פרסומת
דלג

קרימינולוגיה בראי החוק

מאת: אביבה דקל ● צילום: דוברות המשטרה ● 24/1/2018 11:22 ● מה נשמע 532
בתאריך 17/1/18 התקיים טקס הסיום של המחזור הראשון של הפרויקט 'קרימינולוגיה בראי החוק' בנוכחות סגן מפקד מרחב אילת - סנ''צ טירן יהוד, ראש לשכת חקירות - יפעת דהרי, קצין הנוער - אסף ויזר ורכז חקירות משרד הנוער מרחב אילת - רס''ב גדי דסטה ● הקטינים קבלו בטקס הסיום תעודת גמר בצירוף שי צנוע - חמסה שנרכשה עבור כל אחד מהם ב'בית סוזן', המהווה אף הוא חלק במערך לחינוך הקטינים לחיים סדורים ללא פשיעה ואלימות, ועליה חרוט ''כל ילד צריך מבוגר אחד שיאמין בו''
קרימינולוגיה בראי החוק
מימין לשמאל- רס

את הקורס 'מבוא לקרימינולוגיה' מעבירה עורכת הדין איה בן אריה במסגרת בית הספר למחוננים מזה כעשור לפחות. עו"ד בן אריה הגיעה לאילת מאבן יהודה בשנת 2000 ועבדה במשרד עו"ד שיפמן, בו ניהלה את מחלקת הנדל"ן. ב- 2001 הצטרפה למשטרה ובמשך כחצי שנה, שירתה בה כקצינת נוער. בשנת 2003 גויסה לצוות ביה"ס למחוננים ולימדה תכניות בתחום המשפטים, הקרימינולוגיה, הגישור, הפסיכולוגיה וכו' תוכניות אותן בנתה במו ידיה. רכז חקירות משרד הנוער של משטרת מרחב אילת,  רס"ב גדי דסטה, משרת מזה 20 שנה במרחב אילת והחל משנת 2004 - בחקירות , כשרוב הזמן פעיל כחוקר במחלק הנוער, ונושא הטיפול בנוער קרוב ללבו. בקיץ האחרון, פנה רס"ב דסטה לעו"ד בן אריה בהצעה לשיתוף פעולה ראשון מסוגו בקורס קרימינולוגיה למתקדמים בפרויקט "קרימינולוגיה בראי החוק". הקורס יצא לדרך באוקטובר 2017 עם מחזור ראשון של תלמידי כיתות ז'-ט' שבחרו לקחת חלק בתחום דעת זה.

 

הילד איתי צדוק מקבל תעודת גמר בצירוף שי צנוע


בריונות ברשת


במסגרת הפרויקט, התקיימו הרצאות בפני התלמידים והועברו תכנים בנושא מניעה בתחום עבירות אלימות במשפחה, אלימות ופגיעה ברשת,  עבירות סמים ואלכוהול, עבירות מין וונדליזם בפארקים ובמקומות ציבוריים. במסגרת הפרויקט למדו התלמידים את החוק, כיצד לזהות עבירה פלילית לכשיתקלו בה בבית הספר ובקהילה, כדי שידעו כיצד להפנות את הבעיה לגורם טיפולי (מורה, מחנך או משטרה). ב-  24/1/17 יצאו התלמידים לסיור לימודי למכללה הלאומית של המשטרה בבית שמש שם ביקרו במוזיאון מורשת משטרת ישראל, פגשו בעלי חיים המשרתים במשטרה כמו כלבים וסוסים וגילו את הטכנולוגיה הגבוהה בה מקבלים השוטרים את ההכשרות לפעילותם – סימולטורים, מחשבים וכו'. 
בחוג 'קרימינולוגיה בראי החוק' הושם דגש על בריונות ברשת שהפכה בשנים האחרונות לחלק גדול ביותר בתחום הבריונות והעבריינות.  במשטרה קיוו שאם התלמידים יבינו, שעבריינות ברשת היא עבירה על החוק ויפנימו את העובדה שבנוסף להיותה אסורה על פי החוק, היא עלולה להביא לפתיחת תיק פלילי  למבצע העבירה ולחקירה במשטרה, עלולה לפגוע בו בעתיד גם בצבא, גם בלימודים וגם בניסיון להתקבל למקומות עבודה. חשוב היה שיבינו גם את הנזק ואת הפגיעה שעבירה ברשת גורמת לקורבנות אליהם היא מכוונת, ולעתים הקורבנות מנסים גם להתאבד ויש שמצליחים, ויימנעו מראש מביצוע עבירות כאלה.  "להורים יש אחריות עצומה", אומר רס"ב דסטה, "רגע אחד של נער העושה מעשה ללא מחשבה תחילה,  יכול להוביל להליך משפטי ארוך, קשה, ממושך ולרישום פלילי".

 

מימין לשמאל- גדי בסטה, איה בן אריה, התלמיד אורי אהרונוף וסנ"צ יהוד

 

שגרירי חוק צעירים


שיתוף הפעולה בין עו"ד בן אריה המלווה את החוג לקרימינולוגיה בבית הספר למחוננים והמשטרה הגביר שיח בנושא עבריינות נוער והביא דוגמאות מן המציאות כשהמטרה  היא שהקטינים ילמדו כיצד למנוע ולהימנע מעבירות כאלה. חלק חשוב של הפרויקט הוא המטרה ליצור קבוצה קבועה של נוער איכותי שתהווה סוג של שגרירים המבינים את החוק, יודעים מה המשטרה עושה ותורמת למען הקהילה ויעבירו  לאחרים את התובנה, כי המשטרה, מעבר להיותה אוכפת חוק, תורמת בדרכים רבות לקהילה. חלק מן הפרויקט הזה הוא להמחיש ולהראות לתלמידים את הצד האחר של המשטרה, שאינה רק מרתיעה ומעמידה לדין, אלא גם מחנכת, עוסקת במניעה ובהסברה.

שיתוף פעולה זה הוא ייחודי לאילת והראשון מסוגו בעיר, ורס"ב דסטה כבר מחויב לפרויקט נוסף עם ביה"ס 'ברנקו וייס' שבו לומד נוער מאוכלוסייה מגוונת ומאתגרת, שגם עבורו הוכנה פלטפורמה של מפגשים מתוכננים וקבועים בנושאי אלימות, סמים, עבירות מין, עבירות ברשת וכו' כמו זו שהוכנה בכיתת המחוננים של אילת. גם פרויקט זה עם בית הספר 'ברנקו וייס' שמנהל רמי לב יהווה חלק משיתוף הפעולה עם בית הספר שיכלול סיורים בשיטור הימי, טיול למכללה הלאומית של המשטרה והרצאות. 

 "המטרה של משרד הנוער במשטרה", אומר רס"ב דסטה, "אינה בהכרח פתיחת תיקים פליליים, אלא חינוך הנוער וטיפול בו בדרך שתמנע פתיחת תיקים, שמשמעותה סגירת דלתות בשטחים שונים. למשטרה יש שיקול דעת אם לפתוח תיק פלילי, ולאחר שהקטין הודה בעבירה המיוחסת לו ובהנחה שזו עבירה 'קלה' והוא מבצע אותה לראשונה, יומר התיק באזהרה".

בנוסף לתפקידו בתחום המניעה מרצה רס"ב דסטה , כמו שוטרים וקציני משטרה אחרים ממחלק הנוער ומהמרחב, בפני תלמידים בנושאים העולים על הפרק ביוזמת בתי הספר ומשרד החינוך. הוא וחבריו מרצים גם בפני הורים וקהל מבוגר לפי בקשה. כל שנה נחשפים השוטרים למספר גדול מאד של נערים ונערות בכל בתי הספר בעיר ומנסים לתרום ככל האפשר למניעת אלימות ובריונות. 

 


חשוב שהתלמידים  יבינו  את הנזק ואת הפגיעה שעבירה ברשת גורמת לקורבנות אליהם היא מכוונת, ולעתים הקורבנות מנסים גם להתאבד ויש שמצליחים, כך יימנעו מראש מביצוע עבירות כאלה


 


מקרבים את המשטרה לאוכלוסיה


במשטרה קיימת 'מחלקת מניעה והסברה' העוסקת בפרויקטים בתחום הנוער ומדי שנה בונה תכנית, מצגות ומערכי שיעור לכל יחידות הנוער בכל הארץ. 
שוטרי הנוער והמרחב  מגיעים ליחידות  הנוער ומסייעים בהעברת התכנים, מבצעים פעילות כגון ימי מוקד ומעבירים יום שלם של הרצאות בבית הספר לתלמידי כתות ז', ח' ו- ט', מלמדים  ומכוונים את הנוער למניעת אלימות ובריונות מכל הסוגים וחינוך לערכים. 

גם השנה יתקיימו מספר ימי מוקד בהם יגיעו נציגי התביעה ושוטרים  לבתי הספר וירצו בנושאים שעולים על הפרק, תוך כדי שיח וסימולציות .הפרויקט 'קרימינולוגיה בראי החוק' הוא רק חלק ממערך ההרצאות והפעילויות בו שיתפו פעולה עו"ד בן אריה  ורס"ב דסטה, ואותם מעבירים קציני משטרה ושוטרים בכל בתי הספר, במטרה לקרב את המשטרה אל האוכלוסייה ובו בזמן לגרום לנוער איכותי להתגייס לשורות המשטרה בתפקידים שונים. 


חדשות אילת