פרסומת
דלג

סכנה בדרך לבית הספר

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: חיים דוד ● 8/3/2019 15:24 ● ערב ערב 2905
לוועדי ההורים בבתי הספר היסודיים נמאס ● נמאס מהבטחות הסרק של עיריית אילת לטפל בבעיית התנועה בחזיתות בתי הספר, בעיות שלטענת הוועדים יקבלו התייחסות אמיתית רק ביום שזה יגמר באסון ● אחרי שנים שהם פונים, כותבים, מבקשים, מצלמים ומקבלים בעיקר הבטחות, הם מורידים את הכפפות ומבהירים שלא יסכימו עוד לשתוק: ''אולי אם נתחיל להפגין ולעשות קצת רעש, בעיריית אילת יבינו שדם ילדינו אינו הפקר'', מבהיר השבוע ד''ר אורן קסוס יו''ר וועד ההורים בבית הספר 'ים סוף'' ● יו''ר פורום ההורים המרכזי אייל סורגיט מבהיר: ''מבחינתנו כל הגורמים חייבים לפעול לשיפור המצב ללא דיחוי, החל מהמשטרה ועד לעיריית אילת''
סכנה בדרך לבית הספר

מי לא מכיר את התופעה הקשה בשעות הבוקר כשההורים מורידים את ילדיהם בחזית בית הספר, תופעה שמחמירה עוד יותר עם סיום יום הלימודים או אז כל ההורים מגיעים בשעה נקובה (13:30) לאסוף את ילדיהם מבית הספר ויוצרים תוהו ובוהו גדול. אלא שלצד העומס על הכביש הנושק לבית הספר, כמעט בכל בתי הספר היסודיים בעיר, ביניהם בתי ספר בהם הוקמה זה מכבר לשון חנייה בקרבת הכניסה, המצב חמור עד כדי סיכון חייהם של התלמידים, שנאלצים בהעדר פתרונות הולמים ובהעדר אכיפה במקום, לעבור בין הרכבים של ההורים הממתינים לילדיהם תוך כדי סיכון חיים ממשי. מזה שנים שוועדי ההורים בבתי הספר היסודיים בעיר מתריעים, כותבים, מצלמים ומעלים את הסוגיה בכל ישיבה מול גורמי החינוך בעיר, ולמרות שבכל פעם מחדש אותם גורמים האחראים לשלום הילדים כותבים לפניהם את הסוגיות, מבטיחים הבטחות ומהנהנים בראשם בהבנה, אך בפועל אין כל שינוי. גם המשטרה אינה אוכפת את התנועה באזור בתי הספר ככלל ורק בחודשים האחרונים משגברה הביקורת בנושא החלה מבצעת סיורים יזומים בהם הוזהרו ההורים אך לא נקנסו, הודעה אף פורסמה בחודש אוגוסט 2018 לפיה החלה המשטרה להפעיל רחפנים לאיתור עבירות תנועה באזורים מועדים, אך אם נעשה בהם שימוש הוא לא היה למטרת אכיפה או הסדרת התנועה סביב בתי הספר. 
שני מקרים שאירעו לאחרונה בחזיתות שני בתי ספר בעיר הביאו את וועדי ההורים להבין שלא ניתן להמשיך ולהבליג על המחדל. כך למשל בשבוע שעבר, צעיר רכוב על אופניים חשמליים שחצה את מעבר הולכי הרגל בחזית בית הספר 'ים סוף' בשחמון, פגע בעצמו ברכב של אחד ההורים שלא הבחין בו. במזל המקרה הסתיים ללא פגע. במקרה אחר, הפעם מול הכניסה לבית הספר 'יעלים' בשכונה א', רכב שחלף מול בית הספר פגע בשלט העצור שהניף מולו ילד במשמרות הזהירות בדרכים, רק משום שמרוב מהומה במקום, הנהג לא הבחין בילד וגם לא בתמרור. "במנהל החינוך אומרים לנו שאנחנו צודקים, שולחים אנשים לבדוק במקום, אבל בפועל כלום לא קורה", מצר על המצב ד"ר אורן קסוס, יו"ר וועד ההורים של בית הספר 'ים סוף'.
יצאנו לברר מקרוב מהן הבעיות מול חזיתות בתי הספר וכמה זמן מחכים הוועדים שמישהו יזכור אותם ויטפל בליקויים:

 

בית ספר 'ים סוף': "בלי מעבר חצייה המצב חמור עוד יותר"

 

מיקום: סוף שכונת השחמון.

 

גם באולם הספורט טרם סודרה החניה. 'ים סוף'


יו"ר וועד ההורים ד"ר אורן קסוס מסביר על הליקויים: "התכנון של החנייה בחזית בית הספר לקוי ברמה כזו שברגע שהורים מגיעים לאסוף את ילדיהם מבית הספר הם כבר לא טורחים להחנות את רכבם בחנייה המסודרת לכאורה אלא עוצרים לצדי הכביש וממתינים שהילדים יגיעו אליהם ומי שלא הגיע בסוף יום לימודים לחזית בית הספר לא ראה כאוס שכזה. עד לפני כמה חודשים שרטוט הזוי של מעבר חצייה מול בית הספר, נמשך אל תוך החנייה, כך שילד שחצה את הכביש במעבר החנייה נאלץ לחתוך בהמשך את החנייה ואגב כך להיות חשוף לפגיעת רכבים במקום. לאחר שהעלנו את הבעיה ב'ערב ערב' ומול יהודה מורדי ששימש אז כיו"ר וועדת תחבורה עירונית, מעבר החצייה נמחק. אלא מה, שהנמכת המדרכה והמעבר שנוצר במקום לא תוקן, כך יוצא שהיום הבעיה גדולה עוד יותר כי הילדים ממשיכים לחצות את הכביש אל תוך מתחם החנייה, אלא שהפעם הם עושים את זה מתוך הרגל מבלי שיהיה במקום מעבר חצייה. העובדה הזו שיוצרת כאוס במקום יחד עם ההורים שעוצרים היכן שהם רוצים מבלי לחשוב ולהתחשב באחרים, גורם לבלגן שלם על הכביש ואגב כך סיכון חייהם של הילדים שלא תמיד רואים את הרכבים במקום. אם לא די בזה, הרי שלאחרונה נפתח אולם הספורט של בית הספר בו ישנה פעילות וגם כאן אף אחד לא טרח עדיין לסדר מקומות חנייה. שביל סלול לכאורה להולכי רגל בדרך לאולם, התגלה לאחרונה כשביל מעבר לרכבים, כשתמרור תן זכות קדימה אמור לפתור את כל הבעיה והסכנה במקום", אומר ד"ר קסוס בכעס.

כמה זמן אתם כבר פונים ומתריעים?
"בשנה שעברה פעלנו למחיקת מעבר החצייה המסוכן ובפעולה מהירה של יהודה מורדי זה קרה. אלא שמאז המצב נעשה אפילו מסוכן עוד יותר. אז שלחו לנו יועץ בטיחות שהעצה הבטיחותית שהוא נתן לנו הייתה להחזיר למקום את מעבר החצייה שיחצה שוב את החנייה ולהצר את המעבר בחנייה לרכב אחד כדי שיהיה מסוכן פחות. מה שהוא שכח שעל פי החוק, אם יש במקום מעבר חנייה, החנייה אסורה 12 מ' מכל צד של מעבר החנייה, אז מה יישאר מהחנייה הקטנה בלאו הכי? חלם? לגמרי. בדצמבר האחרון הייתה וועדה של וועדי ההורים בבתי הספר היסודיים על מנהלת אגף החינוך וכולם היו על הנושא הזה בעיקר. אז היא אמרה שאנחנו צודקים ושהיא תשלח אנשים לבדוק מקרוב, אלא שעד היום לא נעשה כלום. חודש אחר כך הייתה פגישה של פורום ההורים העירוני עם ראש העירייה וגם הוא נתן החלטה לטפל בנושא ושוב כלום לא קרה. אז בגלל שהמצב לא הופך טוב יותר והכמעט פגיעה של רוכב האופניים החשמליים האיר את כל הנורות האדומות, החלטנו שמפסיקים לדבר ומתחילים לעשות. בימים אלו אנו מכינים מצגת שמתארת את כל מה שקורה בחזיתות בתי הספר בעיר ואם גם אז לא יהיה מענה, נעשה הפגנות בכל בתי הספר. אנחנו לא מאמינים בהשבתה, אבל לא נשתוק עוד, כי חייבים להציף את הסכנה הזו. לנו אין את הפתרונות לבעיות, אנחנו לא אנשי המקצוע, אבל עובדתית זו בעיה עירונית שנרשמת כמעט בכל בית ספר והגיע הזמן למענה מקיף".

 

בית ספר יעלים: "כמה שנים לוקח להוריד תמרור?"

 

מיקום: שכונה א'

 

"מדי פעם כשאנחנו עושים רעש, שולחים לכאן ניידת". 'יעלים'


יו"ר וועד ההורים של בית הספר 'יעלים', שונית יופה כועסת. למי היא כבר לא כתבה מכתבים והתריעה בפני הסכנה שנשקפת לילדים בעיקר בצהריים עם הישמע הצלצול. שנים שחזית בית הספר מסוכנת לילדים ולמרות כל ההתרעות והאזהרות כלום לא קורה בשטח. "יש אצלנו כמה בעיות", היא מבהירה: "נתחיל מזה שאין להורים היכן לעצור את הרכב להוריד או לאסוף את הילדים. במפרץ העצירה שעשו בחזית בית הספר יש שלט מיותר לגמרי שקובע שמותר להחנות במקום רכבים אחרי השעה 8:30 בבוקר. מה קורה בפועל? כשההורים מגיעים לאסוף את הילדים בצהריים, המפרץ מלא ברכבים חונים. כל השוליים של המדרכות מסומנים באדום לבן, ישנם פחי מיחזור שמפריעים לעצירה, סימון נכה, תחנת אוטובוס והרי לך תוהו ובוהו שנרשם בחזית בית הספר בכל צהריים מחדש. תוסיפי לזה את העובדה שדווקא בשעות האלו פורקים אצל הכלבו הסמוך סחורות והחגיגה בעיצומה. במצב הזה ההורים עוצרים בכל מצב ובכל מקום כי אין להם שום ברירה אחרת. זה יכול להיות בקרבת מעבר החצייה ואז הם מסתירים את הילדים שחוצים, על מעבר החנייה ואז הם מאלצים את הילדים לעבור את הכביש שלא על מעבר החצייה ואפילו חונים בשלשות אל תוך הכביש, כי מה יש להם לעשות? בהתחשב בעובדה ש- 50 אחוז מתלמידי בית הספר לא גרים בסביבה זה מסביר את כמות הרכבים הגדולה מחוץ לבית הספר אבל למי אכפת? ולצערי זו בעיה שקיימת במקום כבר שנים ושנים שמתריעים מפני הסכנה.

אז מה עושים?
"אנחנו מבקשים שיחליפו את התמרור במפרץ החנייה לתמרור שאוסר חנייה במקום בכלל. שיעיפו מהמקום את כל המחזוריות שתופסות מקומות עצירה יקרים מפז במקום ומבקשים שיציבו גורמי אכיפה, כן פקח שייתן להורים דו"חות. אם חינכו הורים שלא לעשן במקומות ציבוריים, סימן שאפשר לחנך בדרך של אכיפה. מדי פעם כשאנחנו עושים רעש, שולחים לכאן ניידת פיקוח, אבל כמה ימים אחר כך כשהרעש מתפוגג, הניידת מפסיקה להגיע והבלגן שוב חוגג. חשוב שכולם יבינו שהמצב הזה מסכן את הילדים. אם רכב עוצר על מדרכה וילד מכתה א' הולך מאחורי הרכב, אין סיכוי שהנהג רואה אותו. לפני כמה ימים רכב נכנס בתמרור עצור של ילד ממשמרות הזהירות בדרכים של בית הספר, כי הוא לא ראה אותו מרוב בלגן. אז במזל זה נגמר בלא כלום

אבל עד מתי זה יימשך ככה?
ביקשנו שיישלחו למקום יועץ תחבורה כי עם כל הכבוד בטח לא אנחנו יודעים מה צריך להיות הפתרון במקום, אז אומרים לנו שנביא מתנדבים הורים שיעזרו. נו באמת, מה זו אחריות שלנו או אחריות של הרשות העירונית שהילדים יגיעו לבית הספר בשלום? בכל מדינה מתוקנת בעולם עושים 'סקול זון' באזור בתי הספר. למה באילת לא עושים את זה?".

מזלזלים בכם?
"אי אפשר להסביר את זה אחרת. כשאת נפגשת עם ראש העירייה בנושא או עם מנהלת אגף החינוך והם מציגים את זה שהנושא מאוד חשוב אבל יש נושאים חשובים יותר, את מבינה שהם לא ממש מבינים שמדובר כאן בחיים של ילד".


מה עכשיו?
"החלטנו להעלות הילוך. לא נשתוק יותר. למה שנים לוקח להחליף תמרור? כמה אפשר עוד לזלזל בבקשות התושבים?".

 

בית ספר 'צאלים' - השיפוץ החמיר את המצב

 

מיקום: שכונת מערב 6

 

"הבלגן על הכביש גורר השתוללות של הורים זועמים. 'צאלים'

חודשים ארוכים המתינו תושבי שכונת צאלים לסיום עבודות שדרוג השכונה רק כדי לגלות שהצרת הכביש מול בית הספר בשכונה, כמו הצבת איי תנועה במקום, הפכו את ההגעה לבית הספר ואת איסוף התלמידים בסיום הלימודים לכאוס גדול. "אם היה בלגן לפני השיפוץ, הרי שאחריו המצב החמיר", מבהירה השבוע יו"ר וועד ההורים בבית הספר שרון הרוש. "מאחר והרחוב הוצר ומאחר ולהורים אין היכן לעצור כדי לאסוף את ילדיהם, די שרכב עוצר בחזית בית הספר ולאחריו אוטובוס, כדי לפקוק את כל התנועה באזור. אנחנו נתקלים מדי יום בפקקים מייאשים ובמצב לפיו התלמידים נאלצים להיכנס או לצאת מבית הספר כשהם עוברים בין הרכבים אגב סיכון חייהם. קל מאוד בכאוס כזה שלא להבחין בילד ואז זה עלול להסתיים באסון. הבלגן על הכביש גורם להשתוללות של הורים זועמים, מה שמסתיים לא פעם בכמעט הרמת ידיים. ישנו מעבר חצייה  שממוקם ביציאה מסיבוב והחשש הוא שבאחד הימים הורה לא ייקח את הסיבוב טוב ויפגע בילד משמרות הזהירות בדרכים. העלנו את המצב הזה כבר כמה וכמה פעמים. אומרים לנו שזה בסדר, אחרי הכל מהנדס תנועה חתום על העבודה הזו, אבל המצב לא טוב ואפילו קטסטרופלי בעיקר בשעות הצהריים ובימי שישי אז העומסים כבדים במיוחד. טוב יהיה אם מישהו יתעורר וטובה דקה אחת קודם".

 

בית ספר 'אלמוג': שנים של אוזלת יד

 

מיקום: מרכז העיר

 

"הפתרון הוא לא בסגירת מעבר הרכבים אל רחבת העפר". 'אלמוג'

במשך שנים רבות מתריעים בבית הספר אלמוג מפני הסכנה ברחבת העפר ממנה יוצאים תלמידי בית הספר. לפני כמה שים הוחלט להסב את יציאת התלמידים מהשער הצידי שמול מרכז חנויות הוכמן ומאז הבלגן ברחבת העפר שולט. תלמידים נאלצים לפלס את דרכם בינות לרכבים ואם עד היום זה לא הסתיים באסון, הרי שזה עניין של מזל, כמו שמתארת השבוע את חומרת המצב במקום יו"ר וועד ההורים בבית הספר רינת טרבולסי: "אני יודעת שהנושא כבר מונח על שולחן העירייה. אמור להגיע יועץ בטיחות מהמרכז ולעבור בכמה בתי ספר בעיר".
ועד שזה יקרה לא מסכימה רינת כי יסגרו את מעבר הרכבים אל תוך רחבת העפר. "זה לא הפתרון, הרי כל העומס של הרכבים יעבור במקרה כזה למקום אחר ואין סיבה שהורה לא יתקרב לבית הספר כדי לאסוף את ילדו. כל הרחבה הנושקת לבית הספר והכביש, כולל הכיכר הכי מוזרה בעיר שהוקמה בסמוך, יוצרים מתחם לא ברור שחייבים לסדר. אנחנו לא אנשי מקצוע ולנו אין את הפתרונות, אבל מישהו צריך להגיע ולתת פתרונות. שנים אנחנו כבר מתלוננים ומזהירים, אבל אף אחד לא ממהר לעשות. למה זה לא נעשה עד היום? לי אין תשובות, אבל מרגע שנכנסתי לתפקיד היה לי ברור שזה אחד הנושאים החשובים שיש להעלות על סדר היום".

עד כמה רחוק תלכו עם זה?
"אני לא בחורה לוחמנית, אני סמוכה ובטוחה שהבעיה תיפתר, הרי אף אחד לא רוצה שילד יפגע".

 

בית ספר 'מצפה ים': ומה על רחבת העפר?


מיקום: שכונת מערב 7

 

"לבקש הסדרת רחבת עפר זה לא דבר שבשמיים". 'מצפה ים'

במשך שנים, מאז הוחלט לסגור את שער הכניסה לבית הספר שהיה ממוקם בצד של רחוב דקר, נאלצים הורים לתלמידי בית הספר להוריד את הילדים ולאסוף אותם מתוך רחבת עפר סמוכה ולא מוסדרת. מעבר לעננני האבק הנישאים למרחוק, ברור לכולם שבבלגן ובאי הסדר ששולטים על הרחבה, זה רק עניין של זמן עד שהורה יעשה רוורס או ייסע קדימה ולא יבחין בילד קטן שנאלץ לחצות את הרחבה בדרך הביתה. לא משנה כמה פעמים פנו נציגי וועד ההורים לעיריית אילת וכמה פעמים העלו את הסוגיה המסוכנת בפורום ההורים העירוני, בכל השנים האלו מתרצת עיריית אילת כי עדיין לא ברור מה ייעודו של קטע העפר המדובר ולכן עד היום הרחבה לא נסללה. "זה רק עניין של זמן עד שזה יסתיים באסון", מתריעה השבוע אמא בבית הספר שמספרת איך כמעט בכל יום מתפתח במקום ריב בין הורים ומצבים שמסתיימים בכמעט תאונות פח קלות. "כשברחבה אין הכוונה וכל אחד נוסע לכיוון שהוא רוצה, ברור שכל יום שמסתיים ללא נפגעים בגוף או ברכוש הם בגדר נס", מדגישה האם ומדגישה, "לבקש הסדרת רחבת העפר זה לא דבר שבשמיים. לא ברור לנו איך זה שעד היום אף גורם עירוני לא טרח לטפל בנושא". 

 

בית ספר 'אופיר': "הילדים דוהרים לכביש"


מיקום: שכונת אופיר

 

"לגדר את הכניסה למפרץ העצירה מכיוון בית הספר כדי למנוע התפרצות תלמידים". 'אופיר'


לפני שנים אחדות סללו בחזית בית הספר מפרץ להורדה ואיסוף ילדים. אלא שממש כמו במקומות אחרים בעיר, גם במקרה הזה הפך המפרץ למפרץ חנייה שמסכן את הילדים כמו שמתארת השבוע יו"ר וועד ההורים בבית הספר ברכה טופחי: "בשעות הבוקר עוד יש את חבק, נשק וסע, אבל בצהריים כשכל ההורים מגיעים תוך פרק זמן מסוים, העומס במקום גדול מדי. אם לא שם אין היכן לעצור את הרכבים. כך קורה שרכבים כמעט עולים אחד על השני, הורים לא נותנים זכות קדימה, תוקעים את התנועה במקום ובעיקר חוסמים את הראייה. התלמידים מצדם מגיחים מבית הספר בדהירה ופורצים בריצה אל תוך המפרץ ואל תוך הכביש. ועדיין לא דיברנו על אוטובוסים שמגיעים לאסוף ילדים ובקושי מצליחים להיכנס ולצאת ממפרץ העצירה. אפילו בכיכר הסמוכה לבית הספר תנועת האוטובוסים כמעט בלתי אפשרית. עיריית אילת חייבת לגדר ומהר את הכניסה למפרץ העצירה מכיוון בית הספר כדי למנוע את התפרצות התלמידים למקום. לצערי ההורים עצמם לא מתחשבים במצב ורק מקשים על המציאות בשטח. אנחנו לא אנשים של פתרונות וכבר שנים פונים ומתריעים בפני הרשות המקומית שחייבים פתרונות. לצערי זה עדיין לא קורה, אולי בגלל שעד היום לא העלו את הסוגיה בשיא הרצינות. הנושא החשוב הזה מונח עכשיו בראש סדר החשיבות ולא נוותר עוד עד שיינתנו פתרונות".

 

בית ספר 'גלים' - אפשר גם אחרת

 

מיקום: רחוב הפירות בשחמון

 

"לא מושלם, אבל אנחנו מרוצים" 'גלים'

מאז הקמת בית ספר 'גלים', היה ברור לוועד ההורים, כי מיקומו של בית הספר לא נעשה תוך התחשבות במצב התנועה במקום. מאז ועד לפני כמה חודשים ניהלו בבית הספר קרבות מול עיריית אילת בדרישה לשנות את נהלי התנועה במקום כדי להקל על העומסים הבלתי נסבלים בשעות הבוקר והצהריים. רק השנה הגיע סוף סוף הפתרון לבית הספר בדמותו של מפרץ עצירה שנבנה לאחרונה מול הכניסה לבית הספר, מה שלדברי אלה, יו"ר וועד ההורים בבית הספר, הוריד פלאים את העומס במקום ומסייע בצעידה בטוחה יותר של התלמידים לבית הספר. נכון להיום יש צורך להרחיב את המפרץ שהוקם צר מדי ומקשה על כניסת אוטובוס למקום, כך שהיום האוטובוס שמוריד את ילדי החינוך המיוחד נאלץ לעצור בהמשך למפרץ העצירה והצוות המלווה דואג לכניסתם הבטוחה של הילדים לבית הספר ואולם דבר זה יכול להתבצע רק בחופשה, כשאין תלמידים בבית הספר. "אז נכון שזה עדיין לא מושלם", מבהירה אלה, "אבל אנחנו כבר יכולים לומר שאנחנו מרוצים. זה אמנם עלה לנו במאמצים רבים מאוד, אבל קיבלנו מענה ופתרון לבעיה".
יו"ר פורום ההורים העירוני אייל סורגיט הגיב על הטענות המועלות: "כל הגורמים מעורבים בבעיה. נכון לעכשיו אנחנו ממתינים לוועדת התחבורה הקרובה על מנת להציג בפניה את הדברים  ולהתחיל למצוא פתרונות. מבחינתנו כל הגורמים חייבים לפעול לשיפור המצב ללא דיחוי החל מהמשטרה ועד לעיריית אילת".
מעיריית אילת לא נמסרה תגובה עד למועד סגירת הגיליון.


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש