פרסומת
דלג

איים להפגין נגד מצעד הגאווה בירושלים ונעצר במעצר מונע

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 14/6/2019 10:19 ● ערב ערב 2919
פעיל הימין משה בן זיקרי נעצר במעצר מונע על מנת למנוע ממנו לעלות ולהפגין במצעד הגאווה שנערך בירושלים בשבוע שעבר ● לטענת בן זיקרי הוא האדם היחידי בארץ שנעצר מעצר מונע לקראת הארוע ● המשטרה דרשה חמישה ימי מעצר וטענה כי בכוונת בן זיקרי לייצר פרובוקציה אלימה ● בן זיקרי הכחיש וטען כי רצה למחות כחוק ● בית המשפט הסתפק בהרחקתו מירושלים ליומיים
איים להפגין נגד מצעד הגאווה בירושלים ונעצר במעצר מונע
נציג המשטרה על בן זיקרי: "אין לנו בעיה עם אנשים שהולכים להפגין כחוק. זה לא המקרה". בן זיקרי

פעיל הימין הקיצוני, מארגון להב"ה, משה בן זיקרי, המתגורר באילת, נעצר בשבוע שעבר על ידי משטרת ישראל במעצר מונע, לאחר שהתברר כי בכוונתו לעלות למצעד הגאווה שהתקיים בירושלים במטרה למחות ולהפגין. לטענת המשטרה, מחומרים סודיים שהוגשו לבית המשפט עולה כי בכוונת בן זיקרי היתה לבצע פעולת מחאה אלימה. בהן זיקרי ובא כוחו הכחישו את הדברים מכל וכל וטענו מנגד לזכות לחופש ביטוי "גם לאנשים מרגיזים". בית המשפט סירב לבקשת המשטרה להאריך את מעצרו של בן זיקרי בחמישה ימים, אך פסק כי הלה יורחק מהעיר ירושלים למשך יומיים עד לאחר המצעד. ערעור שהגישה המשטרה נדחה.
במהלך הדיון עלה כי לבן זיקרי היסטוריה של פעולות מחאה כנגד מצעד הגאווה בירושלים, בשנה שעברה הוא הצליח לפרוץ את מעטה האבטחה הכבד ולהגיע לקדמת המצעד שם הטיח בצועדים ביטויי גנאי. בא כוחו של בן זיקרי, עו"ד איתמר בן גביר, הדגיש בדיון כי באירוע שקרה בשנה שעברה שוחרר מרשו ללא תנאי, אך לדבריו המשטרה העלימה פרט מהותי זה מבית המשפט, עוד קבל על כי המשטרה דורשת חמישה ימי מעצר בעוד שהמצעד מתנהל שעות ספורות בלבד: "בתיק הזה אנחנו הולכים לתבוע אתכם על הרבה כסף. אתה חי במדינת ישראל?...אתה מודע לכך שתנועת להב"ה קיבלה אישור הפגנה?...הוא (בן זיקרי ר.נ) דיבר עם קצינת מודיעין שהוא הולך לצעוק ולמחות ומותר לו, או שאתה חושב שאסור להפגין?...אם מותר לבן אדם להפגין והוא לא מסתיר ואמר שהוא רוצה להפגין, וההפגנה היא מצומצמת, יש לו אישה ותשעה ילדים ואשתו בהריון. אחרי כל אלה האם יש חומר שהוא אומר שהוא יפגע במישהו? יעשה משהו?", על כך השיב נציג המטרה: "יש חומר שהוצג לבית המשפט. אין לנו בעיה עם אנשים שהולכים להפגין כחוק. זה לא המקרה...יש חומר חקירה מבוסס וגולמי בנוגע לזה שלא מדובר על מחאה חוקית אלא אלימה ופרובוקטיבית...בית המשפט ראה את החומר". בן גביר קבל על דרישת המשטרה לעצור את בן זיקרי לחמישה ימים אף שהמצעד אמור להסתיים תוך שעות ספורות ביום שלמחרת: "מה יועיל מעצרו אחרי שצועדי מצעד הגאווה כבר לא כאן? ", נציג המשטרה: "זה יועיל בביצוע פעולות חקירה שלאו דווקא קשורות לסיום המצע", בן גביר ניסה להבין מדוע לא הושתה על מרשו התחייבות להישאר באילת במקום לעוצרו לחמישה ימים: "אתה (הכוונה לנציג המשטרה ר.נ) יכול להצהיר שהביטוי של ההתנהגות העלולה להפר את שלום הציבור לא מסתכמת בצעקה?", על כך השיב נציג המשטרה: "כן". 
בסופו של דיון פסק השופט אורן סילברמן כי פעולות החקירה בדוח הסודי שהוגש לבית המשפט אינן מצדיקות הארכת מעצר, בוודאי כאשר עומדים אנו בפתחו של חג  השבועות. לפיכך קבע השוט כי בן זיקרי ישוחרר בתנאים, ביניהם הרחקה מירושלים עד ליום 10.6 קרי: יומיים בלבד, התייצבות לחקרה וחתימה על ערבות עצמית. המשטרה ביקשה עיכוב ביצוע על מנת לערער על ההחלטה והשופט נעתר והעניק לה ארכה עד למחרת בבוקר, הוא יום המצעד. בדיון בערעור שנערך בבית המשט המחוזי בירושלים, קבע השופט רם וינוגרד כי החומר הסודי שהועבר לידיו ניתן ליותר מפרשנות אחת וכי לא בהכרח ניתן להסיק ממנו כוונה להפעלת אלימות כנגד הצועדים: "אמנם ספק בעיני אם היה צורך להביא את המשיב לירושלים כל עוד לא עזב את אילת, אלא שבנסיבות המפורטות במסמכים ניתן להבין את טיב החשד שהצטייר בעיני המבקשת. במכלול זה, נראה כי החלטתו של בית המשפט השלום היתה מאוזנת, אם כי יש טעם בטענה לפיה לא היה מקום להרחקה מעבר להרחקה עד למחר בצהריים. על אף זאת לא אתערב בהחלת בית המשפט קמא, ולו מהטעם הפשוט שאין בכך כל צורך לנוכח הצהרת המשיב ואביו כי בכוונתם לחזור לכל המאוחר מחר בבוקר לאילת ולחגוג את השבת ואת החג עם בני המשפחה, לפיכך אני דוחה את הערר וכן את הערר הנגדי שהועלה בעל פה".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש