פרסומת
דלג

כיצד זכתה אילת ב'אות ירוק'?

מאת: עומר כרמון ● 15/7/2011 18:26 ● ערב ערב 2506
העירייה הכריזה כי "אילת זכתה בתחרות 10 הערים והרשויות הירוקות". בדיקת 'ערב ערב' העלתה, כי התחרות אורגנה בידי חברה פרטית. מנכ"ל החברה השתתף בבחירת השופטים ובדירוג הרשויות. השופטים לא יצאו לסיורים בשטח. מנכ"ל ארגון הגג של ארגוני הסביבה: "מדובר במיזם פרטי שלא קשור לארגוני הסביבה". מארגנת התחרות, חברת 'משוב גרופ': "תהליך הבחירה התנהל בדרך המקצועית ביותר, על ידי אנשי המקצוע מהבכירים בישראל בתחומם"
כיצד זכתה אילת ב'אות ירוק'?

לפני כשלושה חודשים, הגיעה עיריית אילת לאחד המקומות האחרונים, במדד שהוכן בידי ארגוני הגג של ארגוני הסביבה ובדק עד כמה מחויבות העיריות בישראל לנושאים סביבתיים. עיריית אילת לא הוציאה כל הודעה לעיתונות בעקבות מדד זה, שנתוניו נאספו והוערכו בעזרת שורה של גורמים מקצועיים ובהם: המשרד להגנת הסביבה, מרכז השלטון המקומי, החברה להגנת הטבע, 'חיים וסביבה' - ארגון הגג של ארגוני הסביבה ו'המרכז לקיימות מקומית' של 'מרכז השל לחשיבה ומנהיגות סביבתית'.

השבוע, הודיעה דוברת עיריית אילת, כי אילת "זכתה בתחרות 10 הערים והרשויות הירוקות 2010". בדיקת 'ערב ערב' העלתה, כי אילת דורגה במקום העשירי מבין הרשויות שנרשמו לתחרות. מי שעומדת מאחורי התחרות, היא החברה הפרטית 'משוב גרופ בע"מ', גם בשנת 2009 העניקה החברה 'אות ירוק' לאילת. שמה של החברה, היה אז: 'משוב הוצאה לאור ושילוט חוצות בע"מ'. המנכ"ל והבעלים של 'משוב גרופ', חיים אלוש, מסר ל'ערב ערב', כי בהרכב השופטים שבחר השנה את 'הערים הירוקות', ישבו: ד"ר יוסי ענבר, לשעבר מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, שני נציגי התאחדות התעשיינים, יורם שמעון, מזכיר האגודה לתרבות הדיור, מיקי ליפשיץ, לשעבר מנכ"ל החברה להגנת הטבע וכיום אחד מראשי עמותת 'ארץ אהבתי' - השייכת למרכז מועצות האזוריות. וכן, הוא עצמו - "שכעורך העיתון 'גנים ירוקים' מכיר את תחום ענף הגינון העירוני על בוריו".

מבדיקת 'ערב ערב' עולה, כי לא כל השופטים אשר מסר אלוש את שמותיהם, השתתפו בדירוג הרשויות שהתמודדו בתחרות. בנוסף, רכז התחרות ויו"ר חבר השופטים מסרו, כי הסיורים שהשופטים אמורים היו לערוך בשטח, כלל לא התקיימו. יו"ר חבר השופטים, ד"ר יוסי ענבר, טען, כי הסיבה לביטול הסיורים נבעה מכך שחברת 'משוב' שלחה באיחור את הטפסים לעיריות. רכז התחרות מטעם חברת 'משוב', יוסי שלום, הסביר כי הסיבה לביטול היא מחלתו. חברת 'משוב' מסרה בתגובה: "לא תוכננו סיורים ועל כן גם לא בוטלו. הסיורים היו רעיון אחד, שעלה יחד עם רעיונות אחרים שלא הייתה הסכמה לגביהם ולכן לא גובשו לכלל מעשה".

 

"ככה זה כשכולם מתנדבים"

 

מזכיר האגודה לתרבות הדיור, יורם שמעון, היה השופט הראשון בתחרות שפנינו אליו. תשובתו הייתה מפתיעה:

מנכ"ל חברת 'משוב גרופ' אמר לי, שישבת בחבר השופטים שבחר את 'הערים הירוקות'?

"אני ישבתי רק בדיון הראשון. לא הייתי בדיונים, לא הייתי שותף למקבלי ההחלטות, אלא רק בנושא של גיבוש הקריטריונים. אני מציע שתפנה לאחר מחברי הוועדה שכן ישב בדיונים".

השופטת השנייה אליה פנינו, היא הילה בייניש, מנהלת 'המועצה הישראלית לבנייה ירוקה'.

חיים אלוש אמר לי שישבת בחבר השופטים שבחר את 'הערים הירוקות':

"הייתי בפגישה אחת שבה דיברו על אילת. אין לי את הנתונים. אני מציעה שתפנה לחיים אלוש כדי לקבל אותם".

יו"ר חבר השופטים, ד"ר יוסי ענבר, הסביר כי במרבית הישיבות נכחו שלושה חברים בלבד. "זאת אופיה של תחרות מהסוג הזה, כי כולם מתנדבים", הוא צחק. "בישיבות ישבנו אני, מיקי (ליפשיץ.ע.כ), נציגת התאחדות התעשיינים וזהו. התנדבתי לעזור להם לנהל את התחרות. לא הספקנו לסייר בשטח, מכיוון שחברת 'משוב' הפיצה את הטפסים מאוחר. אבל אני מכיר אישית את כל הרשויות ואת כל ראשי הרשויות".

מי עשה בפועל את עבודת הניקוד לעיריות ולמועצות?

"ישבנו יחד ודיסקסנו את הנושא. זאת בסך הכל תחרות התנדבותית, לא למטרת כסף. הניקוד ניתן לפי מי שהיה באותו רגע בחדר".

 

"תהליך הבחירה היה ארוך ושיטתי"

 

מיקי ליפשיץ, נציג מרכז המועצות האזוריות, הדגיש, כי תהליך הבחירה היה ארוך ושיטתי. "חברת 'משוב

גרופ' פנתה למרכז מועצות אזוריות וביקשה שופט. מנכ"ל מועצות אזוריות הטיל עליי את המשימה", הוא אמר.

העמותה שאתה אחד מראשיה, 'ארץ אהבתי', הציגה בתערוכת 'קלינטק' של חברת 'משוב גרופ'? "כן, היא הציגה בתערוכה. זה נכון שייצגתי את פורום המועצות האזוריות, אבל לא השתתפתי בבחירת מועצות אזוריות, כי לא חשבתי שזה יהיה ראוי. תהליך הבחירה היה ארוך ושיטתי. בנינו שמונה קריטריונים לבחירת 'הרשות הירוקה': התייעלות אנרגטית, תוכנית משולבת לטיפול בפסולת והפחתת פסולת להטמנה, עידוד ושימוש בתחבורה ציבורית, תרבות הדיור, גינון ושטחים ציבוריים פתוחים, חיסכון במים, חינוך סביבתי, ניהול כולל של תחום הסביבה. אילת נמצאה ראויה לפרס. מה שבלט אצלה זה נושא הגינון והחיסכון במים, היא קיבלה על זה כוכב בונוס. אני חייב לציין, שההצעה עצמה שהוגשה בידי היחידה הסביבתית של אילת וחבל אילות, הוגשה בצורה מפורטת ומקצועית".

בהודעת עיריית אילת, הם מציינים שהם קיבלו פרס גם על עידוד תחבורה ציבורית.

"בנושא זה עיריית אילת לא גילתה הצטיינות".

איך אתה מסביר את הפער בין הציון שלכם לאילת לבין הציון שהעניקו לה ארגוני הסביבה? "הרשויות שניגשו לתחרות הזאת שונות בחלקן מהרשויות שניגשו לתחרות השנייה. דעתי האישית היא שצריך לעשות התאמה בין הקריטריונים בתחרויות השונות. כדי שלא ייצאו דברים מוזרים כאלה, שבמקום אחד רשות זוכה במקום אחרון, ובמקום שני, היא במקום ראשון".

 

"בתחבורה ציבורית –אילת קיבלה ציון נמוך"

 

מנכ"ל חברת 'משוב גרופ', חיים אלוש, אמר ל'ערב ערב', כי שופטי תחרות 'הערים הירוקות' עשו "מלאכת קודש". "לא סיירנו בערים, אבל הנציגים שלנו מכירים את החומר. זה נעשה בהתנדבות, מתוך רצון לעשות טוב לעם ישראל", הוא הדגיש.

אחד הקריטריונים לבחירה הוא עידוד תחבורה ציבורית. כיצד זה מסתדר עם כך שבאילת יש בעיקר מוניות?

"אכן, בסעיף עידוד תחבורה ציבורית, אילת קיבלה ציון נמוך. בסך הכל הגיעה אילת למקום העשירי, וכך היא נכנסה לרשימת עשר הערים והרשויות הירוקות".

כיצד אתה מסביר את הפער בין תוצאות מדד ארגוני הסביבה, לבין התוצאות שלכם?

"המדד האחר עוסק בתחומים רבים, שהוועדה שלנו לא עסקה בהם: כמו 'צדק סביבתי', 'מעורבות תושבים' וכו".

 

"לא היה שום אינטרס לחברי הוועדה"

 

רכז התחרות, יוסי שלום, סיפר ל'ערב ערב: "אני כתב בחברת 'משוב גרופ', ומנכ"ל החברה חיים אלוש ביקש ממני לרכז את נושא התחרות. השופטים נבחרו בהתייעצות עם חיים אלוש. בחרתי את האנשים והעברתי אליו לאישור. היינו אמורים לערוך ביקורים ברשויות, אבל זה בוטל בגלל הזמן הקצר, ובגלל שבאמצע חליתי, וכמה ישיבות נדחו. לא היה שום אינטרס לאף אחד מחברי הוועדה. חיים אלוש לא השתתף בהצבעות כי הוא לא איש מקצוע".

אבל הוא מודה בעצמו שהוא השתתף בהצבעות.

"אם הוא אמר לך, אז הוא הצביע. אני לא הייתי בישיבה האחרונה שבה היו ההצבעות. הייתי חולה". יוסי שלום גילה, כי אילת כמעט ולא קיבלה את הפרס, שהוענק בתערוכת 'קלינטק' שאורגנה בידי חברת 'משוב גרופ'. "התנינו את קבלת הפרס בכך שאם רשות זוכה, ראש העירייה חייב להיות בטקס בתערוכה. אבל מאיר יצחק הלוי הסביר לנו שהוא הוזמן להרצאה בסינגפור. אז הוא שלח את אלי לנקרי. אם עירייה מסוימת זכתה בתחרות שלנו, זה לא אומר שהיא הטובה ביותר. רעננה לדוגמה לא השתתפה בתחרות ומגיע לה פרס ראשון מהיום ועד מחר".

 

"מיזם פרטי שלא קשור לארגוני הסביבה"

 

נאור ירושלמי, מנכ"ל 'חיים וסביבה' – ארגון הגג של ארגוני הסביבה, אמר השבוע ל'ערב ערב', כי "התחרות של חברת 'משוב גרופ' היא מיזם שכולו פרטי, שלא קשור לארגוני הסביבה. בניגוד לתחרות 'הזאת' שעוסקת במתן אותות הוקרה, אנחנו לא עשינו את המדד שלנו כדי לתת אותות הוקרה, אלא כדי להציב רף יותר גבוה, כדי שהערים יצטרכו להתאמץ ולא רק לזרוק פה ושם אלמנטים. אחרי שפרסמנו את המדד שלנו, קיבלנו התייחסות רצינית ועניינית של היחידה הסביבתית אילת- אילות. הם הצביעו על דברים מסוימים שיילקחו בחשבון בפעם הבאה. באילת יש לא מעט עשייה, אבל בפרמטרים הגבוהים שהגדרנו, זה היה להם קשה. בעיקר בראייה המערכתית, בקביעת המדיניות המערכתית: זה לא מספיק, פה לעשות פסולת, ופה לעשות מיחזור. אלא צריך לקבוע מדיניות של פיתוח בר קיימא ומדיניות כוללת ומובנית. באילת, זה היה יותר חלש".

"שופטים בעלי ניסיון רב"

מחברת 'משוב גרופ' נמסר בתגובה: "שופטי התחרות נבחרו לפי אמות מידה מקצועיות בתחום איכות הסביבה. כל אחד מהשופטים הוא בעל ניסיון רב בתחומו, וביחד הם מהווים תמונה רחבה של היבטי הגנת הסביבה. כך למשל, יו"ר הוועדה, יוסי ענבר – מומחה בעל שם עולמי בנושאי איכות הסביבה שעוסק בתחום למעלה מ- 28 שנים וכיהן כמנכ"ל המשרד להגנת הסביבה. עוד חבר הינו מנכ"ל קבוצת 'משוב' – מר חיים אלוש, שכעורך העיתון 'גנים ירוקים', מכיר את תחום ענף הגינון העירוני על בוריו ומר מיקי ליפשיץ, מנכ"ל עמותת 'ארץ אהבתי', שחרטה על דגלה את נושא הקיימות, ואלו הם רק חלק מחברי הוועדה".

שאלת 'ערב ערב': האם אין בהרכב צוות השופטי משקל מוגזם לתעשיינים?

"לא. התאחדות התעשיינים שלחה שני נציגים מקצועיים מטעמה. עובדי ההתאחדות, שהינם אנשי מקצוע הבקיאים בנושא הקיימות. בקיאות זאת באה לידי ביטוי בוועדה".

האם אתם מודעים לעובדה שחלק מהשופטים נכח רק בישיבה אחת, לא מודע לנתונים שנמסרו מהעיריות והשתתף במתן ניקוד לחלק מהעיריות, אם בכלל?

"הישיבה הראשונה הייתה בהשתתפות צוות רחב שהוזמן והגיע במלואו, כדי לגבש את קווי היסוד לתחרות, לרבות ניסוח טופס שאלות אחיד לכל הרשויות בעניין התחרות. בשתי הישיבות שלאחר מכן, אכן הגיע הצוות הבכיר של הוועדה, שכלל, בין השאר, את יוסי ענבר, מיקי ליפשיץ מעמותת 'ארץ אהבתי' ועוד. חברים בעלי ידע וניסיון בתחום הקיימות. צוות זה ניתח את התוצאות שהגיעו לוועדה".

האם לא נפגע עיקרון השוויון, בכך שלא הוקפד שאותם שופטים יעניקו ניקוד לכל העיריות? "עיקרון השוויון בתחרות לא נפגע, שכן הגרעין העיקרי של צוות השופטים נכח בשתי הישיבות בהן נדון הניקוד. בשול הדברים אציין, כי תמוה הניסיון להטיל דופי בהחלטות צוות השופטים – כאילו אנשים אלו, בעלי שם וידע בתחום הקיימות, בעלי מוניטין ברמה הלאומית, היו מסכנים את שמם ומוכנים לקחת חלק בצוות שופטים חסר שלא מסוגל לשמור על רציפות מקצועית בישיבות".

מדוע בוטלו הסיורים שתוכננו לצוות השופטים?

"לא תוכננו סיורים, ועל כן גם לא בוטלו. הסיורים היו רעיון אחד, שעלה יחד עם רעיונות אחרים שלא הייתה הסכמה לגביהם ולכן לא גובשו לכלל מעשה. לעומת זאת, היו רעיונות אחרים שהוועדה יישמה בפועל. תמוהה ההיצמדות לרעיון אחד, שלא התגבש לכלל מעשה, והתעלמות מרעיונות אחרים שבאו לידי מעשה".

האם נכונה הטענה כי הטפסים לעיריות נשלחו מאוחר מדי, מה שגרם לביטול הסיורים?

"הטפסים נשלחו במועדם והסיורים לא תוכננו ועל כן לא בוטלו".

האם התנהלה הבחירה בדרך מקצועית או שיש מה לשפר?

"לדעתנו, תהליך הבחירה התנהל בדרך המקצועית ביותר, על ידי אנשי המקצוע מהבכירים בישראל בתחומם". חשוב להדגיש, כי למרות הביקורת על ארגון התחרות, 'ערב ערב' אינו מטיל ספק ביושרם המקצועי והאישי של השופטים|.

 

עיריית אילת: "צברנו ניקוד גבוה במיוחד"

 

עיריית אילת מסרה השבוע בהודעה לתקשורת: "האות הירוק בתחרות '10 הערים והרשויות הירוקות 2011', בו השתתפו עשרות מועצות מקומיות וערים מרחבי הארץ, מוענק מטעם 'קלינטק ה-15' מקבוצת 'משוב'. האות, כאמור הוענק לעיריית אילת בזכות ניקוד גבוה במיוחד שצברה על השקעתה בשנת 2010 בגינון - כולל היקף השטחים הירוקים והפארקים שעומדים לרשות התושבים, התייחסות מכבדת לעצים בוגרים ועתיקים, חיסכון במים בהשקיה, שמירה על הניקיון ברחבי הרשות והעלאת מודעות התושבים לנושא, שיעורי מחזור פסולת בתחומי הרשות - עם שאיפה להגיע לשיעור של מעל 80 אחוזים בקידום נושא תחבורה ירוקה, דוגמת מתן עדיפות לשימוש בתחבורה ציבורית, סלילת שבילי אופניים ושבילי הליכה ועידוד התושבים להשתמש בהם, קידום פרויקטים המשלבים בנייה ירוקה ואכיפתם, קידום תרבות הדיור במהלך שיפוץ בתים. את הזוכים בתחרות קבע פאנל מיוחד שהקימה קבוצת 'משוב' היוזמת את התחרות, שכלל מומחים בתחומי איכות הסביבה, מיחזור וטיפוח עירוני. את האות קיבלו סגן וממלא מקום ראש העירייה, אלי לנקרי ומנהל היחידה האזורית לאיכות הסביבה, אסף אדמון, במקום ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, ששהה בכנס ראשי ערים בסינגפור".

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש