פרסומת
דלג

תושבי בניין 434: ''העירייה מחייבת אותנו על פיצוצי צנרת פעמיים בחודש''

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: מערכת ערב ערב ● 4/7/2018 19:25 ● ערב ערב 2870
כבר שנתיים שתושבי בניין 434 בשכונת הדקל נדרשים לשלם בכל חודש מספר פעמים ל'עין נטפים' תשלומים שונים עבור פיצוצי צנרת ● התושבים טוענים כי ביקשו לקבל את פירוט התיקונים שנעשו מכספם, אך לטענתם הם לא מקבלים מענה ● נחום סרי, ראש מנהלת השכונות: ''מדובר בשירות ייחודי לאילת שמתקן פיצוצי מים מהכסף הציבורי בשטח הפרטי...התושבים קיבלו התראה אך לא התייחסו. במקום לתת קנסות טיפלנו בבעיה. רצינו לברך ויצאנו מקוללים'' ● 'עין נטפים': ''תאגיד ’עין נטפים’ אחראי על רשת המים הציבורית, ואינו מתקן/מחליף/ משדרג תשתיות פרטיות של בנינים. בוודאי שאינו מחייב צרכנים על כך''
תושבי בניין 434: ''העירייה מחייבת אותנו על פיצוצי צנרת פעמיים בחודש''
''אמנם מדובר בסכומים קטנים אבל כאשר צריך לשלם לפחות פעמיים שלוש בחודש זה מצטבר לסכום גדול''. בנין 434

תושבי שכונת הדקל ותושבי בניין 434 טוענים כי לאורך השנתיים האחרונות הם נדרשים לשלם בכל חודש סכום כסף בעבור תיקון פיצוצי צנרת: "אמא שלי בת 90, אישה שחיה מקצבת זקנה והבטחת הכנסה", מספרת סיגל שאימה מתגוררת בבניין. "כל פעם החיוב שונה, פעם 37, פעם 40 פלוס וכדומה. אומנם מדובר בסכומים קטנים אבל כאשר צריך לשלם לפחות פעמיים שלוש בחודש זה מצטבר לסכום גדול". לדבריה, פניתי לעירייה מספר פעמים לאחר התשלום וביקשתי לדעת מי המתלונן הסדרתי? כמו כן ביקשתי פירוט של התיקונים שנעשו עליהם אנו משלמים". סיגל טוענת כי במחלקת הגבייה אמרו לה כי הם רק גובים את הכסף ונתנו לה מספר טלפון של אחראי השכונה שלדבריה לא עונה לטלפון. בנוסף מספרת סיגל: "יש קבוצה בפייסבוק בשם 'אימהות באילת' ומדברים שם רבות על נושא חיובים שתושבים נדרשים לשלם בשל חיובי צנרת . עלה רעיון אפילו להתאגד ולפנות לבית משפט על מנת לתבוע מהעירייה תשובות" . 

נחום סרי ראש מנהלת השכונות מסר בתגובה לדברים: " השטח עליו חויבו התושבים בגין פיצוצי צנרת הינו שטח פרטי שאם היינו משאירים את המפגע הדיירים היו אמורים לטפל בו ואם לא היו מטפלים, הם היו מקבלים קנסות בסך 750 שקל. לדיירים במקום ניתנה התראה אך הם בחרו להתעלם ולא התייחסו. מתחילת השנה היו שם ארבעה אירועים של פיצוצי צנרת ומי שמתקשר לדווח הם התושבים עצמם. מדובר בפרויקט ייחודי לאילת בו אנו מבצעים טיפול בפיצוצי צנרת מהכסף הציבורי בשטח הפרטי על מנת לעזור לתושבים ולהימנע מקנסות. רצינו לברך ויצאנו מקוללים". 

ומה לגבי אנשים החיים מהבטחת הכנסה שקשה להם לשלם גם אם מדובר בתשלומים קטנים אך מצטברים? 
"במקרה ויש פיצוץ מים בשטח פרטי, נשלחת לדיירים התראה והם אמורים לטפל במפגע. אנחנו לא אמורים לתת את השירות. במקרה שהם מתקנים הם צריכים להביא אינסטלטור פרטי ועל כל הדיירים להשתתף בתשלום. אם היו מביאים אינסטלטור פרטי היו גובים גם מהדיירים שמקבלים הבטחת הכנסה ואפילו יותר ממה שגובה העירייה. במקרה והדיירים לא מתקנים את המפגע מתחילים במתן קנסות בסך 750 שקלים. הוצע לדיירים לשפץ את כל הבניין במסגרת שיקום שכונות ואז תוחלף כל הצנרת". 

לגבי מתן אינפורמציה על התיקונים אמר סרי: "כל אזרח שמבקש לקבל אינפורמציה לגבי מהות התיקון אנו נותנים את כל הפרטים וההסברים במנהלת השכונות". 

מ"עין נטפים" נמסר: תאגיד עין נטפים אחראי על רשת המים הציבורית, ואינו מתקן/מחליף/ משדרג תשתיות פרטיות של בנינים. בוודאי שאינו מחייב צרכנים על כך. העבודות הרבות שאנו מבצעים בעיר( בשכונת יעלים, צאלים, גנים, פטיו מדברי, שכונת המאפיה, איזור התעשייה)- כולן תשתיות ציבוריות.

מעיריית אילת נמסר: "בדיקה מול מינהלת שכונות ותיקות מעלה, כי מתחילת שנת 2018, נרשמו ארבע קריאות בבניין האמור: ביום 18.1.18– הודיעה דיירת מדירה 11 על פיצוץ מים תת קרקעי בשטח המשותף בבניין. ביום 16.2.18 – הודיע דייר דירה 6 על הצפת מים בשטח המשותף. ביום 25.3.18 – הודיע שוב דייר דירה 6 על הצפת ביוב בשטח המשותף וכן על מכסה ביוב שבור וביום 12.4.18 – הודיע הדייר על פיצוץ מים בשטח המשותף. בכל אחת מהקריאות מפנה המוקד העירוני פקח שמגיע למקום ומוסר התראה המחייבת את הדיירים לפעול לתקן. ברגע שההתראות לא מקוימות כפי שקורה פעם אחר פעם, בבניין האמור, מבצעת העירייה את הטיפול ומחייבת את הדיירים בהתאם. בכל אחת מהפעמים האמורות, חתמו הדיירים על ההתראות ומאחר שאלה לא קוימו, ביצעה העירייה כאמור את העבודות וחייבה את הדיירים.
חשוב להדגיש, כי מדובר בשטח פרטי משותף והחובה לטפל במפגעים חלה על בעלי הנכס. השירות שמעניקה העירייה הינו ייחודי בכל הארץ זאת משום שבאילת יש ריבוי שוכרים בדירות. לא מיותר לציין, כי לצד עלות התיקון אמורה העירייה להטיל קנס בסך 730 ₪ על הדיירים ואינה עושה כן ממקום של התחשבות בדיירים.
כל תושב שמקבל חיוב מוזמן לפנות למינהלת השכונות ויקבל תשובות מפורטות. לגבי הבקשה לחדש את צנרת המים והביוב נציין, כי העירייה אינה מוסמכת על דעתה לחדש את צנרת המים והביוב בשטח הפרטי המשותף, אך במידה ובעלי הנכס יפנו למינהלת ויחתמו על בקשה כזו, אנו נסייע בהחלפת הצנרת, כל זה מותנה באכפתיות, רצון ושיתוף פעולה מצד בעלי הנכס".


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש