פרסומת
דלג

אסון דליפת הנפט בעברונה לקראת פשרה בייצוגית

מאת: מערכת ערב ערב ● 31/10/2019 09:51 ● ערב ערב 2939
חמש שנים לאחר שאלפי טון של דלק גולמי זרמו לשמורת עברונה וזיהמו אותה באחד מהאסונות האקולוגיים הגדולים שידעה ישראל ● עומדת התביעה הייצוגית, המוערכת בלמעלה ממיליארד ₪, להגיע לכדי הסכם פשרה שיובא בקרוב לאישורו של בית המשפט
אסון דליפת הנפט בעברונה לקראת פשרה בייצוגית
המומחים חלוקים אודות אומדן הנזק המוערך בין 111-525 מיליון ₪. שרידי דליפת הדלק בשמורת עברונה ● צילום: נועם וייס החברה להגנת הטבע

אסון דליפת הנפט בעברונה לקראת פשרה בבקשה להכרה כתביעה ייצוגית  המתנהלת מזה כחמש שנים. עם זאת לא ישפיעו תוצאות הליך זה על קיומו של הליך פלילי נגד החברה. 

 

המומחים חלוקים לגבי אומדן הנזק


בדצמבר 2014 ארע אחד האסונות האקולוגיים החמורים בתולדות המדינה. חמישה מיליון ליטרים של נפט גולמי דלפו מצינור נפט בקו צינור אילת אשקלון באזור היישוב באר אורה וגרמו לזיהום חמור בשמורת ערבת עברונה, בנזק שהוערך על ידי המשרד להגנת הסביבה וחברת תבור כלכלה ופיננסים בכ-111 מיליון ₪. חוות דעת כלכלית של המשרד להגנת הסביבה, אמדה את הנזק בכ-216 מיליון ₪, יחד עם עלויות השיקום שנאמדו ב-65 מיליוןו ₪. חוקרים מהטכניון חישוב בעבור חברת הייעוץ עדליא, הממומנת על יד ארגון אדם טבע ודין, תוך שימוש במודל של הממשל האמריקאי, את עלות הנזק מדליפת הנפט בעברונה והתוצאה שלהם היתה גבוהה פי כמה ועמדה על 525,8 מיליון ₪ לאחר ששיקללה אל תוך החישוב גם את הנזק לדורות הבאים.
הגישור נמשך כבר למעלה מ-3 שנים
בעקבות האסון הוגשו כנגד קצא"א ושורת מנהלים ובעלי תפקידים בה, וכן כנגד המשרד לאיכות הסביבה, ארבע תביעות ייצוגיות, בסכום מצטבר של שלמעלה ממיליארד ₪. תביעה שהוגשה בשם 13 אלף תושבי העיר אילת והערבה כללה גם את ראש הממשלה ושר האוצר בפועל בזמן שהדליפה התרחשה – בנימין נתניהו. בהמשך אוחדו ארבעת ההליכים לתביעה ייצוגית אחת, המתנהלת כאמור עד היום. 
ב-2.7 התנצלו הצדדים על האחור בהגשת הודעת העדכון לבית המשפט בכל הנוגע להליך הגישור המתנהל  ביניהם אצל עו"ד עמוס גבריאלי. טיוטת ההסדר כבר כתובה, אך טרם הוצגה בפני בית המשפט: "הליך הגישור מתקיים ומאז העדכון הקודם בוצעה התקדמות רבה, כאשר אתמול 1.7.19 התכנסו כל הצדדים לישיבת גישור לצורך הגעה להסכמות עקרוניות אשר צורכות אישור של מקבלי החלטות". לאור כך ביקשו הצדדים מבית המשפט ארכה עד ליום 1.9, אלא שגם בתאריך זה לא עדכנו הצדדים את בית המשפט, ורק ביום 22.9, ולאחר שבית המשפט דרש את התייחסותם, התנצלו בשנית וביקשו ארכה נוספת בת 30 יום לאור כך שהצדיים "מצויים בישורת האחרונה של הגישור". לפיכך צפוי ההסדר להיות מוצג לבית המשפט עד ליום 13.11, קרי בתוך 20 יום מהיום (ה'). יש לציין כי בית המשפט אינו מחויב לקבל את הדר הצדדים והוא רשאי להתערב בו וכך גם היועץ המשפטי לממשלה. 
במהלך הדיונים בתיק, קבעה השופטת רחל ברקאי בפברואר 2017 כי "להצלחת הליך גישור בתיקים אלו חשיבות ערכית ציבורית". במהלך הדיונים, ביקשה עמותת "אדם טבע ודין" להצטרף להליכים כ"ידיד בית המשפט" ובקשתה התקבלה. שלוש שנים לאחר האסון והגשת התביעות הייצוגיות, ביקשה גם רשות הטבע והגנים להצטרף להליכים המשפטיים. היה זה ניסיונה הראשון להצטרף להליך של תביעה ייצוגית, אך בהסכמת התובעים הותר לה לבסוף להצטרף להליך הגישור בלבד.


חדשות אילת - ערב ערב באילת    

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש