פרסומת
דלג

50 קילומטר בייבי

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 6/2/2019 12:06 ● מה נשמע 586
אז נכון שזו לא הפעם הראשונה שהם רצים את מרחק ה – 50 ק"מ, אבל האצנים האילתים חגי סלע ואוריין הרץ מוכיחים שעדיין לא אמרו את המילה האחרונה ● הפעם זה קרה במירוץ האולטרה מרתון בים המלח, שנחשב גם כאליפות ישראל, כששניהם ראו את הפודיום מקרוב
50 קילומטר בייבי
50 קמ לא משחק ילדים. מימין לשמאל חגי סלע, אלפרד מיכאלוביץ ואוריין הרץ

לרוץ מרתון (42 ק"מ) זה קשה, אז תארו לעצמכם מה עובר על אצן שמוסיף עוד 8 ק"מ לקינוח? לכאורה מהם 8 ק"מ נוספים, אבל תתפלאו, דווקא במקום בו הגוף כבר רגיל לעצור, תוספת המרחק אמורה להיות משמעותית. לפחות על הנייר. כשזה מגיע לשני ספורטאים אילתים כמו חגי סלע ואוריאן הרץ, מסתבר ששום דבר כבר לא יכול להקשות. עובדה. במירוץ ים המלח שהתקיים בסוף השבוע וכלל לראשונה מקצה אולטרה מרתון למרחק 50 ק"מ, הם עשו את זה כמו גדולים. חגי חתם על תוצאה מצויינת של 3:38 ש' (קצב של 4:22 דקות לקילומטר), סיים במקום הרביעי כללי וראשון בקטגוריית הגיל שלו-  40-49 ואילו אוריין, מאמנת אישית ומאמנת קבוצת הריצה 'פיט 4 יו אילת' סיימה חמישית כללית מהנשים ושנייה בקטגוריית הגיל שלה- 40-50.
עבור חגי זו הייתה עוד ריצה בדרך להשלמת היעד- מירוץ הספרטאתלון למרחק 246 ק"מ (מאתונה עד לספרטא), עליו הוא חולם. בדרך יהיה עליו לעבור בחודש אוגוסט במירוץ ברלין למרחק 100 מייל (161 ק"מ), שם ינסה לקבוע את הקריטריון הנדרש על מנת לקבל כרטיס כניסה למירוץ הספרטאני. ואם עד לא מזמן הוא רץ רק כדי לסמן וי על יעד נוסף, הרי שעכשיו מששם לעצמו את היעד החדש והמטורף משהו, חגי כבר רץ כדי לשפר תוצאות ולהתקרב לחלום. ואם תשאלו אותו הוא יתנצל ויספרנ שאם לאהיה חולה שבוע לפני התחרות בים המלח, מן הסתם יכל לרוץ טוב יותר ב- 3 עד 5 דקות. טירוף? משהו כזה. 

 

באו לרוץ fit 4 you

 

איך הרגשת?
"היה נהדר. פתחתי לאט יחסית ואז התקבעתי על הקצב. היה קושי קל בקילומטר ה – 26 אז הייתה פניה דרומה במסלול ורוח הפנים העלתה את הדופק. בקילומטר ה – 40 הרגשתי דקירות קלות בשריר והתחילו לצוץ הבעיות, מעט לחץ גופני ושרירי הארבע ראשחי שמזכירים לך את קיומם, כאבים בצד בצלעות, תוסיפי לזה את העובדה שהייתה חסרה תחנת מים בחזור ונאלצתי לרוץ 7 ק"מ בלי מים שזה לא פשוט, אבל בשלב הזה אתה אומר לעצמך יאללה לא נשאר עוד הרבה בוא נסיים עם זה. אז הורדתי קצת בקצב וזה הכל".
ב- 22.2 ישתתף חגי במרתון תל אביב הפעם על תקן מלווה בלבד של חבר שלא הצליח לעמוד ביעד שלו במירוץ המדברי. "הבטחתי לו לעשות את המרתון יחד איתו ואני מרוצה מזה. גם כי עבורי זו תהייה ריצת אימון ובעיקר כי זו תהייה תחרות מתקנת עבור חבר".
איך ממשיכים מ- 50 ק"מ ל – 161 ק"מ? אני תוהה וחגי מחייך: "אני לא ממש יודע עדיין אבל עוד אלמד מן הסתם. חברתי בהווה למאמן ריצה חדש בשם אריאל רוזנפלד שעשה 3 פעמים את תחרות הספרטאתלון ומחזיק בשיא הישראלי במהירות בתחרות ואני סומך עליו שיידע איך להוביל אותי בדרך".

 

מיכאלוביץ מקנח עם הבן

 

"משהו שעשיתי למען עצמי"


האצנית אוריין הרץ, מאמנת אישית ומאמנת קבוצת הריצה 'פיט 4 יו אילת', הורידה הילוך מאז הפכה ממתאמנת למאמנת. ואף על פי כן אחת לכמה זמן היא שמה לעצמה יעד, ממש כמו שעשתה הפעם במירוץ ים המלח כששמה לה ליעד לרוץ את ה- 50 ק"מ ולא בפעם הראשונה. אוריין חתמה על תוצאה של 4:38 ש' כשהיא מסיימת חמישית בין הנשים ושנייה בקטגוריית הגיל שלה 40-50
למה זה טוב? אני תוהה ואוריין עונה: "בעיקר למען עצמי. הפעם רצתי מתוך כוונה לשפר את התוצאה שעשיתי בחודש מאי במירוץ ה – 50 ק"מ הקודם בו השתתפתי במסגרת מירוץ מהמדבר לים. רק כדי להוכיח לעצמי שאני יכולה. אותי בניגוד לחגי לא מעניין לעלות יותר במרחק אם כי את יודעת, אף פעם אי אפשר לדעת... בתור מאמנת אני לא באמת חושבת שזה בריא לגוף לרוץ כאלו מרחקים בתדירות גבוהה מדי. במרחקים האלו זה בעיקר עבודה של הראש", היא מבהירה נחרצות. "מרגע שעברתי לאמן, שמתי את עצמי במודע בצד. חשוב לי אחת לכמה זמן לעשות תחרות למען עצמי ומול עצמי. אם על הדרך גם לקחתי פודיום, עוד יותר טוב". אוריין עלתה לתחרות עם מתאמניה שחלקם רצו את מרחק ה – 10 ק"מ וחלקם אף השתתפו במרחק ה- 21 ק"מ.

איך הרגשת?
"הייתה לי ריצה דיי טובה. לצערי פתחתי קצת מהר מדי, אבל היתרון שלי הוא בניסיון שלי ובידע בניהול משברים ובריצה כזו ארוכה יש לגמרי משברים בדרך. כשהבנתי שפתחתי מהר מדי הרגעתי, הורדתי קצב ומכאן הכל המשיך מצויין. אפילו הצלחתי לרקוד עם הבנות על קו הסיום". אילתי שלישי שרץ בים המלח לראשונה בחייו את מירוץ ה – 50 ק"מ הוא אלפרד מיכאלוביץ שצלח את הדרך וסיים בזמן של 5:08 ש'. 


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש