פרסומת
דלג

הצילו בריכה

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 15/5/2019 09:21 ● מה נשמע 600
זהו, הקיץ כבר כאן וכשהטמפרטורות מטפסות לשמיים אין משהו מהנה יותר מאשר לנפח את בריכת הפלסטיק או להכין את הבריכה הבנוייה לשימוש לאחר חודשי החורף הקרים ● לצד זאת, כשנתוני הטביעות מהקיץ הקודם מוגדרים כ'מכת המדינה השקטה', עם נתונים של יותר ויותר ילדים שטובעים בכל עונה, לא בטוח שזה מה שאתם רוצים בחצר ● איך שורדים את הקיץ רטוב וגם בטוח? על מה לשים דגש? ועד כמה חשוב ללמד את הילדים לשחות, או לפחות לצוף, כבר מהגיל הכי צעיר שאפשר
הצילו בריכה

נתוני מקרי הטביעה שהתרחשו בארץ בעונת הקיץ שעברה שהתחילה בחודש מרץ מזעזעים. 152 איש נפגעו מטביעה בכל רחבי הארץ. 49 איש מצאו את מותם בטביעה, ביניהם 13 ילדים עד גיל 10. אולי זו העובדה שהיום יותר ויותר בתים בארץ מחזיקים ברשותם בריכות פרטיות, אולי זו התמכרות ההורים לפלאפונים שמסיחים את דעתם מהשגחה אמיתית על הילדים בקרבת המים, כך או כך העובדות מדברות בעד עצמן- בריכות השחייה הן סכנה לכל דבר עבור הילדים. רק בשבוע החולף טבעה פעוטה בבריכה בצימר בצפת ומצבה אנוש. באותו יום ממש טבעה ילדה בת שנתיים בבריכה פרטית בראשון לציון- מצבה בינוני. מנתוני ארגון 'בטרם' לבטיחות בילדים עולה כי בישראל נחשבת הטביעה לגורם השלישי בשכיחותו לתמותת ילדים בהשוואה למדינות אחרות בעולם שם טביעת ילדים היא גורם התמותה החמישי. עוד עולה מנתוני 'בטרם' כי 53 אחוזים ממקרי המוות של ילדים בישראל התרחשו בבית ובסביבתו- באמבטיה, גיגית, דלי בריכה ועוד. 
מסקר שערך אירגון 'בטרם' עולה כי 22 אחוזים מההורים נוקטים בהתנהגות לא בטיחותית כשילדיהם במים. 5.2% מההורים נחים על שפת הים. כ-5% צופים על הילדים מחוץ למים. 4% קוראים על שפת הבריכה או היםו-3.2% הודו כי הם עסוקים יותר בהשגחה על הילדים האחרים שנמצאים דווקא מחוץ למים.

 

 

המוות השקט


מקרי הטביעה מוגדרים כ'מוות השקט' מאחר והם מתרחשים במהירות ובשקט. לרוב לא שומעים את צעקותיו של הילד שריאותיו התמלאו מים והוא לא יכול להציל את עצמו. תתפלאו אולי לגלות שלא צריך להגיע למים העמוקים כדי לטבוע, מרבית מקרי הטביעה אצל ילדים מתרחשים בעומק של פחות מ-10 ס"מ, בדרך כלל בהעדר השגחה של הורה או מבוגר.


על פי נתוני אירגון 'בטרם' למעלה מ-80% ממקרי הטביעה של ילדים ניתן למנוע באמצעות אסטרטגיות מניעה.
עיקר הסיכון לטביעה אצל ילדים קיים אצל תינוקות ופעוטות מגיל 0-4:

  • ילדים בגילאים אלו נמשכים למים וכלל אינם מודעים לסכנות.
  • ראשו של הילד בגילאים אלו כבד ביחס למשקל גופו ולכן בגיל כזה יש סיכון גבוהה של נפילה למים.
  • בגיל כזה ילד לא יודע איך להיחלץ ממצוקתו אם אין לידו בוגר שיעזור לו.

 


אז מה עושים כדי להקטין את הסכנה במקום שאמור לגרום לנו לכייף?


השגחה, השגחה - אין להשאיר את הילד לבד, נקודה. גם אם נדמה לכם שהוא כבר יכול להסתדר, גם אם נדמה לכם שהוא יודע לשחות, גם אם זה רק לרגע כדי להביא משהו מהמטבח. טביעה זה עניין של שניות וזה יכול לקרות בדיוק בשנייה בה הלכתם.


כל תשומת הלב על הילד - זה לא יעזור אם תשבו ליד הבריכה והראש שלכם יהיה תקוע בפלאפון או שתהיו שקועים בקריאת ספר מרתק. המשפט- לא מורידים את העיניים מהילד, תופס כאן ובגדול. לא לחינם טביעה מוגדרת כ'מוות השקט'. זה עניין של שניות וזה קורה. לא תרצו שזה יקרה תחת עיניכם או לפחות מה שחשבתם שזה תחת עיניכם.

העומק לא קובע - אחת הטעויות המקובלות אצל הורים היא לחשוב שאם מדובר בגיגית נמוכה לא צפויה סכנה לילד. תשכחו מזה. פעוט יכול לטבוע בכל עומק. באמבטיה וגם בדלי מים, אף פעם אל תקחו סיכון ובכל מקרה אף פעם אל תשאירו את הילד לבד ולא משנה מה עומקו של מקור המים שלכם.


לימודי שחייה - אז נכון שהיום בכתה ה' ישנו פרויקט ארצי - 'בית ספר שוחה', שאמור ללמד שחייה גם את הילדים שהגיעו לגיל כזה ועדיין לא ממש יודעים לשחות, אבל היי, בעיקר בעיר מים כמו אילת, אסור לכם בתכלית האיסור לחכות עד לכתה ה' כדי ללמד את הילד לשחות. כבר בגיל צעיר קחו אותו לאחד ממורי השחייה בעיר (ישנה רשימה לא מבוטלת של מורים טובים ומוכשרים), שילמדו אותו בגיל צעיר לצוף על המים ובהמשך אם תרצו גם ילמדו אותו לשחות כמו שצריך. אין כמו ילד שיודע לצוף כדי להקטין את רמת הסיכון. אבל וכאן יש אבל גדול. גם אם הילד שלכם למד לצוף, זה עדיין לא אומר שהוא יכול להישאר לבדו במים. כל הכללים חלים עליו בדיוק כמו על מי שלא למד לצוף. אל תקחו סיכונים.


ישנה נטייה להזמין חברים - ילדים לבריכה או שהם ימהרו להזמין את עצמם. אל תקחו סיכון מיותר. די לכם עם ההשגחה הצמודה על הילד הפרטי שלכם, אתם לא צריכים אחריות נוספת. אם הורה רוצה לשלוח את ילדו לבריכה שלכם, תתנו את זה בזה שהוא עצמו יגיע להשגיח על הילד אחרת תודה, לא תודה. באותה מידה שלא תעזו לשלוח את ילדיכם לבריכה של חבר, כי אין לכם מושג עד כמה הוריו של אותו חבר אחראיים וישגיחו על הילדים. מעבר לזה שמשחק עם חברים בבריכה עלול להוביל לעודף אקשיין ואגב כך להגבר הסיכון לקבל מכה או לטבוע.

 


לא רצים סביב הבריכה - כלל בל יעבור. אפשר להחליק למים גם אם לא מתכוונים והסכנה גבוהה ועדיין לא דיברנו על אפשרות הפציעה מעצם הנפילה וההחלקה עצמה.


לא קופצים למים - שזה יהפוך לכלל בל יעבור אצלכם בבריכה, ממש כמו שזה כלל בל יעבור בבריכה העירונית ולא בכדי. די בהחלקה, קבלתך מכה מדופן הבריכה או השד יודע מה, כדי שהקפיצה הזו תוביל שלא במתכוון לטביעה.

מתנפחים במים - דאגו תמיד שבמים יהיו שלל מתנפחים, גלגל, מזרון, גדור, אם חלילה וחס הילד יהיה במצוקה כלשהיא הוא תמיד יוכל להיאחז במתנפח.

גדרו את הבריכה - בבניית בריכה ביתית אמנם יש חובה להוציא אישורים להצבת גדר ביטחון סביב הבריכה, אבל כשמדובר בבריכות מתנפחות ישנה נטייה להורים להקל או ראש או לחפש את הדרך להוזיל את העניינים, אבל שיהיה ברור, בריכה מתנפחת גדולה היא לא פחות מסוכנת מבריכה חפורה שקועה. לכן, אל תקחו שום סיכון מיותר. מאחר ואתם לא כל היום ליד הבריכה, דאגו שכל היום היא תהייה תחומה וסגורה. רק כשאתם שם, עם הילד, פתחו את הגדר והשתעשעו במים.

אל תשאירו סולם - חושבים שהבריכה המתנפחת שלכם גבוהה מספיק והילד לא יכול להגיע לפתחה? ומה אם שכחתם את הסולם צמוד אליה? אף פעם אל תשכחו את הסולם צמוד לבריכה. הדרך ממנו בטיפוס אל תוך המים הוא קל וקצר.

המציל הוא לא אלוהים - הלכתם לבריכה בה יש שירותי הצלה? אתם חושבים שאפשר להשאיר את הילד להשגחתו הבלעדית של המציל שצריך להשגיח באותה נשימה על עוד עשרות רוחצים במים? כדאי שתחשבו שוב ולא תקחו שום סיכונים. אם אתם לא רוצים להיכנס למים, שבו על דופן הבריכה והיו אתם המצילים הפרטיים של הילדים שלכם. אל תסמכו על אף אחד עם כל הכבוד, ויש הרבה כבוד למצילים. במקרה חירום הוא יוכל לעזור לכם, אבל כשאתם ככה צמודים לילד ועוקבים אחריו, אתם מבטיחים את שלומו.
ומי יודע, אולי אם כל הורה יקפיד על הכללים האלו, הקיץ הקרוב יהיה בטוח יותר ובלי תאונות טביעה.


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש