פרסומת
דלג

מאמן בני אילת, רונן שחרור התפטר: ''אני לא מוכן לסטות מהדרך שלי''

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: פרנסיסקו די סטסיו ● 16/2/2018 11:13 ● ערב ערב 2850
שלושה חודשים אחרי שפורסם בבלעדיות ב'ערב ערב' כי מאמן בני אילת רונן שחרור, שוקל להתפטר מהקבוצה, מימש השבוע מאמן בני אילת את איומו, דווקא כשנדמה היה כי הקבוצה עלתה על דרך המלך ותשרוד בליגה ● בראיון אחרי מעשה, מפנה שחרור את האצבע המאשימה כלפי השחקנים: ''הם לא מתאמנים כמו גברים ולא נותנים 200 אחוז באימונים'' ● מבהיר: ''אני לא מוכן לסתות מהדרך שלי'' ● ומצהיר: ''אני לא אשקוט ולא אנוח עד שאוביל מהלך להפטרת הקבוצה הבוגרת לבעלי עסקים, שישקיעו בקבוצה ויעשו אחת ולתמיד סדר בעניינים'' ● תותי נופי יחליף את שחרור מאחורי הקווים
מאמן בני אילת, רונן שחרור התפטר: ''אני לא מוכן לסטות מהדרך שלי''
רונן שחרור

דווקא כשנדמה היה שבני אילת עולה על דרך המלך ותשרוד את העונה הזו בליגה ב', לאחר פתיחת עונה כושלת, דווקא כשנדמה היה כי היחסים בין מנהלי מחלקת הנוער לבין מובילי קבוצת הבוגרים עלו על הדרך להצלחה, הטיל בסוף השבוע מאמן בני אילת, רונן שחרור, את הפצצה, ומימש את מה שאיים לעשות כבר לפני כשלושה חודשים- תלה את משרוקית האימון והלך הביתה.
כשהוא משאיר מאחוריו קבוצה שלאחר 20 מחזורים התרחקה מהקו האדום- ממוקמת במקום ה – 12 מתוך 16 קבוצות, עם 4 ניצחונות, 9 תוצאות תיקו ו- 7 הפסדים ומאזן של 21 נקודות בקופה כשלפניה עוד 10 משחקים בלבד עד לסיום העונה. למעשה כבר ביום שני שעבר הודיע שחרור להנהלת בני אילת על כוונתו לעזוב, אבל לא נטש את הספינה במשחק הבית האחרון בשבת מול שיכון מזרח, משחק שמבחינתו שיקף בדיוק את מה שגרם לו בסופו של יום להרים ידיים וללכת הביתה. "הובלנו כבר  1:0 ולמרות זאת הסתובבתי אל עוזר המאמן שלי ואמרתי לו- אנחנו לא מנצחים את המשחק הזה", הוא מסביר לי איך לא הופתע כשהקבוצה הפסידה בסופו של דבר 1:2. "זה מה שקורה כששחקנים מגיעים לאימונים כאילו הם עושים למישהו טובה, לא משקיעים 200 אחוז מהיכולת שלהם ולא מתאמנים כמו גברים", הוא מסביר לי וממהר להוסיף, "זו בדיוק הסיבה שאני לא מתכוון עוד להוביל את הקבוצה הזו. הקו האדום שלי אומר שאני לא מוכן לסתות מהדרך שלי".

 

"רק השחקנים אשמים"


אם ציפיתם שרונן שחרור יפנה את האצבע המאשימה, כמו שקורה בדרך כלל, להנהלת האגודה, הרי שהפעם מפתיע שחרור ומפנה את האצבע דווקא לעבר שחקני הקבוצה. "כאילו שלא די לי עם הבעייה האובייקטיבית שיש לי סגל קצר, הרי שבמקום להבין את משמעות הדבר, להילחם, להתאמן קשה ולעשות הכל על מנת לקדם את הקבוצה, השחקנים מנצלים את המצב. כשמגיעים לי 12-13 שחקנים לאימון או למשחק וברור לי שאם אני צריך להעניש שחקן על חוסר מוטיבציה או אי השקעה באימון, אני לא יכול לעשות את זה, כי לא יישאר לי עם מי לשחק, זה כבר לא מתאים. אם שחקנים מאחרים למשחק כמו שקרה לי עם שלושה שחקנים שאיחרו להגיע לאוטובוס בדך למשחק החוץ מול ירוחם, והם לא מתאמצים באימונים כי הם יודעים שלא משנה מה יעשו או לא יעשו הם ישחקו, עם זה אני לא יכול להתמודד. כשעלינו ליגה היו לי 23-24 שחקנים בקבוצה, שככה בדיוק אמור להיות סגל של קבוצת כדורגל, שחקן שלא היה נלחם באימונים, לא היה מוזמן בכלל למשחק, והיום הם מחזיקים אותי מהביצים".


אז איך בכל זאת הצלחת להתרומם ממתחת לקו האדום?
"השחקנים התנהגו כמו מקצוענים עד שנפצעו לנו שני שחקנים וסיימו את העונה- אביב ש"ץ וארז מיימון. תוסיפי לזה שני אילתים שעזבו את הקבוצה אחרי מועד ההעברות והנה לך איך הגענו לסגל מצומצם ביותר. את יודעת מה היה קורה אם אנחנו היינו משחררים את שני השחקנים האלו אחרי מועד ההעברות? כולם היו צועקים, תובעים אותנו, כי לא היה להם לאן ללכת. אבל זה שהם עשו לנו את זה, הכל בסדר".
על מצוקת המחסור בשחקנים תעיד העובדה כי במשחק החוץ של בני אילת לפני שבועיים מול ירוחם נסע המאמן שחרור עם 2 מחליפים בלבד ומצא את עצמו נכנס למשחק על תקן שחקן מן המניין חמש דקות לסיום המשחק כשלא היה לו שחקן אחר להכניס. "נו וזה הגיוני? הגיוני שארבעה שחקנים איחרו לי לנסיעה ופתחו בהרכב? הרי בכל מקרה אחר הייתי מייבש אותם על הספסל. אז כשאת מאמנת בסיטואציות כאלו, אולי יש מאמנים שיכולים לכופף את הראש ולהזכיר שזה המצב הנתון והם לא אשמים, אבל אני לא יכול לסטות מהדרך שלי ומהאמונה שלי וכששחקנים לא משקיעים באימונים, מאחרים, מזלזלים, ככה בדיוק גם נראה המשחק, וכאלו הן התוצאות. ושלא יובן לא נכון, אין לי בעייה להפסיד, עובדה שפתחנו את הליגה בלי ניצחון אחד אחרי 10 מחזורים, אבל ידעתי אז שעשינו את המקסימום ולא הצלחנו".

 

בא לעזרת המערכת תותי נופי


אז למה בעצם לא התפטרת כבר אז?
"היינו במקום האחרון ולא רציתי להפקיר את הקבוצה. זה הכי קל במצב הזה לקום וללכת. היום המצב פחות רע ואני מרגיש שאני יכול לעשות את זה. אני הוא זה שצריך לתת את הדין על דבר שאני לא מאמין בו. אולי צריך לבוא מאמן שיהיה אדיש יותר ולא יתרגש מהמצב, ואולי ההתפטרות הזו שלי תעיר את השחקנים ותזעזע את המערכת. מה שבטוח שאם יש מי שחושב שהבטחנו את מקומנו בליגה העונה, הוא טועה ובגדול, הכל עדיין פתוח ותלוי עכשיו רק בנו. עם כל הכבוד לזה שהתרחקנו מהקו האדום, אנחנו רק במרחק  5 נקודות מירידה והשחקנים לצערי לא מפנימים את זה. כולי תקווה שהזעזוע הזה שגרמתי יעזור לקבוצה, אחרי הכל זה מה שאני רוצה".
אבל גם למאמן פתאל אילת, שרון דרוקר, יש בעייה של סגל קצר והוא לא הולך הביתה.
"את לא יכולה להשוות בינינו. הוא הגיע באמצע שנה וידע בדיוק לאן הוא נכנס. אני התחלתי את העונה טוב יותר מהמקום אליו הגענו עכשיו ולא יכולתי לצפות לאן יגיעו הדברים. אני בטוח שאם שרון יצטרך לסטות מהדרך שלו, גם הוא לא יתן לזה לקרות ויילך הביתה".


ואתה שלם עם ההחלטה?
"אף פעם לא הייתי יותר שלם. הבטחתי לעצמי שאם אכשל בכדורגל, אקח את האחריות על עצמי, בתנאי שהדברים נעשו על פי הדרך שלי. לא הייתי סולח לעצמי אם הייתי ממשיך בקבוצה במצב הקיים".


מה גרם לשחקנים להילחם, לשפר עמדות ואז לזלזל?
"השחקנים נלחמו באימונים ואת התוצאות הרגשנו במשחקים ובטבלה, אלא שבשבועיים האחרונים כאילו ישנה תחושת אופוריה שעשינו את זה ועכשיו אפשר לזלזל. מצאתי את עצמי מגיע לאימונים, מתאמן יחד איתם, כי אין מספיק שחקנים, ויורד מהמגרש מזיע יותר מכולם כי השקעתי הכי הרבה. דיברתי איתם, מה לא עשיתי, אבל לצערי לא הרגשתי את השינוי הרצוי וסורי, אני לא רגיל לבינוניות. הייתי מוסיף על פי הצורך אימון על חשבוני לשחקנים שפספסו אימון, הייתי מגיע שעה לפני האימון, נתתי מעצמי כאילו אני מאמן קבוצה בצמרת ליגה א', אבל זה לא יכול לבוא מצד אחד בלבד".


אתה יודע ששחקן שמרוויח כסף אפשר לקנוס, זה עונש מקובל.
"אני לא מוכן לפגוע לשחקנים בכיס. יש לא מעט מאמנים שמשתמשים בענישה הזו, אבל אני לא חושב שזה מה שצריך לקרות. השקעה באימונים ומלחמה על המגרש לא תגיע בכוח, זה משהו שצריך לבוא מהם ורק מהם".


מי ימשיך במקומך?
"תותי נופי יקח את המושכות יחד עם מי ששימש כעוזר המאמן שלי- יניב כהן, ולמרות שעזבתי אני עדיין כאן. אעזור ואייעץ בכל הנדרש. הקבוצה חשובה לי ואסור שתרד ליגה. אני לא נוטש את הספינה, פשוט לא יכול עוד להוביל קבוצה בדרך שאני לא מאמין בה".


אין תלונות להנהלה?
"זה נכון שאם היה סגל גדול יותר ובריא יותר המצב היה נראה אחרת, אבל זה כבר פונקציה של תקציב ומתחילת העונה היה ברור לי שאין תקציב גדול, כך שזה היה המצב הקיים ואני לא יכול לבוא היום בתלונות. ידענו שאנחנו לוקחים סיכון ובכל עונה יש פרישות ופציעות, אבל לא תיארנו לעצמנו שנשאר עם סגל כזה צר. העובדה שגם בנוער הסגל צר מאוד, לא תורמת כי אין לנו יכולת להעזר בשחקני נוער כמו שעשינו בעבר. למרות שאיחדו העונה בין קבוצת הנוער ונערים א', עדיין מגיעים רק 14 שחקנים".


ואיך אתה מסביר את הירידה הזו בנוער?
"אולי הצעירים בעיר מתחילים להבין שאין כאן עתיד, הרבה צעירים טובים שלנו מסתובבים היום בין כל מיני קבוצות בארץ, מנסים את מזלם ולצערי לא מעטים מהם נשארים קרחים. הגיע הזמן לשבת ולחשוב איך מחזירים את הצעירים המוכשרים האלו הביתה".


ולפגוע להם בהצלחה רק כדי שיישחקו בליגה ב' באילת?
"שלא תטעי, לא מדובר בצעירים שמשחקים בליגת העל או בלאומית. במקרה כזה לא הייתי מעז לפגוע, אם הם משחקים בליגה ב' או מחממים ספסל בליגה א' לא עדיף שיחזרו הביתה, ישחקו ויעזרו לקבוצת הבית שלהם".
ואולי הגיע הזמן להודות שדי, אין באילת עתיד לכדורגל וחבל בכל שנה לזרוק כל כך הרבה כסף?
"מה פתאום? אני אישית לא אתן לזה לקרות. החלום שלי האחד והגדול הוא שיהיה כדורגל ראוי בעיר. יש באילת פוטנציאל אדיר של אוהדים שרק מחכים לקבוצה אטרקטיבית ברמה".
עם כל הכבוד לאוהדים, לא הם משחקים על המגרש.
"יש משהו שיש עליו ויכוח של שנים בעיר. מה קודם למה, קבוצת בוגרים ברמה טובה שתמשוך אחריה נוער וצעירים אילתים מוכשרים שלא יקומו ויעזבו את העיר, או השקעה במחלקת הנוער שתצמיח את דור העתיד. אני אומר שלא צריך לשבור את הראש יותר מדי, אלא להסתכל על אגודת הכדורסל שלנו מעבר לכביש. כולם יגידו לך איך קבוצת הבוגרים בליגת העל החייתה את כל מחלקת הנוער. לשחקני כדורסל צעירים באילת יש היום לאן לשאוף. לאן ישאפו שחקני הכדורגל הצעירים של אילת? לקבוצה בליגה ב' שבקושי שורדת? עובדה, הם עוזבים. הגיע הזמן שיבינו באילת שיש לשנות את הקונספט שנכשל במהלך כל השנים האלו, וממש כמו בכדורסל הגיע הזמן להפריט את קבוצת הבוגרים בכדורגל. למשקיע או לכמה בעלי עסקים, שירימו את הקבוצה, ישקיעו בה ויקחו את הכדורגל באילת למקומות אחרים. אחריה תבוא העדנה למחלקת הנוער".


