פרסומת
דלג

מניעה קלה מגמילה

מאת: אביבה דקל ● צילום: מערכת ערב ערב ● 16/1/2019 09:07 ● ערב ערב 2898
מה גורם לתושב אילת בן 60 להחליט ביום בהיר אחד שהוא מוכן לשלוח יד לכיס, להתנדב ולעשות כל מה שצריך על מנת למנוע מבני הנוער, מוקדם ככל שאפשר לגעת בסיגריות ובאלכוהול? ● ברוך אברהם, אילתי וותיק, הרגיש צורך לעשות למען הקהילה - לעזור למעשנים להפסיק לעשן ולצרכני אלכהול כבדים להפסיק לשתות ולהפיץ את הבשורה בקרב בני הנוער ● כמי שהתמודד מול אלו בכוחות עצמו הוא מבין היום שמניעה עדיפה וקלה יותר מגמילה ● לכן החליט לפתח תוכנית מיוחדת לבני נוער שתעזור להם להימנע מעישון ואלכוהול עוד בטרם יתחילו...
מניעה קלה מגמילה
קל יותר להפסיק עם מה שלא התחלנו

ברוך אברהם אילתי וותיק המוכר לרבים כסקיפר מסחרי ותכשיטן מוכשר שתכשיטים שייצר מכסף, טיטניום וזהב נמכרו בארץ ובעולם, היה מעשן כבד שצרך שתיים וגם שלוש חפיסות סיגריות ביום, ויחד עם זאת היה גם צרכן כבד של אלכוהול. "העישון תמיד הפריע לי", מספר ברוך "ולמרות שניסיתי פעמים רבות להפסיק לעשן זה לא הצליח. יום אחד נתקלתי במקרה בחנות ספרים בלונדון בספר בשם "הדרך הקלה להפסיק לעשן". רכשתי את הספר ויישמתי על עצמי את התובנות שבו. להפתעתי הרבה, הפסקת העישון היתה קלה ומיידית. בעקבות הצלחה זו עזרתי למעשנים רבים אחרים להפסיק לעשן תוך כדי כך שאני מסביר להם מדוע קשה להם להפסיק לעשן, ורשמתי לא מעט הצלחות בתחום". אלא שבעוד שעם העישון הוא הפסיק, עם תחביבו האחר- שתיית אלכוהול ברוך המשיך.

 

די גם לאלכוהול


לפני למעלה מעשר שנים הוא נתפס נוהג תחת השפעת אלכוהול. "המקרה גרם לי לטלטלה קשה ולהבנה חד משמעית שעלי להפסיק גם את השתייה. הגעתי להבנה שעלי לחקור גם את התופעה של צריכת אלכוהול. חקרתי  ולמדתי כל מה שאפשר ללמוד על אלכוהול, ובזכות התובנה שכבר היתה לי מהפסקת העישון, מצאתי תוכנית להפסקת השימוש באלכוהול. הגעתי למסקנה שקל יותר למנוע שימוש באלכוהול ובסיגריות מאשר להפסיק להשתמש בו ובניתי תוכנית משלי להימנעות מאלכוהול וסיגריות בטרם מגיעים לצריכה ושימוש בהם- תוכנית בה אני רוצה להשתמש עכשיו על מנת למנוע מבני נוער צריכת אלכוהול ועישון. ילדים רואים תמיד דברים שמבוגרים לא רואים, אני רוצה להגיע לנערים לפני שתקבע אצלם דעה או תפישה שגויה לגבי אלכוהול וסיגריות ולגרום להם שהם בעצמם יגיעו לתשובות ולהחלטות הנכונות. אני מצפה שהחשיפה והידע שיופצו על התוכנית שלי יעודדו הורים להגיע עם ילדיהם בגילאי 12 עד 16 למפגשים בהם אנסה לעזור לילדים להימנע מעישון ואלכוהול בעתיד".

 

קל יותר להפסיק עם מה שלא התחלנו

 

להגיע לתובנות לבד


אלא שברוך שאינו מוכר במשרד החינוך ואיש אינו מכיר את התוכנית שלו, לא יכול להיכנס למקום הוא היה רוצה- אל בני הנוער במסגרות הלימוד. לכן, כדי שיכירו אותו ויכירו בתוכנית שלו הוא מתכוון כבר עכשיו לשלוח יד לכיס ולקדם את התוכנית שלו, חינם אין כסף בצורה פרטית לטובת הקהילה ובני הנוער בעיר. בימים אלה מתחיל ברוך את הפיילוט שלו להרצת תוכנית מניעת העישון והאלכוהול לבני נוער, כשבכוונתו להגיע לכמה שיותר צעירים באמצעות הוריהם. "בשלב ראשון יערכו המפגשים בספריה ויקחו בהם חלק הילדים והוריהם. בכל קבוצה לא יהיו יותר משישה עד עשרה בני נוער והוריהם", הוא מסביר וכן, הוא בעצמו ישלם עבור שכירות מקום המפגש ולא יגבה ולו שקל ממי שיגיע למפגשים. "המפגשים יהיו בשיטה הסוקרטית – שאלות ותשובות", מסביר ברוך. "התשובות לשאלות יינתנו על ידי הילדים עצמם, ומאחר שהתשובות והמסקנות יהיו שלהם, יהיה להם פשוט יותר לקבל את התובנות שברוך מנסה להקנות להם. תהיה גם מצגת, סרטונים והעברת מידע על נזקים ועל מהות העישון והאלכוהול, במטרה שבסוף המפגש יידעו הילדים על הנושאים האלה יותר מהוריהם. המפגשים יהיו אחת לשבוע ואולי פעמיים בשבוע, בהתאם לזמינות המקום בספריה ולמספר ההורים שירשמו למפגשים".

מה המטרה שלך בנוסף לעובדה שתעזור לילדים להימנע מעישון ואלכוהול?
"בכוונתי להציג בעתיד בפני גורמי החינוך בעיר סרט וידאו שיצולם באחד המפגשים אלה, בו יוסברו התובנות ושיטת העבודה, כדי שגורמי החינוך השונים יוכלו לאמץ אותן ולשלב אותן במערכת החינוך, בתקווה שהתוכנית תעזור לבני הנוער להמנע בעתיד מעישון ושימוש באלכוהול".
התוכנית של ברוך לא מיועדת רק למי שכבר ניסה ואולי גם נתפס. התוכנית מיועדת גם למי שלא חשב על הדברים האלו, על מנת שגם לא יחשוב. אם זה מעניין אתכם, מומלץ שתעקבו אחרי הפרסומים או שתיצרו קשר עם הספרייה העירונית ותבררו את מועדי המפגשים המבורכים האלו.


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש