פרסומת
דלג

קוצרו הטיולים השנתיים באילת

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 9/3/2018 16:31 ● ערב ערב 2853
הורים לתלמידים בחטיבות הביניים הופתעו לגלות כי בעוד שפורום ההורים המרכזי מתגאה בסבסוד של עוד 100 ₪ לטיולים השנתיים של ילדי אילת, בפועל התקצרו הטיולים השנתיים ביום ● את מקומה של אכסניה מסודרת תופסים השנה אוהלים ● בבית הספר 'בגין' העדיפו להוציא את הטיול השנתי של כתות ח' שאורך שני לילות בלבד קל"ב- למדבר יהודה ● יו"ר פורום ההורים מסביר: "הסבסוד טרם נכנס לתוקפו, השנה נאלצנו לענות על דרישות משרד החינוך שהגביל את עלות הטיולים ל – 680 ₪ בלבד"
קוצרו הטיולים השנתיים באילת
"בשנה הבאה נשיב את היום שקוצר". אייל סורגיט

רגע אחרי שנכנס לתפקידו כיו"ר פורום ההורים המרכזי, התגאה היו"ר החדש אייל סורגיט בעובדה כי לאחר שנים בהם מסבסד משרד החינוך את עלות הטיולים השנתיים באילת ב – 100 ₪ לכל תלמיד, הצליח פורום ההורים המרכזי של אילת לעלות את הסכום ל – 200 ₪. עד כאן הכל טוב ויפה, בעיקר לנוכח העובדה כי החל משנת הלימודים הנוכחית, הגביל משרד החינוך את עלות הטיולים השנתיים לסכום של 680 ₪ בלבד באופן גורף לכל חלקי הארץ. גם נגד החלטה זו פעל פורום ההורים המקומי, כשהבהיר למשרד החינוך כי בסכום כזה נמוך לא יוכלו לצאת מאילת טיולים שנתיים ראויים, אלא שתודות לסבסוד משרד החינוך על סך 200 ₪ לכל ילד מאילת, הרי שעלות הטיול יכולה לעמוד על כ– 900 ₪ (כולל הסבסוד).
לנוכח נתונים אלו הופתעו השנה הורים לתלמידים בחטיבות הביניים בעיר כמו גם הורים לתלמידים בתיכוניים לגלות כי למרות כל המובטח, הטיולים השנתיים באילת התקצרו ביום. אם לא די בזה, הרי שאם בשנה שעברה עוד יצאו התלמידים לטיולים שכללו לינה באכסניה מסודרת, הרי שאת מקומה של האכסניה תופסים השנה אוהלים. אמנם לא מדובר באוהלי שדה קטנים, אלא באוהלים גדולים ואף מחוממים בעת הצורך, ועדיין לא כל ההורים, שלא לדבר על התלמידים, רואים בעין יפה את הצורך לישון באוהל, בעיקר כשמדובר בטיולים שיוצאים בחורף הקר. כזה הוא למשל המצב בטיול השנתי של כתות ח' בחטיבת הביניים אלון שייצא לפועל בשבוע הבא לאזור ראש הנקרה והילדים יצטרכו ללון באוהלים. לטענת הורים לילדים בשכבה שהתנגדו ללינת הילדים באוהלים, תגובת המערכת הייתה כי ילד שלא ייצא לטיול השנתי אף על פי ולמרות הכל, ייענש בכך שלא יוכל לקבל תעודת הצטיינות חברתית. עוד מחו ההורים כי מדובר בטיול שנתי ליעד רחוק, שאינו נוח כשמדובר על טיול מקוצר שנמשך רק שני לילות ושלושה ימים. 
קיצורו זה של הטיול השנתי הוא שגרם בבית הספר 'בגין' להחלטה להוציא השנה את הטיול השנתי של כתות ח' קרוב לבית לאזור מדבר יהודה ולא לטרטר אותם בנסיעה ארוכה צפונה, מה שלא יותיר הרבה זמן לטיול עצמו.
כך או כך, ביקשו השבוע ההורים להבין, איך מצד אחד מדברים בפורום ההורים המרכזי על תוספת סבסוד של משרד החינוך אך בפועל הטיולים השנתיים באילת התקצרו השנה.

בתגובה הסביר השבוע יו"ר פורום ההורים המרכזי אייל סורגיט: "את האישור הרשמי לתוספת בסבסוד לילדי אילת בטיולים השנתיים קיבלנו רק לפני כשבועיים, כשיו"ר וועדת החינוך של הכנסת הגיע לאילת. לאורך כל התקופה שקדמה לזה היו לנו אישורים בעל פה אבל שום נייר ביד. הייתה לנו אפשרות השנה או לא להוציא טיולים שנתיים בכפוף להגבלה הכספית של משרד החינוך כי עלות טיול שנתי בכל הארץ לא תעלה על 680 ₪, או לקצר ביום את כל הטיולים השנתיים, להוזיל את העלויות ולאפשר בכל זאת לילדים לצאת לטיולים להם הם מחכים כל השנה. עכשיו משקיבלנו את האישור הרשמי, נחזור בשנה הבאה לנוהל הרגיל ונוסיף את היום שקוצר השנה".

לשאלה האם בית הספר יכול לאיים על תלמידים שלא יוצאים לטיול השנתי אמר סורגיט: "אם הטיול הוא חלק מתוכנית הלימודים, צריך להתייחס לכך בהתאם. אם ילד לא יגיע במשך ארבעה ימים לבית הספר ללא אישור מוצדק, האם זה לא יפגע לו בציון".

מדוברות משרד החינוך נמסר בהקשר זה: "טיול שנתי הינו חלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודים השנתית ותכניו מותאמים לה, כפי שמופיע בתחילת נוהל חוזר מנכ"ל בעניין: "הטיולים המתקיימים במערכת החינוך מיועדים לעורר בקרב התלמיד את האהבה לארץ, לנופיה ולמורשתה ההיסטורית באמצעות היכרות ישירה וחווייתית המתרחשת בעת הטיול והסיור. הטיול המתקיים מחוץ לכותלי בית הספר הוא חלק בלתי נפרד מהמערך הלימודי-חינוכי של בית הספר ועליו להיות בזיקה ישירה לתחומי הדעת הנלמדים בבית הספר ולהוויה החינוכית, לאקלים ולתרבות של בית הספר..." בתוך כך, השתתפות תלמיד בטיול שנתי הינה פעילות מחייבת, למעט במקרים אישיים חריגים. לפיכך, לבית הספר הסמכות להעניק או לשלול תעודות הצטיינות (שהן פרי יוזמה מקומית של בית הספר בד"כ), שאמורות לשקף מעורבות תלמידים במגוון הפעילויות הנדרשות מהם, לפי שיקול דעתו."


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש