פרסומת
דלג

ערן יצחק: "מבין את החלטת ההנהלה לא לקחת אותי כמאמן הקבוצה"

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 26/6/2019 16:17 ● ערב ערב 2921
רגע אחרי שחתם על אחת העונות המוצלחות והמאתגרות שלו כעוזר המאמן של שרון דרוקר, מתפנה ערן יצחק מי שישמש גם בעונה הקרובה כעוזר המאמן, הפעם של אריק אלפסי, לסגור עונה ● בראיון גלוי הוא מודה: "כשיש גרעון יש תמיד חשש כלכלי", מספר על הקשר המיוחד שנרקם בינו לבין דרוקר: "הוא אח", ולא, לא תוציאו ממנו מילה אחת רעה נגד ההנהלה החדשה שלא בחרה בו להיות מאמן הקבוצה בעונה הנוכחית: "אם אני הייתה בנעליים שלהם, עם תקציב מצומצם, גם אני לא הייתי לוקח סיכונים"
ערן יצחק: ''מבין את החלטת ההנהלה לא לקחת אותי כמאמן הקבוצה''
"השנה לא היינו מספיק סביב הקהילה, לא היינו מספיק בשטח או במוסדות החינוכיים". ערן יצחק ● צילום : יאיר שגיא

אם היה באילת עוד מי שקיווה כי בעונה הכלכלית הצפויה להפועל אילת בליגת העל, יהיה מי שיבחר בערן יצחק, עוזר המאמן, בן אילת, לעמוד על הקווים ולהוביל את הקבוצה, הרי שמינויו של המאמן החדש ביום שישי האחרון- אריק אלפסי (ראה הרחבה), העמיד שוב את ערן יצחק בעמדת עוזר המאמן, עמדה אותה יאייש זו העונה השישית ברציפות. בסביבת הקבוצה יש אמנם מי שאומרים כי באם לא היה ליצחק חוזה חתום מהעונה שעברה גם לעונה הקרובה, לא בטוח שזה היה קורה, ואולם יצחק מעדיף שלא להתייחס לדיבורים מהצד וכבר מישיר מבט לעבר העונה הקרובה שבפתח.
גם הניסיונות של חלק מהאוהדים ומקורבים לקבוצה לקדם בעונה הקרובה את ערן יצחק לעמדת מאמן הקבוצה, עמדה נחשקת על כל עוזר מאמן, על אחת כמה וכמה אחד שגדל באגודה, לא הועילו גם העונה לערן, שאמנם הגיש להנהלת הקבוצה זה מכבר את הצעתו לתפקיד, אך גילה מבלי שמישהו יחזור אליו וינהל אתו משא ומתן, כי בהנהלה העדיפו לבחור את אריק אלפסי, אקס עירוני נהריה. ולא, הוא לא כועס, אולי קצת מאוכזב, אבל גם לגמרי מבין את השיקולים של ההנהלה. השבוע מבהיר יצחק: "אם אני הייתי במקומם, עם אי וודאות כלכלית ועם ידיעה שבעונה הקרובה הולכים לקראת עונה של צמצומים, לא הייתי לוקח סיכונים ולא הייתי בוחר במאמן שאין לו מספיק ניסיון ולו רק מתוך האפשרות שאולי יהיה צורך להחליפו במהלך העונה ולא יהיה לכך את התקציב הראוי". כך או כך, באילת הסבירו השבוע כי ההצעה של ערן יצחק הייתה גבוהה מזו של אלפסי שמביא אתו כמה שנות ניסיון כמאמן ראשי בליגת העל ובכל מקרה ההחתמה כבר נעשתה.

 

צוות מנצח. ערן יצחק ושרון דרוקר

 

"יש מקבלי החלטות בקבוצה. אני לגמרי לא פגוע. כמו שאמרתי בישיבה האחרונה, אני מאחל לכולם בהצלחה. אנחנו שליחים של העיר. אעמוד לצדו של המאמן הנבחר אריק אלפסי ואעשה עבורו ועבור הקבוצה הכל, בדיוק כמו שעשיתי לטובת כל המאמנים שהיו כאן לפניו".

איך זה שההצעה שלך הייתה גבוהה משלו?
"את זה את אומרת. אני לא יודע. לא נכנסתי להשוואות בהצעה אלא הגשתי סכום שנראה לי ראוי ביחס להשקעה הנדרשת בתפקיד. מפה לא היה דו שיח ולא משא ומתן ביני לבין ההנהלה. הם בחרו, הם החליטו והכל באמת בסדר. אריק הוא חבר. אני מכיר אותו מהענף. מיד כשהדבר נודע התקשרתי לברך אותו על המינוי וקבענו להיפגש עוד השבוע לתיאום ציפיות ועבודה".

אין חששות מהמצב הכלכלי של הקבוצה?
"זה לא סוד שכשלקבוצה יש גרעון תמיד קיים חשש אבל, ותמיד יש 'אבל' גדול, את העונה עם החשש הכי גדול כבר עברנו. אסור לשכוח שבעונה שעברה לא ידענו בכלל לקראת איזה חובות אנחנו הולכים ומה מצבה הגרעוני האמיתי של הקבוצה. היום התמונה קצת יותר בהירה. זה לא סוד שהתקציב של הקבוצה מן הסתם עוד יקטן והוא היה קטן כבר בעונה שעברה, כך שהיום לפחות יודעים דברים שלא ידענו בעונה שעברה. תפקידי לאמן את הקבוצה, להביא אותה למצב הכי טוב שאפשר, לייצב הכל כדי שיהיה לשחקנים שקט וראש לאימונים ואת זה בדיוק אני מתכוון לעשות".

מה אתה יודע על המאמן החדש?
"אריק הוא אדם מדהים כבן אדם, נמצא לא מעט שנים בתחום. נכון שבעונות האחרונות היו לו בעיקר מאבקים על ירידה, אבל בסך הכל הוא מאמן טוב עם ניסיון בליגת העל. שיטת העבודה שלו שונה מהשיטה בה עבדתי עד היום עם המאמנים האחרים באילת, אבל בסופו של יום מה שחשוב זה לחכות ולראות איך השיטה תתחבר עם השחקנים שיגיעו. היו עונות עם מאמנים גדולים ושחקנים שפחות התחברו בחדר ההלבשה. אין ספק שבקטע הזה צפויה עונה מאתגרת".

עונה של יישור קו?
"מאז שאילת חזרה לליגת העל, לפני שבע עונות, הגענו חמש פעמים לפיינל פור, הגענו לגמר אחד, חצי גמר גביע המדינה ופיינל גביע ווינר. כנראה שבאילת יש DNA של מנצחים ועל זה מן הסתם ננסה לשמור. ברור שבתקציב נמוך זה יהיה יותר מאתגר, אבל זה לא אומר שזה יהיה בלתי אפשרי ואני חושב שהוכחנו את זה בעונה החולפת".

איך היית מתאר את העונה שעברה?
ערן מחייך: "כדי לסכם את העונה הזו צריך כמה גיליונות של העיתון. זו עונה שהתחילה עם הנסיעה שלנו לווגאס למצוא שחקנים ונמשכה עם הימורים שלקחנו על שחקנים כמו אלייזה בראיינט וטוקוטו שחששנו כי הם לא יתאימו לסגנון שלנו. הוספנו אליהם סגל ישראלי טוב כי האמנו בשחקנים כחול-לבן ומהר מאוד כבר ראינו את החומר שיש לנו ביד והבנו שלמרות התקציב הנכון יש סיכוי לפלייאוף. מה שאפיין את הקבוצה הזו עד הסוף היה הביחד. המילה הזו הובילה אותנו על המגרש ומחוצה לו. היה לנו חדר הלבשה מחייב, בריא ושמח והיה כייף לאמן אותם".

ספר לנו על הקשר המיוחד שנרקם בינך לבין המאמן שרון דרוקר
"לא צריך לספר במילים כמה החיבור בינינו היה חזק, עד כדי כך שמחקתי את הפוסט שבישר ששרון חתם בחולון רק כי לא יכולתי לראות את זה, למרות שאני שמח עבורו ומפרגן לו מכל הלב. מדובר באדם משכמו ומעלה, אבא של השחקנים, דמות גדולה עבור המועדון. הוא ניהל את המועדון במו ידיו ועשה לאורך העונה דברים שמאמן לא אמור לעשות בכלל. היו רגעים שאפילו אני אמרתי לו שאני מצדיע לו על העשייה. כל השיחות שהיו לו עם השחקנים, הוא השקיע כספים מכיסו הפרטי והכל כדי שהעונה תהייה מוצלחת. עבורי מעבר להכל מדובר בחבר, אח, אשתי השנייה. בילינו ימים ולילות ביחד. 24/7 ולמדתי ממנו דרך גישה, ערכיו על המגרש ומחוצה לו. היו לי אתו שנתיים מרגשות שקשה לסכם במילים ומי שראה את פוסט הפרידה שלי ממנו ראה שהודיתי לו מכאן ועד הסוף ואני בטוח שהוא ואני עוד ניפגש בדרכנו המקצועית בעתיד. רק אנקדוטה קטנה- הוא אימן אותי בנבחרת הנוער של ישראל בצעירותי. אז כן, הפרידה עצובה לי והתחושה שהמועדון פספס אותו".

 

"השנה לא היינו מספיק סביב הקהילה, לא היינו מספיק בשטח או במוסדות החינוכיים". ערן יצחק ● צילום : יהודה בן יתח

 

עד כמה העונה שחלפה חישלה אותך?
"שרון ואני לא סתם התחברנו. שנינו דיברנו על אותה שיטת משחק. גם אם היו לנו חילוקי דעות, תמיד הצלחנו לגבש רעיון משותף. היינו פתוחים אחד לשני. לי כעוזר מאמן היה נפלא עם הרישיון שהוא העניק לי באימונים ובמשחקים, והשאיר אצלי הרבה החלטות מקצועיות במשחקים ולכן גם הרגשתי מאוד מחויב ומחובר. היו לנו החלטות משותפות לאורך כל הדרך ולמדתי ממנו הרבה דברים כמו שמן הסתם גם הוא למד ממני. לא הרגשתי בעונה הזו עוזר ולכן אני מרגיש לגמרי מוכן לשלב הבא".

אז אולי גם אתה חותם על סינדרום 'האילתים פחות טובים'?
"אני לא מרגיש ככה. בסופו של יום הכל נתון לקבלת ההחלטות של המועדון. אני בטוח שאם למועדון היה שקט כלכלי, אולי הדרך שלי לעמדת המאמן הייתה יותר קרובה. אולי בגלל הסיטואציה שנוצרה עם מאיר טפירו ששוחרר בשלב מאוד מוקדם של העונה אבל היה צורך לשלם לו עד לסוף העונה על פי החוזה, יש להם היום חשש. וזה לגמרי משהו שאפשר להבין ואני לא בטוח שאם הייתי חלק מההנהלה לא הייתי לוקח את אותה החלטה. לצערי היום להנהלות ברוב המועדונים בארץ אין סבלנות ואחרי 5-6 מחזורים הם ממהרים להחליף מאמנים. אני קורא לזה לפעמים חוסר ידע כי כשמאמן מקבל בכל עונה קבוצה חדשה לידיים הוא לא יכול לעשות קסמים ולפעמים לוקח יותר זמן עד שקבוצה מתחברת. אם נסתכל על אילת, כמעט בכל עונה יש קבוצה חדשה לגמרי וכמעט בכל עונה אנחנו מתחילים רע בדיוק מהסיבה הזו".

היו מחשבות לעזוב את אילת ולהתקדם בחוץ?
"היו מחשבות, דיבורים והצעות גם בליגת העל. הייתי כבר עם רגל מחוץ לעיר רק בגלל חוסר הוודאות, אבל לפעמים אתה מתכנן דברים וההוא מלמעלה מתכנן אחרת. אני לא מסוגל נכון להיום בשביל כסף ותהילה להיפרד מהמשפחה שלי ומהבת שלי אליה אני מאוד קשור, אבל אני לא פוסל אפשרות שבעתיד זה יקרוץ לי. 
אני לגמרי רואה את עצמי מתקדם בחוץ או מקבל באילת את המושכות ומוביל את המועדון שאני כל כך אוהב למקומות יפים".

עד כמה קשה להחליף כעוזר כל כך הרבה מאמנים?
"זה קשה מאוד במיוחד לנוכח העובדה שעבדתי עם פיגורות בעולם הכדורסל. שני מאמני נבחרות- שיבק וקטש, עכשיו עם דרוקר שהוא אחד המאמנים המנוסים בארץ, זה קשה כי לכל מאמן יש את הדרך שלו, את האני מאמין שלו, ואתה צריך להתאים את עצמך למאמן, לשמור על חיוביות גם כשלמאמן קשה, אחרי הפסד לדוגמה. המזל שלי שאני בן אדם שקל להתחבר אליו. אילת זו משפחה וכשמקבלים את התמיכה מכולם זה קל יותר והופך את הנחיתה לרכה יותר".

לאן נעלמו העונה האוהדים?
"אני יכול להבין את המצב שהיה. עם כל הכבוד אוהדים לא מתחברים רק למשחק. השנה לא היינו מספיק סביב הקהילה, לא היינו מספיק בשטח או במוסדות החינוכיים, שם השחקנים יכולים להוות גורם להערצה. אנחנו קבוצה שמייצגת ציבור וקהל וזו חובה שלנו. גם היעדר איש שיווק פגעה בנו, איש שיווק כמו שיש בכל קבוצה ודואג למלא את האולם. אנחנו עיר אחת מלוכדת ואין סיבה שהכדורסל לא יחבר את כולם סביבו. גם ההנחה שהייתה חייבת להיות ברורה- שכל שחקני מחלקת הנוער מגיעים לכל משחק. קחי את כל אלו והנה לך כל הסיבות שהאולם לא היה מלא באחת העונות הכי טובות של האגודה".

איך אתה מסתדר עם ההנהלה החדשה?
"אם להודות על האמת היא לא ממש חדשה כי טל היו"ר היה במערכת גם בעונה שעברה ואני בסך הכל מכיר את האנשים כבר עשורים אחורנית. כייף שיש אנשים 'מהזן שלנו' ששולטים במערכת, 
הכל ממקום נקי שיהיה טוב למועדון. וגם אם לפעמים יש חיכוכים וויכוחים, וכן יש לנו כאלו, הכל בסופו של יום לטובת המערכת. המועדון יקר לליבי ואעשה הכל כדי לעזור. ביחד קשה לפרק וזו תמיד הדרך להצלחה".

מה אתה מאחל לעצמך לעונה הקרובה?
"מצאת את מי לשאול, כי אני אף פעם לא מאחל לעצמי, אני לא שחקן טניס אלא חלק מקבוצה. אני תמיד מאחל שכולנו נהייה בריאים, שנעשה את מה שאנחנו אוהבים. אין תחושה יותר טובה מאשר להסב אושר לאהובים שלך, לאנשים בעיר בה גדלת. אני מאחל שנמשיך להסב לתושבים ולאוהדים שלנו אושר ומבחינתנו זו שליחות גדולה".
 

 

אריק אלפסי הוא מאמן הפועל אילת

 

אריק אלפסי (47) הוא מאמן הפועל אילת החדש ● חוזה לשנתיים נחתם ביום שישי האחרון בין המאמן שהצליח העונה להשאיר את עירוני נהרייה בליגת העל לבין הנהלת הקבוצה בראשות של היו"ר טל פנחס

ברכו על המוגמר. טל פנחס יו"ר הפועל אילת והמאמן החדש אריק אלפסי ● צילום : מתן סימנטוב

ימים אחדים אחרי ששרון דרוקר חתם בהפועל תל אביב, מיהרה הנהלת הפועל אילת לסגור חוזה לשנתיים מול המאמן אריק אלפסי, מי שאימן בעונה האחרונה את עירוני נהריה ואף הצליח להשאיר אותה בליגת העל לאחר ניצחון הקבוצה באילת. בראיונות שהעניק אלפסי לתקשורת הארצית הוא הבהיר כי הוא מודע היטב לקשיים הכלכליים של אילת אך הוא שמח למצוא בעיר חבורה מצוינת של אנשים המחויבים לעיר ולקבוצה. עבור אלפסי אילת תהייה הקבוצה החמישית בקריירת האימון אחרי שאימן באליצור אשקלון, ברק נתניה, מכבי אשדוד ועירוני נהריה.


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש