פרסומת
דלג

סופית האירוויזיון לא יתקיים באילת

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: יח"צ ● 5/9/2018 22:08 ● ערב ערב 2879
לאחר ביקור נציגי האיגוד האירופי באילת במטרה לבחון את ההצעות שהעלתה העירייה למקום בו תתקיים תחרות האירוויזיון ● הודיע תאגיד השידור 'כאן' כי אילת יצאה מהמרוץ ● כרגע מתמודדות על תואר העיר המארחת ירושלים ותל אביב ● 'כאן': גורמי המקצוע סברו שחוסר היכולת להתרשם מאולם קיים מהווה סיכון גדול מידי בשלב הנוכחי של לוחות הזמנים'' ● עיריית אילת: ''על אף המחמאות שגרפה העיר אילת כמועמדת לארח את האירוויזיון, לא נארח לצערנו את אירוויזיון 2019 בשל פרק הזמן הקצר עד לאירוח במסגרתו נדרש לבנות את האולם''.
סופית האירוויזיון לא יתקיים באילת

אילת שהתמודדה ראש בראש מול תל אביב וירושלים על קיום תחרות האירוויזיון בתחומה נשרה מהתחרות, זאת לאחר שנציגי האיחוד האירופי ביקרו בעיר ובחנו את המקומות שהציעה עיריית אילת לקיום התחרות: נמל אילת וקניון האייסמול, שהוצעו כאופציונליות להפיכה לארנה. בנמל אילת, התוכנית דיברה על שני האנגרים בגודל של כ־8,000 מטרים רבועים, שיחוברו לארנה. על פי תרשימי התוכנית לאחר חיבור האנגרים תקורה ביניהם התקרה. בצד אחד של האנגרים יוקם החדר הירוק שיארח את המשלחות, ובצד השני ימוקם חדר התקשורת. בין החדרים תהיה הבמה עצמה עליה יופיעו האמנים. אופציה נוספת שנבחנה היא קניון האייסמול, כשהרעיון היה לחלק את הקניון לשניים, כאשר תהיה הפרדה בקירות בין החנויות למשטח ההחלקה שיהפוך לבמה ויכלול את חדר התקשורת ואת החדר הירוק. 
כזכור, לאחר זכייתה של נטע ברזילי בתחרות האירוויזיון שנערכה בליסבון, היה ברור כי ירושלים עיר הבירה של ישראל תהיה העיר המארחת. אולם זמן קצר לאחר מכן החלו הבעיות לצוץ, לאחר שנודע כי בירושלים לא ניתן יהיה ככל הנראה לקיים את התחרות בשל חשש לחילול שבת ובשל החשש לחרם  פוליטי שעלול להתגלע בשל כך. תאגיד השידור פרסם קול קורא וביקש מערים שעומדות בקריטריונים להציע הצעות לאירוח התחרות הנחשבת בתחומן וכי הצעות אלו יבחנו על ידי תאגיד השידור האירופי. המכרז שהוציא האיחוד האירופאי כלל מספר דרישות חובה מרכזיות: כשאחד הקריטריונים המרכזיים הנדרשים הוא הקמתה של ארנה שתכיל לפחות 10,000 מקומות ישיבה, לצד מרכז עיתונות ותקשורת בינלאומי שיכיל כ-2000 עיתונאים ואנשי תקשורת מכל העולם ו"חדר ירוק" לאירוח המשלחות. בנוסף דרושה קירבה לנמל תעופה בינלאומי וכמות של כ-6000 חדרי מלון שיוכלו לארח את המדינות המתחרות והצופים הרבים. מול אילת נשארו במרוץ הערים תל אביב , ירושלים וחיפה שפרשה זמן קצר לפני הגשת ההצעה בשל העובדה כי אולם סמי עופר שהוצע על ידה לקיום התחרות מתנגש עם עונת הכדורגל והכדורסל. כמו כן נטען כי חיפה ויתרה על אירוח התחרות בשל העלויות הגבוהות הנדרשות לקיומה. 

 

יון אולה נציג EBU מצלם את אולם ארנה בירושלים במהלך הסיור כותרת


השבוע התקיים סיור במהלכו ביקרו נציגי התאגיד האירופי (EBU)ונציגי תאגיד השידור "כאן" בעיר אילת ובערים המתחרות ירושלים ותל אביב. הנציגים בחנו את הצעת עיריית אילת לקיים  את התחרות בנמל אילת וכן בחנו את ביתן מספר שתיים במרכז הירידים בתל אביב הממוקם בגני התערוכה. בביתן, שבנייתו הושלמה ב–2015, הושקעו כ–400 מיליון שקל. האולם מכיל 10 אלף מקומות כמו רכן בחנו את הארנה בירושלים המסוגלת לארח כ14 אלף צופים. לאחר הסיור הודיע התאגיד כי העיר אילת יצאה מהמרוץ וכי התחרות כרגע היא בין הערים תל אביב וירושלים. הכרעה תתקבל בשבוע הבא. במכתב שנשלח  מתאגיד השידור לעיריית אילת ,כינו את הצעת העיר אילת לאירוח התחרות כ"יצירתית" אך טענו כי בשל חוסר היכולת להתרשם מאולם קיים, לצד חוסר היכולת להתחייב על אלמנטים בסיסיים כמו גובה ומשקל תקרה, "מהווים סיכון גדול מדי בשלב הנוכחי של לוחות הזמנים אליהם אנחנו מחויבים מול ה-EBU".
מעיריית אילת נמסר: "על אף המחמאות שגרפה העיר אילת במהלך התקופה האחרונה כולל בכלי התקשורת שתמכו רובם ככולם באילת, כמועמדת לארח את האירוויזיון ועל אף ההצעה המעניינת, היצירתית והמיוחדת של אילת שהוגדרה כך על ידי תאגיד השידור הישראלי, לא נארח לצערנו את אירוויזיון 2019 בשל פרק הזמן הקצר עד לאירוח במסגרתו נדרש לבנות את האולם".
מתאגיד כאן נמסר: "ההצעה של עיריית אילת מעניינת ויצירתית, אולם גורמי המקצוע סברו שחוסר היכולת להתרשם מאולם קיים, כמו גם חוסר היכולת להתחייב על אלמנטים בסיסיים כגון גובה ומשקל תקרה, מהווים סיכון גדול מידי בשלב הנוכחי של לוחות הזמנים אליהם אנו מחוייבים מול ה-EBU".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש