פרסומת
דלג

הירוקים מתנגדים להחלטת הממשלה לאשר השקעות בתחום החקלאות הימית באילת

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 8/8/2019 10:00 ● ערב ערב 2927
הממשלה אישרה בישיבתה שנערכה באילת השבוע, השקעות בפרויקט הדגיגים, בחלבון מן הים ובפרויקטים נוספים בתחום החקלאות הימית באילת ובסביבתה ● שר החקלאות אורי אריאל: “לעיר אילת יש פוטנציאל אדיר לצד משאבי טבע מיוחדים, אשר יכולים להביא לשגשוג הכלכלה הישראלית" ● עמותת צלול: "ממשלת ישראל חייבת להגן על שונית האלמוגים באילת ולא לתת לאינטרסים כלכליים לנצח"
הירוקים מתנגדים להחלטת הממשלה לאשר השקעות בתחום החקלאות הימית באילת
שוניות אלמוגים מתות באילת בתקופת הצבתם של כלובי הדגים במפרץ ● צילום : עמותת צלול

יממה לאחר שממשלת ישראל פרסמה את תכנית הסיוע שלה לעיר אילת לאחר סגירת שדות התעופה של אילת ושדה דב, ובה תכנית לפיתוח חקלאות ימית באילת, הוציאה עמותת צלול הודעה לפיה היא מתנגדת נחרצות לתכנית שעלולה לפגוע במפרץ אילת כפי שכבר קרה בשנים בהן הוצבו בו כלובי הדגים. 
עד העשור הקודם הייתה פעילות ענפה של חקלאות ימית במפרץ אילת, בה גידלו בעיקר דגי דניס בכלובים השקועים בים עוד משנת 1995. אלא שבשל הפרשות הדגים שהצטברו על קרקעית נוצר ריכוז גבוה של חומרי הזנה ונוטריינטים (חומרי מזון המומסים בים, ובהם תרכובות אנאורגניות של חנקן, פוספט, צורן ועוד) מעורבבים באנטיביוטיקה, שידוע כיום כי השפיעו לרעה על הסביבה הימית. גידול הדגים היווה את התורם העיקרי לתמותת האלמוגים ולהעדר התחדשות של מושבותיהם, שאפיינה את השונית האילתית באותן שנים ושהצליחה להתאושש מאז באופן מוכח. חוקרים אף טענו כי הסבר אחד אפשרי למקור תמותת הדגים המסתורית שארעה לפני כשנתיים וחצי במפרץ אילת, נבעה מחשיפה של דגי השונית לווירוס לא מוכר שהועבר למפרץ דרך דגי הבריכות והפך לפעיל עקב עלייה חדה בטמפרטורת בים. 
בעקבות מחאות של הארגונים הירוקים בתמיכת המשרד להגנת הסביבה הוצאו כלובי הגידול מהים בשנת 2008. מאז התקיימו מספר דיונים לגבי פרויקט גידול יבשתי, שלא ישפיע על הסביבה הימית אך גם פרויקט זה עלול ליצור שפכים שיוזרמו בסופו של דבר אל הים ולפיכך זוכה להתנגדות מקיר לקיר מצד הגורמים הירוקים, אף שלתמיכתו הפומבית של ראש העירייה מאיר יצחק הלוי.

 

ביקורו של ראש הממשלה במלח"י אילת השבוע

 

24 מיליון ש"ח למחקר


כאמור, התייחסה התכנית הממשלתית לסיוע לעיר אילת שהוצגה השבוע במסגרת ישיבת הממשלה שנערכה בעיר לתחום החקלאות הימים. במסגרת ההחלטה שהתקבלה, אישרה הממשלה את תקצוב מלח"י (המכון לחקלאות ימית) לצורך קידום ומחקר, וכן בחינת אפשרות העברתו לחברה ממשלתית (עסקית), זאת לצד הקמת פארק חקלאות ימית באזור ה"משתלות" ו"עין עברונה", בו ישוקעו 29 מיליון ש"ח על מנת לאפשר ליזמים להקים מפעלים לייצור בתחום החקלאות ימית. מחקרי מלח"י יוצרים תשתית לפיתוח של חקלאות ימית בישראל כענף חקלאי חדשני המנצל מי-ים ומים מליחים ולהקמתן של תעשיות ביוטכנולוגיות נלוות, בהן חוקרים זנים ועמידות במחלות. בישיבת הממשלה הוחלט כי מלח"י תתוקצב ב-24 מיליון ש”ח בתשתיות, לצורך קידום מחקר בפרויקט הדגיגים (ובניהם דגי טונה), אשר יביא להגדלת הענף והמסחר. בנוסף, יוקם צוות של מנכ"לי המשרדים שיבחנו את העברת מלח"י לחברה ממשלתית עצמאית (עסקית). כן הוחלט על הקמתו של  פארק חקלאות ימית תעשייתית באתר "המשתלות" ו"עין עברונה" – האזור מיועד לפיתוח הקרקע וגידול מוצרים מן הים (וזאת בהמשך להחלטת ממשלה משנת 2012). בין השאר, יוקמו מפעלי תעשייה לטיפול בדגים, מפעלי אצות, בריכות לגידול דגים וחלבון מן הים וכו'. הפרויקט הינו בשיתוף פעולה של משרדי החקלאות והכלכלה בו יושקעו בשנים 2019-2023 כ-29 מיליון ש"ח, כל זאת על מנת לאפשר ליזמים ליצור חקלאות ימית ולפתח את קרקע בשימוש במי- ים. פארק תעשיות זה יביא לשגשוג הכלכלה הישראלית וליצירת מקומות עבודה לתושבי האזור.


שר החקלאות ופיתוח הכפר אורי אריאל אמר בעקבות ההחלטה: "הקופוקסון (הכוונה לתרופת הדגל של חברת טבע - ר.נ) הבא של ישראל נמצא ביצור חלבון מן הים באזור אילת. לעיר אילת יש פוטנציאל אדיר לצד משאבי טבע מיוחדים, אשר יכולים להביא לשגשוג הכלכלה הישראלית וזאת בעזרת החקלאים הנפלאים שלנו שמצמחים ומיישבים את דרום הנגב. אנו בישיבת הממשלה העלנו תכניות חשובות אשר יסייעו לפיתוח העיר אילת ולשגשוגה. משרד החקלאות פועל בכל המישורים על מנת להוציא תכניות אלו לפועל ובהקדם".

 

הירוקים מזדעקים


מי שמנהלים בשנים האחרונות מאבק עיקש שלא לאפשר את הצבתן של בריכות דגים חיצוניות בסמוך לחופי אילת הם הגופים הירוקים בראשם עמותת צלול, הטוענים כי אף שהמדובר בבריכות חיצוניות, מימיהם עדיין יגיעו ממפרץ אילת ויוזרמו אליו לצורך תחלופה. בכך, טוענים הירוקים, יגרמו למפרץ בדיוק אותם נזקים שנגרמו לו בעת שהכלובים היו משוקעים במפרץ עצמו. אין כל הבדל לגישתם בין גידול הדגים בבריכות בתוך ים, לבין הזרמת מים מלאים בתוצרי מזון ואנטיביוטיקה מהחוף אל המפרץ. התוצאות יהיו הרסניות באותה המידה. 
בתגובה שהעבירה עמותת צלול לעיתונות בעקבות החלטת הממשלה נאמר: "פניקת הבחירות גוררת את ממשלת ישראל לקבל החלטות שימיטו אסון על מפרץ אילת. הקמת תעשיית חקלאות ימית, שתוביל לפגיעה אנושה בשונית האלמוגים הינה החלטה שגויה מיסודה. שונית האלמוגים הינה נכס לאומי ואבן היסוד של ענף התיירות באילת. על ממשלת ישראל להשקיע בהגנה ושימור השונית. רק לפני עשור הוצאו ממפרץ אילת כלובי הדגים בהחלטת ממשלה, לאחר ש-70% משונית האלמוגים נכחדה מזיהום כבד של תעשיית חקלאות ימית מזהמת. לו ממשלת ישראל רוצה באמת לעזור לעיר אילת עליה לפתח תכניות תיירות ברות קיימא, לפתוח חופים לציבור, לסלק תעשיות נפט מזהמות מחופי העיר ולהשקיע בתכניות חינוך והסברה על משמעות שונית האלמוגים הצפונית בעולם.
האינטרס לקדם תעשיית חקלאות ימית חדשה הינו תוצר של לחצים פסולים של בעלי עניין אשר כבר סיכנו את קיומה של שונית האלמוגים בעבר. לתכנית אין היתכנות כלכלית ואין הגיון תיירותי או סביבתי. זהו לא זמן להחלטות פופוליסטיות של ערב בחירות".


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש