פרסומת
דלג

זה לא כל כך נעים לראות גבול סגור

מאת: מערכת ערב ערב ● צילום: מערכת ערב ערב ● 4/9/2019 18:05 ● ערב ערב 2931
משפחות שבילו את סוף השבוע האחרון בעיר השכנה עקבה, גילו להפתעתן כי לא יוכלו לחצות את הגבול ולשוב לארץ לפני יום ראשון ● הסיבה: הגבול נסגר בשבת בשל מולד הירח וחגיגות חג ההיג'ירה המוסלמי
זה לא כל כך נעים לראות גבול סגור
מששבו למלון, גילו להפתעתם כי המלון בתפוסה מלאה. מסוף רבין

דורין ויובל מאילת נסעו לנפוש בעקבה עם ילדיהם שצריכים לחזור ללימודים ביום ראשון. על היציאה לחופשה בעיר השכנה עקבה החליטו באופן ספונטני יומיים לפני. בני הזוג הזמינו חופשה באתר בוקינג מיום חמישי ועד יום שבת. כיוון שהילדים צריכים להתחיל את שנת הלימודים ביום ראשון. ביום שבת בסביבות השעה 12:00 בצהרים יצאו מכיוון בית המלון לגבול, אלא שאז גילו להפתעתם כי הגבול סגור - אין נכנס ואין יוצא. "היו שם הרבה אנשים", הם מספרים, "שרצו לחזור לארץ ולא הבנו למה הגבול סגור ואין אפילו את מי לשאול". בני המשפחה יצרו קשר עם חבר שמכיר מישהו ממשרד החוץ, "אז הבנו כי הגבול סגור בגלל איזה חג של המוסלמים", הם מספרים. 


לשאלה האם לא הודיעו להם על כך כאשר עברו את הגבול, השיבו: "אנחנו עברנו עם דרכון ביומטרי, ושילמנו את האגרה בדואר, כך שלא עברנו דרך נציגות בצד הישראלי ואילו בצד הירדני לא אמרו לנו כלום". 
בדרך חזרה למלון הבינו את הסיבה לכך שהגבול סגור: "נהג המונית שלקח אותנו סיפר כי הכל סגור בגלל חג ההיג'ירה. הנהג סיפר כי החג הוקדם לשבת בשל מולד הירח וכי בהתחלה הם ידעו כי הגבול ייסגר ביום ראשון. הוא הסביר כי  מכיוון שחוגגים את החג לפי מולד הירח רק ממש סמוך לו ניתן לדעת באיזה יום יצא החג עצמו". בני הזוג חזרו למלון בו התארחו וביקשו להאריך את השהיה בלילה נוסף גילו להפתעתם כי המלון בתפוסה מלאה. "הקבלה הייתה עמוסה בישראלים שגילו כי הגבול סגור דרך הרשתות החברתיות. הישראלים סיפרו כי הרבה קיצרו את החופשה בגלל זה וחזרו כבר אתמול (יום שישי) בלילה. מי שהצליח הזמין לעצמו חדר ללילה נוסף". הם מציינים את מנהלת יחסי הציבור במלון שעזרה להם במציאת מקום חלופי: "יסמינה שמה, היא הייתה סובלנית ועזרה לכולם למצוא מקום לינה. אומנם במוטל, אך לפחות לא נשארנו ברחוב, הם מספרים". 
כאמור, לעומת לוח השנה העברי, לוח השנה המוסלמי מבוסס על מחזורי ירח בלבד ואינו מתואם עם השנה הטרופית. הואיל והשנה המוסלמית קצרה מן השנה הטרופית ואינה מתואמת אליה, יוצא שמדי שנה בשנה חגי האסלאם ומועדיו "נודדים" על פני עונות השנה, בקצב של 11-10 ימים אחורנית (ביחס לשנה גרגוריאנית רגילה), כך יוצא שחגי האסלאם ומועדיו חלים בעונות שנה שונות ולא בעונה קבועה מסוימת ולכן לא ניתן לדעת מראש מתי יחול החג. 


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש