פרסומת
דלג

התדרדרות חופי אילת במדד "חוף נקי"

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 6/11/2019 18:00 ● ערב ערב 2940
התדרדרות של 20% במצב ניקיון החופים הנמדדים במסגרת מיזם "חוף נקי" שעורך המשרד לאיכות הסביבה באילת ● לאחר שנתיים (2017-2018) בהם עמד שיעור החופים שנמצאו נקיים באילת 70% (או יותר) מהזמן, על 100%, ירד שעורם ב-2019 ל-80% בלבד
התדרדרות חופי אילת במדד ''חוף נקי''
תוצאות מאכזבות בחודשי החגים בחוף הדרומי, למרות פינוי כלי הרכב מהמקום

המשרד לאיכות הסביבה פרסם השבוע את תוצאות מדד חופים נקיים לשנת 2019 ואף ביצע השוואה תלת שנתית של מצב ניקיון החופים בישראל, ממנו עולה כי בעוד שהממוצע הארצי רשם עליה של 3%, מ-63.6% ל-66.67%, במספר החופים שנמצאו נקיים ב-70% מהזמן או יותר, הרי שדווקא חופי אילת רשמו ב-2019 ירידה בת 20%, מ-100% חופים נקיים ב-2018, ל-80% חופים נקיים בלבד. נתון זה מפתיע לרעה במיוחד לאור כך שבחגי תשרי השנה כבר אסרה עיריית אילת על חניית קרוואנים וכלי רכב לאורך החוף הדרומי, מה שאמור היה להקל את עומס הרוחצים עליו ומכאן גם את מצב תחזוקתו ונקיונו ואולם בפועל נראה כי תוצאות השנים הקודמות בהן חנו בשטח קרוואנים וכלי רכב פרטיים היו טובות יותר מאלו שהשיגה העירייה השנה.

 

ציון בינוני למצב ניקיון החופים בחגים


ואלו הם תוצאות מדד חוף נקי באילת לחודשים ספטמבר-אוקטובר: בחוף דג סוף, מהעורף הלוגיסטי של דג סוף ועד לתעלת הקינט, נמדדה בחודשים ספטמבר – אוקטובר, בהם נערכו שלוש מדידות, תוצאה מעורבת של בינוני (30.10), נקי מאוד (30.9) ונקי (15.9). בחוף מפרץ השמש, מתעלת הקינט ועד שובר הגלים המזרחי של הלגונה המזרחית, תוצאות מעורבות של בינוני (30.10), נקי מאוד ((30.9) ונקי (15.9).  בחוף חברת חשמל נרשמו תוצאות בינוניות של נקי מאוד, נקי ונקי, בשלוש הבדיקות שנערכו, ובחוף אלמוג, מחוף המגדלור ועד לסנובה, נרשמה מגמה מעורבת של בינוני, נקי מאוד ונקי. מסנובה ועד לטאבה נרשמה התוצאה הגרועה ביותר כאש חוף זה קיבל את התוצאות מלוכלך (30.10), נקי ונקי.  יצוין כי בכלל החופים נמצא כי חלה ירידה של 6% במספר החופים הנקיים, בין הבדיקה שנערכה ב-30.9 (45%) לבדיקה שנערכה ב-30.10 (39%). 

 

שיפור בממוצע הארצי


מתחילת השנה ועד סוף אוקטובר (כולל עונת הרחצה), 65.15% מהחופים בישראל הוגדרו כ"נקיים" או אף "נקיים מאוד" לפחות 70% מהזמן, לעומת 19.7% מהחופים בשנת 2005, כאשר הושקה לראשונה תוכנית "חוף נקי" של המשרד להגנת הסביבה. 
גם הקיץ המשרד להגנת הסביבה ועמותת אקואושן יצאו בקמפיין הסברתי תחת הכותרת: "חד-פעמי - לא בים שלי!", שקרא לציבור להשאיר את הכלים החד-פעמיים בבית, וליהנות מחופים וים נקיים מפלסטיק. השנה, נרתמו אל הקמפיין רשויות חוף שקיימו מגוון אירועים ופעילויות הסברתיות בחופים במהלך חודשי הקיץ. 
שליש מהפסולת בחופים מקורה בכלים חד-פעמיים ובאריזות שמושארות בחוף על-ידי ציבור המתרחצים. מקור כ-60% מהפסולת בים ובחופים הוא במקורות יבשתיים – כלומר בציבור לא אחראי המבלה בחופים ומשאיר אחריו לכלוך כמו בקבוקי שתייה, כלים חד-פעמיים, קשיות שתייה, שקיות פלסטיק, בדלי סיגריות, שאריות מזון ועוד. 
הפסולת בים ובחופים מהווה מפגע אסתטי, בריאותי ובטיחותי לציבור ולבעלי חיים ימיים וחופים. על-פי ההערכות, מדי שנה מושלכים לימים ולאוקיינוסים כ-8 מיליון טונות של פלסטיק. בישראל נמצא שעד 90% מהפסולת הימית היא פלסטיק שכמעט ואינו מתכלה. 


חדשות אילת - ערב ערב באילת    

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש