פרסומת
דלג

הסנגוריה הציבורית נגד משטרת אילת: חקירת נחקרים כשהם אזוקים אסורה על פי החוק

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: אילוסטרציה ● 15/5/2019 18:41 ● ערב ערב 2915
במשטרת אילת מתנהל נוהל שגרתי לפיו במידה וישנו חוקר אחד בקומה, יש לחקור נחקרים כשהם אזוקים, אף אם לא נשקפת מהם כל מסוכנות או סכנת הימלטות ● בסנגוריה הציבורית רואים בחומרה רבה התנהלות זו והוציאו מכתב חריף לראש חטיבת החקירות במשטרה הדורש להפסיק נוהל זה שהולך ומתרחב בארץ, אף שבוקר חריפות על ידי בתי המשפט ● משטרת ישראל: ''לחוקרי משטרה קיימת הסמכות לכבול עצור בעת חקירתו בנסיבות ובמקרים המתאימים ובהם גם שמירה על ביטחונו של החוקר ובכדי למנוע הימלטות של החשוד''
הסנגוריה הציבורית נגד משטרת אילת: חקירת נחקרים כשהם אזוקים אסורה על פי החוק

ד"ר יואב ספיר, הסנגור הציבורי הארצי, הוציא השבוע מכתב חריף הממוען לתת ניצב דוד בואני, המשמש כראש חטיבת החקירות באגף החקירות המודיעין במשטרה, ובו הוא יוצא חוצץ כנגד תופעת כבילת עצורים במהלך חקירתם. ספיר מונה חמישה מקרים בהם פעלה כך שלא כדין המשטרה, וביניהם מקרים שאירעו בתחנת המשטרה באילת, בה מוגדר נוהל פסול זה כהליך שגרתי
 
הסנגוריה הציבורית  זועמת על מדיניותה המתרחבת של משטרת ישראל לכבול נחקרים באזיקים, אף שלא נשקפת מהם כל מסוכנות או סכנת הימלטות והכל במטרה להפחידם ולהפעיל עליהם לחץ פסול במהלך חקירתם. אחד האירועים המתוארים. במכתב שהוציא הסנגור הציבורי הראשי לראש חטיבת החקירות במשטרה, הוא מציין חמישה אירועים, אחד מהם שארע באילת, הגיע לפסיקת השופט ברגר. מקרה אחר המתואר במכתב נוגע לחקירות שבוצעו בנמל אשדוד בעניינו של  אלון חסן, כשאחד מהנחקרים היה מנכ"ל נמל אשדוד. אלא שאם בתחנות משטרה אחרות המדובר בתופעה ספורדית, אף שמתפשטת, הרי שבתחנת משטרת אילת, כך עולה מהמכתב, פועלים על פי נוהל שגרתי לפיו במידה ואין יותר מחוקר אחד בקומה, נחקרים הנחקרים כשהם אזוקים, גם אם אין מהם כל מסוכנות או סכנת הימלטות. לפני שלושה וחצי חודשים, בדיון שנערך להארכת מעצר לצרכי חקירה, התגלה כי הנחקרים נאזקו במהלך חקירתם, ולשאלת השופט סיפר הטוען המשטרתי על הנוהל.  השופט שי ברגר, שדן בתיק, כתב כי: "לא ברור מדוע היה צורך לאזוק את החשודים. איזוק חשוד אינו יכול לשמש כלי להפעלת לחץ לצורך הודאת חשוד...הסברו של טוען המעצרים אינו מתקבל על הדעת. אם חוקר כזה או אחר חושב שאינו יכול לחקור את החשודים מפאת חוסר בכוח אדם, יזמין את צוות הסיור ויחקור את החשודים בלי שיש אזיקים על ידי החשודים".
במכתבו מביע ספיר חשש כי האיזוק משמש כאמצעי לחץ אשר יוביל אזרחים מן השורה להודות הודאות שווא בעבירות שלא ביצעו. "אין צורך להכביר במילים על הפגיעה הקשה בזכויותיהם של נחקרים כתוצאה מכבילה באזיקים במהלך חקירתם, כאשר הדבר נעשה בניגוד לדין.הדבר פוגע בזכויותיהם של הנחקרים לכבוד, לחירות ולהליך הוגן, וקיים חשש כי הוא אף עלול להביא להודאות שווא של נחקרים, כתוצאה מהלחץ הנלווה לכבילה באזיקים...חשוד המצוי בחקירה עומד ממילא בעמדת נחיתות ופגיעות, במיוחד כאשר הוא עצור. אין להעצים מצב זה באמצעות הסבת אי נוחות, השפלה וכאב נוספים בדרך של איזוק.יתרה מזו, יחס פוגעני של המשטרה כלפי נחקרים פוגע גם בתפיסת הלגיטימיות של פעולות המשטרה ובאמון שיש לציבור בהגינות פעולות המשטרה ומערכת אכיפת החוק בכללותה. כל האמור מקבל משנה תוקף נוכח העובדה שנגד חלק גדול מהנחקרים הללו לא ייאספו ראיות ולא יוגש בסופו של דבר כתב אישום". 
ספיר ממשיך ומונה מקרים נוספים בהם התייחסו בתי המשפט לתופעה הפסולה, כך בעניינו של אלון חסן, שם אמר השופט כי: "אין כל סמכות לחוקר משטרתי לעשות שימוש באמצעים פסולים דוגמת אמצעי פיזי של איזוק נחקר, לצורך החקירה ולצורך השפעה על הנחקר. שימוש שכזה באזיקים, או בכל אמצעי פיזי אחר, למטרה זו, פסול מעיקרו". ספיר מדגיש במכתבו כי: "לצערנו הרב, אין מדובר במקרה בודד. בתקופה האחרונה נחשפה הסנגוריה הציבורית למקרים נוספים שבהם חקירות התנהלו בעוד החשודים כבולים באזיקים, בלי שהייתה כל הצדקה עניינית לכך". כך למשל במקרה שארע לפני חודשיים, כשחשוד הוחזק אזוק בידיו וברגליו לאורך כל הלילה בתחנת המשטרה. במקרה זה, השופטת זהר דיבון־סגל, שדנה בתיק, מתחה ביקורת על המשטרה וכתבה כי: "מצופה מהיחידה החוקרת האמונה על אכיפת החוק להקפיד הקפדה יתרה על זכויות בסיסיות של חשודים".


ממשטרת ישראל נמסר: "במשטרת ישראל קיימים נהלים אחידים ומקצועיים לכל תחנות ויחידות המשטרה במגוון תחומים וכך גם בנוגע לכבילת עצורים. נציין כי לחוקרי משטרה קיימת הסמכות לכבול עצור בעת חקירתו בנסיבות ובמקרים המתאימים ובהם גם שמירה על ביטחונו של החוקר ובכדי למנוע הימלטות של החשוד. למען הסר ספק מדובר בחשודים בעבירוצת המקימות לשוטר סמכות מעצר וכבילה (עבירות עוון ופשע) בסמוך למועד החקירה".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש