פרסומת
דלג

מי יציל את בית רפאל?

מאת: רותם נועם ואיה פלשקס ● צילום: ארכיון ערב ערב ● 16/2/2018 10:48 ● ערב ערב 2850
חוב ארנונה שהצטבר לבית רפאל תפח ל-73,473 ₪ ואיים להביא לסגירת המקום לאחר שהעירייה שלחה דרישת חוב לפני נקיטה בהליכים משפטיים ● זילי גרוסמן הרימה קול צעקה והיא מבקשת לחבר בין מיזמי ההזנה לנזקקים של מחלקת הרווחה ובית רפאל באופן שיקנה לה פטור מלא מארנונה ● בעירייה מדגישים כי גם חיבור כזה לא יוביל להענקת פטור מלא לבית רפאל ● אך מבטיחים כי "ראש העירייה הנחה את גזבר העירייה לפעול מול ועדת התמיכות להגדלת התמיכה בסכום הארנונה השנתית" ● ואף מצהירים כי בקרוב יועבר מפעל ההזנה לנזקקים של הרווחה לידי בית רפאל
מי יציל את בית רפאל?
"בכסף הזה אאכיל 410 משפחות לא רק עשר". גרוסמן

השבוע שלחה עיריית אילת לבית רפאל מכתב דרישה על סך 73,473 ₪ בעבור חשבונות ארנונה לא משולמים שהצטברו עד לשנת 2014. "הנך נדרש לשלם מיד עם קבלת דרישה זו את חובך", התריעה מחלקת הגבייה בעירייה בפני בית התמחוי היחיד בעיר, "אם לא תמלא אחר דרישה זו תוך 25 יום, יינקטו נגדך הליכי גביה כגון עיקול חשבונות. את זילי גרוסמן העומדת בראש עמותת לתת באילת המפעילה את המקום, תפס המכתב הזה רגע אחרי גמר השיפוץ המרשים שעבר המקום, שמכין מידי יום 400 מנות חמות עבור נזקקי העיר. השבוע לאחר דין ודברים שנמשך תקופה ארוכה עם העירייה בה לא התקדם המו"מ בין הצדדים, הצליחה גרוסמן לקבל הבטחה כי החוב יטופל באמצעות הגדלת סכום התמיכות העירוני ממנו נהנה המוסד, זאת יום לאחר ש'ערב ערב' העביר לעירייה שאלות בנושא.  
אלא שזילי בכלל מעוניינת למצוא דרך להכניס את בית רפאל תחת חסותו של אגף הרווחה, שאם לא כן הוא לא יוכל ליהנות מפטור מלא מארנונה וצפוי לאגור חובות בשנית. זילי גרוסמן: "זה שיתוף פעולה שיכול להיות מדהים ועבור בית רפאל תקציב נוסף של 170 אלף בשנה יכול להביא עלינו שקט קיומי, אני רוצה לעבוד איתם".
עיריית אילת: "ישנו סיכום כבר לחלוקה על ידי בית רפאל שתחל בקרוב מיד בסיום ההסדר עם המחלק הקודם".
"לבתי תמחוי אין פטור מלא מארנונה", מסבירה גרוסמן, "אנחנו פטורים מ-67% בלבד. ה-33% הנותרים הצטברו כחוב לאורך שנים והעירייה לא מוצאת דרך לשחרר אותנו מהעול הזה. לפני שנתיים הם גם עיקלו לנו את החשבון, עשיתי המון בלגן ואז הבטיחו שיטפלו בנושא, הגשנו את כל הבקשות שנדרשנו, אבל שום דבר לא התקדם."

לעירייה אין באמת סמכות לייצר פטורים בארנונה על דעת עצמה, היא צריכה את אישור משרד הפנים
בדיוק, ולכן על מנת שנוכל ליהנות מהפטור המלא עלינו לעבוד עם העירייה בשיתוף, זו הסיבה שרציתי שיתוף פעולה עם מחלקת הרווחה שתשים שלט שלה על בית רפאל, שתיקח חסות.


ואם ברווחה לא מעוניינים?
אז ישנה אפשרות נוספת להיחשב כזרוע של המועצה הדתית ולפתוח כאן מדרשה של אחר הצהריים, גם אז מקבלים פטור מלא כמו בתי כנסת. כבר עלינו לכנסת על מנת לקדם שינוי חוק שיכיר ב-100% פטור מארנונה לבתי תמחוי בכל הארץ. 


עד כמה מצבכם קשה?
אנחנו חיים מהיד לפה. סופרים כל שקל, אין כאן שקל מיותר, אנחנו עובדים בייעול מקסימאלי, אבל הסיוע העירוני הכספי הוא טיפה בים.


כמה אתם מקבלים?
השנה קיבלנו לראשונה תוספת של 23,000 ₪ מה שהעמיד את התקציב השנתי שלנו על 65,000 ₪, אפילו את הביטוחים שלנו לא שילמתי כי אין כסף אז ארנונה? אנחנו כל הזמן במרדף מה צריך לשלם קודם, יש חשבונות מים, ביטוח לאומי, לקנות את הכלים והציוד החד פעמי, לשלם את הדלק, לדאוג לאוטו, אין לנו אוטו, ואני באמת לא רוצה להישמע כל כך רע אבל פשוט אין לי למי לפנות, ובינתיים העירייה מפעילה מערך חלוקת מזון משל עצמה באמצעות הרווחה ואני שואלת למה לא ביחד? למה כפילות? 


מה זאת אומרת?
יש פרויקט לרווחה כבר שלוש שנים שעובד מטעם המתנ"ס מגיע כל צהריים ולוקח בכל חודש אוכל ממלון אחר בעיר שמשתתף ברוטציה. הוא מחלק את האוכל למגשיות ודואג לחלוקה שלהם, כשהנזקקים משלמים בין 3-11 שקלים למנה. הוא דואג לחלוקה של כעשר משפחות ביום. זה הכל ואני מבקשת תנו לי את התקציב החודשי הזה ואני מאכילה אתו ברוחב לב לא רק את עשר משפחות הרווחה האלו שמעתה לא יצטרכו יותר לשלם עבור המנות, אלא מאכילה גם את כל 400 הנזקקים שאני מטפלת בהם על בסיס  יומי וככה אני מקבלת פטור מלא מארנונה וכולם מרוויחים. ביקשנו מהעירייה שיעבירו אלינו את הפרויקט הזה עם עשר המשפחות שלו, ישבתי עם פרידה, ישבתי עם אסי גזבר העירייה, ישבתי עם מנהלת החשבונות שלהם, אמרו לי את צודקת נעשה את זה אתך, אפילו ראש העיר אמר תעשו את זה ביחד, אבל הם לא מוכנים להעביר את מלוא התקציב של הפרויקט אלא רק חלק ממנו, היו שיחות טלפון כמה הצעות עלו על השולחן אבל שום דבר לא קרה ועכשיו העירייה מוציאה את דרישת חוב הארנונה הזו ופשוט יורה לנו בראש.


אני מתקשה להתאושש מזה שמפעל ההזנה העירוני מאכיל כמות כל כך קטנה של משפחות 
עכשיו נניח שהם היו הולכים עם תקציב של 500 שקל ביום - שזה מה שעולה להם הנהג - לג'קניס, הם יכלו להאכיל אותם שתי ארוחות ביום. 


היית מעבירה לרווחה את רשימות הנזקקים 'עד הבית' שלך, שהם יצרפו אותם לתכנית שלהם?
בשמחה, אבל הם לא מוכנים כי הנזקקים שלי לא רשומים ברווחה, שם אתה גם צריך לעמוד בקריטריונים על מנת להיות זכאי לאוכל וגם גובים ממך עבורו כסף, אצלנו זה אותו אוכל מהמלונות רק בחינם, עכשיו אם אתם רווחה ואכפת לכם מהאנשים האלה שלא רשומים אצלכם כיום, לכו אליהם הביתה תפגשו אותם תיזמו לרשום אותם ברווחה, אני אתן לכם רשימה של נזקקים לכו תכירו אותם, תחליטו אתם אם להכניס אותם לרווחה או לא, אבל תיזמו, מראש פסלו את הרעיון. זה שיתוף פעולה שיכול להיות מדהים ועבור בית רפאל תקציב נוסף של 170 אלף בשנה יכול להביא עלינו שקט קיומי, אני רוצה לעבוד איתם. 


מעיריית אילת נמסר בתגובה: "ראשית יצוין, כי מתן הנחה בארנונה קבוע בחוק ההסדרים (הנחה בארנונה) התשע"ח 2018 ולפיו אנו פועלים. במסגרת החוק עד לשנת 2009, היה מוסד מתנדב פטור מתשלום ארנונה. בעקבות שינוי החוק בוטל הפטור ועמותת "לתת" קיבלה פטור חלקי 67% מעצם היותה מוסד מתנדב לשירות הציבור. הפטור הוענק כמובן בהמלצת העירייה באמצעות ועדת הנחות על מנת לאפשר את המשך פעילותה המבורכת של העמותה שכזכור נתמכת על ידי העירייה. במסגרת זו ניתן הפטור לשנים 2010-12 ולשנים 2017-18. באשר לשנים 2013-16 אכן הומלץ אך טרם אושר על ידי משרד הפנים וגזבר העירייה פועל בעניין מול המשרד. זאת ועוד, ראש העירייה הנחה את גזבר העירייה לפעול מול ועדת התמיכות להגדלת התמיכה בסכום הארנונה השנתית. כאמור העניין מטופל. לעניין טענתך, לא היה ואין כל הליך אכיפתי, כך שאין צורך לייצר דרמות. באשר לחלוקת המזון יצוין, כי ישנו סיכום כבר לחלוקה על ידי בית רפאל שתחל בקרוב מיד בסיום ההסדר עם המחלק הקודם. עדיין, הסדר החלוקה ודאי לא יהפוך את בית רפאל למוסד של העירייה לצרכי פטור מארנונה".


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש