פרסומת
דלג

יהודה מורדי: בדצמבר אערוך סקר למועמדותי לראשות העיר

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 16/9/2017 14:01 ● ערב ערב 2828
יהודה מורדי מתחיל במה שניתן לכנות רק בשם אחד – מסע בחירות ● ויש לו הרבה מה להגיד על עצמו ● ''עיתונאים אמרו לי שהיום אין ספק שאתה, יהודה מורדי, הכי מוערך'' ● ''אני מחזיק 70% מעיריית אילת'' ● ''אני בא במגע עם התושב מה שכל המועצה ביחד לא מגיעה'' ● וכן, בדצמבר הוא יערוך סקר ואם יגלה שהוא מועמד ריאלי הוא בהחלט נושא פניו אל ראשות העיר
יהודה מורדי: בדצמבר אערוך  סקר למועמדותי לראשות העיר

יהודה מורדי אמנם שוהה בימים אלו בתאילנד עם בנו ועשרה מחברי סיעתו, ואולם הדבר אינו עוצר בעדו מלטלטל את המערכת הפוליטית טלטלה אותה עוד יחושו זמן מה בסביבתו של מאיר יצחק הלוי. האיש שאולי מזוהה יותר מכל כאחד משלושת עמודי התווך עליהם נשענת הקואליציה של סיעת 'כיוון חדש', מצהיר: "יש סיכוי שרשימת ים תרוץ לראשות העיר". כשבוחנים את ההצהרה הזו על רקע הקרע ההולך ומתרחב בין אלי לנקרי ליצחק הלוי וכן על רקע השמועות אודות הבטן המלאה שיש למשה אלמקייס שרוב תחומי אחריותו כאחראי מחלקת הנדסה הועברו אחר כבוד לטיפולו של אבי כהן בחכ"א, נראה כי משהו מתערער בשקט הפוליטי עליו שייט יצחק הלוי עד היום. אין ספק כי מורדי בהצהרתו כי הוא שוקל בכובד ראש לרוץ לראשות, טורף את הקלפים, ומערער את השלווה המתוחה שאפיינה את שנת הבחירות המתרגשת. ירוץ או לא, דבר אחד ברור לחלוטין. יהודה מורדי יוצא במסר חד וברור לפיו (הפעם) הוא אינו מצוי בכיס של אף אחד. 
לא מזמן, בדצמבר 2016, במהלך ישיבת מועצה בה העלה חבר המועצה חן בן אפרים את תכניתו להפוך את שדרות התמרים "לשדרה הכי מעניינת בארץ", השיבה לו לימור להב בעוקצנות אופיינית: "ומה בהמשך? פסל ברונזה של ראש העירייה בכיכר ויהודה מורדי שמשתחווה לו". סגן ראש העירייה, יהודה מורדי, השיב אז ללהב: "צדיקה שלנו. אשמח להשתחוות ולהודות כאות הוקרה למאיר יצחק הלוי, ראש העירייה הכי הכי שהיה לעיר אילת ותושביה. ויותר אשמח שדמותי מברונזה תוצב ליד מאיר, ברחוב הראשי של העיר, שהורי הגיעו ובנו משנות החמישים". מי שמכיר את מורדי יודע שאין אצלו פילטרים. אם הוא אומר משהו. קבלו אותו כפשוטו. אם האיש ההוא מדצמבר החליט לשחרר הודעה כי בדעתו (בכפוף לעריכת סקר עוד השנה) לרוץ לראשות העיר, כדאי להישאר קשובים. 
"יש דרישה ממני. אנשים פונים ודורשים ממני שארוץ לראשות", הוא אומר השבוע בשיחה עמי.

אתה תצא נגד מאיר?
"תשמע אני הולך לעשות סקר בדצמבר. זה יהיה סקר ממצה. כרגע כולם מדברים אתי, עשו איתי שיחות. אנשים שמעוניינים להיכנס למערכת, נפגשתי איתם השבוע, ארגונים למיניהם כבר הביעו תמיכה בי, ארגונים שמעולם לא טמנו ידם בפוליטיקה כבר הצהירו בחוגים הקרובים שלהם שהם תומכים בסיעת ים." 

זה אומר שאתה לא בכיס של מאיר?
אתה יכול לכתוב שהכל פתוח

הברית שלך עם מאיר היא ארוכת שנים
"אני לא אדבר עליו רעה אני רק אומר לך שעיתונאים אמרו לי שהיום אין ספק שאתה, יהודה מורדי, הכי מוערך. אני עובד הכי קשה, אני בתרומה, בהתנדבות של 20 שנה של עשיה, אני מחזיק 70% מעיריית אילת אצלי, אני מחזיק את כל הוועדות כמעט חוץ מכספים והנדסה. אני נכנסתי חזק במועצה הדתית, אני נכנסתי חזק בחכ"א, הכנסתי את כול השירותים הארגוניים אצלי, הכנסתי את תחבורה, מתים אצלי, הנחות, אני מחזיק 70% מעיריית אילת. אני זה שבא במגע הכי הרבה עם חד הוריות, אני האחראי על שיקום האסיר וגמילה מסמים, אני יו"ר הנצחת החייל, אני בא במגע עם התושב מה שכל המועצה ביחד לא מגיעה. אין ספק שיש הערכה אלי. אני לא שחקן אין ספק שבעבר הייתי נחבא אל הכלים, אבל אני עובד כבר 15 שנים לטובת הציבור, לא הייתי אף פעם במשטרה, לא הייתי אף פעם בחקירות, לא התלוננתי על אף אחד, לא הייתי בתביעות אישיות, אני קמתי ועזרתי לתושב. נטו לתושב. אני מעורב כיום עם השר כחלון, עם גלנט, אני עזרתי לשמונה משפחות שזקוקות לדיור ציבורי לקבל דירות ממשרד השיכון ועמידר, אני עובד מאוד קשה שיהיה טוב לאנשים. "


ממשיכים לנסר את הענף שאנחנו יושבים עליו


2.6 מתוך 5. זה הציון הבלתי מספיק בעליל שנתנו תיירי הלאו קוסט הנוחתים בעובדה, בסעיף התמורה שהם מקבלים בעבור חופשתם באילת. כך עולה מנתונים שפרסם משרד התיירות השבוע. הציון הכללי של ישראל אגב עומד על 3.1 בלבד. גם כן לא מזהיר, אך גבוה לאין שעור מהציון שמקבלת החופשה באילת. צריך לקרוא את הנתון הזה שוב ושוב, לשפשף עיניים ולהבין מה הוא בעצם אומר. 
שנתיים אל תוך מהפכת הלאו קוסט שהוזילה את עלות טיסתם של תיירים לאילת בעשרות אחוזים  עדיין סבורים אלה כי החופשה באילת יקרה להחריד ובעיקר לא מצדיקה את התמורה שהם מקבלים בעבור כספם. מדוע זה קורה? אז אפשר להאשים את אורך החופשה הממוצעת שעומד על 7.7 ימים בשל מיעוט טיסות השכר הזולות, שמייקר את סעיף הלינה ועדיין אנחנו מדברים על תיירים של מלונות עממיים ברמת 2-3 כוכבים (כ-83% מהתיירים), שמחיריהם אמורים להיות שווים לכל כיס. כשתייר שהוזיל את עלות שהייתו באילת בעשרות אחוזים מתבצר בעמדתו כי התמורה עדיין אינה ראויה בעיניו זה צריך להדליק פרוז'קטור אדום בפני פרנסי העיר ומלונאיה. מאחר ו-76% מהתיירים הללו הגיעו לאילת בפעם הראשונה, תקבע דעתם לא רק איך יראה החורף הקרוב שכולם משתדלים לצייר בגוונים וורודים, אלא גם האם הם עצמם ישובו אלינו שוב. התשובה על השאלה הזו לצערי היא אולי כן, אבל לא לאילת. 78% מהם השיבו כי ישובו לישראל, אבל לאור יוקר החופשה באילת ספק אם נזכה לראותם שוב אצלנו. כלומר אם לא מדובר בצרפתים ואנגלים, שרובם יהודים המרבים לבקר באילת (84% מהתיירים הצרפתיים ו- 97% מאלו שהגיעו מאנגליה).


מה המסקנות? לא אין צורך להוזיל את עלות השהייה בבתי המלון העממיים של אילת בעונה, תייר מרוצה מוכן לשלם עוד כמה ג'ובות על חדר מלון הולם ורובם המכריע של התיירים בעיר (86%) לנים בבתי מלון ומוטלים. רק 2% מהם לנים אצל חברים וקרובים (לעומת ממוצע ארצי של 63% הלנים בבתי מלון ודירות שכורות ו-28% הלנים אצל קרובים וחברים) מה שכן יש צורך לעשות הוא לשפר דרסטית את חווית השירות שאנו מעניקים לתייר. וכשאני אומר חווית שירות אני לא מתכוון לשפע של הבופה בארוחת הבוקר, אלא למעטפת הפעילות שמסביב. מצדם של סוחרי העיר כבר נאמר הכל ואין טעם לחזור. כשאתם מפוצצים מחירים בעונה בתירוץ העלוב שיש לכם ארבעה חודשים בשנה להתפרנס, אתם מנסרים את הענף עליו אתם יושבים. במקום לחשוב טקטית על איך צולחים את החורף הקרוב, תתחילו לחשוב אסטרטגית על איך בונים כבר היום את החורף הבא. אם אילת הוכיחה כי היא יכולה להיות זולה במונחים בינלאומיים במחירי הסלולריים, היא יכולה לעשות כן גם במחירי הבירה והאופנה ויפה שעה אחת קודם. אם נפתור את אלה, נצליח להתמודד ביתר קלות עם הטענות על מחסור באטרקציות. 
אגב, נתונים נוספים שפרסם משרד התיירות והנוגעים לנוחתים בעובדה מעלים, כי 11% מהתיירים הנוחתים שם הם יהודים, 80% נוצרים ובפילוח על פי גילאים, עולה כי 45% הם בגילאי 25-45, 22% בגילאי 24 ומטה ורק 16% הם מעל גיל 55.
ועוד נקודה אחת לדיוק – כשאתם קוראים כי באילת היו השנה שני מיליון תיירים או כי הצפי לשנים הקרובות הוא להביא 4 מיליון תיירים לעיר, אל תתבלבלו. לאילת לא מגיעים מיליוני תיירים. לכל ישראל כולה מגיעים פחות משלושה מליון תיירים בשנה. הכוונה היא למספר הלינות המצטבר. למה הכוונה? אם משפחה בת חמישה נפשות הגיעה לאילת לשבעה לילות, היא תספר כ-35 לינות. ככה מנפחים מספרים.


 

חדשות אילת