פרסומת
דלג

הטיול של מהנדס העירייה ומנכ''ל חכ''א לניו יורק שעלה לציבור 42,196 ש''ח

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 16/2/2018 10:22 ● ערב ערב 2850
מדוע אישרה הנהלת העירייה, לראשונה, למנכ''ל חכ''א אבי כהן ולמהנדס העירייה אסף אריכא, שניהם גורמים מקצועיים ולא נבחרי ציבור, לייצג את העיר אילת בכנס וועידת הנדל''ן שנערך בניו יורק ב-2016? ● הנסיעה שעלתה ככל הנראה למשלם המסים סכום של 42,196 ₪ לא הובאה לאישור המועצה ותוצאותיה, אם היו כאלו, לא הובאו לידיעתה ● ●עם שובם ביקשו השניים החזר הוצאות, אלא שלפחות בטופס שהגיש אסף אריכא נרשם כי הכנס ארך שבוע ימים בשעה שארך שלושה ימים בלבד ● יתרה מכך, אף שסכום ההשתתפות בכנס עמד על 850 דולר, נדרשה העירייה להשיב ''שכר לימוד'' בגובה 2500 דולר, זאת בנוסף להוצאות לינה וטיסות של השניים שטסו עם נשותיהם ועל כן נהנו משני חדרים נפרדים, שעה שלו היו טסים בגפם יכלו להסתפק בחדר אחד ● עיריית אילת: ''כל פרטי הנסיעה הוצגו ואושרו ע''י הנהלת העירייה... הסכום 2,500$ כלל עלות ההשתתפות בכנס (850$) והפקת חומרי הסברה במיוחד ליריד הכוללים חוברת באנגלית וסרטון שיווק המיועד ליזמים ומשקיעים...על מנת להסיר כל ספק רעיותיהם של מהנדס העיר ומנכ''ל חכ''א הצטרפו אליהם במימון אישי ופרטי שלהם'' ● בעירייה לא הסבירו מדוע מימנו עובדי עירייה מכיסם הפקת חומרי ההסברה בעלות של אלפי שקלים
הטיול של מהנדס העירייה ומנכ''ל חכ''א לניו יורק שעלה לציבור 42,196 ש''ח

בחודש יוני 2016 נסעו מטעם עיריית אילת - אסף אריכא מהנדס העיר ואבי כהן מנכ"ל החברה הכלכלית אילת (חכ"א), לכנס וועידת הנדל"ן שנערך בניו יורק. לשניים התלוו רעיותיהם.
כנס וועידת הנדל"ן הינו מיזם של מרכז הבניה הישראלי, במסגרת חברות שנתית בקהילת הנדל"ן ישראל - אמריקה. מאתר המרכז לבניה הישראלי עולה כי הכנס, שדמי ההשתתפות בו עמדו אז על 850 דולר (כיום 960 דולר), כולל השתתפות בוועידת Nadlan in the city NY 2016, אירועים עסקיים ומפגשים שיתקיימו מספר פעמים בשנה ושמטרתם על פי מארגני הכנס: "חיזוק הקשרים האישיים והעסקיים", עוד כוללים דמי החבר השנתיים: "מפגש עם אישים בולטים וחשובים, השתתפות בהרצאות ובסיורים מקצועיים שיתקיימו בניו יורק, ומפגשים עם משלחות נדל"ן מארה"ב שתגענה לישראל מספר פעמים בשנה. כן מציין האתר כי במסגרת הכנס ייווצרו: "הזדמנויות לאירועים הסגורים לחברי הקהילה וקבלת חדרי מלון משודרגים בעיר הנדל"ן באילת" (אירוע מקביל שעורך המרכז גם בארץ מידי שנה ר.נ). העלות, מודגש באתר, אינה כוללת לינות וטיסות. בשיחה שערך 'ערב ערב' עם מארגני הכנס, הבהירו אלא מעל לכל ספק כי מעבר לדמי החבר השנתיים בסך 850 דולר (נכון ל-2016) לא נדרשו המשתתפים להוסיף כספים בעבור השתתפות בהרצאות, לימודים, כנסים או אירועים נוספים שיערכו במהלך הכנס.

 

אבי ואסף בניו יורק

 

אבי כהן לא מחמיץ הופעה של בילי ג'ואל


הכנס, שארך שלושה ימים, נערך בין התאריכים 14-16 ליוני 2016 בעיר ניו יורק.
עם שובם לישראל הגישו אריכא וכהן בקשה להחזר הוצאותיהם שכללה, כעולה מעותק בקשתו של אריכא שהגיע לידי 'ערב ערב', החזר הוצאות כמפורט: 1030 דולר עבור טיסות, 1950 דולר עבור לינות, ו-2500 דולר נוספים בעבור מה שהוגדר כ: "שכר לימוד". אלא שכאמור עלותו של הכנס כולו (ללא לינות וטיסות) הסתכמה ב-850 דולר בלבד, מה שעורר את השאלה בעבור איזה "שכר לימוד" התקבל החזר של 1650 דולר נוספים. יתרה מכך, תקופת הכנס כפי שהוצגה על ידי אריכא בטופס עליו מופיעה חתימתו היתה בין התאריכים 13-18 ליוני, קרי: שישה במקום שלושה ימים בהם נערך הכנס בפועל ואכן בדיקה בעמודי הפייסבוק של אריכא וכהן מעלה כי אלו אכן שהו באופן פרטי עם נשותיהם בארה"ב במשך שישה ימים לפחות. אסף אריכא העלה תמונות לעמוד הפייסבוק שלו כבר ביום 10 ביוני ופוסט נוסף הועלה ב-16 ביוני, סך הכל שבעה ימים. אבי כהן תייג עצמו ב- 18 ביוני בהופעה של בילי ג'ואל במדיסון סקוור גארדן. 

 

בטופס החזר ההוצאות של אסף אריכא כפי שהוגש לגזברות העירייה התאריכים אינם חופפים

 

השאלות שלא קיבלו מענה


נקודה נוספת שהעלתה סימן שאלה נגעה לכך שהבקשה להחזר הוצאות הוגשה על גבי טופס "בקשה להשתלמות / לימודים". טופס זה משמש עובדי עירייה להגשת בקשות לקורסים מקצועיים, קורסי גמול השתלמות וכד' ואולם במקרה הזה מדובר היה בכנס שאיננו השתלמות לימודית, אלא כנס לגיוס משקיעים יהודים אמריקאים שמטרתו קידום השקעות באילת, כך לפחות על פי ההצהרה המופיעה בטופס שהגיש אריכא לגזברות העירייה. 
'ערב ערב' פנה לאריכא, כהן ולעיריית אילת וביקש את התייחסותם לשאלת הפער בין סכום ההשתתפות לסכום שכר הלימוד שהוצהר בטופס הבקשה (1650 דולר ארה"ב) וביקש לדעת בעבור אילו לימודים שולם? כן ביקשנו לדעת האם שילמה העירייה ישירות למארגני הכנס או שהסתמכה על חשבוניות שהועברו אליה בגובה של 2500 דולר בעבור שכר לימוד. שאלות נוספות שהעברנו ביקשו לברר מיהו הגורם שאישר את הנסיעה והוצאותיה? האם הובאה נסיעה זו לידיעתם של חברי המועצה? והאם קיבלה המועצה דיווח על תוצאות ההשתתפות בכנס? האם הציגו השניים חשבוניות/קבלות על התשלומים שנדרשו ולמי (עלות טיסה, מלון, ושכר הלימוד?) או לחילופין, האם יש אסמכתאות של העירייה ששילמה ישירות לגורמים הרלבנטיים? 
מאז הכנס, חלפה שנה וחצי, ביקשנו מעיריית אילת לדעת אילו הישגים הניבה הנסיעה, כמה משקיעים גויסו בעקבותיה, מה הם הפרויקטים שהם עתידים להקים באילת, או מקימים בה כבר כעת, ובאיזה היקף של השקעה? תשובות על שאלות אלה, כאמור, לא קיבלנו.

 

מדוע לא נשלחו לכנס נבחרי ציבור?


יודגש כי למיטב ידיעתנו, מעולם לא נסעו מהנדס העיר אילת ו/או מנכ"ל החברה הכלכלית לכנס לגיוס משקיעים בחו"ל. על פניו נראה כי אין זה תפקידו של מהנדס עיר או מנכ"ל תאגיד עירוני - שניהם גורמים מקצועיים, לייצג את הרשות. תפקיד זה אמור להיות שמור לדמות ייצוגית כראש עיר או סגן ראש עיר. כך למשל היה זה סגן ראש העיר אלי לנקרי שייצג את העיר אילת בכנס ערים חכמות שנערך לפני מספר חודשים בפריז וראש העירייה הוא האיש שמרבה לטוס ולבקר את שלל הערים התאומות שיש לאילת.
כן תהינו מדוע היו צריכות להצטרף לנסיעה, לכאורה מקצועית גרידא, גם נשותיהם של אריכא ואבי כהן? שכן סביר להניח, שבגלל טיול הזוגות שלהם, נאלץ הציבור לשלם עבור שני חדרי בתי מלון, במקום חדר אחד שהיו יכולים לקחת במשותף אבי כהן ואסף אריכא אילו היו נוסעים בגפם.

 

אבי כהן בהופעה של בילי ג'ואל במדיסון סקוור גארדן, יומיים לאחר הכנס ● צילום מסך מתוך פייסבוק

 

כאמור, תשובות על אף אחת מהשאלות הללו לא קיבלנו מעיריית אילת שהסתפקה בתגובה הבאה: "אילת משום אופייה נשענת במגוון תחומים על קשרים בינלאומיים. זו הסיבה שנציגי העירייה משתתפים לא אחת בכנסים וירידים בינלאומיים בתחומי תיירות, סביבה, עיר חכמה, נדל"ן ועוד. נסיעות אלה מתבצעות על ידי בעלי תפקידים שונים בעירייה באופן מבוקר, אחראי ורגיש לעובדה שמדובר בכספי ציבור. לעניין ועידת הנדל"ן שנערכה בניו יורק בחסות מרכז הבניה הישראלי המקיים מידי שנה את ועידת עיר הנדל"ן באילת, אכן יצגו את העיר אילת, מהנדס העיר – אינג' אסף אריכא ומנכ"ל חכ"א – אבי כהן, המקדמים את פיתוח העיר אילת, ובתוך כך הסכם גג הכולל בינוי של 9 שכונות חדשות, תוספת של 6,000 חדרי מלון, פיתוח רצועת החוף, פיתוח אטרקציות תיירותיות, פיתוח שטח השדה המתפנה, מתחם גולף, קריית ספורט, יריד קונגרסים ועוד ועוד. כל פרטי הנסיעה האמורה, הוצגו ואושרו ע"י הנהלת העירייה בהתאם לתקציב מאושר. לשאלתך, הסכום 2,500$ כלל עלות ההשתתפות בכנס (850$) והפקת חומרי הסברה במיוחד ליריד הכוללים חוברת באנגלית וסרטון שיווק המיועד ליזמים ומשקיעים. העלות הכוללת חולקה בין העירייה לבין חכ"א. התאריכים שדווחו כללו מן הסתם את מרחקי הנסיעה הנדרשים כדי להגיע לכנס. על מנת להסיר כל ספק רעיותיהם של מהנדס העיר ומנכ"ל חכ"א הצטרפו אליהם במימון אישי ופרטי שלהם ושילמו ישירות לסוכנות הנסיעות. לעניין אבי כהן, נמסר מחכ"א, כי הנסיעה אושרה בישיבת מועצת המנהלים של החברה הכלכלית, שהתכנסה ביום 31.5.16 ואישרה את הנסיעה לרבות תקציב להפקת חומרי הסברה, שנדרשו." 

 

הציע להציג את המסמכים, ואז נסוג. אסף אריכא ורעייתו בניו יורק 4 ימים לפני הכנס ● צילום מסך מתוך פייסבוק

 

אלא שבעירייה לא הסבירו מדוע נדרש עובד עירייה, בכיר ככל שיהיה, לממן מכיסו הפרטי הפקה של חוברת, סרטון וחומרי הסברה רשמיים של העירייה בסכומים כה גבוהים ואף לא הסבירו מה הקשר בין כנס גיוס משקיעים יהודיים בניו יורק להסכם הגג עליו חתמה העירייה מול הממשלה. בסופו של יום ניתן להניח כי באם הושבו לאריכא 21,098 ₪על פי דרישתו (ע"פ שער יציג של הדולר שעמד באותה עת על 3.85 ₪), הרי שטיול הזוגות של מהנדס העיר ומנכ"ל חכ"א עלה למשלם המסים האילתי סכום של 42,196 ₪ (אף אם נשותיהם הוסיפו תשלום נוסף) ועולה השאלה בעבור מה?

מבירור שערכנו מול חברי מועצה השבוע (וכפי שאף עולה מתגובתה של דוברת העירייה) עלה כי נושא נסיעתם של השניים לא הובא לידיעתה של מועצת העיר, ומקל וחומר גם לא אושר על ידה. וזאת יש לציין כי נסיעותיו של ראש העירייה למשל מובאות לידיעת חברי המועצה ועלותן מאושרת על ידי המועצה. חברי המועצה אף לא קיבלו כל דיווח על מהלך הכנס או על תוצאותיו בקרב משקיעים פוטנציאלים באילת ופרויקטים שנולדו בעקבות הנסיעה.

באשר ל"שכר הלימוד" שהפך בהודעת העירייה להחזר בעבור הפקת חומרי הסברה, הגיב ל'ערב ערב' אסף אריכא: "אם היה לנו יותר זמן לפני סגירת העיתון הייתי מזמין אותך לקפוץ לשיחה כדי שתתרשם בעצמך מהמסמכים", על כך השיב לו הח"מ: "אשמח לפנות זמן על אף הלחץ ולקפוץ אליך אם אפשרי". תגובתו של אריכא לדברים היתה: "הי, (מתאים) פחות, עסוק ביותר", לאחר מכן הוסיף: "בודק", ואז סיכם: "לצערי אי אפשר".

 

אבי כהן ואסף אריכא: ''דיבתנו הוצאה''

 


חדשות אילת