פרסומת
דלג

''בהחלט ישנו סיכוי ששוניות האלמוגים באילת יוותרו האחרונות בעולם''

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: אילוסטרציה ● 8/2/2019 20:41 ● ערב ערב 2901
לאחר המחקר שקבע בעבר כי האלמוגים הבוגרים בשונית אילת עמידים יותר מפני טמפרטורות גבוהות ● מגלה מחקר חדש כי תכונה זו עוברת כיום בתורשה גם לדורות החדשים של האלמוגים ● המדובר בתעודת ביטוח למפרץ אילת ביחד ● למקומות אחרים בעולם הסובלים מהיכחדות מואצת של שוניות אלמוגים
''בהחלט ישנו סיכוי ששוניות האלמוגים באילת יוותרו האחרונות בעולם''

אישוש מחקרי נוסף למחקר שכבר קבע בעבר כי שוניות האלמוגים באילת עמידות לחום באופן שיעניק להם ככל הנראה "תעודת ביטוח", מפני היכחדות בשל שינויי האקלים הקיצוניים שעוברים על כדור הארץ. מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת המקצועי Journal Experimental of Biology, ונערך על ידי פרופ' מעוז פיין מהפקולטה למדעי החיים באוניברסיטת בר אילן בשיתוף המוסד הטכנולוגי השוויצרי (EPFL), גילה כי לא רק האלמוגים הבוגרים בשונית האילתית עמידים בפני טמפרטורות גבוהות, אלא גם הצאצאים של שונית האלמוגים עמידים לעלייה בטמפרטורות.


במחקר קודם שערך פרופ' פיין, התגלה כי שוניות האלמוגים באילת פיתחו עמידות לתנאי החום הקיצוניים. כבר אז שיערו החוקרים כי תכונה ייחודית זו עשויה להקנות לשונית באילת אריכות חיים מעבר לאחיותיה בעולם, הסובלות מעליית הטמפרטורה וכתוצאה מכך סובלות מתופעת הבליצ'ינג (הלבנה). לאחר שבחנו את חייהם הבוגרים של האלמוגים בשונית, החליט צוות החוקרים לבחון את השפעת שינויי האקלים על תהליכי הרבייה של האוכלוסייה הבוגרת ושל צאצאי האלמוגים, וגילו שגם הדור הבא שלהם עמיד לטמפרטורות גבוהות. המחקר העלה כי השונית באילת מצליחה להחזיק מעמד גם בטמפרטורות הגבוהות ב-5-6 מעלות ביחס למקומות אחרים בעולם, המדובר בתוצאה מרשימה במיוחד שכן השונית הגדולה בעולם, הממוקמת באוסטרליה, סובלת בשנים האחרונות מפגיעה אנושה כתוצאה מהתחממות המים ב-2 מעלות בלבד. 
השוניות שנבדקו מהוות את הדור הבא של השוניות בעולם, דבר שמבטיח למפרץ אילת הרבה שנים של שקט, שכן המדובר במעין תעודת ביטוח לעומת מקומות אחרים בעולם. מסקנת המחקר היא כי ישנו סיכוי של ממש כי שוניות אילת יוותרו האחרונות בעולם. אך האם ניתן יהיה לשתול אלמוגים עמידים אלה בשוניות נכחדות כמו באוסטרליה? כאן פרופ' פיין כבר סקפטי יותר, שכן לדעתו הדבר אינו מעשי במיוחד ויש להעדיף את השמירה על הקיים וטיפוחו.


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש