פרסומת
דלג

חשיפה ארצית: לאילת הגיע קונסול מצרי חדש, אבל במשרד החוץ ובעירייה לא ידעו על כך

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: מערכת ערב ערב ● 1/8/2018 21:45 ● ערב ערב 2874
לפני ארבעה חודשים סיים אכראם חמדי, קונסול מצרים באילת, את תפקידו ועזב את העיר ● השבוע ביקש 'ערב ערב' לבדוק מדוע לא מונה לו מחליף וגילה כי המחליף מונה עוד טרם עזיבת קודמו, רק שאף אחד לא ידע על כך כולל משרד החוץ ● במשרד החוץ בכלל סרבו להשיב על השאלה מדוע לא מונה מחליף ומסרו: ''הנושא אינו בתחום אחריותנו'' ● עיריית אילת: ''בדיקה מול סמו סמוראי (מתאם הקשר בין אילת לירדן) מעלה, כי שבוע ימים לאחר שהקונסול הקודם סיים את תפקידו הגיע קונסול חדש – אוסמה חאדר''
חשיפה ארצית: לאילת הגיע קונסול מצרי חדש, אבל במשרד החוץ ובעירייה לא ידעו על כך
מה בדיוק הוא עשה כאן ארבע שנים? אכראם חורי, הקונסול היוצא, באירוע הפרידה עם הנהלת העירייה

בחודש מרץ השנה סיים אכראם חמדי קונסול מצרים באילת, את תפקידו ועזב את העיר. עם סיום תפקידו ועזיבתו של אכראם את העיר פורסמה ב'ערב ערב' כתבה על כי אילת נותרת ללא קונסול. בפניית 'ערב ערב' למשרד החוץ לפני כארבעה חודשים מסרו בתגובה: "לא ידוע לנו כרגע על זהותו ותאריך הגעתו של הקונסול הכללי המצרי. נציין שתפקיד של קונסול כללי בדומה לזו של שגריר לא חייב להיות מאויש כל הזמן. לפעמים יש ממלא מקום והוא/היא לרוב הסגן. המינוי של קונסול כללי חדש לא מחויב בקשת אישור/אסכמה, אם כי יש מדינות השולחות כתב מינוי וגם מבקשות לקבל אישור כתב המינוי החתום ע"י נשיא המדינה". 
גם בקונסוליה המצרית לא ידעו אז להשיב לא לגבי זהותו של הקונסול הבא ואף לא לגבי תאריך הגעתו המיועד לעיר והסתפקו ואמרו כי זהותו של האיש ידועה להם, אך מאחר ומינויו טרם אושר בממשלה המצרית, הם מנועים מלמסור אותו וכי אין להם ידיעה לגבי מועד אישור מינויו והגעתו לעיר. השבוע פנה 'ערב ערב' לבדוק מדוע לא מונה עדיין קונסול מצרי במקומו של אכראם, ודובר השגרירות המצרית רביע עבד אלסלאם הצליח להפתיע כשמסר כי:"ככל הידוע לנו יש באילת קונסול מכהן". מבדיקת 'ערב ערב' עלה כי גם בעיריית אילת וכן במשרד החוץ לא ידעו כי בעיר ישנו כבר קונסול מכהן. לאחר פניית 'ערב ערב' לבדוק מדוע לא מונה קונסול חדש מסרה דוברת העירייה: "בדיקה מול סמו סמוראי מעלה, כי שבוע ימים לאחר שהקונסול הקודם סיים את תפקידו הגיע קונסול חדש – אוסמה חאדר. הקונסול החדש נפגש עם ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי מיד עם כניסתו לתפקיד והביע בין היתר רצון לעבוד יחד בתחום הביולוגיה הימית, כולל שיתוף סטודנטים מצריים בתחום זה".


גם במשרד החוץ לא ידעו כי מונה קונסול חדש ובחרו להתחמק משאלות 'ערב ערב' בנושא. 


לשאלה מדוע לא נמצא לקונסול מצרים מחליף, והאם קיימת לכאורה התקררות ביחסים מול מצרים, השיבו המשרד הפנים: "אנחנו לא נתייחס. הגורם המתאים לפנייה הוא שגרירות מצרים כאן, לא אנחנו". כאשר הדגשנו בפניהם כי לפני ארבעה חודשים זכינו בתגובתם ושאלנו מה שונה הפעם הזאת הרי יחסי החוץ של ישראל הינם באחריות משרד החוץ, מסר סגן הדובר ניזר עמאר: "כיוון שאנחנו לא הכתובת". כאמור בדיעבד הסתבר כי במשרד הפנים פשוט לא ידעו על כניסתו לתפקיד של הקונסול המצרי באילת. 


חדשות אילת