פרסומת
דלג

בכל המחוז הדרומי חולקו רק 227 דוחות על זיהום סביבתי

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: אילוסטרציה ● 8/2/2019 21:12 ● ערב ערב 2901
בעקבות עתירה שהגישה עמותת רגבים בדרום, לבית המשפט המחוזי בירושלים, חייב זה את המשרד להגנת הסביבה למסור מידע מקיף על הקנסות שהטיל על עברייני סביבה במחוז הדרומי מאשדוד ועד אילת ● מהדו''ח של המשרד להגנת הסביבה עולה כי בשנים 2015-2017 ניתנו בכל מחוז דרום 227 דוחות בלבד ● חולקו קנסות בסכום מצטבר של 469,240 אולם בפועל נגבו רק 50% ● רגבים: ''מספר הדוחות וחוסר ההרתעה מעידים על אוזלת היד של הרשויות המהווה גורם משמעותי לפריחת העבריינות הסביבתית''
בכל המחוז הדרומי חולקו רק 227 דוחות על זיהום סביבתי
דליפת סולר בנמל אילת צילום: עוז גורן, המשרד לאיכות הסביבה – ספטמבר 2018

במשך חודשים ארוכים פנו נציגי עמותת רגבים בדרום, למשרד להגנת הסביבה , שיעביר לידיהם מידע לגבי מספר הקנסות שהטיל על עברייני ומזהמי סביבה במחוז הדרומי, מאשדוד ועד אילת, וכן את מספר הקנסות ששולמו בפועל ,וזאת במסגרת חוק חופש המידע. 
לאחר שבקשותיהם לא נענו, עתרה העמותה לבית המשפט המחוזי בירושלים בבקשה שיחייב את המשרד, לספק את שביקשו , מידע אותו זכאי לקבל כל אזרח על פי חוק. 
בעתירה טענו כי במחוז דרום מתגוררים כמיליון וחצי תושבים, והמחוז כולל מזבלות לא חוקיות בהם אנשים נפטרים מהזבל שלהם כולל זבל תעשייתי. כמו כן טענו כי היקף הקנסות שניתנו מהווה "כלי למדידת פעילות האכיפה במחוז". 
בית המשפט הורה למשרד להגנת הסביבה להעביר את הדוחות, מהם עולה: כי בכל המחוז הדרומי מאשדוד ועד אילת, ניתנו בסך הכל 227 דוחות , בהיקף של 469,240 שקל כאשר בפועל גבה המשרד להגנת הסביבה סך של 227,165 כמחצית בלבד.

על פי הדוח 94 דוחות ניתנו על עבירות " השלכת פסולת מסחרית או מרכב אשפה" 43 דוחות על השלכת פסולת נוזלית (ביוב), 16 דוחות במסגרת חוק המחזור "בקבוקי משקה", זיהום אוויר מרכב ניתנו 14 דוחות בלבד בכל המחוז. שאר הדוחות כוללים סעיפים כגון : אחסון צמיגים משומשים, עבירות שמן משומש , השלכת פסולת זעירה מרכב+ התעופפות + אחר. בכל מחוז דרום ניתנו רק 10 דוחות תברואה בתחנות דלק, ושני דוחות בלבד ניתנו על השלכת גזם. 
בית המשפט המחוזי הטיל על המשרד להגנת הסביבה הוצאות משפט בסך 7000 שקלים. 

בעמותת רגבים בירכו על ההחלטה: "על פי הנתונים שהתקבלו אפשר להבין מדוע המשרד להגנת הסביבה רצה להסתיר את הדוחות. לא יתכן שבמחוז הכולל מעל מיליון תושבים, יינתן מספר זעום של דוחות" אומרים בעמותה  ומוחים על כך שבכל המחוז מועסקים חמישה פקחים בלבד. " מספר הדוחות וחוסר ההרתעה מעידים על אוזלת היד של הרשויות מהווה גורם משמעותי לפריחת העבריינות הסביבתית". 

 

 

המשרד להגנת הסביבה: "מספר הדוחות אינו משקף את כלל פעילות האכיפה"

המשרד להגנת הסביבה: "הדוח שביקשה עמותת רגבים מכיל פירוט לגבי קנסות ועיצומים שהטיל המשרד שאינם מעידים על כלל פעילות האכיפה. חלק ניכר מהאכיפה מתבצעת גם באמצעות כתבי אישום שמגבש המשרד ומוגשים לבית המשפט, שבעקבותיהם בתי המשפט הטילו סכום מצטבר של כ-9 מיליון שקל בכלל הארץ על עבריינים סביבתיים בשנת 2017" = המשרד מאשר כי אכן ישנו מחסור במפקחים

בתגובה לכתבה שהתפרסמה בשבוע שעבר, על כך שבכל המחוז הדרומי חולקו רק 227 דוחות על זיהום סביבתי. ביקשו במשרד להגנת הסביבה להבהיר כי המספר שהתפרסם על ידי עמותת רגבים ומופיע בדוחות שהוגשו על ידם לעמותה, אינו  מדויק. לטענתם: "המשרד פועל גם באפיקים אחרים למצות את הדין עם עבריינים סביבתיים. הדוח שביקשה עמותת רגבים מכיל פירוט לגבי קנסות ועיצומים שהטיל המשרד שאינם מעידים על כלל פעילות האכיפה".

כזכור, בשבוע שעבר התפרסמה ידיעה כי בכל המחוז הדרומי חילק המשרד לאיכות הסביבה רק 227 דוחות למזהמים סביבתיים. הנתון הועבר על ידי המשרד לאיכות הסביבה בעקבות עתירה שהגישה עמותת רגבים בדרום, לבית המשפט המחוזי בירושלים, שחייב את המשרד להגנת הסביבה למסור מידע מקיף על הקנסות שהטיל על עברייני סביבה במחוז הדרומי  מאשדוד ועד אילת. בית המשפט המחוזי אף הטיל על המשרד להגנת הסביבה הוצאות משפט בסך 7000 שקלים. מהדו"ח של המשרד להגנת הסביבה עולה כי בשנים 2015-2017 ניתנו בכל מחוז דרום 227 דוחות בלבד  חולקו קנסות בסכום מצטבר של 469,240 אולם בפועל נגבו רק 50%. עמותת רגבים טענה כי: "מספר הדוחות וחוסר ההרתעה מעידים על אוזלת היד של הרשויות המהווה גורם משמעותי לפריחת העבריינות הסביבתית". במשרד להגנת הסביבה דחו השבוע את הטענות העולות מהכתבה. לדבריהם: "המשרד להגנת הסביבה בראשות השר ח"כ זאב אלקין רואה בחומרה רבה את תופעת השלכת הפסולת בשטחים הפתוחים בניגוד לחוק, ומקדיש מאמצים רבים במרדף אחר עבריינים בתחום פסולת וענישתם. נוכח חומרת הבעיה, המשרד הוביל הצעת חוק פסולת בניין שאושרה בקריאה ראשונה בכנסת, לשם מתן פתרון מערכתי לתופעה".

אך המדובר בדוח שאתם העברתם לעמותת רגבים  

"יודגש, כי בבקשה של רגבים התבקש אך ורק פירוט לגבי קנסות ועיצומים שהטיל המשרד – שכמובן אינם מעידים על כלל פעילות האכיפה. המשטרה הירוקה במשרד משקיעה מאמצים רבים לאכיפת עבירות הפסולת השונות, בכפוף למגבלות כוח האדם. לשם המחשה, באזור הדרום לבדו בשנתיים האחרונות נפתחו 18 תיקי חקירה וכן הוגשו 8 כתבי אישום בגין עבירות פסולת, לצד תפיסת 26 כלים בדרום שהובילו פסולת באופן פיראטי. פרט לאכיפה הפלילית, באזור דרום במשרד מבצע אכיפה כנגד עבריינים בתחום הפסולת, הכוללת גם התראות וזימון לשימועים. האכיפה בעניין המזבלות הפיראטיות והשלכת פסולת בשטחים פתוחים שונה מתהליך הטלת קנסות ברירות משפט אשר הוזכר בשאלתך. הטיפול במפגעי הפסולת הוא גם במקרים רבים במישור הפלילי הן על-ידי המדור להגנת הסביבה במשטרת ישראל הממומן על-ידי המשרד להגנת הסביבה והן על-ידי המשטרה הירוקה, בליווי הלשכה המשפטית במשרד. בדרך כלל, כתבי האישום בסוגי העבירות הללו מתייחסים לעבירות סביבתיות במספר תחומים למשל: שמירת הניקיון, זיהום מי תהום וזיהום אוויר. התייחסות לקנסות לבדם מציירת תמונה חלקית בלבד. חלק ניכר מהאכיפה מתבצעת גם באמצעות כתבי אישום שמגבש המשרד ומוגשים לבית המשפט –שבעקבותיהם בתי המשפט הטילו סכום מצטבר של כ-9 מיליון שקל בכלל הארץ על עבריינים סביבתיים בשנת 2017. נתוני הגבייה שמצוינים בפנייה אינם תואמים את סדר הגודל של הקנסות בעבירות שכן הסכום הכספי של הקנסות בפס"ד אחד יכול לנוע בין עשרות אלפי שקלים ליחידים ויותר ממיליון שקל  לתאגידים.

באשר לגביית הקנסות: "המשרד להגנת הסביבה רואה חשיבות רבה להליך הגבייה, המהווה מהלך משלים והכרחי לפעילות האכיפה והפיקוח על עבריינות הסביבתית. לפני למעלה משנתיים עבר המשרד לעבוד באמצעות המרכז לגביית קנסות, לטובת שיפור מנגנון הגבייה.

באשר לשאלת המחסור במפקחים אמרו: "המשרד אכן פועל בתת-תקינה, ותוספת משאבים וכוח אדם תגביר את היקף האכיפה בתחום זה. המשרד פועל באופן נמרץ לקבלת תקנים נוספים לנושא.

לגבי הגבייה: לפני כשנתיים עבר המשרד לעבוד באמצעות המרכז לגביית קנסות, לטובת שיפור מנגנון הגבייה. המשרד להגנת הסביבה רואה בחומרה רבה את תופעת השלכת הפסולת בשטחים הפתוחים בניגוד לחוק ובאופן פיראטי, ומקדיש מאמצים רבים במרדף אחר עבריינים בתחום פסולת וענישתם. נוכח חומרת הבעיה, המשרד להגנת הסביבה הוביל הצעת חוק פסולת בניין שאושרה בקריאה ראשונה בכנסת, לשם מתן פתרון מערכתי לתופעה."

במשרד להגנת הסביבה דוחים בתוקף את טענת עמותת רגבים, על כך שהדוחות הוסתרו על ידם. "המשרד להגנת הסביבה מטפל בבקשות רבות בנושא חופש המידע, והעיכוב נבע מעומס עבודה רב. מדובר בעיכוב טכני בלבד, ומשהוגשה העתירה, פעלנו במהירות כדי למסור את המידע".

 

 


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש