש העירייה הוסיף וציין כי בימים והשעות הרבות שנמצא בכנסת ושוחח עם הח"כים כדי להביאם להצבעה על החרגת אילת מהחוק  "לא היה אחד מחברי הכנסת, חוץ מהסיעות הדתיות, שלא חשב כמונו. אך הם הצביעו כמו שהצביעו בגלל אילוצים פוליטיים. בסופו של דבר אף אחד לא יודע בעצם מה החוק אומר". אומר ראש העירייה ומוסיף: "אני יכול למסור לכל בעלי העסקים באילת: הסירו דאגה מליבכם. שום עסק לא יסגר כתוצאה מחוק זה". עוד הוסיף מאיר יצחק הלוי ואמר: "יש מירמור גדול בקרב חברי הליכוד באילת".

 

ראש הממשלה לא הגיב


חברי מרכז הליכוד מסניף אילת פנו במכתב עוד ביום שלישי שעבר לראש הממשלה בנימין נתניהו  באופן אישי, מיד עם דחיית ההצבעה על החוק. "לא סוד הוא כי אילת "חיה" ברוב השנה מסופי שבוע בה מתמלאת העיר באורחים ותיירים אשר מגיעים לנופש בסופ"ש ו"חוק המרכולים" אם יחול עלינו יגרום לנזק בלתי הפיך", כתבו חברי המרכז לראש הממשלה והוסיפו והתריעו מפני קריסת עסקים באם לא יפעלו בשבתות, כמו שכבר קרה בעבר. הם המשיכו והזכירו "מרקם החיים באילת בין חילונים, דתיים וחרדים מהווה דוגמא ומופת לכל הארץ וחוק זה עשוי בהחלט לזעזע קשות את מרקם יחסים זה".
יו"ר הנהלת סניף אילת, ברוך קבלו, אמר בשיחה עם 'ערב ערב' כי את המכתב הם כתבו, בנוסף להבעת המחאה, בתקווה שראש הממשלה ישתכנע להחריג את העיר אילת. אלא שלדבריו הם כלל לא זכו להתייחסותו של נתניהו למרות שהם יודעים וודאות כי הוא קיבל את המכתב  וגם אמר למי ממקורביו כי "זה בטיפול". ההתייחסויות היחידות שהם קיבלו, הגיעו משר התיירות, יריב לוין ויו"ר הקואליציה דודי אמסלם, ש"אמרו שיפעלו יחד עם ראש העירייה למניעת רוע הגזירה".  
למרות הכל קבלו שומר השבוע על אופטימיות ואומר: "אני בטוח שנצליח להחריג את אילת. נפעיל לחץ כבד על כל השרים לתקן דרך חוק "אזור סחר חופשי", כך שלפחות אזורי התיירות יוחרגו". עוד הוסיף קבלו: "אנחנו מתכוונים לגייס שניים שלושה ח"כים מכל חלק של הכנסת: קואליציה, אופוזיציה ואפילו דתיים, שיכינו את הצעת החוק לתיקון חוק אסח"א" וציין "באילת אנחנו תמיד יודעים להכיר תודה לח"כים ושרים שעוזרים לנו".

 

חברת מועצת עיר להב: "כישלון של ראש העירייה"

 

ראש העיר איכזב. עו"ד להב

 


חברת המועצה, עו"ד לימור להב: "החלטת הממשלה הייתה די צפויה, ומי שחשב שאילת תוחרג היה תמים. זה בסדר שראש העיר ניסה להחריג את אילת, מה שלא בסדר, שאת כל הפעילות שלו, עד שאני העליתי את הנושא לסדר היום הציבורי, הוא עשה לטענתו, בשקט ו"מתחת לרדאר", מבלי שאנחנו, חברי המועצה, נדע מזה, ובלי שניתנה לנו האפשרות להציע הצעות ולסייע. מוזר הוא, שראש העיר, שמאוד אוהב להכריז מלחמות, לצאת לקרבות ולהניף דגלים שחורים בעיר בחר, דווקא בנושא כל כך מהותי וקריטי לאילת, לפעול בשקט. הכישלון בהחרגת אילת בחוק המרכולים, הוא תוצאת התנהלותו הזחוחה והיהירה של מי שחי כל הזמן תחת הרושם, שהוא זה שיגיד לכנסת מה לעשות ושכולם סרים למרותו. והנה, ולא בפעם הראשונה, אנחנו מגלים שזה ממש לא כך!
כשאני עשיתי מלחמת עולם בישיבת המועצה לפני כשבועיים, כדי שמועצת העיר תתקן את חוק העזר, לא הייתי נגד ההחרגה, אלא דרשתי לתקן בנוסף את חוק העזר העירוני, כך שיאפשר פתיחת עסקים בשבת, כפי שעשו עיריות אחרות, כדי שתהיה לנו תעודת ביטוח, במקרה וניסיון ההחרגה שהציע ראש העיר ייכשל. ברור שאין בתיקון חוק העזר כדי להבטיח ששר הפנים יאשר אותו, אבל אז, ככל ששר הפנים לא יאשר את התיקון לחוק העזר ובכך, למעשה, יפר את הסטאטוס קוו הקיים בעיר, תיסלל לנו ולעיריות האחרות הדרך לבג"ץ ככח גדול ומשמעותי. 
לצערי, 'חוק המרכולים' אושר, ללא החרגת אילת, ולכן, מבחינתי, ראש העיר נכשל ואילת ניצלה, אך ורק בזכות הנחישות שלי לתקן את חוק העזר העירוני, חרף התנגדותו התמוהה של ראש העיר. צר לי, שראש העיר, שממהר להקים מטות מאבק, גם כשאין על מה להיאבק, פספס את המאבק החשוב ביותר על עתידה של אילת, שכן את המאבק היה צריך לעשות, בקול רם, ברור וצלול, כפי שהשכילו לעשות תחנות הדלק, שכידוע זכו להחרגה בחוק. 
למרות ששילמתי מחיר אישי כבד, ואף כוניתי ע"י ראש העיר 'בורה', עמדתי על הרגליים האחוריות כדי שחוק העזר יתוקן. אני גאה להיות חברת המועצה היחידה שראתה מלפניה, כמו תמיד, אך ורק את טובת העיר, ופעלה מתוך השיקול הזה בלבד ולא מתוך שיקולים קואליציוניים, שאולי עושים טוב ונעים למאיר יצחק הלוי, אבל עושים רע מאוד לעיר!"

 

הכל יישאר אותו דבר

 

לא צפוי שינוי. יצחק הלוי

 


מטעמו של ח"כ דודי אמסלם נאמר במסר מרגיע לתושבי אילת: "מה שהיה הוא שיהיה. הבהרנו שהחוק הזה לא בא לשנות את הסטטוס קוו הקיים, המטרה היא להעניק סמכות לשר הפנים לקבל החלטות כדי לעשות סדר, והסכמת השר תינתן רק אם פתיחת העסקים נדרשת כדי לספק צרכים שלדעתו מהווים צרכים חיוניים." עוד הוסיף אמסלם: "אלה מסוג החוקים שאנו מחוייבים אליהם בהסכמים קואליציוניים, ועדיין השבת חשובה לנו לא פחות מלאחרים. אין צורך להיכנס לפאניקה - אחרי שהחוק הזה יעבור יראו שהוא לא ישנה דבר, הכל יישאר כשהיה".
מטעמו של שר התיירות  יריב לוין נמסר: "השר הביע את התנגדותו הנחרצת להשארת אילת במסגרת החוק, אך לצערו, חרף התנגדותו זו הוחלט להשאיר את אילת בחוק. עקרונית השר עומד לצד אילת וימשיך לעשות ככל יכולתו למענה בהיותה עיר תיירות חשובה".


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש