פרסומת
דלג

ליהנות מחופשה עם ספר

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 4/1/2019 10:10 ● מה נשמע 581
אם תעברו בכל שעות היום על טיילת התיירות מול מלון ’דן', תפגשו את עגלת הספרים שמציעה לתיירים בעיר לקחת ספר להנאתם חינם אין כסף ● מאחורי היוזמה רונית זילברשטיין , יזמית חברתית, ומשרד התיירות, שזיהו את הצורך וקידמו את הרעיון ● "התגובות מדהימות", מבהירה רונית, "זה הסבר פניך לתייר. אין ספק שתייר שניצל את עגלת הספרים יזכור את אילת לא רק בגלל הנופים שלה ומזג האוויר"
ליהנות מחופשה עם ספר
הענות תיירים גדולה

הנה לכם רעיון מדליק שאולי קיים כבר בוורסיה כזו או אחרת במרכז הארץ, אבל באילת תירגמו אותו לאטרקציה מחחמת לב עבור התיירים השוהים בעיר- אם תעברו בכל שעות היום על טיילת התיירות בואכה מלון 'דן' אילת, תראו שם את עגלת הספרים. שילוט בעברית, אנגלית, רוסית וצרפתית מסביר לתיירים שעוברים על הטיילת ומופתעים בעצמם, כי הם יכולים פשוט לקחת איזה ספר שהם רוצים, חינם אין כסף, כדי שינעים את שהותם בעיר. מאחורי היוזמה רונית זילברשטיין, יזמית חברתית, מי שמפיקה את שוק הלילה, שזיהתה אגב מגע עם התיירים שמגיעים לשוק את הצורך ביוזמה שכזו. "יש לא מעט תיירים שמגיעים לעיר לשבוע ימים בלי ספר", היא מספרת, "אולי בגלל הרצון להמעיט במשקל בטיסות הלואו קוסט, או כי הם פשוט שכחו, לא פעם הם ביררו היכן הם יכולים להשיג ספר קריאה בשפה שלהם. לעיתים אני מפנה אותם לחנויות ספרים, אבל כשמדובר בתיירים סינים למשל ברור לי שהם לא יוכלו למצוא ספר בשפתם בחנויות הספרים בעיר. כך נולד אצלי הרעיון ליזום משהו שיאפשר להם לקחת ספר בשפתם וליהנות עוד יותר בחופשתם בעיר". רונית העלתה את הרעיון בפני מנהלת לשכת התיירות בעיר ג'ודי סירוטה ויד ימינה ילנה, והשתיים שאהבו את הרעיון הרימו מיד את הכפפה. היא רתמה לפרויקט גם את זואי ודרור, הבעלים של 'קפה קפה' על טיילת מלון 'דן' שתרמו לטובת הרעיון עגלה שברשותם העומדת על הטיילת ויחד הם גייסו כמה עשרות ספרים בשפות שונות ומיקמו אותם על העגלה כשהם מאפשרים לתיירים לקחת ספר, להחליף בספר אחר או אפילו לא להחזיר אם לא יוצא. "ההיענות עד כה הייתה מדהימה", מספרת רונית בשביעות רצון על הפרויקט שיצא לדרך לפני כשבועיים. לא רק מצידם של התיירים ששמחו מאוד לגלות כי הם יכולים לקחת ספר, אלא גם מצד תושבי אילת שנענו לפנייתה והביאו לעגלה ספרים שהיו ברשותם בשפות שונות. "התרגשתי במיוחד לראות תיירים מפינלנד שחיפשו בין הספרים וגם מצאו ספר בפינית. האמת שאנחנו בעצמנו לא ידענו שיש לנו ספר שבפה הזו בערימת הספרים", היא מודה. "הם התרגשו כי בדרך כלל הם לא נתקלים בספרים בשפתם". ביום הראשון כבר חולקו לתיירים 25 ספרים ועד היום במהלך שבועיים, נלקחו מהעגלה כ – 120 ספרים והיד עוד נטוייה. 
יחד עם הפנייה לתייר התברר כי ישנו ביקוש לספרים גם אצל אורחים ישראלים שנמצאים בעיר, כך נוספה לרשימת הדרושים בעגלה גם ספרים בעברית.

 

יזמות קהילתית. זילברשטיין
ספר, זה כל העניין


הרוב מחזירים את הספרים? אני תוהה ורונית מחייכת ואומרת: "זה בעיקר עניין של מנטליות. בואי נאמר רק שהישראלים ברובם לא מחזירים"...
בעקבות הצלחת הרעיון עכשיו נוצר צורך נוסף, הפעם של ספרי ילדים. אמנם תיירים ברובם לא מגיעים לעיר עם ילדים, אבל אין ספק שבעונות הקיץ כשהתיירים הישראלים על ילדיהם ימלאו את העיר, זה יכול להיות רעיון מצוין להציע להם ספרים חינם בעגלה.
רונית מנצלת את הבמה כדי לקרוא לתושבי העיר שיש ברשותם ספרים בעברית או שפות שונות שאין להם בהם עוד צורך, להביא אותם לעגלה או ללשכת התיירות על מנת להמשיך את הרעיון המוצלח. "זה הסבר פניך לתייר", היא מסבירה. "אין לי ספק שתיירים שלוקחים מהעגלה ספר שהופך להם את החופשה באילת למהנה יותר, לא ישכחו את העיר ולא רק בגלל הנופים ומזג האוויר. לא תמיד אנחנו צריכים לצפות שמוסדות או גופים ירימו את הכפפה ויעשו את המעשה. חשוב שאנחנו כחברה נעשה למען עצמנו ולמען תיירים שמגיעים לעיר".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש