פרסומת
דלג

לאן הלך האוכל לנזקקים?

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 16/2/2018 10:50 ● ערב ערב 2850
כמה נזקקים הזכאים למנות חמות עד הבית רשומים במחלקת הרווחה של עיריית אילת? ● תלוי את מי שואלים ● בהתאחדות בתי המלונות היו משוכנעים עד לפני שבועיים כי המספר עומד על 40 שכן זהו מספר המנות החמות שהם נדרשו להעביר לידי מחלקת הרווחה מידי יום ● אלא שבפועל, לאחר שהתלוננו על קושי לעמוד במספרים בעונת החורף, הודע להם כי מבדיקה שערכה מנהלת האגף, עולה כי מספר הזכאים עומד על 20 בלבד ● החל מלפני שבועיים ירד לפיכך, מספר המנות בחצי ● ●אלא שכעת מבהירה דוברת העירייה כי מדובר ב-15 מנות בלבד ● כעת מבקשים בהתאחדות להביא לאיחוד בין מיזמי חלוקת האוכל של הרווחה ובית רפאל ● בעיריית אילת מאשרים כי אכן זה הכיוון ● אך עם זאת לא הסבירו את הפער העצום בין מספר המנות שטוענת התאחדות בתי המלון כי בתי המלון נדרשו להעביר לאורך שנים, לבין מספר הנזקקים האמתי
לאן הלך האוכל לנזקקים?
"כל רשת, כל בית מלון תורמים בעיר, לא על הכל בתי המלון מספרים". פרופר

בפרויקט ההזנה של מחלקת הרווחה בעיריית אילת הנשען על תרומת בתי המלון בעיר רשומים לא יותר מ-20 נזקקים. זה הכל. את הנתון המדהים הזה קיבלה לפני שבועיים ציגי פרופר, מ"מ יו"ר התאחדות בתי המלון בעיר, לאחר שהתקשרה לפרידה בן לולו מנהלת אגף הרווחה בעירייה על מנת לבקש ממנה לשקול מחדש את הפעלת המיזם לאור הקושי שהוא מעמיס על בתי המלון בתקופת החורף, אלא שבפועל נדרשים בתי המלון לתרום מזה שנים ארוכות כמות כפולה של מנות חמות מידי יום. האם קוצצה רשימת הזכאים במחלקת הרווחה, או שמא יש לברר לאן הלכו 20 המנות הנותרות?


מספרת פרופר: במך שנים המלונות וההתאחדות מאוד תורמים לקהילה באילת, אחד המיזמים שפועלים כבר שנים הוא מפעל ההזנה לנזקקים, שבכל 15 יום מלון נותן מנות חמות על בסיס יומי לקשישים, כשהנהג של העירייה מגיע לאיש הקשר במטבח ומקבל עד לא מזמן 40 מנות חמות ולצדם לחם פירות ועוגות. בימי חמישי הוא מקבל מנה כפולה כי ביום שישי אין הכנת מזון, עכשיו מאחר שזה קורה בצהריים זה לא תמיד קל אבל המלונאים אף פעם לא אמרו לא, עכשיו לפני שבועיים פניתי לפרידה מנהלת הרווחה ואמרתי לה תשמעי מבחינת לוגיסטיקה וארגון זה מתחיל להיות קשה. בינואר פברואר הרבה בתי מלון היו סגורים לשיפוצים, אני לא אומרת שמלונאים לא יתנו לך אבל זה מתחיל להיות קשה, אז פתאום היא אמרה מה פתאום, לא ארבעים מנות, זה רק עשרים מנות, אז עכשיו זה עבר ל-20 מנות ביום כשבחמישי מכפילים עבור שישי לארבעים. אמרתי לה שאני מעלה את זה בפני חברי ההנהלה של ההתאחדות שיתנו לי פתרונות מה לעשות, ואת תראי גם כן מה את יכולה לעשות, בין אם זה לחבר את זה לבית רפאל או אם יש לך גוף אחר. צלצלתי לעירייה ואמרתי להם הביטו, אנו נמשיך אנחנו לא מפסיקים, אבל בואו שנינו נחשוב איך אנחנו מגיעים למצב שאת מתחברת למשהו קיים, כי אנחנו מזינים כיום 40 מנות יומיות לקשישים ויש כמובן את העבודה מול בית רפאל בשוטף וזה לא הכל, כל רשת, כל בית מלון תורמים בעיר, לא על הכל בתי המלון מספרים, אני יודעת שפעם ישרוטל היו נותנים בר מצוות, תורמים ליוספטל, המון דברים באמת.


פרידה הסבירה מדוע ירד באחת מספר המנות מ-40 ל-20, כי זה הרי מאוד מוזר, או שפרידה חתכה 20 משפחות נזקקות מהרשימה, או שלא ברור לאן המשיכו ללכת 20 מנות חמות, מידי יום
לא, היא הופתעה, 'אף אחד לא עדכן אותי', ואז היא שאלה ברווחה והם אמרו לה לא, זו היסטוריה, פעם זה היה 40 היום זה רק עשרים, וככה ירד מספר המנות לפני שבועיים. אני רוצה להגיד שמגיע לזילי על פועלה מילה טובה ואת כל עזרה.  


מעיריית אילת נמסר בתגובה: "האישור העקרוני הוא עד 40 מנות ולא מחולקות 40 מנות! בפועל מחולקות מידי יום רק 15 מנות המיועדות לאזרחים ותיקים וביום חמישי כמובן מספר מנות כפול לסוף השבוע. לדברי פרידה בן לולו – מנהלת האגף לשירותים חברתיים בעירייה, מכיוון שמדובר באנשים בגיל השלישי שחלקם הגדול נוטלים תרופות, למרביתם האוכל לא מתאים. לצד חלוקת המנות הללו, מחלקת העירייה באמצעות האגף, מצרכי מזון לבתי אזרחים ותיקים, כך שיוכלו להכין לעצמם, מי על ידי בני המשפחה ומי על ידי המטפלות, אוכל שמתאים להם יותר. באשר לחלוקת המזון יצוין, כי ישנו סיכום כבר לחלוקה על ידי בית רפאל שתחל בקרוב מיד בסיום ההסדר עם המחלק הקודם. עדיין, הסדר החלוקה ודאי לא יהפוך את בית רפאל למוסד של העירייה לצרכי פטור מארנונה".


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש