פרסומת
דלג

מרכז התיירות ''יפה אבל מסריח''

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: חיים דוד ● 8/2/2019 21:01 ● ערב ערב 2901
מרכז התיירות עבר שיפוץ בשנים האחרונות ושינה חזות לאחר שהעירייה השקיעה מיליוני שקלים בשינוי חזות ושיפוץ תשתיות ● אך למרות החזות היפה מי שצועד להנאתו בסמוך לחניה החדשה ששיפוצה הסתיים לפני זמן קצר יכול להריח את הצחנה שמקבלת את פניהם של התיירים בלב אזור התיירות של העיר אילת ● בעיריית אילת הבהירו: "מרכז תיירות הינו שטח פרטי והניקיון נמצא באחריות ועד המרכז אשר מפעיל קבלן ניקיון" ● בדיקת 'ערב ערב' העלתה כי מוטמני האשפה שהציבה העירייה אכן נמצאו נקיים
מרכז התיירות ''יפה אבל מסריח''
מוטמני אשפה שבאחריות עיריית אילת נמצאו נקיים

בשנת 2013 החלה עיריית אילת בביצוע  עבודות לשדרוג מרכז התיירות בעלות כוללת של שלושה מיליון שקלים. העבודות התבצעו על ידי העירייה באמצעות החברה הכלכלית לאילת (חכ"א), במהלכן הוחלפו תשתיות המים והביוב, ריצופים, תאורה וריהוט רחוב. במהלך השנים האחרונות המשיכה העירייה והשקיע גם בשדרוג מבנים בשיתוף עם בעלי העסקים במקום, אדריכלות נוף ושדרוג החזיתות, ולאחרונה אף הסתיימו עבודות השיפוץ הסופיות שכללו את טיילת אקפולקו (מול 'פאב הפאדיס') ואף שודרגה החנייה במקום.
אך למרות השדרוג המבורך שנדרש במקום כבר שנים ארוכות, ל'ערב ערב' הגיעו תלונות של תושבי העיר, וכן אורחים, המדווחים על צחנה בלב ליבה של טיילת אקפולקו. לדבריהם: "ליד פאב הפאדיס הונחה מכולת זבל שעולה על גדותיה. בלב ליבו של אזור התיירות של אילת המקום מלא בצואה וכן בריח שתן חזק "שגורם להקאה". כאשר אנשים מנצלים את המקום כשירותים. כמו כן מהמכולה עצמה עולה ריח חזק של זבל מה שמעצים את תחושת הגועל".

 

כרוניקה של סירחון


מרכז התיירות נחשב אזור הבילוי המרכזי של העיר אילת, כשהוא מציע שפע של מקומות בילוי. לצד מועדונים ופאבים ישנן במקום אטרקציות תיירות לכל המשפחה, מסעדות בתי קפה וחנויות לממכר מזון. במשך שנים ארוכות פנתה עיריית אילת לבעלי העסקים במקום על מנת שידאגו לניקיון ולפינוי פסולת, ובשנת 2016 לאחר שבוצעו עבודות שדרוג על ידי עיריית אילת, נשלחו הודעות תשלום לבעלי העסקים. בשנת 2016 דחה בית משפט השלום באילת תביעה ייצוגית שהגישה בעלת נכס במרכז לאחר שחויבה לשלם בהליכי גבייה מנהליים עבור תיקון צנרת מים, ביוב וניקיון. העירייה הסבירה לבית המשפט כי נאלצה לנקוט ב'מרכז תיירות' בהליכים חריגים: "'מרכז התיירות' היה הלכה למעשה 'מחראה' עמוסת ריח שתן וצואה. התקיימה בו פעילות נרחבת של זנות וסמים קשים והפסולת בו (שכללה גם פסולת מהסוג המקובל במקומות המשמשים לזנות וצריכת סמים קשים), הייתה גלויה לעין לכל אורכו ולרוחבו של המתחם. פיצוצי צנרת מים וסתימות ביוב חוזרות ונשנות השלימו את התמונה, כל זאת כאמור, בלב אזור התיירות של העיר אילת. 

 

"הבליינים הפכו את המרכז למחראה"


אחד מבעלי העסקים במקום סיפר השבוע ל'ערב ערב': "העירייה שדרגה את המקום, אך בליינים רבים הפכו את המרכז למחראה ומקום בו ניתן להטיל שתן. למרות ההשקעה הגדולה יש בחלק מהמקומות ריח חזק של שתן וצואה ולא מדובר בצואת חיות", הוא מדגיש, "אני מנקה סביב העסק שלי, כי אני מכיר את ההיסטוריה של מרכז התיירות שהתדרדר למצב נוראי. אולם כל בעל עסק חייב לדאוג לאזור שלו ולא כולם עושים זאת. הפחד שלי שהמצב יתדרדר בשל מחסור באכיפה, ויחזור לקדמותו". לדבריו: "העירייה או המשטרה חייבים להגביר את האכיפה ולהציב במרכז שוטרים או פקחים במיוחד בימים העמוסים ובשעות הקטנות של הלילה על מנת לתפוס עבריינים שמרשים לעצמם לחרבן לנו את המקום. השיפוץ הסתיים לא מזמן ולכן המקום עדיין יפה, אבל היופי לא יפצה על הריח אליו נחשף התייר כשהוא מבקר בחלק מהאזורים במרכז". 
בבדיקת 'ערב ערב' נמצא כי פחי האשפה המוטמנים שבאחריות עיריית אילת נמצאו נקיים.
ממשרד התיירות נמסר בתגובה: "תודה רבה על העלאת הנושא, נעביר לעיריית אילת אשר אמונה על תחזוקת המקום". 


מעיריית אילת נמסר: "מרכז תיירות הינו שטח פרטי והניקיון נמצא באחריות ועד המרכז אשר מפעיל קבלן ניקיון. ככל ויש להם טענות עליהם להפנותן לוועד המרכז".  


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש