פרסומת
דלג

טיול בפארק הולנד

מאת: מערכת ערב ערב ● 19/1/2019 12:34 ● ערב ערב 2898
לרגל ט"ו בשבט בחרנו להציג פינת צומח עירונית מיוחדת במינה – פארק הולנד, יער נטוע על ידי קק"ל, בתרומת יהדות הולנד.
טיול בפארק הולנד

בילדותי היה לי חלום שניזון מאגדות הילדים - לתעות ביער עבות לפגוש את הזאב של כיפה אדומה. שמץ מזה חשתי כשטיילתי השבוע בפארק הולנד הסמוך לכביש העוקף בכניסה לעיר. שלט הכוונה חום מזמין את הבאים לחנות במפרץ החנייה ולצאת להליכה מהנה במסלול מעגלי המוגדר כ"שביל הליכה בריאותי" ביער הדרומי  ביותר בארץ שבו שפע של צומח מדברי בעיקר, אך לא רק... השיחים והעצים שניטעו ברובם על ידי תלמידי בתי הספר של אילת, בנטיעות ט"ו בשבט של שנת 1996, צמחו לממדים מרשימים ויוצרים סבך ששבילים צרים מפלסים דרכם בתוכו.

הטיול המתאים להליכה בשבת חורפית, לאורך הנחל היבש, לעבור בין העצים-שיחים, שכמה מהם נאספו ממקום גידולם בארץ והאחרים, זרים ומיובאים לארץ ממקומות אקזוטיים בעולם. רק נזכיר כמה מהם: ה״מיובאים״ מחלקי הארץ האחרים: חרוב, זית, אגוז, או מארצות ויבשות אחרות: הבאובב, נזם הקוף, ינבוט אריזוני והרנוג השיטים, צמח הטפיל הצבעוני (שהיגר לכאן מאפריקה לפני שנים רבות) - שזרעיו נובטים על גזע עץ, שהבוטנאים מכנים בשם "פונדקאי" ושולחים שורשים אל תוך הגזע שלו. פריחתו האדומה מושכת אליו ציפורים כמו הצופית, אשר מדענים סבורים שאף הגיעה מאפריקה לארץ יחד עם ההרנוג.

אותי מרשימים בעיקר צמחים מדבריים וערבתיים שבארץ הם גדלים בפינות אקולוגיות נידחות - כמו צלף רותמי, מורינגה רתמית,  גרויה שעירה, זקום מצרי וסלוודורה פרסית. לאורך המסלול המעגלי כולו כ2.5 ק"מ אורכו, פזורים שלטי הסבר מלווים בציורים צבעוניים מרהיבים של החי והצומח במקום.

היבט מעניין נוסף לסיור לחובבי אבנים ולחוקי נחל, הוא המגוון המרשים של אבנים וסלעים, המייצגים כל אחד הר או מצוק ממנו נעקרו על ידי השיטפונות.

 הפארק מושקה במים מושבים, מי ביוב שמוחזרו לספק מזון לעופות נודדים ובעלי חיים מדבריים. בעונה זו המוני פרפרים מרפרפים מעל הצמחייה העתירה.

תושבי אילת כולם ותלמידי מערכת החינוך מוזמנים לבוא  לכאן לחוות את הנס הזה ששמו פארק (יער) הולנד.

 

חדשות אילת והערבה - ערב ערב באילת

 

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש