פרסומת
דלג

הנשים באילת נוהגות הרבה יותר טוב מגברים

מאת: מערכת ערב ערב ● צילום: מערכת ערב ערב ● 8/3/2019 14:59 ● ערב ערב 2905
מי אמר שנשים לא יודעות לנהוג טוב כמו גברים? ● נתוני עמותת 'אור ירוק' מגלים כי המצב שונה בתכלית ● במהלך העשור האחרון היו נשים מעורבות רק בכרבע מהתאונות שאירעו בעיר ● וגם תוצאות התאונות בהן היו מעורבות היו קלות מאלו שבהן היו מעורבים גברים ● מגמה זו, אגב, נכונה בכל הארץ ולא רק באילת
הנשים באילת נוהגות הרבה יותר טוב מגברים

במשך שנים רווחת בארץ תפיסה לפיה נשים נוהגות פחות בטוח מגברים. מנתוני עמותת אור ירוק המתפרסמים לרגל יום האישה הבינלאומי שיחול ב- 8 למרץ, עולה כי  הסטיגמה הזו לא בדיוק נכונה ובמקרים רבים נשים דווקא נוהגות בטוח יותר. על אף הידיעה כי נשים נוהגות פחות מאשר גברים, חדותם של הנתונים ועוצמתם של הפערים מציגים תמונה ברורה אודות מי הנהג הבטיחותי יותר.
על פי נתוני עמותת אור ירוק המבוססים על נתוני הלמ"ס, 14% בלבד מהתאונות הקטלניות (בהן הרוג אחד לפחות) שהתרחשו בתחום העירוני בשנת 2018 היו במעורבות רכב הנהוג בידי אישה. בשנת 2018 אירעו 200 תאונות קטלניות בערים, מתוכן ב- 29 תאונות בלבד היו מעורבות נהגות - נשים. 
עוד עולה מן הנתונים כי שישית מהנהגים ההרוגים בתאונות דרכים בערים ובישובים בשנת 2018, היו נשים. מתוך 76 נהגים הרוגים 13 נשים נהגות נהרגו בתאונות דרכים. גם מספרם של הנהגים שנפגעו בתאונות דרכים בערים בשנה שעברה היה גדול באופן משמעותי ממספר הנהגות: -4,700 נהגים נפגעו בתאונות דרכים בשנת 2018 בעוד מספר הנהגות שנפגעו נמוך ביותר ממחצית ועומד על  2,076.
בממוצע של עשור מדי שנה נהרגות בתאונות דרכים בערים 11 נהגות לעומת 68 נהגים. כשמדי שנה מעורבות בתאונות קטלניות בערים רק 22 נהגות לעומת-116 גברים.
ומהם הנתונים הנוגעים לעיר אילת? בעשור האחרון (2009-2019) היו נשים מעורבות ב-229 תאונות דרכים לעומת 593 תאונות בהן היו מעורבים נהגים גברים. אלא שלא רק הכמות היא יותר מכפולה, מתברר כי גם חומרת התאונה משתנה באופן דרסטי כשהנהג הוא נהגת. רק שתיים מתוך 229 התאונות בהן היו מעורבות נשים היו קטלניות, זאת לעומת 14 תאונות קטלניות בהן היו מעורבים נהגים גברים. מגמה זו נשמרת גם בכל הנוגע לתאונות קלות יותר, כך היו נשים מעורבות ב-27 תאונות קשות בעשור האחרון לעומת 100 תאונות קשות בהן היו מעורבים גברים, ו-200 תאונות קלות, לעומת 479 תאונות קלות אצל גברים באילת.
ארז קיטה מנכ"ל עמותת אור ירוק: "הנתונים מראים כי נשים נוהגות באופן בטוח יותר, מעורבות פחות בתאונות דרכים וגם נוטלות פחות סיכונים במהלך הנהיגה. לאור זאת מדינת ישראל צריכה לעודד יותר ויותר נשים לעסוק במקצועות הנהיגה בעיקר בתחבורה הציבורית הסובלת ממחסור של אלפי נהגים. עידוד נשים לנהוג באוטובוסים ובמוניות יביא להעסקה של נשים רבות, יצמצם  את פערי השכר בין גברים ונשים וגם יגרום לירידה בתאונות הדרכים".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש