פרסומת
דלג

חשד: פיצוץ הגז באילת בשל הכנסת בלון הגז לדירה

מאת: מערכת ערב ערב ● צילום: דוברות כיבוי והצלה ● 22/5/2019 17:39 ● ערב ערב 2915
שני בני אדם נהרגו בפיצוץ בלון גז שדלף בדירה באילת בשבוע שעבר ● החשש הנבחן כעת הינו כי הפיצוץ נגרם בעטיו של חיבור פיראטי של בלון גז שהוכנס לתוך הדירה שחולקה לשלוש יחידות דיור ● יהודה קסנטיני מפקד כיבוי אילת: "כשכל בית אב נהפך לשלוש יחידות דיור, יש לנו בעיה. בכל יחידה כזאת יש מטבחון קטן וזה משלש את הסכנה”
חשד: פיצוץ הגז באילת בשל הכנסת בלון הגז לדירה
זירת הפיצוץ

ביום חמישי סמוך לשעה 10:30 בבוקר החריד פיצוץ עז את העוברים והשבים וכן את דיירי הבתים הסמוכים לבניין לינדי. זמן קצר לאחר מכן דווח כי מקור הפיצוץ  הוא בלון גז שהתפוצץ בדירת קרקע המחולקת ליחדות דיור בצומת רחוב ששת הימים וירושלים השלמה. שוטר סיור ואזרח שעבד  בסמוך למקום הפיצוץ חילצו פצועה מתוך אחת הדירות ובמקביל הוזעקו לוחמי האש. צוותי כיבוי שהגיעו למקום החלו בפעולות כיבוי האש שפרצה וכן פעלו לחילוץ לכוד מדירה סמוכה. לאחר שחולצו שני פצועים שפציעתם הוגדרה כקשה, התברר גודל האסון. הפצועים הועברו להמשך טיפול בבית החולים יוספטל וזמן קצר לאחר מכן הוכרז מותו של הגבר בן 64. האישה בת 45 הועברה להמשך טיפול בבית החולים סורוקה בבאר שבע , וביום ראשון, שלושה ימים לאחר האסון, נקבע מותה. הבית בו התרחש הפיצוץ כלל שלוש יחידות דיור נפרדות שהושכרו לאנשים שונים. ההרוג ראובן שניידר ז"ל, תושב כפר סבא , שהתגורר באילת בשנים האחרונות, נהרג לאחר שספג חבלת ראש קשה והיה לכוד בין ההריסות שככל הנראה קרסו עליו בשעה שהיה במקלחת. ההרוגה סבטה ז"ל  שהתגוררה בגפה ביחידה בה אירע הפיצוץ, סבלה מכוויות קשות. סבטה הספיקה לספר לחוקרי המשטרה כי הציתה, מצית על מנת להדליק סיגריה ופתאום אירע הפיצוץ. באירוע נפצעו קל שני שוטרי הסיור כתוצאה משאיפת עשן. כתוצאה מההדף נגרם נזק כבד לדירה. תריסים, חלונות וקירות קרסו מעוצמת ההדף. לאחר פינוי הפצועים הוכרז המבנה כמסוכן בשל חשש לקריסתו וצוות הכיבוי פעל לפינוי המקום ואיטומו. על פי הדיווח, נמצא בלון הגז בתוך יחידת הדיור בה התגוררה סבטה ז"ל . חוקר דליקות של הרשות הארצית לכבאות והצלה מתחנת אילת קבע כי מדובר בפיצוץ נפחי שהתרחש בעקבות הצטברות של גז בדירה. החקירה הועברה לידי משטרת ישראל.
גורם המעורב בחקירה סיפר ל'ערב ערב' כי: "נבדקים כמה כיווני חקירה. אך השאלה שמעסיקה את כולם היא הימצאותו של בלון גז בתוך כותלי הדירה ולא מחוץ לדירה כפי שדורש החוק". לדבריו: "נראה כי המכל הועבר מבחוץ לתוך הבית. יש לציין שנדרשים כללים לחיבור ושימוש על פי חוק הגז כשרק חברת הגז רשאית לחבר כיריים או כל מתקן גז. כאשר השימוש אינו נכון, כמו בדירה שבה היה פיצוץ נפחי, קורים אסונות". 
יהודה קסנטיני מפקד תחנת כיבוי אש אזור אילת הסביר בראיון  את משמעות הצטברות גז נפחי "כל ליטר של גז שמשתחרר מכפיל את עצמו בכ-270. מספיק שהגז דלף במשך דקות ספורות כדי שיקרה פיצוץ קטלני. קסנטיני התריע גם בעבר על הסכנות האורבות לתושבים בשל ריבוי יחידות הדיור בעיר: "כשכל בית אב נהפך לשלוש יחידות דיור, יש לנו בעיה. בכל יחידה כזאת יש מטבחון קטן וזה משלש את הסכנה". קסנטיני סיפר כי הגבר שנפטר כתוצאה מהפיצוץ נמצא על ידי הכבאים כשהוא "מתחת להריסות, ככל הנראה הוא היה במקלחת וכתוצאה מההדף העצום הוא ככל הנראה הוטח בחוזקה לעבר הקיר, שכן כתוצאה מהפיצוץ היה הדף של עצמים שעפו למרחק מאות מטרים". לדבריו: "הכבאים פעלו במקום תוך סיכון חייהם כשהם מחרפים את נפשם להיכנס תחת ההריסות, לפינוי ואיתור נפגעים". 
ד"ר  קובי ארד מנהל המחלקה לרפואה דחופה בבית החולים יוספטל מסר: "האישה הגיעה כשהיא בהכרה וסובלת מכוויות קשות על שטח גוף גדול שמלכתחילה סיכויי ההצלה שלה היו פחותים. הגבר ספג פגיעת ראש כאשר הוטח כנגד הקיר. לצערנו הוא קרס מספר פעמים לאחר שביצענו בו מספר החייאות מוצלחות, בסופו של דבר חבלת הראש הכריעה אותו". חברתה של סבטה סיפרה השבוע כי היא סבלה בשנים האחרונות ממחלת הסרטן וכי הצליחה להבריא. "בשבוע שעבר פגשתי אותה והתחבקנו היא ביקשה ממני שאמצע לה עבודה במשק בית". עוד הוסיפה: "היא סבלה מאד, ובנוסף בנה לא דיבר אתה בשבע השנים האחרונות ולהערכתי עד ליום מותה". 
בתחנת כיבוי אש נרשמה עליה בקריאות התושבים המדווחים על ריח גז. 
דובר מערך הכבאות אילת בן מזרחי מסר: "לא מדובר בעליה דרסטית אבל הייתה עליה בכמות הדיווחים. דווח גם על חרדה אבל זה טבעי כמו אחרי כל אירוע. בעקבות המקרה אני מאמין שתהיה מודעות יותר גדולה. בכבאות מזמינים את התושבים לדווח על דליפות, ריח של גז וכל דבר חריג". 


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש