פרסומת
דלג

חולם על חוף נקי

מאת: אביבה דקל ● צילום: מערכת ערב ערב ● 3/7/2018 10:57 ● מה נשמע 555
ארוין חיט בן ה-79, הוא דמות מוכרת בנוף האילתי מזה כחמישים שנה ● בשנים האחרונות הוסיף ארוין לבילוי הקבוע שלו של הצעדה על החוף והשחיה, נוהג חדש וקבוע - הוא אוסף את הזבל הזרוק על החוף ● וחולם שבאחד הימים יגיע לשחות ויגלה להפתעתו חוף נקי
חולם על חוף נקי
לא מסתפק בצעדה. ארויון אוסף פסולת

"התחלתי להגיע לחוף הים עוד בזמן שהיו על החוף המסעדות של ציון ורוז'ה", נזכר ארוין בערגה בימים צעירים יותר. לאורך החומה ישבו כל האילתים שאהבו את הים וכאן נפגשו כולם", מספר ארוין. "לאט לאט התפתח המקום והשתנה. יותר ויותר אנשים הגיעו לחוף – אילתים וגם מבקרים ונעשה צפוף. חיפשתי מקום שקט יותר והיום אני יושב בחוף 'הרודס', ליד תחנת הצלה מספר שלוש".

כל יום אתה יורד לים?
"אני מגיע לחוף מדי בוקר. בין שבע לשבע ושלושים. צועד ממלון 'הרודס' עד אחרי  מלון ה'רויאל ביץ'' וחוזר לחוף 'הרודס' – מרחק של כקילומטר. נח כמה דקות ושוחה לאורך החוף באותו מסלול. אחר כך נח קצת על החוף, ובערך בעשר וחצי חוזר הביתה. לפני כמה שנים הבחנתי שהחוף שאני צועד בו מלא זבל, למרות שיש בו הרבה פחי אשפה. אנשים זורקים את הזבל בכל מקום רק לא בפח. מה שהדליק אצלי אור אדום היתה הכמות של בקבוקי הבירה השבורים העלולים לפצוע, ואפילו לפצוע קשה, אנשים הצועדים או מבלים על החוף. כששחיתי לאורך החוף ראיתי שגם במים זרוקים בקבוקים שבורים וזבל מכל הסוגים: פחיות, מגבות, נעליים, וכל סוג זבל אפשרי. התחלתי להתעניין מי מנקה. אני לא מאשים אף אחד, אבל אף פעם לא ראיתי מישהו מנקה. אולי מנקים כשאני לא שם. אני אוהב את העיר שלי, אוהב את החוף ואת הים, והחלטתי לעשות מעשה. מדי בוקר כשאני יורד לים, אני לוקח אתי שקיות זבל, אוסף את הזבל וזורק לפח".

 

אבל למה ככה? לכלוך בקרבת הים

 

אתה רואה עוד מישהו שעושה כמוך?
"האילתים שיושבים בחוף, 'הקבועים', קוראים לעברי "כל הכבוד, כל הכבוד! עוד מעט תקבל משכורת מהעיריה"!
אבל אף אחד לא טורח לאסוף את הזבל. אנשים ממשיכים לזרוק זבל על החוף בכל מקום, על יד הפח ולא בפח. אני תושב אילת חמישים שנה וכואב לי לראות את הזבל בחופים. אז הפכתי לי למנהג, בכל בוקר כשאני צועד, אני מרים את הזבל, בעיקר את הבקבוקים השבורים וזורק לפח. אני מקבל מחמאות, תיירים מצלמים אותי, אבל הנקודה הסופית והעצובה היא שאין שינוי וכולם ממשיכים ללכלך. אני מאוד מקווה שאנשים שקוראים את הכתבה, או רואים אותי אוסף זבל, יעשו כמוני, או לפחות שלא יזרקו זבל . שילמדו שזבל זורקים לפח ולא על החוף ולא בים."

עד מתי ככה?
"כל עוד יש לי כוח, אמשיך בסדר היום שלי ואמשיך לנקות, כי בתור אילתי וותיק שאוהב את הים, כואב לי לראות את הזבל והלכלוך".


חדשות אילת