פרסומת
דלג

עמק ססגון ניצל אבל את המחיר תשלם השמורה מדרום

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: מערכת ערב ערב ● 10/4/2019 19:32 ● ערב ערב 2910
הוועדה המחוזית דרום קבעה בישיבתה האחרונה כי השטח שאושר לבניה באונה הצפונית של עמק ססגון יועתק לאונה הדרומית ● בכך הגיע לסיומו מאבק סביבתי בן 12 שנה שנולד במטרה להציל את עמק ססגון מבנייה ולהכריז עליו כשמורת טבע ● אלא שכעת חושף 'ערב ערב' כי השטח הדרומי אליו הועתקו זכויות הבניה מהווה גם הוא שמורת טבע שתגרע לטובת הפרויקט המלונאי ● "הירוקים לא הצילו כלום ולמעשה החליפו שטח שמורה אחד בשטח שמורה אחר", טוענים השבוע גורמים מעורים ● העמותה להצלת עמק ססגון: "לכל חלופה יש מחיר סביבתי, ואנחנו סבורים שהמחיר שמדובר עליו כעת הוא סביר...שמורה אינה דבר קדוש, אלא אמצעי - כשהמטרה היא ההגנה על הטבע"
עמק ססגון ניצל אבל את המחיר תשלם השמורה מדרום
צילום: דב גרינבלט. החברה להגנת הטבע

לאחר מאבק של יותר מעשור, החליטה הוועדה המחוזית (דרום) לקדם את החלופה למלון בעמק ססגון. החלטת הוועדה באה לאחר תסקיר שטח שבחן את השפעת בניית המלון בססגון והשפעתו על הסביבה, תסקיר שהוכן לבקשת עמותת אדם טבע ודין החברה להגנת הטבע. מהתסקיר עלה כי הפגיעה הצפויה בעמק ססגון תהיה גדולה והעמק דורג במקום הלפני אחרון מבחינת החלופות שנבחנו: "תהיה טעות חמורה להמשיך בהליך האישור של התוכנית באתר המקורי שתפגע בנוף נדיר ברמה הלאומית", נכתב בתסקיר. עוד נקבע במסגרת הדיון של הוועדה המחוזית כי רוב השטח עליו משתרע עמק ססגון יהפוך לשמורת טבע  שתשתרע על שטח של כ-1100 דונם, מנחל מנגן ועד לנחל תמנע. 

 

שמורה תמורת שמורה


אולם מעיון בפרוטוקול הוועדה עולה כי המאבק העיקש והארוך אומנם הגיע לסיומו אולם לא בטוח כלל שהגופים הירוקים הצליחו להציל שמורת טבע, שכן על פי פרוטוקול הוועדה, השטח המוצע בחלופה הדרומית כבר הוכרז כשמורת טבע בשנת 2002 ולכן נאלצה הוועדה לעשות לוותר למעשה על חלק משמורת הטבע הזו, ולאפשר בה בנייה. כלומר שעל מנת שעמק ססגון יוכר כשמורת טבע, נגרע שטח שמורה מהחלק הדרומי של העמק. "הצלחתם" של הגופים הירוקים לפיכך כלל אינה הצלחה - טוענים השבוע גורמים מעורים שלא לייחוס - שכן כל שהצליחו לעשות זה להחליף שטח שמורה אחד באחר ולא להגדיל את שטח השמורה הקיים.

מפרוטוקול הוועדה עולה כי: "התכנית מציעה שינויים בשטח המסומן ביעוד "שטחים פתוחים" ו-"גבול שטח לתכנון תיירות" באופן הבא: הרחבה דרומה בשטח כולל של כ- 185 דונם על חשבון שמורת טבע וצמצום של החלק הצפוני בשטח של כ- 1,150 דונם, אשר יתווסף לשטח שמורת טבע בקעת תמנע. בנוסף, יתווסף במקום סמל של "אתר תיירות" אשר יאפשר אכסון מלונאי". עוד נכתב בפרוטוקול ההחלטה: "במסגרת הדיונים בוועדה זו, התקבלה הסכמה רחבה, כי המיקום המיטבי לקידום המלון הוא במבואה הדרומית. חלק מהשטח (כ-185דונם) נמצא ביעוד של שמורת טבע מוכרזת שאינו מאפשר אכסון מלונאי. לכן, נדרש לגרוע חלק מהשמורה ולאשר ביטול אכרזה. הליך הגריעה של שמורת הטבע באונה הדרומית, יתבצע במקביל לשינוי היעוד לשמורת טבע של האונה הצפונית".

 

אז מה הרוויחו הירוקים?


לשאלה האם החלפת שמורת טבע אחת בשטח אחר שיוכר כשמורת טבע מהווה מבחינת מטה המאבק עסקה טובה? השיב השבוע יניב גולן (סמר), חבר העמותה להצלת עמק ססגון: "מיומו הראשון של המאבק, ביקשנו שהמלונות יועתקו לאתר חלופי, אשר השפעתו על הסביבה נמוכה יחסית. זה אמנם לקח כמעט תריסר שנים, אבל כעת המהלך ההיסטורי הזה יוצא סוף סוף לדרך. לכל חלופה יש מחיר סביבתי, ואנחנו סבורים שהמחיר שמדובר עליו כעת הוא סביר. תמורת ויתור על שטח שמורה של כמה עשרות דונמים בשולי הר תמנע, בסמוך למבואת הפארק וכביש הגישה, יזכה כל האזור הצפוני של הבקעה להגנה של קבע. שמורה אינה דבר קדוש, אלא אמצעי - כשהמטרה היא ההגנה על הטבע. עמק ססגון והשטח שיועד לתיירות סביבו, הם חור גדול באזור יפהפה, בן כמה אלפי דונמים, שרובו ככולו שמורת טבע. המובלעת ההרסנית הזו אמורה להתבטל בעקבות החלטתה של הוועדה המחוזית דרום". לדבריו "אנחנו מקווים שהמהלך יושלם במהרה, כדי לוודא ששום בעל הון לא יקבל את החלק היחיד של תמנע שלא נחרב בגלל פעולת המכרות והתעשייה הכימית – ואשר עודו פתוח לציבור הרחב בלא תשלום. אנחנו מודים לאלפי התומכים שלנו באילת ובחבל אילות, ולרבבות שהצטרפו לקריאה שלנו בכל רחבי הארץ. חשוב לציין שבלי המעורבות של התנועה הסביבתית בישראל, ובראשה 'החברה להגנת הטבע' ו'אדם טבע ודין', היינו מוצאים את עצמנו היום עם דיסנילנד הזוי באחד האזורים היפים בארץ. בקעת תמנע צריכה להתנהל כאתר מורשת עולמית, ולא כאופרציה כלכלית".

 

היזם בכלל ירד מהרעיון


בחודש פברואר השנה, לאחר שהוועדה המחוזית אישרה להעתיק את זכויות הבניה מעמק ססגון לאונה הדרומית של השטח, הודיע היזם יואב איגרא העומד מאחורי הפרויקט המלונאי, כי הוא מרים ידיים וכי אין בכוונתו להקים את המלון במיקומו המאושר החדש: "על ההחלטה נודע לנו מהעיתונות", אמר בראיון ל'ערב ערב', "זאת הפתעה מלאה, התכנסו גורמי התכנון ומחליטים החלטות על שטח חלופי בכוונה לבטל את השטח שלנו, ואנחנו לא יודעים מזה...השטח שהם קוראים לו המבואה הדרומית נמצא בכניסה לפארק תמנע, לא קרוב לשטח שלנו. הם יוצאים מנקודת הנחה שניקח את השטח, בחלומות הכי גרועים שלנו אנחנו לא רואים את עצמנו שותפים לדבר". איגרא הודיע מפורשות כי לא יבנה במבואת החלופה השלישית ולדבריו אף יזם אחר לא יסכים לבנות במקום המוצע מכיוון שהמקום אינו בעל ערך נופי ונראה כמו קיבוץ. "נגיד שיש מישהו, לא אנחנו, שרוצה את השטח השני בכניסה לפארק, יש עם זה בעיה טכנית מכיוון שזאת שמורת טבע. להוציא את השטח מהשמורה הטבעית זה סיפור בפני עצמו אם אנחנו מחכים 17 שנה ייקח עוד 17 שנים לשנות. צריך שינוי תמ"א ואחר כך  שינוי תב"ע, זה לא יקרה. אנחנו חכינו 17 שנה שם יחכו 20 שנה ואני לא חושב שיש יזמים שיעמדו בתור", סיכם איגרא. "נראה לנו כי לא יהיה פרויקט, אין לנו את הכוחות ואת הרצון לעמוד בפני כל הגופים. כולל משרד התיירות, אין לנו מושג מה ההתפתחויות שגרמו למשרד התיירות לשנות פוזיציה אחרת ממה שהבטיח לנו. 17 שנה זה הרבה זמן והרבה כסף ואנחנו לא רואים את האור בקצה המנהרה. בלבל אותנו לגמרי הסיפור הזה...מישהו יצטרך להסביר מה קרה, ומה האופציות לפני שניגש לתביעה משפטית, אך נראה לי שאין מושיע. זה סתם את הגולל על הפרויקט הזה גם לעתיד. נבנה שדה תעופה ומבאר שבע עד אילת אין מלון. בסוף יהיו רק אוהלים וכל התוכניות להביא תיירים תתבטא בתיירות תרמילאים".

גורם מקרב הגורמים הירוקים המתנגד לתוכנית מסר השבוע ל'ערב ערב' לאחר שנשאל מה יהיה אם לא יהיה יזם שיסכים להשקיע ולבנות בחלופה: "גם אם לא יהיה יזם שיחליט לבנות, אנחנו נברך, אם לא יבנה מלון בכלל עוד יותר טוב". מהחברה להגנת הטבע, הפועלת כבר שנים רבות לקידום חלופת המבואה הדרומית, נמסר: "אין ספק שהלחץ הציבורי רב השנים, בשילוב הצגת חלופה ישימה ורצינית ואוזן קשבת מצד גורמי התכנון הארציים הבכירים ביותר, מביא להישגים משמעותיים בשמירה על הטבע והסביבה".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש