פרסומת
דלג

'בני אילת' הולכים לאיבוד?

מאת: ● 13/7/2011 10:10 ● ערב ערב 2506
מה קורה עם קבוצת הכדורגל הבוגרת של 'בני אילת'? אף אחד לא יודע לתת תשובה. חמישה שחקנים בכירים (עידו אליהו, סאמח סרחאן, מוחמד עמרייה, אבישי אטיאס, אבי מלכה) ומאמן (אבו רקייק) כבר עזבו. שחקנים אחרים שוקלים לעזוב. והתביעות הכספיות כבר בדרך. באילת כבר מנמיכים ציפיות. נשיא האגודה, רונן שי: "המטרה בעונה הקרובה תהיה להישאר בליגה". הצילו... הספינה טובעת?. אז מה לעזאזל קורה בקבוצת הכדורגל שלנו?
'בני אילת' הולכים לאיבוד?משהו רע קורה ב'בני אילת'. הקבוצה, שהיתה הפתעת העונה החולפת בליגה א' דרום וסיימה בצמרת הגבוהה כבר בעונתה הראשונה בליגה, ממשיכה לאבד את עמודי התווך שלה, יום אחרי יום. איברהים אבו רקייק, המאמן שהעלה את הקבוצה אחרי 40 שנה והפך מועדון שכוח בליגה ב' לכוח מרתיע בליגה א', עזב ממורמר, כועס וכואב. עידו אליהו חתם ב'הפועל ירושלים', סאמח סרחאן – ב'אחי נצרת', מוחמד עמרייה מרשים ב'הפועל באר שבע', אבישי אטיאס מתאמן ב'בית"ר שמשון', אבי מלכה החלוץ המצוין חתם ב'אסי גלבוע' ואם כל זה לא מספיק, בשבוע שעבר, הוטל עיקול של ביטוח לאומי ומס הכנסה על חשבון הקבוצה.

שבוע לפני פתיחת האימונים, המצב מדאיג מאוד. אין מאמן, אין סגל ואיש לא מבין את ההתנהלות של המועדון. השתיקה עליה שוקדים היטב ראשי 'בני אילת' ומנהליה החלה אט אט להתפוצץ לה בפניהם של אוהדי הקבוצה כמו הר געש אימתני. לאחר שלוש שנים מוצלחות ביותר, 'בני אילת' נמצאת כיום במצב מחפיר ומביש מכל הבחינות. התהום נראית קרובה מתמיד, ורק נס ימנע מהקבוצה הסימפטית, אליה כה הורגלנו, להימחק כמו קודמותיה בעיר. איך אמר את זה בעדינות, אחד מהמקורבים לאגודה: "הניהול התקין ומוסר התשלומים שכל כך היו שגורים בפיהם של ראשי האגודה התפוגגו באוויר ועפו להם כמו אבק בשמי ים סוף".

איפה ישנם עוד מאמנים...


במשך שלוש השנים הקודמות, 'בני אילת' עברה מהפכה נדירה בכל מובן. הצגות על הדשא המטופח, שקט תעשייתי בגזרה הניהולית, מרקם חברתי אדיר. אילת של האיפה ואיפה נעלמה. מחלקת הנוער קמה לתחייה. הישגים ותקשורת מפרגנת. הכל הלך כמו בחלומות. איברהים אבו רקייק, גדול המאמנים שדרכו כאן, הוציא מים מהסלע. הוא ארגן את המבנה המקצועי, דאג לשינוע הקטע הניהולי, היה האשף של המרקם החברתי, ייחצן את המועדון, דיברר אותו ואפילו את הדשא הוא כיסח. ההנהלה של 'בני אילת' צפתה בו לרוב מהצד ונהנתה מהפירות של עבודתו. על אף ההצלחה המסחררת בצד המקצועי, תמיד היה ברור כשמש, שמשהו בנושא הניהולי לא מתפקד. לדברי השחקנים, הם לא קיבלו משכורות, מענקי עלייה לא שולמו, שחקנים הוצאו מהדירות בגלל עיכוב בתשלומים, למאמן ניתקו לדבריו את החשמל והמים בדירה, נסיעות למשחקים ברכבים פרטיים בטענה לאי תשלום לחברת ההסעות, והרשימה מבחינתם עוד ארוכה.
יו"ר הקבוצה, שמעון אבו, ממשיך לשמור בקפידה על מנהגו שלא לדבר עם עיתונאים.
קריסת המערכות שקורית כיום בקבוצה וכל המחדלים הניהוליים אינם ברורים חרף העובדה שלקבוצה יש גם נשיא (רונן שי), גם יו"ר (שמעון אבו) ואפילו מנכ"ל (אבנר עובד). שי, עם כל הרצון שלו, מוגבל בזמן. הוא מכהן כמנכ"ל רשת מלונות 'פתאל' באילת, שמעון אבו ואבנר עובד עובדים בחברת החשמל. האיש האחרון שהצטרף להנהלה הוא שמעון חזות. חזות נחשב לאיש סודו של שמעון אבו, והוא לא נמנה עם מקבלי ההחלטות. גם חזות הוא שכיר שעובד בפיקוח העירוני. העובדה ששלושת המנהלים הבכירים בתוספת עוד נספח, כולם שכירים, היא לא משהו שגורם לשקט בגזרה הפיננסית כאשר יש תקופות קשות.
העונה בפתח, רוב קבוצות ליגה א' החלו השבוע את האימונים. כולן מינו מאמנים ובנו סגלים. במשך שלוש השנים האחרונות, אילת היתה מזמן מוכנה והכל בזכות המאמן הכריזמטי שעשה אלפי קילומטרים כדי לסגור את הקצוות. אפילו לכרטוס שחקני המועדון הוא נהג לנסוע לרמת גן, כי הנשיא, היו"ר וגם המנכ"ל תמיד היו עסוקים. יש לציין, כי שלושת קברניטי המועדון הם אנשים שכירים שכל אחד עסוק בעבודתו שלו. "זה מצב אבסורדי שמנהלים את המועדון שלושה אנשים שמרוויחים משכורת. זה לא קיים באף מקום. בשביל לקבל רק 200 שקל מאחד מהם אתה צריך לעשות סלטות באוויר", ביטא השבוע אחד משחקני הקבוצה את הקשר עם הנהלת הקבוצה, והוסיף: "בכל קבוצה יש מישהו מסודר. בעל עסק גדול שאם יש לשחקן בעיה, הוא פותר אותה בשנייה. עם בן אדם שכיר זה בעייתי". אמר. דוגמה קלאסית לכך, היתה המקרה עם הקשר סאמח סרחאן, שהרופאים המליצו לו לקנות מגן לקרסול השבורה. סרחאן ביקש, ביקש וביקש, אולם הנושא נסחב לדבריו כאילו שמדובר ברכישת מטוס קרב. איש מההנהלה לא התייחס לטענתו לבעיה ואיש לא ניסה אפילו להכניס את היד לכיס. בלית ברירה, נאלץ אפסנאי המועדון ראובן בוהדנה לשלם את מחיר המגן. עד היום כספו לא חזר אליו לטענתו. אפילו כדורים לאימון התקשו 'בני אילת' לרכוש. פעמיים במהלך העונה נרכשו כדורים. פעם האפסנאי שילם, ופעם נוספת שוב היה האפסנאי שהוציא מכספו. ההנהלה? הם עסוקים...

אז מה יש היום ב'בני אילת', שבוע לפני פתיחת אימוני טרום העונה? כלום ושום דבר. פשוט לא יאומן כמה אטימות מטיילת במגרש החוף הצפוני. מאמן? אין, שחקנים בכירים עזבו, תביעות משפטיות עושות דרכן במהירות ובבטחה לתיבת הדואר של המועדון, ואיש לא יודע מה יהיה ומי יהיה. הסחבת מול השחקנים לדבריהם הרקיעה שחקים. שחקנים שהיה להם ביקוש עזבו, בעיקר בשל העובדה שאיש מההנהלה לא טרח לשבת ולדבר איתם לדבריהם. מי שכן נשארו אלה שחקני הבית בתוספת שני שחקני חיזוק.

אבו רקייק תובע


העזיבה של השחקנים בעצם משנה את כל התמונה. הגיבוש והחברות בין השחקנים, שהיו הפרי שממנו הקבוצה הניבה הכי הרבה תוצאות ובזכותו הגיעה להישגים, נפגעו, המערך ההגנתי עם עזיבתו של מוחמד עמרייה נפגע גם. במרכז השדה כבר לא נראה את סאמח סרחאן ואבישי אטיאס, עושים בית ספר לקבוצות האחרות ואולי הכי חשוב, המערך ההתקפי של הקבוצה עם צמד ההתקפה הכי טוב של הליגה, אבי מלכה ועידו אליהו, קורס. הצמד הזה, שהבקיע 40 שערים מתוך 45 של הקבוצה בעונה שעברה, משאיר אחריו חלל גדול, שספק אם ב'בני אילת' יצליחו שוב למלא אותו. על הקווים ועל כולם ניצח מאמן, שכל מילה נוספת עליו מיותרת. בלעדי כל אלה, לקראת העונה הבאה, 'בני אילת' מגיעה לליגה עם צרות צרורות.
אפרופו אבו רקייק. על אף הפרסומים השונים שהוא חתם כבר בשורות בני טייבה, נודע, כי חתימתו מתעכבת בשל דרישתו לפריסת צ'קים מראש. נכון ליום שלישי, הוא נראה רחוק מחתימה שם. במקביל, הוא ממשיך לכהן כסקאוט של נבחרת ישראל ושל מועדון 'הפועל באר שבע' מליגת העל. סיום דרכו במועדון לווה באקורדים צורמים ביותר.
אבו רקייק עבר עינויים של ממש לדבריו בטרם עזב, שכללו ניתוק דירתו מחשמל ומים, קיצוץ בשכרו ועלבון מתמשך ששיאו היה בעת שהתברר לו שהאגודה אפילו לא עשתה לו ביטוח כמתחייב בחוזה העסקתו. עו"ד של איגוד המאמנים כתב מכתב ל'בני אילת' בעניין, אולם האגודה אפילו לא הגיבה. התביעה אם כן כרגע בעיצומה. עורך דינו של אבו רקייק, ניב כהן, אמר השבוע: "כל יום אני מופתע יותר ממה שנעשה למאמן ב'בני אילת'. הבחור קיבל יחס מעליב, משפיל ולא אנושי. יש בית משפט והוא יכריע. מה שאני יכול לומר זה, שלהנהלה מחכה הפתעה גדולה".
ל'ערב ערב' נודע, כי תביעתו של אבו רקייק כוללת הלנת שכר, הפרשי מענקים, שכר לעונה שלמה, ותביעה בעניין הביטוח שלמעשה לא נעשה לו לדבריו. יש לציין, כי לפי חוק רשם העמותות, אגודה שלא עורכת ביטוח לאחד מעובדיה, לא תקבל מינהל תקין בשנה שלאחר מכן. הדבר חמור במיוחד לאור העובדה, שהמאמן חלה ואושפז במשך עבודתו במועדון, ורק עתה התברר לו שאין לו ביטוח. בהנהלת 'בני אילת' יצטרכו להתמודד בקרוב גם עם הדברים האלה.

ומה בגזרת השחקנים?


עידו אליהו, השחקן המשמעותי של 'בני אילת' בשלוש השנים האחרונות, נפגע לדבריו מיחסה של ההנהלה כלפיו, ולאחר שלוש עונות, סיים את דרכו במועדון. גם הוא עומד לתבוע את ההנהלה, על הלנת שכר, מענק עלייה מלפני שתי עונות, פיגורים ועוד. החוב כלפיו נאמד בכ- 70 אלף שקל.
אבי מלכה, מלך שערי 'בני אילת' בשנתיים האחרונות והכוכב הגדול שלה, חתם ב'אסי גלבוע' מליגה א' צפון. מלכה, כמו לא מעט שחקנים, רצה מאוד להישאר כאן, אולם הסחבת לדבריו הכריחה אותו למצוא אלטרנטיבה. גם לו חייבת הקבוצה כספים לטענתו.
סאמח סרחאן, הקשר האנרגטי שעבר כאן לדבריו השפלה עצומה כאשר פונה מדירתו ואת החודשיים האחרונים הוא עשה בעיקר אצל חברים באילת, חתם ב'מכבי אחי נצרת' מהליגה הלאומית. לסרחאן יש בטן מלאה על התנהלות הקבוצה וגם לו לדבריו הקבוצה חייבת עדיין שלוש משכורות.
אבישי אטיאס, הקשר המצוין, בדרך לחתום ב'בית"ר שמשון ת"א' מהליגה הלאומית. גם הוא מאוד רצה להישאר, אולם התשובות שהוא קיבל לדבריו לא שכנעו אותו. גם הוא בדרך לתביעה כנגד המועדון על סכום של כ-50 אלף שקלים.
מוחמד עמרייה, בלמה הצעיר והמבטיח, כבר עם רגל וחצי בליגת העל בזכות המלצה של איברהים אבו רקייק. עמרייה מגלה יכולת מצוינת באימוני 'הפועל באר שבע' ונראה כי הוא בדרך לחוזה חלומי מבחינתו.
מתנדנדים: ערן מזרחי ודניאל קהא. לשניים היה קשר מדהים עם מאמנם בשלוש שנים האחרונות. קהא בודק אופציות אחרות, ואילו מזרחי אמר לא פעם שאם אין קבוצה חזקה, הוא יעדיף להתמקד בעסקו החדש.

רונן שי: "המטרה שלנו כרגע היא לשלם את החובות"


ב'בני אילת' עדיין אין התקדמות. הכסף מהעירייה צריך להיכנס כל יום. אבל חוסר הוודאות של הקבוצה עדיין מרחף כעננה. דוגמה טובה לכך היא ההלם שבה התקבלה הידיעה על החתמתו של החלוץ, אבי מלכה, ב'אסי גלבוע'. "לא יודע, לא שמעתי על זה", אמר שי, בפעם הראשונה כששמע מכותב שורות אלו והופתע מעזיבתו של עוד אחד מכוכבי הקבוצה. כאשר נשאל אם לא מדובר באבידה נוספת לקבוצה, אמר שי: "אני לא רוצה להישמע תבוסתן, אבל ברגע שההתאחדות החליטה שקבוצה אחת תעלה מליגות א', זה מצמצם את האפשרויות שלנו בצורה מאוד משמעותית. המטרה שלנו כרגע היא לשלם את החובות ולהכין את הקבוצה לעונה הבאה. קשה מאוד להשאיר שחקנים מאוד מבוקשים ברמה של עידו אליהו ואבי מלכה, מצד שני, צריך להביא שחקנים חדשים. אבי מלכה ועידו אליהו פרחו באילת, עם כל הכבוד לזה שהיה להם עבר, לא היתה להם הצלחה גדולה, הם הגיעו אלינו עם המון פוטנציאל, אבל בלי הוכחה ונתנו להם את הבמה בשביל להצליח ונצטרך לעשות אותו דבר, לחפש שחקנים חדשים שיבואו להצליח באילת".

יש בריחה גדולה של שחקנים. עידו ואבי הם לא היחידים, סרחאן, עמרייה ואטיאס גם עזבו? המצב לא נראה כזה טוב עבור הקבוצה?
"בוא ולא נשכח שהבאתם של השחקנים האלה בעונה שעברה, מטרתה היתה לנסות ולהגיע לפלייאוף העליון והמטרה הושגה. המטרה השנה בגדול היא להישאר בליגה, וכך אנחנו צריכים להסתכל על זה מבחינת המשאבים שיש לנו. הבאנו שחקנים שהיו סימני שאלה, והם פרחו אצלנו. עכשיו, נצטרך להביא שחקנים דומים שימשיכו לפרוח אצלנו. קשה מאוד לעצור שחקן שמצליח ולהשאיר אותו".

אבל יש פה בריחה של שחקנים, בגלל שההנהלה לא ישבה איתם לגבי העונה הבאה לטענתם?
"זה לא עניין של בריחה. תיקח לדוגמה שחקנים בליגת העל, שרוצים לשחק באירופה ומנסים להתעקש ולהשאיר אותם בקבוצה שלהם ואי אפשר, זו טבעה של הדינמיקה. הם מרגישים שהם הצליחו ובצדק והם רוצים לנצל את המומנטום הזה, כדי לשפר את החוזים שלהם, משהו שלצערי מאוד קשה לנו לעמוד בו. עידו אליהו ואבי מלכה היו מאוד מבוקשים, ואני יודע, שהם חשבו אולי להישאר, אבל אנחנו לא יכולים גם לחרוג מהמסגרת התקציבית שלנו, ולהם יש הזדמנות לשפר את החוזים שלהם. אנחנו קיבלנו אותם בתקופה הרבה פחות טובה בקריירה שלהם ונהנינו מחוזים טובים וסבירים. היום, הסיטואציה שונה, יש להם הזדמנות ואני חושב שהם צריכים לנצל אותה".

חלק מהשחקנים מתכוונים להגיש נגד 'בני אילת' תביעות כספיות?
"שחקן שעוזב את הקבוצה צריך לשבת עם ההנהלה ולסגור את הפינה הזאת. שוחחתי עם השחקנים שחייבים להם כסף. ברגע שייכנס הכסף, נתחיל לשלם חובות. מצד שני, גם אנחנו צריכים לחכות ולקבל את התמיכה הכספית שלנו. אנחנו לא מלאים בכסף".

עד מתי תימשך ההמתנה מורטת העצבים הזו לפתיחת העונה?
"אני מעריך שעד סוף השבוע הבא, הדברים ייכנסו לפרופורציות ואני מאוד מקווה שהקבוצה תוכל להתחיל בהכנות שלה. זו השאיפה שלנו".

תגובת העירייה: "בדיקה מול גזבר העירייה מעלה, כי ועדת התמיכות ומועצת העיר אישרה תמיכה לאגודת הכדורגל 'בני אילת' לשנת 2011 בסכום של 885,000 ₪.

בהתאם להנחיות, העברת התמיכות לעמותות מבוצעת בחלוקה של 1/12 בכל שנת תקציב.

נכון לחודש יולי 2011, קיבלה אגודת הכדורגל 'בני אילת' את התקציב המגיע לה על פי החלוקה ואף יותר.

בנוסף לאמור לעיל, במסגרת התמיכה של חברת ק.צ.א.א. בפעולות ספורט בעיר, קיבלה האגודה בשנת 2011 סכום נוסף של 100,000 ₪".