פרסומת
דלג

משקולות בטון ושרידי אניות הוצאו מקרקעית מפרץ אילת

מאת: מערכת ערב ערב ● 18/1/2019 16:48 ● ערב ערב 2898
אנשי רשות הטבע והגנים והיחידה הימית של המשרד להגנת הסביבה שיתפו פעולה במבצע הגדול מסוגו באזור אילת ● 30 טון אשפה הוצאה ביותר מ-25 גיחות צלילה שבוצעו בעומק עשרות מטרים
משקולות בטון ושרידי אניות הוצאו מקרקעית מפרץ אילת
מבצע לניקוי המפרץ (ארכיון)

 

 

רשות הטבע והגנים והיחידה הימית של המשרד להגנת הסביבה בסיוע צוללנים ומנופאים, פעלו במשך שלושת השבועות האחרונים במה שהיה למבצע הגדול ביותר להוצאת פסולת כבדה מעומק הים במפרץ אילת. בין היתר הוצאו מהים משקולות בטון, ברזלים, שרידי כלי שייט שטבעו ומצבורי חבלים וצמיגים. בסך הכול נאספו במפרץ יותר משלושים טונות של פסולת כבדה ומעורבת. המבצע שנעשה בעומק של שלושים מטרים דרש מעל 25 גיחות צלילה וכן הבאת מנופים גדולים שהוציאו את הפסולת, שהועמסה על מכולות אשפה גדולות ושונעה להטמנה. 
במסגרת תכנית חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה, יזמה היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית יחד עם רשות הטבע והגנים מבצע ניקוי תת-ימי במפרץ אילת להוצאת פסולת גדולה וכבדה. המשרד להגנת הסביבה מימן פרויקט  ניקוי רחב היקף בהובלת היחידה הימית. המכרז פורסם על ידי רשות הטבע והגנים וקבלן לעבודות ימיות ביצע את הניקוי התת ימי בשני אזורים במפרץ אילת באזור חוף אלמוג ובצפון המפרץ.
לפני תחילת פעולות הניקוי בוצעה הכנה שכללה צלילות רבות של צוות המרחב הימי של רשות הטבע והגנים, להכנת הפסולת להוצאה מהמים. ההכנה כללה ניתוק אלמוגים וערכי טבע נוספים מוגנים, שנשתלו באזור שבו נמצאו והעברת פריטים גם למצפה התת ימי באילת.

 


במבצע הוצאה מהים כמות של 30 טון פסולת כבדה ומעורבת. הפסולת מהמים נמשתה מהים והיא נפרקה בתחנה למניעת זיהום ים, שם הועמסה על מכולות אשפה גדולות לאחר מיון והפרדה. הפסולת שונעה להטמנה באתר פסולת מאושר.
תוכנית "חוף נקי" של המשרד להגנת הסביבה מופעלת החל משנת 2005, ומטרתה למזער את מפגע הפסולת הימית בישראל ולהביא לניקיונם של החופים והים בהתאם למחויבות הבינלאומית, לטובת הסביבה והציבור בישראל. המשרד מתכוון להמשיך במבצעי ניקוי וכן לפנות לגורמים השוכנים במפרץ וחולקים קטעי חוף לנקות פסולת מהים.
חלק חשוב, מורכב ומאתגר ביותר במבצע היה כאמור עבודת ההכנה שכללה ניתוק אלמוגים וערכי טבע מוגנים נוספים, שנשתלו באזור הניקוי או שצמחו על הפסולת ועמדו בסכנה ממשית. התוצאה הייתה הצלתם של למעלה מאלף פריטים ובהם אלמוגים, שושנות ים ודגי שושנה. האלמוגים הוסרו והועתקו למקום אחר, ובעלי חיים אחרים הועברו לשיקום והצלה בתצוגות המצפה התת ימי.  


חדשות אילת - ערב ערב באילת