פרסומת
דלג

עירייה שקופה? עיריית אילת לא פרסמה תוצאות הזוכים במכרזיה משנת 2016

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: מערכת ערב ערב ● 14/8/2019 16:54 ● ערב ערב 2928
בשנת 2017 התהדרה עיריית אילת לאחר שדורגה במקום השני במדד שקיפות האתרים ברשויות המקומיות שפרסמה עמותת "שקיפות בינלאומית ישראל" ● עו"ד לימור להב מי שהייתה אז חברת האופוזיציה טענה: "אין הבדיקה משקפת נאמנה את המציאות" והציגה נתונים אחרים ממה שהציג הסקר ● מבדיקת 'ערב ערב' השבוע עולה תמונת שקיפות עגומה: מחודש ספטמבר 2016 לא התפרסמו באתר תוצאות מכרזים, הקלטות ישיבות מועצת עיר לא מועלות וכך גם דוחותיה הכספיים של העירייה ונתונים דמוגרפיים וסוציו אקונומיים המעודכנים עד שנת 2015-17 בלבד ● גם באתר חכ"א לא נמצאה אופציה המשקפת את תוצאות המכרזים ● מחכ"א ועיריית אילת לא נמסרה תגובה עד למועד סגירת הגיליון
עירייה שקופה? עיריית אילת לא פרסמה תוצאות הזוכים במכרזיה משנת 2016
אתרי עיריית אילת וחכ"א אינם עומדים בדרישות החוק (צילומי מסך מאתר העירייה ומאתר חכ"א).

מעיון באתר עיריית אילת נמצא כי, לכאורה, העירייה אינה מפרסמת את שמות הזוכים במכרזים מזה מספר שנים. כך למשל תחת הכותרת "פרסום מכרזים" נמצא כי העירייה פרסמה מכרזים רבים ובאתר מופיעים מסמכים הכוללים מאות מכרזים שונים, שפורסמו החל משנת 2012. אולם מי שמבקש לדעת את תוצאות המכרזים שאמורים לכלול את שם הזוכה, ופרטים נוספים הכוללים: את גובה ההצעה ומספר המשתתפים במכרז, לא יוכל לעשות זאת מכיוון שתחת הכותרת: "תוצאות מכרזי עירייה", נמצאו רק 12 פרסומים של תוצאות, הכוללים: שלושה מכרזים שהתקיימו בשנת 2015, ועוד פרסום תוצאות של תשע מכרזים שהתקיימו בשנת 2016. נמצא כי מחודש ספטמבר 2016 לא פרסמה העירייה באתר העירייה - שקיבל את 'פרס השקיפות' - תוצאות מכרזים מלבד תוצאה המתייחסת להגרלת חופים לבני אילת, לפני כשנה בהגרלת "חוף המגדלור".
עיון בלשונית "שקיפות עירונית", באתר העירייה, האמורה לשקף נתונים במגוון תחומים הקשורים לעיר אילת, החל מתיירות, תחבורה, חינוך, דיור, תקציב, דיור ומחזור מעלה תמונה עגומה למדי והנתונים המעודכנים בה חלקיים בלבד ומגיעים בחלק מהקטגוריות עד שנת 2015, בחלק אחר עד 2016 ובחלק קטן עד 2017. לשנת 2018 לא מפורסם בלשונית זו כל מידע שהוא.
גם פרוטוקול וועדת התקשרויות עם יועצים שהועלה לאתר העירייה בחודש מאי השנה וכולל פירוט של 349 יועצים מאושרים הפועלים בתשלום עבור עיריית אילת, לא מפרט מעבר לשם היועץ ותחום הייעוץ כל פרט, לא את סכומי ההתקשרות מול הספקים ולא את תקופת ההתקשרות שנקבעה מולם.

 

המצב דומה גם באתר חכ"א


בבדיקה באתר החברה הכלכלית, זרוע ביצועית מרכזית של עיריית אילת, נמצאו פרסומים רבים הקוראים להשתתפות במכרזים, אולם לא נמצאו כלל תוצאות הזוכים במכרזים, ובאתר לא נמצאה אופציה המשקפת את תוצאות המכרזים. בניסיון למצוא תוצאות כאלו נעשה חיפוש במנוע החיפוש באתר חכ"א למילה "תוצאות מכרזים" ונמצאו אפס תוצאות חיפוש. בניסיון למצוא את זוכי המכרזים נעשה ניסיון לאתר אותם תחת כותרת "רשימת מציעים", ונמצא כי אכן פרסמה החברה הכלכלית רשימת שמית של מציעים לשנים 2017-2018 אך לא מדובר בכאלו שזכו במכרזים, אלא ברשימה שנעשית "על פי נוהל התקשרויות לביצוע עבודה מקצועית הדורשת ידע ומומחיות מיוחדים או יחסי אמון מיוחדים בפטור ממכרז".

 

 

גם הקלטות המועצה ודוחות כספיים לא מפורסמים


בחודש נובמבר 2017 התפרסמה באתר עיריית אילת ידיעה תחת הכותרת: "העיר אילת במקום השני בארץ במדד השקיפות ובמקום הראשון מבין ערי הדרום". בידיעה נכתב: "גם השנה מובילה העיר אילת במדד השקיפות לשנת 2017 שפרסמה עמותת "שקיפות בינלאומית ישראל". בהתאם למדד, דורגה העיר אילת בין עשר הרשויות המובילות את מדד השקיפות בארץ, העיר המובילה בין ערי הדרום ובמקום ה-2 במדד שקיפות האתרים ברשויות המקומיות. מדד השקיפות לשנת 2017 נבדק ב-75 ערים. אתר עיריית אילת עמד כאמור ב-98% מהקריטריונים שנקבעו והעירייה דורגה במקום השני לצד חדרה, יבנה וראשון לציון. במדד 2016 דורגה העיר במקום ה-3 עם ציון 92. הממוצע הארצי הוא 74.16% הגבוה ביותר מאז הושק המדד לפני עשר שנים. בזכות כך מוקמה כאמור אילת במקום השני בארץ ובמקום הראשון מבין ערי הדרום. מנכ"לית עמותת שקיפות בינלאומית ישראל - יפעת זמיר אמרה אז: "אילת עשתה קפיצה משמעותית ומציגה חדשנות בשקיפות שניתן ללמוד ממנה". אלא שממצאי אותה בדיקת שקיפות לא הרשימו במיוחד את חברת האופוזיציה באותה תקופה עו"ד לימור להב, שאמרה אז ל'ערב ערב': "הבדיקה שערכה עמותת 'שקיפות בינלאומית ישראל" אמנם מתייחסת אך ורק לאתרי האינטרנט של הרשויות המקומיות, אולם ככל שהדבר נוגע לעיריית אילת, אין הבדיקה משקפת נאמנה את המציאות. נכון ליום פרסום מדד השקיפות, חסרים היו באתר האינטרנט של עיריית אילת, פרוטוקולים של ישיבות המועצה שהתקיימו בחצי השנה האחרונה, וכך גם קבצי השמע של הישיבות, זאת למרות שהחוק מחייב את העירייה לפרסם אותם. תמוה בעיני אם כך כיצד זכתה עיריית אילת לציון גבוה כל כך בבדיקה, כאשר היא עוברת על החוק, ומונעת מהציבור מידע שהיא מחויבת לתת. ספרי התקציב המלאים של העירייה אינם מפורסמים באתר ומובא בו רק תקציר שלהם. הדו"חות הכספיים של החברה הכלכלית לאילת אינם מפורסמים באתר למעט זה של שנת 2015. זאת ועוד, האתר רצוף שגיאות ומידע מוטעה ומטעה. אם תחפשו באתר למשל מיהו מבקר העירייה תקבלו את שמו של ינון ביטון, בעוד שמבקר העירייה הוא עו"ד אלי הרציג. צר לי שעמותה שהעומדים בראשה הם אנשים מכובדים וראויים לכל הדעות, הוציאה תחת ידיה דו"ח הנסמך על בדיקה שעל פניו נראית כחובבנית, בלתי מקצועית ולא ממש רצינית. שקיפותו של גוף ציבורי נמדדת על פי סך התנהלותו, ולא רק על סמך אתר האינטרנט שלו. כבר שנים שאני טוענת שהעירייה מתנהלת באופן בלתי שקוף כנדרש ממנה, ובכל שבוע מחדש אנחנו מקבלים עוד ועוד הוכחות לכך". 

בתגובה לדבריה של עו"ד להב נמסר אז מעמותת "שקיפות ישראל": "היה ועוברת העירייה על החוק בפרסום שגוי או ‏באי-פרסום מידע, הרי זה תפקידם של גורמי המקצוע, נבחרי הציבור והאזרחים לערב את רשויות ‏החוק".

מעיריית אילת ומחכ"א לא נמסרו תגובות עד למועד סגירת הגיליון.
 


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש