פרסומת
דלג

פציעה שנפצעה אורחת בעת שהותה במלון תוכר כתאונת עבודה

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: אילוסטרציה ● 10/4/2019 19:49 ● ערב ערב 2910
בית הדין האזורי בחיפה קיבל את תביעתה של אישה שתבעה את הביטוח הלאומי להכיר בתאונה שעברה בבית מלון באילת במהלך השתלמות, כתאונת עבודה ● לאישה נפסקו 4000 ₪ הוצאות.
פציעה שנפצעה אורחת בעת  שהותה במלון תוכר כתאונת עבודה

התובעת, עובדת שכירה בעיריית חיפה, שימשה כמפקחת ניקיון. ב-25.05.2016, היא שהתה בהשתלמות במלון הרודס באילת. מפסק הדין עולה כי: "הפלאייר שהזמין את העובדים להשתתף בהשתלמות הגדיר את ההשתלמות כ"השתלמות חלומית", ונושא ההשתלמות היה 'קבלת החלטות ובריאות בעבודה'. החלק הלימודי בהשתלמות, שארכה 5 ימים, היה כשעתיים וחצי-שלוש שעות בכל יום, כאשר ביתר היום העובדים היו פנויים או שעסקו בפעילות חברתית משותפת (הופעת אמן, מופע שירה, ספורט ימי וכו'). בערב הרביעי להשתלמות במהלך מופע שירה התיישבה התובעת על כיסא, שהתברר כשבור, נפלה אחורנית על גבה ונחבלה". בשל פגיעה זו תבעה האישה את הביטוח הלאומי להכיר בה כנפגעת בתאונת עבודה, אלא שהביטוח הלאומי דחה את תביעתה. בתביעתה טענה התובעת כי יש להכיר באירוע כתאונת עבודה, שכן ההשתלמות הייתה מטעם המעסיק והיה לו עניין בקיומה, לא נוכו לה ימי חופשה בגין ההשתלמות, ההשתתפות בהשתלמות הייתה סגורה לעובדי עיריית חיפה בלבד, המעסיק השתתף בעלויות ההשתלמות, היה אפשר לבחור בהסעה להשתלמות הלוך וחזור אולם היא בחרה לנסוע בכוחות עצמה, וכן היה צורך לקבל מראש את אישור המעסיק להשתתף בהשתלמות. עוד טענה כי אם לא הייתה עובדת בעיריית חיפה, היא לא הייתה נפגעת בתאונה ועל כן יש להכיר בתביעתה. 

הביטוח הלאומי טען מנגד כי האירוע לא אירע בעבודה ואף לא אירע בשעות העבודה, וכן כי אין לראות בהשתלמות כפעילות נלווית לעבודה שכן למעסיקה של התובעת לא היה עניין בקיום ההשתלמות, וכי ההשתלמות לא מומנה על ידי המעסיק. כן טען כי ההשתלמות הייתה בנושאים כלליים ולא בנושאים שקשורים לעבודתה של התובעת וכי התובעת לא הייתה מחויבת להשתתף בהשתלמות. לבסוף טען כי האירוע במסגרתו נפגעה התובעת לא היה חלק מהותי ואינטגרלי מההשתלמות וכי מדובר על אירוע חברתי/משפחתי ולא על פעילות נלווית לעבודה. 


בקבלו את התביעה פסק בית הדין מפי השופטת מיכל פריימן כי יש להכיר באירוע כתאונת עבודה: "התובעת נפגעה במהלך הופעת זמר בערב הרביעי של ההשתלמות. ההופעה תוכננה מראש והיא רשומה בתכנית ההשתלמות. על פי תכנית ההשתלמות, חברי העמותה המשתתפים בהשתלמות נדרשו "להגיע בזמן להרצאות ולמופעים!". התובעת העידה כי הכניסה הוגבלה לעובדי העירייה דבר המלמד כי מדובר בהופעה סגורה במסגרת ההשתלמות למשתתפים בה בלבד. הנה כי כן, למרות שמדובר באירוע חברתי – הוא מהווה חלק בלתי נפרד מתכנית ההשתלמות. אין מדובר ביוזמה פרטית של התובעת או בפעילות שהתובעת השתתפה בה על דעת עצמה, ולכן יש לראות במופע חלק אינטגרלי מההשתלמות...שוכנענו שלמעסיקה היה עניין בהשתלמות וכן שהאירוע שבמהלכו נפגעה התובעת היה חלק בלתי נפרד מההשתלמות". 
לאור כך פסק בית הדין לתובעת הוצאות בגובה 4,000 ₪.


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש