פרסומת
דלג

תושבי אילת צורכים יותר מפי שניים חשמל משאר המדינה

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● 31/10/2019 09:40 ● ערב ערב 2939
אילת אמנם מנסה בשנים האחרונות לייצר לעצמה שם של עיר ירוקה, חכמה וחסכונית בשימוש באנרגיה ואולם נתוני מדד צריכת החשמל השנתי אותו פרסם בשבוע שעבר משרד האנרגיה, מגלה כי תושביה הם בזבזני החשמל מהגדולים בישראל, מה שממקם את אילת כעיר השמינית בישראל עם צריכת החשמל הגבוהה ביותר לתושב ● הסיבות לכך ברורות וידועות ● לפחות במישור צריכת החשמל ברחובות העיר, הוכח מכרז החלפת נורות החוץ בלדים כאפקטיבי והוריד את אילת למקום ה-29 בלבד בארץ בצריכת קוט"ש חשמל לקמ"ר
תושבי אילת צורכים יותר מפי שניים חשמל משאר המדינה
מחליפים את תאורת החוץ בלדים

בדוח שפרסם בשבוע שעבר לראשונה משרד האנרגיה, הוא חשף מדד חדש המאפשר השוואה בין צריכת החשמל לתושב של הרשויות המקומיות בישראל. המדד מתבסס על נתונים שמילאו כ-120 עיריות ומועצות מקומיות באמצעות דיווח הצריכה השנתי, ומוצגים בו שני פרמטריים מרכזיים: סך צריכת החשמל הרשותית לתושב וסך צריכת החשמל של תאורת החוץ לקמ"ר. המדד מאפשר לגורמים המקצועיים ברשות ואף לתושבים, להעריך את שיעור צריכת החשמל הרשותית לתושב ביחס לממוצע הארצי של שאר הרשויות, לנתח טוב יותר את מאפייני הצריכה ואת הפוטנציאל לחיסכון, וכך - לקדם התייעלות וחיסכון באנרגיה.

 

ידם של תושבי אילת קלה על המזגן


כ-50% מצריכת האנרגיה של הרשות הינה בגין תאורת הרחובות; כ-30% מהצריכה מתבצעת במוסדות חינוך והשאר - במבני ציבור. על פי תקנות מקורות אנרגיה, על כל רשות מקומית למלא דיווח שנתי של צריכת האנרגיה. מדד הרשויות שהופק על בסיס דיווח הצריכה השנתי, מאפשר מעקב אחר מגמות ושינויים במשק האנרגיה המוניציפלי, והשוואה בין כלל הרשויות, במטרה להוביל לחיסכון משמעותי באנרגיה ובתקציב המופנה לצורך כך ברשות.
בשנים האחרונות, מקדמות רשויות מקומיות רבות פרויקטים לחיסכון באנרגיה. הפרויקטים כללו למשל החלפת תאורת החוץ בתאורה יעילה וחסכונית באנרגיה והחלפת מזגנים ישנים ובזבזנים במזגנים יעילים בבניין הרשות ובבתי הספר. בחודש ספטמבר 2019, פרסמה העירייה הודעה לעיתונות ובה נכתב כי: "עיריית אילת שהיתה בין הראשונות בארץ להוביל את תכנית עיר חכמה החל משנת 2012 גאה להיות בין הרשויות התורמות לשמירה ולשיפור איכות הסביבה, באמצעות הקטנה פליטת גזי החממה וחסכון של למעלה מ 50% בצריכת החשמל וכל זאת תוך שיפור איכות חיי התושבים, שיפור הנראות והגברת עוצמת התאורה ברחבי העיר. לצד החלפת גופי התאורה פועלת העירייה להפחתת פליטות גזי חממה גם באמצעות התייעלות אנרגטית במוסדות ציבור, התקנת פאנלים סולאריים בגגות מוסדות ציבור ובתי אב, וכמובן על ידי אנרגיה מתחדשת באמצעותה, 75% מצריכת החשמל ביום מיוצרת בייצור עצמי", עוד נכתב בהודעה כי: "העירייה החלה בשלב ראשון של החלפת 4,000 גופי תאורה לתאורת LED איכותית וחסכונית בצריכת חשמל, כאשר הובטח כי  בתוך שנה יוחלפו כל גופי התאורה בעיר. לצד החלפת כלל גופי תאורת הרחוב בתאורת LED חדשה ואיכותית, הובטח כי תותקן באזור התיירות מערכת שליטה ובקרה, אשר תאפשר שליטה מרחוק על גופי התאורה. 
חלק מהתקציב לפרויקט נשען על מענקים, בהם זכתה העירייה מגופים שונים, המעודדים את שיפור איכות סביבה ומעבר לעיר חכמה. במהלך זה הבטיחה העירייה כי תחסוך במהלך השנים הקרובות מיליוני שקלים, הן בתפעול מערך התאורה השוטף והן בתשלום חשבונות החשמל. מענקי משרדי הממשלה עומדים על 2.3 מיליון ₪, העלות הכוללת עומדת כאמור על 13.5 מיליון ₪, החיסכון המינימלי המובטח לשנה עומד, לטענת העירייה, על 55%, קרי חיסכון של 2.2 מיליון ₪ בשנה. במצב הדברים האמור צפויה העירייה להחזיר את ההשקעה תוך 5 שנים על ידי חיסכון בהוצאות החשמל והקטנה של 1 מיליון ₪ בעלויות התחזוקה.

 

אילת במקום השמיני מהסוף


מבין 12 הרשויות שמוקמו בראש רשימת הערים הבזבזניות בחשמל, ממוקמת אילת במקום ה-8, עם צריכה של 441 קוט"ש לתושב, מה שהופך אותה לאחת מחמש הרשויות המקומיות הבזבזניות ביותר בחשמל, מעליה ממוקמות רק: כפר שמריהו (1189 קוט"ש לתושב), ריינה (742 קוט"ש לתושב), קדומים (497 קוט"ש), קדומים (497) ובית אל (479). בתחתית הרשימה רכסים (32 קוט"ש), אלעד (59), אלפי מנשה (83) ורחובות (63). צריכת החשמל הרשותית הממוצעת לתושב בישראל עומדת על 210 קוט"ש לתושב. 

 

תוצאות טובות בתאורת החוץ


על אף תצרוכת החשמל הפרטית הגבוהה באילת שמקורה מן הסתם בעלויות הקירור והחימום שנדרשים בעיר מדברית כאילת, השיגה אילת תוצאות מצוינות בכל הנוגע לפירוט צריכת חשמל לתאורת חוץ לשטח שיפוט (התוצאות הן באלפי קוט"ש לקמ"ר), כאן מצטרפת אילת לרשימה של 34 רשויות מקומיות שקיבלו ציון של "צריכה נמוכה מאוד", תוצאה של החלפת נורות החוץ בלדים. מבין ובסך הכל ממוקמת אילת בקטגוריה זו במקום ה-29 מתוך 120. על מנת להבין עד כמה טובה תוצאה זו, יש להבין כי בסך הכל עומדת צריכת החשמל לתאורת חוץ בישראל על ממוצע של 260 קוט"ש לקמ"ר.

 

רשות שלא הגישה דוח נקנסה


משרד האנרגיה מקדם לאחרונה מהלך חדשני: ערים מאופסות באנרגיה - עיר, שצריכת החשמל השנתית שלה היא אפס. על ידי מהלכי התייעלות באנרגיה ובנוסף – ניצול שטחי הרשות להתקנת לוחות סולאריים לייצור חשמל, ניתן להגיע לחשבון חשמל שנתי מאופס. כיום, סך התשלום של כ-120 הרשויות המקומיות שדיווחו על צריכת החשמל השנתית שלהן, עומד על כ-600 מיליון ש"ח.

כאמור, כ-120 רשויות מקומיות מילאו את דוח הצריכה כנדרש - כ-60% מכלל הרשויות בארץ. 94 רשויות לא טרחו להגיש את הדוח. מעבר לקנס שמוטל על רשות מקומית שלא מילאה את הדוח כנדרש, הרי שהדבר מעכב ביצוע פרויקטים להתייעלות וחיסכון באנרגיה. במשרד האנרגיה מציינים, שהצעד הראשון לחיסכון, הינו מודעות: רשות מקומית, שמודעת לסך הוצאות החשמל שלה, תוכל לבצע פעולות לחיסכון ותקטין את ההוצאות בגין צריכת החשמל.


חדשות אילת - ערב ערב באילת