ויש עם מי לדבר בנושא?
"אני יכול לומר לך שאני מתכוון לקדם את העניין בשתי ידיים. יש היום רצון לקדם את זה מצד ההנהלה הקיימת, יש את מחזיק תיק הספורט חן בן אפריים, שמבין עניין ובעד צעד כזה, עכשיו רק צריך לחפש בעלי עסקים שיעשו את זה".


ומה על המתקנים בעיר שמתאימים לליגה ז'?
"המתקנים הקיימים מתאימים לליגה ב' ולליגה א'. תאמיני לי שכשצעד כזה יקרה, התהליך ידרבן את כולם וגם מתקן ראוי יוקם".


אז זה אומר שאומרים לך שלום בינתיים ולהתראות?
"לגמרי. כדורגל זה אני. לא אשקוט ולא אנוח עד שלא תהייה באילת קבוצת כדורגל בליגה בכירה, רק אז אוכל לפרוש באמת".


ואם השחקנים יבינו שטעו ויקראו לך לחזור בך, תחזור העונה?
"אני לא חושב שזה יקרה מצידי. לא בשביל זה עזבתי. אין כאן עניין של תנאים. נכון להיום אני צריך להטעין את עצמי מחדש ועל פי הצורך אעזור לקבוצה מאחורי הקלעים בכל הנדרש".

 

תותי נופי: "מאמין שעדיין אפשר להצליח"


מנהל מחלקת הנוער באגודה ומי שאימן עד היום את קבוצת הנוער של בני אילת, הוא שנבחר בהתייעצות הנהלת בני אילת לתפוס את מקומו של המאמן רונן שחרור. תותי יפנה את מקומו בנוער לעוזר המאמן שבתאי טסל אם כי יישאר וייסע לצידו ויכנס לנעלי מאמן הקבוצה הבוגרת כשלצידו עוזר המאמן יניס כהן: "חודש וחצי לפני תום העונה היה לנו ברור שלא נמצא מאמן שיהיה מוכן לקחת על עצמו את הקבוצה במקום בו היא נמצאת לפרק זמן קצר כל כך", מסביר תותי, "ובד בבד היה חשוב שלא לזעזע מדי את הספינה".
על החלטתו של שחרור הוא אומר: "אני מבין את המקום אליו הגיע ומכבד את החלטתו. רונן עוזר לנו המון, הקבוצה והאגודה חשובות לו מאוד, ואין לי ספק שעוד יחזור לאגודה בתפקיד כזה או אחר".
על המשך דרכה של הקבוצה העונה הוא אומר: "יש בינינו לבין קבוצת הנוער שיתוף פעולה מלא וטוב. למרות שיש בקבוצה סגל קצר ולמרות שלפנינו שורה של משחקים מול קבוצות חזקות בצמרת הליגה, אני מאמין שאפשר לשרוד העונה בליגה וזו המטרה".
על הסטטיסטיקה שאומרת כי במשחק שלאחר החלפת מאמן הקבוצה בדרך כלל מנצחת אומר תותי: "ביום שישי אנחנו יוצאים למשחק חוץ מול קריית מלאכי הממוקמת שלישת בטבלה. אני מאמין בסטטיסטיקות אבל לא בונה עליהן. כדורגל זה לא מדע מדויק. נעשה כל מה שאפשר כדי לנצח".


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש