פרסומת
דלג

הקבלן מרואן נופי: ''פרויקט מחיר למשתכן לא יצא לפועל באילת''

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 6/6/2018 18:42 ● ערב ערב 2866
הקבלנים מרואן נופי ועמרם אברהם שזכו במכרז פרויקט 'מחיר למשתכן' שאמור לקום ברובע 6, הודיעו בשבוע שעבר לחברת מבנה תעשייה האמונה על פיתוח התשתיות בשטח, כי הם מסרבים לקבל לידיהם את השטח לקראת תחילת עבודה וזאת לאור טענתם למחדלים רבים בביצוע עבודות התשתית בהן מחויבת מבנה תעשייה על פי חוזה הפיתוח ● השניים טוענים כי אף שהעבירו למבנה תעשייה סכום של כ-22 מיליון ₪ בעבור פיתוח הקרקע, לא בוצעו במקום הידוקים, החול במקום לא נגרס כנדרש ואף לא הוקמו קירות תמך למגרשים כפי שבוצע הדבר בשאר חלקי הרובע ● ''מדובר בהפסד כספי של מאות אלפי שקלים'' מתריעים הקבלנים ● עוד הם טוענים: ''גם אם יחלו בתיקון הכשלים מחר בוקר מדובר בעיכוב של כשנתיים בתחילת עבודות הבנייה'' ● חברת מבנה תעשייה התעלמה מפניותינו לקבלת תגובתה לכתבה ● עיריית אילת: ''אין לקבלן אלא להלין על עצמו, שכן הסכם הפיתוח היה לפניו עת הגיש את הצעתו”
הקבלן מרואן נופי: ''פרויקט מחיר  למשתכן לא יצא לפועל באילת''

פרויקט מחיר למשתכן באילת קורס שלב אחר שלב. כבר בחודש אפריל השנה חשף 'ערב ערב' כי כבר שמונה פעמים נדחה מכרז ''מחיר למשתכן'' ברובע 2 באילת משום שאף קבלן לא הביע בו עניין. מבין שלושת המכרזים שיצאו ברובע 11 בשחמון צלח רק אחד וגם זאת רק לאחר שמינהל מקרקעי ישראל הוריד את מחיר היחידה לקבלן לפחות מחצי, ולאחר שנפתחו המכרזים גם למשפרי דיור, ואף הותר לקבלנים למכור חלק מהדירות במחירי שוק. 
כעת נחשף כי גם הפרויקט היחידי שצלח את שלב המכרזים, ואף עבר את משוכת ההגרלה הראשונה – מכרז מחיר למשתכן ברובע 6, עומד בסימן שאלה ונראה כי גם אם יחלו בסופו של דבר העבודות במקום, יהיה זה לאחר עיכוב ממושך של שנה וחצי שנתיים מהיום. כך לפחות צופה נופי, הקבלן הזוכה, המתריע במכתב עו"ד לחברת מבנה תעשייה מפני הכשלים לטענתנו בהכנת התשתיות של המגרש.

 

פרויקט שהחל ברגל שמאל


58 דירות בלבד הוגרלו ברובע 6 בינואר השנה במסגרת פרויקט 'מחיר למשתכן' באילת. מתוכם 47 משקי בית אילתים זכו בהגרלה זו. את הדירות של ההגרלה הנוכחית אמורים לבנות יחד הקבלנים מרואן נופי, ציון פרץ ויעקב חקוק, שזכו במשותף במכרז של רשות מקרקעי ישראל. הגרלה נוספת נערכה עבור 161 דירות נוספות באפריל 2017, אך הזוכים (80 מהם אילתים) עדיין לא הוזמנו לבחור דירות.
אלא שהפרויקט החל כבר משלביו הראשונים ברגל שמאל. כך למשך לדברי הקבלן מרואן נופי, הם ביקשו תוספת של 18 דירות, אך בגלל סחבת בעירייה לא אושרו להם עדיין התכניות ואיתן – תוספת הדירות. נופי טוען כי עיריית איל מתנכלת לו בשל פרשות חכ"א אותן חשף לטענתו, ומעכבת בכל דרך את יציאתו לדרך תוך העלאת דרישות מופרכות. כך למשל דרשה מנופי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעירייה, כי יתקין מעליות בבניינים, אף שאלו לא הופיעו במפרט המכרז בו זכה. נופי מצדו הסכים בלית ברירה לדרישה החדשה, אך הבהיר כי בכוונתו לתבוע את העירייה בשל דרישתה זו על מנת שתשיב לו את הכסף שיידרש להשקיע לשם ביצוע ההחלטה.

 

"כשלים בפיתוח המגרש"


כעת כאמור צצה בעיה חדשה המאיימת להשבית את הפרויקט כליל. במכתב שהוציאה עו"ד רנין נופי תלחמי בשמו של נופי לברת מבנה תעשייה, היא מתריעה: "קיבלנו בתודה הזמנותיכם מיום 17.5.18 למסירת מגרשים 649-653...אך למרות הזמנתכם, מרשתי לא מוכנה לקבל את המגרשים ודוחה הזמנתכם בשתי ידיים". נופי מציין כי שילם למבנה תעשייה סכום של למעלה מ-8 מיליון ₪ בעבור פיתוח הקרקע, אך לתדהמתו, בקידוחי ניסיון שביצע בשטח, שהעלו אלה כשלים בפיתוח המגרש: "לאחר הזכייה, בוצעו קידוחי ניסיון לצורך קבלת ייעוץ קרקע לקביעת שיטת הביסוס. מרשתי נדהמה לגלות מממצאי הקידוח, כי לא בוצעו הידוקים לשכבות המילוי כנדרש, דבר המהווה רשלנות וזלזול משווע בבעלי הקרקע". נופי מסבר כי המפרט הכללי של המכרז דורש הידוק של שכבות המילוי של הקרקע בעובי 25 ס"מ, דבר שלטענתו לא בוצע בפועל. "בשל עובדה זו יאלץ הקונסטרוקטור מטעם היזם/קבלן לקבוע שיטת ביסוס של קלונסאות בעומק של כ-20 מ' וזאת במקום רפסודה אשר היתה נקבעת כשטית ביסוס במקרה והמילוי היה מהודק כנדרש לפי המפרט הכללי. זאת ועוד, בעת הקידוחים, נגלו בולדרים מאבן גרניט, דבר המלמד על אי ניפוי וגריסה של חומר המילוי ואי הידוקו בשטח לפי המפרט הכללי. בתרגום כלכלי לשינוי בעלויות ביצוע, מדובר בהפסד כספי ניכר של מאות אלפי שקלים לבעלי הקרקע", עוד מציין נופי במכתבו כי: "החברה 0מבנה תעשייה ר.נ) לא השלימה פיתוח של השטח ולא ביצעה קירות תומכים המהווים גבול בין המגרשים לבין השטחים הציבוריים, וזאת לאחר שבכל רובע 6 ביצעה החברה המפתחת את קירות הפיתוח הגובלים במגרשים ששווקו", נופי טען כי נושאים אלה הועלו בעבר בפגישות, מכתבים ושיחות שנערכו עם מבנה תעשייה, אך טרם נענו לדבריו בצורה מניחה את הדעת שתאפשר ליזמים לקבל את המגרשים ולהתחיל בבנייה". עוד טוען נופי כי: "קבלן הפיתוח מטעם החברה המפתחת לא ביצע את העבודות בכבישים ובמדרכות כנדרש לפי המפרט, ולא הניח שכבות מצע סוג א' גרוס. דבר שיגרום לנזקים בתשתיות ולשקיעות, וכהרגלה של חברת מבננה תעשייה, יושתו הנזקים על הקבלן הבונה, בטענה כי נזקים אלו נגרמו כתוצאה מעבודות הבנייה". לסיכום טוען נופי כי ניתן לאשר את טענותיו באמצעות בדיקה פשוטה מטעם מכון התקנים במספר קידוחי ניסיון בכבישים ובמדרכות הסמוכים למגרש האמור. לאור כך סירבו שני הקבלנים לקבל לידם את המגרשים שאמורים היו להימסר להם לתחילת עבודות ב-28.5.18. 

 

מגלגלים אחריות מצד לצד


במכתב שהוציא הקבלן עמרם אברהם, שזכה ביחד עם נופי במכרז, הוא קובל כי: "חברתנו רואה בחומרה רבה את ניסיונכם לגלגל את האחריות להקמת הקירות התומכים לפתחנו...ביצוע קירות התמך הינה הכרחית לתחילת הבניה. אברהם טוען כי חברתי שילמה למבנה תעשייה סכום של למעלה מ-13 מיליון ₪ בעבור פיתוח התשתיות במגרש,
 וכי סכום זה "כולל את בניית קירות התמך כאמור בחוזה". 
כאמור בשיחה עם 'ערב ערב' השבוע, הסביר נופי כי גם אם חברת מבנה תעשייה תקבל את תלונתם ותחל בתיקון הכשלים מחר בבוקר, מדובר יהיה בעיכוב של שנה וחצי שנתיים מהיום עד שניתן יהיה להתחיל בעבודות הבניה הצפויות להמשך בעצמן כשנתיים. בהנחה שהנושא יתגלגל כעת לפתחו של בית המשפט, נראה כי העיכוב הצפוי יהיה גדול באופן ניכר ולדברי נופי יתכן שהדבר חורץ סופית את גורלו של פרויקט 'מחיר למשתכן' באילת. ומה יעשו בינתיים הזוכים האומללים הממתינים לדיור בר השגה? נכון לרגע זה, פתרונות אין.


'ערב ערב' פנה מספר פעמים לחברת מבנה תעשייה וביקש את התייחסותה לטענות, אך זו בחרה להתעלם מפנייתנו.

מעיריית אילת נמסר בתגובה לדברים: "כפי שכבר ציינו, האחריות לפיתוח השטחים הציבוריים והמגרשים היא של חברת מבנה תעשייה. הוצאות הפיתוח משולמות על ידי הקבלנים לחברה המפתחת (מבנה תעשייה) ולא לעירייה. הסכמי פיתוח הכוללים את פירוט העבודות המתוכננות להתבצע במסגרת חובות הפיתוח מצורפים למכרזים ולכן אין לקבלן אלא להלין על עצמו, שכן הסכם הפיתוח היה לפניו עת הגיש את הצעתו".


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש