פרסומת
דלג

נזק לעשרות אלמוגים בריף הדולפינים

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: מערכת ערב ערב ● 15/5/2019 18:57 ● ערב ערב 2915
תביעה תקדימית בסכום של כמיליון ₪, הוגשה על ידי הפרקליטות בשם רשות הטבע והגנים, נגד אנייה ושתי חברות ספנות זרות מאיי מרשל ● בגין נזקים סביבתיים ואקולוגיים בלתי הפיכים שגרמו לעשרות אלמוגים בריף הדולפינים באילת, לאחר שהספינה נסחפה אל הריף
נזק לעשרות אלמוגים בריף הדולפינים
הרשתות הקרועות בדולפין ריף (צילום מסך מתוך סרטון של הדס ציון)

תביעה תקדימית העוסקת בפגיעה בערכי טבע כתוצאה מרשלנות, הוגשה השבוע לבית משפט השלום בבאר שבע. הנתבעות הינן האנייה ושתי חברות לשיט ולספנות של איי מרשל, המפעילות את האנייה "SupraStar", אשר נכנסה לשטח הנמל באילת לצורך עגינה וטעינת מטען של פוספטים. במסגרת כתב התביעה, מבקשת רשות הטבע והגנים, באמצעות פרקליטות מחוז דרום (אזרחי), מבית המשפט, לחייב את הנתבעות בסכום של 908,383 שקל בגין הנזקים הסביבתיים והאקולוגיים שנגרמו כתוצאה מהתרשלותם.  את רשות הטבע והגנים מייצגים בהליך עורכי הדין אנטוניוס מרשי וגלי צימרמן (חדאד) מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי).
על פי כתב התביעה, ביום 20.10.2015, במהלך ניווט האנייה suprastar" וניווטה לצורך קשירה לרציף בנמל אילת לשם טעינה, בעת שנותבה האנייה באמצעות הנתב, ובזמן שהאנייה קשורה לשתי גוררות של הנמל לצורך ניתובה, סטתה האנייה ממסלולה ונסחפה תוך כדי שהיא מתקרבת בצורה מסוכנת למזח הצפוני של ריף הדולפינים באילת. 
מחקירת המקרה שבוצעה על ידי רשות הטבע והגנים ופורטה בחוות הדעת של דר' אסף זבולוני, המשמש כאקולוג מפרץ אילת ברט"ג וכעולה מסרטי הווידאו הקיימים, התברר, כי על מנת למנוע את היסחפות האנייה אל הריף התקבלה החלטת "חירום", להפעיל את מנוע האנייה בעוצמה גבוהה. דחף המים האדיר אשר נוצר בירכתי האנייה כתוצאה מהמדחף שלה, פגע במערך ההצפה של המתחם הימי והרחיף מהקרקעית כמויות גדולות של חול שהעכיר את המים.  כתוצאה מכך, נגרמו נזקים בלתי הפיכים לאלמוגים בריף, המוערכים על פי חוות דעת בסכום כולל של כמיליון שקל. 
מכתב התביעה עולה כי: "כבר למחרת האירוע, ערך דר' זבולוני צלילה בריף הדולפינים יחד עם מנהלת התחזוקה ונמצאו, בין היתר, הממצאים הבאים: קרעים גדולים ברשתות; לכל הפחות 60 אלמוגים שבורים; וכן אלמוגים רבים בשונית הטבעית נמצאו מכוסים בשכבת חול. כן נגרמו נזקים עקיפים למיני דגים וחסרי חוליות שאינם יכולים לשרוד ללא ביתם (האלמוג) "האלמוגים נמצאים בסכנת הכחדה ומוגדרים כערך טבע מוגן. בריף הדולפינים ובסביבתו מצויים אלמוגים רבים, בין אם בתוך המתחם ובין אם מחוצה לו ולהם ערך כלכלי רב", נכתב.
בכתב התביעה מפרטת הפרקליטות את הנזק ומכמתת את הנזק הכספי: "בהסתמך על שיטות הידועות בעולם לצורך חישוב כלכלי של נזקים שנגרמו לסביבה, ולאחר התאמות שנערכו למדינת ישראל, הוערך הנזק בסכום כולל של 1,008,383 ₪, באופן הבא: ראשית, כיוון שהשונית בה התרחש האירוע אינה זמינה לצלילה הופחת ערך "הנופש" כך שהערך הכלכלי של דונם הוא 12,017 ₪. נזק קצר טווח כתוצאה מהרחפת חול: חישוב של מכפלת 17 דונם בערך כלכלי של 12,017  לדונם, וזאת צריך להכפיל ב 20% שיקום לשנה כפול שער היוון של 3%: 888,213.4  שקל". עוד מפורט כי "נזק ארוך טווח (שבירת אלמוגים): חישוב של מכפלת שטח מוערך כ – 1 דונם, קצב שיקום של 7% ושער היוון 3%: 120,710. מהסכום המפורט בחוו"ד הופחת, לפנים משורת הדין, סכום בגובה 100,000 ₪ שהועבר על ידי הנמל לרט"ג ". 
עוד מוסיפה הפרקליטות "כמפורט בחוו"ד, הערכה זו היא הערכת חסר והנזק נגרם מעבר לספק סביר כתוצאה מהאירוע. בהקשר לעלויות עבודות השיקום, הרי שאלו טרם הסתיימו. כיוון שהנזק בהקשר זה טרם גובש במלואו, רט"ג שומרת על זכותה לתבוע גם נזקים אלו בעתיד".
מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי) נמסר, כי: "התביעה נועדה להשיב לציבור ולו באופן חלקי את מה שנגזל ממנו בשל התרשלות הנתבעות, וכן להעביר מסר כי ערכי הטבע אינם הפקר, וכי כל אדם שיגרום נזק לסביבה יישא בעלויות הנגזרות מהתנהלותו. לפגיעה בטבע יש מחיר".
לדברי שי פרץ, עורך דין בלשכה המשפטית של רשות הטבע והגנים, "רשות הטבע והגנים, כמי שאמונה על שמירת הטבע בישראל, תמשיך לעמוד על המשמר ולבוא בדין עם הפוגעים והמעוולים כנגד אוצרות הטבע של המדינה ויהיו אלו מצויים בארץ או אף בחו"ל. יוער כי כתב התביעה הינו תוצר של שיתוף פעולה פורה ויעיל בין רשות הטבע והפרקליטות האזרחית, לטובת מימוש יעודה ותפקידה של הרשות".  
לדברי אסף הברי, מנהל מרחב אילת ברשות הטבע והגנים, "רשות הטבע בשיתוף ריף הדולפינים החלו בשיקום מידי של בית הגידול שנפגע, במסגרתו הועתקו עשרות רבות של אלמוגים וערכי טבע שנפגעו במקום ואלו נשתלו במתקן חדש שיוצר באופן מיוחד על ידי ריף הדולפינים להצלת האלמוגים".


חדשות אילת - ערב ערב באילת