פרסומת
דלג

לאחר שישב תשעה חודשים במעצר החליטה הפרקליטות למחוק את כתב האישום

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: מערכת ערב ערב ● 4/1/2019 13:51 ● ערב ערב 2896
תושב אילת נעצר לפני תשעה חודשים באשמת שוד מזויין ● לאחר שבית המשפט פסק כי יישאר עצור עד תום ההליכים, כאשר מעליו מרחף עונש מאסר של עד 14 שנים ● השבוע הגיע להסדר עם הפרקליטות לפיה ירצה עונש מקוצר על עבירות רכוש אחרות בלבד ● עו''ד וייצמן: ''מרשי נעצר ושהה במעצר בשל חקירה רשלנית של המשטרה. בכוונתנו לתבוע את המדינה'' ● משטרת ישראל: ''עמדתנו לגבי אשמתו של הנאשם - לא השתנתה בהקשר זה'' ● פרקליטות מחוז דרום: ''עקב קשיים ראייתיים ומודיעיניים הגיעה הפרקליטות למסקנה כי לא ניתן יהיה להוכיח את אשמתו של הנאשם בביצוע עבירת השוד''
לאחר שישב תשעה חודשים במעצר החליטה הפרקליטות למחוק את כתב האישום

בתחילת השנה אירע שוד מזויין בפיצוציה בשדרות התמרים באילת. שודד רעול פנים נכנס לפיצוציה כשהוא מאיים באיומי אקדח על המוכרת, ושדד כ-20 אלף שקלים. המשטרה עצרה תושב אילת בשנות ה-30 לחייו כחשוד במעשה, ובית המשפט קבע כי החשוד ישאר במעצר עד תום ההליכים. במשך תשעה חודשים ישב החשוד בשוד בבית המעצר כשהוא טוען באמצעות עו"ד עמית וייצמן כי אינו אשם וכי הופלל על ידי השודד האמיתי. לדברי עו"ד וייצמן: "השודד הגיע לפיצוציה כשהוא רכוב על אופניים חשמליים, וכשהוא חובש כובע קפוצ'ון. לאחר השוד עצרה המשטרה את החשוד האמיתי בשוד, אך הוא הפליל את מרשי". לדבריו, למרות "שהחשוד שהפליל את מרשי ידע פרטים מוכמנים, והבחורה שנשדדה תיארה את אותו בחור, החליטה המשטרה להגיש כתב אישום נגד מרשי. אך לאחר שביקשנו לחשוף את המודיע (המפליל) על מנת שנוכל לחקור אותו ובכך להביא לזיכויו של מרשי, הפרקליטות סירבה לחשוף אותו והעדיפה למחוק את כתב האישום בשוד". 


האם מרשך שוחרר? מה הוא עושה כעת? האם בכוונתכם להגיש תביעה על הזמן שישב בכלא? 
"אנחנו מתכוונים לתבוע את המדינה. בפני מרשי עמדה עבירה בה היה צפוי לשנות מאסר, מכיוון שמדובר בשוד מזויין. כרגע הוא משוחרר, מתאושש ומנסה להתאקלם. זה פגע לו באפשרות למצוא מקום עבודה, פגע לו בבריאות, הוא נהיה חולה ומצבו הוחמר. יש כשל משמעותי של תחנת משטרת אילת וזאת לא הפעם הראשונה. תחנה לא מקצועית, אנשים שלא ביצעו עבירות יושבים בבית הסוהר בגלל חוסר מקצועיות". 
לדבריו: "אדם שלא ביצע עבירה פלילית נעצר ושהה תשעה חודשים במעצר, רק בשל חקירה רשלנית של משטרת אילת, שבחרה להאמין למקור מודיעיני, שאי אפשר להאמין למילה שלו. התברר כי אותו מקור מודיעיני הוא מבצע השוד והפליל את מרשי". 

 

"משטרת אילת לא מקצועית". עו"ד וייצמן


גורם המעורה בחקירה סתר עם זאת את טענת עוה"ד ואמר  ל'ערב ערב' כי הטענה לפיה החשוד הופלל איננה נכונה: " היו נגד החשוד ראיות הקושרות אותו לשוד. הטענה כי הופלל היא קו הגנה". לדבריו: "בביתו של החשוד נמצאו שטרות שהיו בקופה שנשדדה, ובנוסף לטביעות האצבע של החשוד נמצאו עליהם טביעות אצבע של הקופאית שנשדדה. בנוסף, ניתנה עדות במשטרה על ידי חברה של החשוד, בפניה התרברב על השוד ואף סיפר לה פרטים. המשטרה אספה ראיות נוספות והוגש כתב אישום, עובדה שהשופט אישר את מעצרו של החשוד עד תום ההליכים, לפי חומר הראיות. בית המשפט לא מאשר מעצר עד תום הליכים סתם בקלות. לאחר שחומר החקירה העובר לבית המשפט אין למשטרה אפשרות להחליט אם לתקן או לבטל כתב אישום. ולכן לא המשטרה החליטה להקל בעונשו". על החלטת הפרקליטות שלא לחשוף את המודיע אמר: "אם הפרקליטות מחליטה לא לחשוף ראיה מסוימת או מודיעים, זאת החלטה שלה בלבד. החשוד חלה בסרטן בזמן שישב במעצר והפרקליטות החליטה להגיע אתו להסדר והוא הסכים לשבת 13 חודשים, בגין גניבות רכוש אחרות". 

משטרת ישראל נמסר: "משטרת ישראל חקרה את מקרה השוד ביסודיות, תוך ביצוע מגוון פעולות חקירה, איסוף עדויות וראיות פורנזיות הקושרות את הנאשם לשוד. בסיום החקירה הגישה הפרקליטות נגד החשוד כתב אישום. למען הסר ספק עמדת משטרת ישראל לגבי אשמתו של הנאשם - לא השתנתה בהקשר זה ואף הושמעה בבירור בפני בימ״ש. לכן ובניגוד לנטען המשטרה לא חזרה בה מכתב האישום. בכל הנוגע לתיקון כתב אישום וההסדר  שנעשה עם הנאשם - יש לפנות לפרקליטות".

פרקליטות מחוז דרום (פלילי) נמסר: "עקב קשיים ראייתיים ומודיעיניים שהתעוררו במהלך ניהול ההליך, הגיעה הפרקליטות למסקנה כי לא ניתן יהיה להוכיח את אשמתו של הנאשם בביצוע עבירת השוד מעבר לספק סביר ולכן החליטה להגיע להסדר טיעון, במסגרתו הורשע הנאשם והוטלו עליו 13 חודשי מאסר בפועל. מאחר והחלטת הפרקליטות התבססה בין היתר על חומר מודיעיני שמטבעו חסוי, לא נוכל לפרט מעבר לכך. יודגש, כי בניגוד לנטען בפניה, התיק לא נסגר, הנאשם לא זוכה, אלא הודה, הורשע ועונש המאסר של 13 חודשים הוטל על הנאשם במסגרת ההליך בהסכמתו. טענות ביחס לחקירת המשטרה יש להפנות למשטרת ישראל".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש