פרסומת
דלג

אילת בדרך להכפלת מספר הניגשים ל-5 יח"ל מתמטיקה

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: מערכת ערב ערב ● 4/7/2018 19:21 ● ערב ערב 2870
בין השנים 2014 עד 2018 חלה עלייה משמעותית בהיקף ובמספר תלמידי כיתה י"ב מאילת הניגשים לבחינת בגרות בהיקף של חמש יחידות לימוד במתמטיקה ● כך עולה מנתונים שפרסם משרד החינוך ● תלמידת כיתה י"א: “מופעלים לחצים על תלמידים לגשת לחמש יחידות”
אילת בדרך להכפלת מספר  הניגשים ל-5 יח''ל מתמטיקה

עם כניסתו לתפקיד במאי 2015, התייחס השר בנט בנאום כניסתו לתפקיד לנושא לימודי המתמטיקה: ״ירידת מסיימי חמש יחידות במתמטיקה מ-13,000 ל-8,000, היא בעיני איום אסטרטגי על מדינת ישראל. מי שלא ידע לייצר כיפת ברזל חינוכית לילד בכיתה ח', לא יקצור כיפת ברזל שיפתח עבורו אותו הילד כשהוא יסיים י”ב״. עוד הוסיף השר, ״אני מאמין בנחישות, בהתמדה, ברציפות. בחשיבות היציבות של המערכת, המדידה והמצויינות״. בכך רמז בנט לכך כי הוא קרוב יותר לעמדותיו של שר החינוך לשעבר גדעון סער, ששם הדגש על מבחני מדידה, ופחות קרוב לעמדותיו של השר היוצא פירון, שהתמקד בסיסמה ״למידה משמעותית״, וביקש לצמצם את שליטת המדדים המספריים ובחינות ההערכה.

 

הצפי ל-2019: 10% ניגשים ל-5 יח"ל


כעת נראה כי משנתו של שר החינוך נפתלי בנט מתחילה לשאת פירות, לאחר שנאום החמש יחידות במתמטיקה שלו הצליח להסעיר את המדינה ולהכעיס מחנכים והורים רבים, שטענו כי ראיית ההצטיינות בראי המקצועות הריאליים בלבד היא שגויה, מוטעית בעיקר עלולה לגרום לנזק אדיר לתרבות ולמורשת הישראלית לעתיד לבוא. ועם זאת, נראה כי המגמה בשטח יישרה קו עם רצונו של השר: בין השנים 2014 עד 2018 חלה באילת, כבשאר הארץ, עליה באחוזים ובמספר תלמידי כיתה י"ב הניגשים לבחינת הבגרות בהיקף של 5 יחידות לימוד במתמטיקה. מהנתונים שסיפק משרד החינוך עולה כי בקרב תלמידי י"ב באילת, שזה עתה סיימו את לימודיהם, ניכרת מגמה של עלייה בגרף הניגשים לבגרות בחמש יחידות. בשנת 2014 ניגשו 6% מתלמידי י"ב  (36 נבחנים) ל-5 יח"ל במתמטיקה, לעומת 8% (48 נבחנים) בשנת 2017  מדובר בעלייה של 2%. הצפי לשנת 2019, עומד על 10% (64 נבחנים), קרי: עליה צפויה בת 4% מ-2014. הצפי מתבסס על מספר התלמידים שסיימו כעת לימודיהם בכיתה יא' ואשר כבר לומדים בקבוצות של 5 יח"ל.

 

המספרים עולים הציונים מדשדשים


על פי נתוני משרד החינוך מגמת העלייה במספר הנבחנים בבחינת הבגרות בהיקף של 5 יחידות נמשכת בכל הארץ. על פי הנתונים מספר התלמידים שניגשו הקיץ לבחינת הבגרות ב-5 יחידות במתמטיקה גבוה ב-1,965 בהשוואה לאשתקד. על פי הנתונים, 18,050 תלמידים ניגשו השנה לבגרות ברמה של 5 יחידות, לעומת 16,085 אשתקד. עם זאת, לא חל שינוי בממוצע הציונים בהשוואה לשנה שעברה, שעמד על 83. עוד עולה מהנתונים הארציים כי ב-2014 ניגשו 9,718 תלמידים בלבד לבחינת הבגרות בחמש יחידות. על פי משרד החינוך, מה שהביא לגידול במספר הנבחנים הם שיעורים פרטיים ברשת ובקבוצות הווטצאפ, הקצאה של שעות לימוד נוספות, חונכות וירטואלית, התמקצעות המורים והמרתונים לקראת הבגרויות.

 

תלמידים: "לוחצים עלינו”


למרות המגמה העולה דווקא התלמידים מספרים על קושי רב , ד' תלמידת בית ספר רבין, שסיימה את לימודיה בכיתה י"א מספרת כי הופעלו לחצים מצד המורים על תלמידים רבים שבחרו ללמוד ל-4  יחידות לימוד, לעבור לחמש יחידות "כיתה י"א כרוכה בהמון לחצים היות ומירב הבגרויות מרוכזות בשנה זאת. אני וחברה בחרנו ללמוד לארבע יחידות מתמטיקה והמורים פשוט לא הרפו ושכנעו אותנו למה חשוב שניגש לבחינה בחמש יחידות ולא ארבע . אמרו לנו כי מי שניגש לחמש יחידות מקבל יותר תגבורים לעומת מי שניגש לארבע או שלוש. חמש יחידות מצריכות המון מאמץ ולימודים קשים יותר אני העדפתי לוותר ולהישאר על ארבע יחידות ולקבל ציון טוב יותר מאשר לגשת לחמש יחידות ולהיות מתוסכלת, אבל ידוע לי שכמה חברים שלי נכנעו והחליטו לנסות לגשת לחמש יחידות בידיעה כי יוכלו תמיד לרדת. אני חושבת שזה לא נכון אני אגש לארבע ואם אעבור את הבחינה בציון טוב, אשקול לעלות לחמש יחידות". 


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש