פרסומת
דלג

עיכוב בפריקת אונייה שעל סיפונה אלפי עגלים גרם לסבל לבעלי החיים ולסירחון

מאת: אהובה מאמוס ● 14/6/2019 09:53 ● ערב ערב 2919
עיכוב בהעברת עגלים שהגיעו בספינה לנמל אילת, גרם לתמותה ולסבל לבעלי החיים וריח רע בעיר אילת בימי חג השבועות ● בעל האונייה איים שאם לא יורשה להיכנס לנמל ולפרוק את העגלים יציף את מפרץ אילת ויזרוק את העגלים והפגרים ● במשרד החקלאות מפנים אצבע מאשימה כלפי קבוצות אנונימיות אותן הם מכנים "גורמים שונים", בטענה כי פגעו במשאיות על ידי הורדת האוויר מהגלגלים והן שגרמו "לעיכוב נוסף בהעברתם"
עיכוב בפריקת אונייה שעל סיפונה אלפי עגלים גרם לסבל לבעלי החיים ולסירחון
מחאת עמותת ישראל נגד משלוחים חיים ליד משאיות הפריקה (ארכיון)

צילום: עמותת ישראל נגד משלוחים חיים

בחג השבועות בזמן שאלפי תיירים פקדו את העיר אילת, קיבל את פניהם גל של סירחון שנבע בעיקר בגלל אניית בקר שהגיעה לנמל אילת כשהיא עמוסה בעגלים וכבשים אולם בשל שביתת משרד החקלאות, אלה לא הורדו ממנה במשך ארבעה ימים. במשרד החקלאות מפנים אצבע מאשימה כלפי קבוצות אנונימיות אותם הם מכנים: "גורמים שונים", בטענה כי פגעו במשאיות על ידי הורדת האוויר מהגלגלים והם שגרמו "לעיכוב נוסף בהעברתם". מדובר בספינת משא שיצאה לפני מספר שבועות מאוסטרליה כשהיא נושאת על סיפונה אלפי עגלים וכבשים. "מדובר במסע ארוך וקשה כשבעלי החיים מובלים בתנאים קשים ונאלצים להמשיך לסבול בגלל שאין מי שיפרוק אותם " אמרה השבוע דניאלה אורטנר יו"ר עמותת אילת אנימלס.  אורטנר שלא הייתה בעיר, העלתה פוסט זועם בפייסבוק: "חזרתי לאילת לאסון...וכולם אדישים! כבר כמה ימים אונייה מלאה בעגלים וכבשים סובלים בלי פריקה עקב שביתה של משרד החקלאות .... הם היו במפרץ ובעל האוניה איים לזרוק את בעלי חיים הגוססים לים", כתבה. לדבריה:  "האוניה הגיעה לנמל אילת ביום רביעי ולא הורשתה להיכנס בשל שביתת משרד החקלאות, שאמורים לפקח על הפריקה. ביום חמישי הודיע הבעלים של האונייה שאם לא יתנו לו להיכנס הוא יזרוק את העגלים והפגרים לים או כמו שהוא אמר: "אני אציף את מפרץ אילת בעגלים ופגרים". בעל האונייה סיפר כי חלק מהעגלים חולים ומקיאים לו על הסיפון וכי אין לו מספיק מים ואוכל לתת להם".  אורטנר סיפרה כי במקום פעילים למען בעלי חיים שתיעדו את המתרחש: "לא ממש היה בכוחנו לעשות כלום היות ומדובר באונייה גבוהה מאד ואפילו להתקרב ולהשפריץ עם צינור שלא יסבלו מהחום ולתת להם מים אי אפשר היה". רק ביום שישי הודיע משרד החקלאות כי השביתה הסתיימה. "בשישי בלילה החלו לפרוק את העגלים אבל הפריקה הייתה מאד איטית. משרד החקלאות לא שלחו משאיות ולא הייתה פריקה מספיקה (רק בלילה מספר קטן של משאיות). זה אומר שבעלי חיים האלה סובלים בחום ביום". 

 האם ידוע כמה מתו במהלך המסע ? 
"לא יודעים כמה מתו מכיוון שלא נתנו לנו לתעד או לצלם", אומרת אורטנר ומוסיפה: "שוחחתי עם אחד מבעלי המשחטות ושאלתי האם הם לא מעוניינים שהעגלים יגיעו בריאים, ולא מורעבים ורזים? אז הוא ענה לי שמבחינתו כמה שהם יותר רזים יותר טוב כי הוא משלם לפי משקל ומה שמת הוא לא משלם. זה חייב להפסק. לא ברור למה לא מביאים בשר בצינון, בשר שעבר שחיטה מבלי שבעלי החיים האלו יאלצו לעבור סבל בלתי אנושי. במקום שיפסיקו את המשלוחים החיים הכמות רק גדלה בכל פעם". אורטנר מבקשת מעיריית אילת להתערב: "ברור שעיריית אילת לא אחראית למשלוחים החיים אבל אולי בעירייה יעבירו חוק עזר שרק בשר מצונן ניתן להביא בנמל אילת". אורטנר מדגישה כי בכל משלוח שכזה מלבד הסבל אליו נחשפים בעלי החיים, תושבי אילת סובלים אף הם: "הזבובים שמגיעים בעקבות הבקר והסירחון הרב נשארים, הסירחון המחלות, זה נשאר באזור אילת והערבה".     

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "עקב סכסוך בין עמותות לשמירה על רווחת בעלי חיים, מופצות טענות ועובדות שאינן נכונות. לעומתם, חלק מארגונים אלו מדווחים כי התהליך מתבצע תוך כדי הקפדה על רווחת בעלי חיים. עם עגינת האונייה במפרץ אילת, מפקחי משרד החקלאות והווטרינר קיבלו את האונייה. הווטרינר שהוא בעל הסמכות לשמירה על בריאות בעלי החיים ורווחתם, באונייה ומחוצה לה, החליט, לנוכח הנסיבות ובעיקר לנוכח החום ועומסי התנועה שהיו באילת בעקבות הנופשים, כי הורדת בעלי החיים מהאונייה תיעשה בשעות הלילה, מאחר ועדיף לעגלים לשהות במקום המותאם לבעלי החיים, שבו מערכת אוורור, כאשר באמתחתם אוכל ומים. לצערנו, גם בלילה התעכבה העברת בעלי החיים לנוכח פעולות של גורמים שונים, מתוך מחאה, אשר בחרו לפגוע במשאיות המעבירות את בעלי החיים על ידי הורדת האוויר בגלגלי המשאיות וגרמו לעיכוב נוסף בהעברתם. מכאן, תמוהה לנו פניית הארגונים על עיכובים בהעברות בעלי החיים. מפקחי המשרד ימשיכו בעבודתם ככל שיידרש על מנת לשמור ככל הניתן על רווחת בעלי החיים". עוד הוסיפו במשרד החקלאות:  "במקביל, ולנוכח החשיבות הרבה לרווחת בעלי החיים משרד החקלאות פועל לצמצם את יבוא בעלי החיים, הן על ידי הגדלת היקפי היבוא של בשר טרי שחוט מחו"ל לישראל והן על ידי הצעת חוק אשר אמורה לצמצם את כמות הובלת בעלי החיים מחו"ל ב-20% באופן מידי, ולהפסיקה לחלוטין בתהליך הדרגתי של 10 שנים. עקב כניסת הממשלה והכניסה למערכת בחירות לממשלה, נעצר תהליך החקיקה".

אורטנר הביעה מורת רוח מאמירת משרד החקלאות כי הוחלט לפרוק בשעות הלילה בשל החום הרב: "אין קשר לרווחת בעלי החיים כי ביום ראשון פרקו אותם בשעות היום. לדעתי השיקול היה לא להעביר את המשאיות בעיר שהתיירים לא יראו את הסבל ויריחו את הסירחון. התירוץ שהם שומרים על רווחת בעלי החיים זה שקר. סבל כזה ולא לפרוק? זה להאריך את הסבל". 

עמותת אנונימוס מסרו בתגובה: ככל הידוע לנו העניין עם שביתת העובדים לא גרם לעיכובים כי הגיעו להסכמות, אולם בכל זאת האונייה התעכבה באילת , לא ברור מדוע משרד החקלאות מתעכב כל כך ושוב כושל בתפקידו - להגן על בעלי החיים על פי חוק צער בעלי חיים.

עמותת אנימלס קיימה השבוע  מחאה מול משרדי הממשלה בתל אביב בקריאה להפסקת המשלוחים החיים, וזאת לרגל היום הבינלאומי למאבק במשלוחים החיים, המצוין השבוע בעשרות מוקדים ברחבי העולם. בין המדינות בהן יתקיימו אירועים נמנות אוסטרליה, פורטוגל וצרפת, מדינות מהן מייבאת ישראל בעלי חיים במשלוחים החיים, וגם ארה"ב, קנדה, ברזיל, ליבריה, ניו זילנד, הודו, דנמרק, פולין, אנגליה, גרמניה ועוד. היום הבינלאומי מצוין כשנה לאחר הגשת הצעת החוק ההיסטורית להפסקת המשלוחים החיים, שהונחה על שולחן הכנסת ה-20 וקיבלה את תמיכת הממשלה. בעקבות הקדמת הבחירות הופסקו הליכי החקיקה, ובכנסת ה-21 כבר הוגשו חמש הצעות חוק בנושא".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש